Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Visurile Noastre, ni le implinim?
dyana
postare Oct 24 2008, 11:08 AM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089






Visezi? Cu ochii deschisi. E o intrebare retorica -stiu ca toata lumea viseaza, extrem de frumos smile.gif
Visezi la o viata mai buna, la fericire, la lucruri care te-ar defini ca om, te-ar face sa te simti implinit.
Este firesc ca visele sa iti depaseasca propiile puteri. Asta te motiveaza, iti da sperante si te face sa iti depasesti conditia, de multe ori. Visele sunt aripile tale, ingerii calauzitori, te ridica, te coboara, te ajuta sa zbori. Dar cat de sus reusesti sa zbori? Reusesti sa atingi zenitul pe care il visezi odata cu fiecare dorinta? Cum? Esti dispus la sacrificii, la riscuri?

Care a fost cel mai nebunesc lucru pe care l-ai facut sa iti indeplinesti un vis?


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Oct 30 2008, 03:41 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Offf, Dyenush, ce probleme pui si tu! Pai visele sint mai mult pentru copilandri ca tine, care poate ca nu au zarurile aruncate-definitiv. Pentru noi astia mai tomnatici-peste 35, visele sint de domeniul somnului-cu ochii inchisi!
Doamne daca ai stii ce am mai visat! Si cit de tare m-a speriat si provocat in acelasi timp plecarea mea in Americhnaia. Si atunci chiar credeam ca lumea este a mea si .... .
Acum e bine! Si de multe ori nu-mi dau seama de binele asta-care poate ar merita sa fie ridicat la rang de vis implinit. Si atunci ma rog lui Dumnezeu sa ma ierte si sa nu ma incerce in asa fel incit sa ajung sa apreciez fortat ceea ce am.
Visele sint bune, sint motivatoare-pentru majoritatea. Fara ele ar fii foarte trist. Si realizarea lor implica asumarea de mare risc -de cele mai multe ori. Avem sau nu curaj?
Eu pot spune ca am avut si poate nu chiar atit cit ar fii trebuit ca sa fac un pas in plus. Dar e bun si punctul in care am ajuns. Visul meu e normalitatea si pot spune ca l-am implinit. Bineinteles ca as fi vrut sa ajung o pianista cunoscuta sau o scriitoare celebra de romane - dar cine stie poate nu-i timpul pierdut! Ar trebui poate sa ies la pensie prematur, sau poate sa fiu concediata ca sa ma pot concentra pe altceva. Dar pina atunci ma delectez cu contabilitatea mea, cu sotul si copiii mei si ii consider visul meu-de cele mai multe ori, implinit!
David are si el ceva de spus deci acuma el:

hhhhjjjde3gtfgbjikiuygfd

asta e parerea lui despre vise!
Oricum e prima scrisoare pe care o scrie si aceea este pentru tine! wink.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Oct 30 2008, 03:44 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Oct 30 2008, 04:11 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



eu traiesc inca visul.si ca sa fie mai frumos viatza mea a dat dintr-un vis in altul... mi-am implinit majoritatea si restul inca sunt planuite in viitor. nu renuntz la vise. sunt tzelurile mele pe care le voi atinge mai devreme sau mai tarziu. Fara vise suntem clepsidre fara nisip. Pentru ce oare sa mergem mai departe?Trebuie sa stim ca visele sunt dorintzele cele mai adanci si mai pure. Visam cu ochii deschishi la o viatza buna, sa ne vedem copii mari, sa ma vad batrana mergand alene prin parc tzinandu-l de mana pe batraniorul meu iubit... astea sunt vise nepretzuite.Visele tineretzii deja le-am trait- sunt in cutia cu amintiri atat de dragi. ... Si am avut vise maretze. rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Oct 30 2008, 09:46 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262




Pai ce ar fi omul fara vise ?Visez de cand ma stiu, si voi continua sa o fac.Am avut visuri realizabile si irealizabile(dar asta nu m-a oprit sa am vise in continuare). Visul meu cel mare este sa calatoresc mai mult.
Dar oare care este pragul dintre dorinta si vis ?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Oct 31 2008, 02:52 AM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



bun aintrebare care este dif intre vis si dorinta?mie mi se pare ca a visa e deja prea mult...a dori e ceva modest!
aveam o colega de liceu care intodeauna a visat(pe drept)sa ajunga sa cante alaturi de o trupa cunoscuta in romania!a trecut pana acum prin apa si prin foc dar am aflat ca acum canta la hi-q!deci visul i s-a implinit!
eu doar mi-am dorit cate ceva....si am ajuns la concluzia ca ....nu-ti dori ca se poate intampla
tot ce mi-am dorit s-a implint si nu sunt multumita pt ca nu am pus la punct anumite amanunte rolleyes.gif asta e cu dorintele...la vise iei totul in calcul... floare2.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Oct 31 2008, 01:28 PM
Postare #6


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Pai Sara, cam asta era si scopul meu ascuns pentru care am deschis subiectul: sa ma inspir cat mai mult din experientele "tomnaticilor" cum ii numesti tu, si sa prind curaj smile.gif

Mie uneori orice imi pare usor, dar sa imi ating visul....extrem de greu! unsure.gif Nu stiu de ce....


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Oct 31 2008, 04:34 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(dyana @ Oct 31 2008, 04:28 AM) *
Pai Sara, cam asta era si scopul meu ascuns pentru care am deschis subiectul: sa ma inspir cat mai mult din experientele "tomnaticilor" cum ii numesti tu, si sa prind curaj smile.gif

Mie uneori orice imi pare usor, dar sa imi ating visul....extrem de greu! unsure.gif Nu stiu de ce....


Esti cumva introvertita? Te gindesti muult pina sa treci la actiune, le intorci pe toate fetele si pina sa zici..."jumpin" cum zice David... . Ai complexe? Esti extrem de sensibila? Sau pur si simplu ai ghinion? Ori poate reusita tine mult de conjunctura, de factori externi?
SI apropos, da, imi place G.G.Marquez foarte mult. Am si citit povestioara ta favorita-dar doar pe jumatate, caci am adormit cu cartea in mina. O sa recidivez cindva. Ani de zile cartea mea de capatii a fost "Un veac de singuratate" . A fost singura carte pe care am luat-o din Ro. cind am plecat de acasa. Dar, mi s-a intimplat ceva: am recitit-o acum vreo 3 ani si nu am regasit lumea aceea imensa fantastica, in care ma refugiam in capul meu. Am avut o senzatie ciudata de tot, ca atunci cind camasa preferata a intrat foarte tare la apa si te stringe din toate incheieturile! Ce crezi ca s-a intimplat? M-am imbicsit? crybaby.gif
Iar apropos de curaj "NOW or never. baby!" Asculta la o tomnatica cu suflet de 18 ani! tzuc.gif
PS. SI de fapt, zici ca iti atingi visul-greu sau usor, important e sa-l atingi. Cu cit visul e mai maret, cu atit mai greu il atingi-dar daca o faci, poti zimbi! wink.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Oct 31 2008, 04:38 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 31 2008, 05:23 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Sara1 @ Oct 30 2008, 04:41 AM) *
Acum e bine! Si de multe ori nu-mi dau seama de binele asta-care poate ar merita sa fie ridicat la rang de vis implinit. Si atunci ma rog lui Dumnezeu sa ma ierte si sa nu ma incerce in asa fel incit sa ajung sa apreciez fortat ceea ce am.
Visele sint bune, sint motivatoare-pentru majoritatea. Fara ele ar fii foarte trist. Si realizarea lor implica asumarea de mare risc -de cele mai multe ori. Avem sau nu curaj?


QUOTE(anku @ Oct 31 2008, 03:52 AM) *
....nu-ti dori ca se poate intampla


Cam asta am traiesc eu-my dream.....am visat de mica sa viu cow-girl..inebuneam dupa muzica country.....ma ofticam-de ce parintii mei nu sunt americani sa ma fii nascut vorbind engleza..etc.....eee..au trecut anii..si destinul ma adus unde am visat sa fiu de cand ma stiu.....si asa cum spune si Sara....uneori parca imi trebuie asa o bata sa ma loveasca sa realizez unde sunt si ce am.....oboseala+rutina+lipsa celor dragi te face sa pici in melancolie..depresie uneori.....

Acum visez..cum Babys e mare....am nepoti....noi sa putem colinda oriunde si oricand...stau pe o bancuta la curtea casei mele..alaturi de mosul meu drag..si depanam amintiri in timp ce urmarim nepotii la joaca.....visez cu Babys are o casa superba...e fericita....iubita si implinita.....

In una din zile mai in vara..mergeam cu carutul cu Babys prin cartier...am trecut pe langa niste case de am rams cu gura cascata precum cei mici..atat am putut murmura...."Doamne, sa ajunga Babys sa traisca intr-o asa casa..daca noi nu om putea...ca de aia am sacrificat tot sa venim aici..ptr ea!"...vorbe care mi-au sunat mult timp in minte!

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 31 2008, 05:24 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Oct 31 2008, 05:30 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



QUOTE(USA @ Oct 31 2008, 05:23 PM) *
Cam asta am traiesc eu-my dream.....am visat de mica sa viu cow-girl..inebuneam dupa muzica country.....ma ofticam-de ce parintii mei nu sunt americani sa ma fii nascut vorbind engleza..etc.....eee..au trecut anii..si destinul ma adus unde am visat sa fiu de cand ma stiu.....si asa cum spune si Sara....uneori parca imi trebuie asa o bata sa ma loveasca sa realizez unde sunt si ce am.....oboseala+rutina+lipsa celor dragi te face sa pici in melancolie..depresie uneori.....

Acum visez..cum Babys e mare....am nepoti....noi sa putem colinda oriunde si oricand...stau pe o bancuta la curtea casei mele..alaturi de mosul meu drag..si depanam amintiri in timp ce urmarim nepotii la joaca.....visez cu Babys are o casa superba...e fericita....iubita si implinita.....

In una din zile mai in vara..mergeam cu carutul cu Babys prin cartier...am trecut pe langa niste case de am rams cu gura cascata precum cei mici..atat am putut murmura...."Doamne, sa ajunga Babys sa traisca intr-o asa casa..daca noi nu om putea...ca de aia am sacrificat tot sa venim aici..ptr ea!"...vorbe care mi-au sunat mult timp in minte!

Draga mea USA, roaga-te ca Babys sa fie fericita si iubita, daca sta intr-un palat (vorba vine) si sta singura sau e bolnava , crezi ca va fii fericita ?cu tot aurul din lume......
Sper ca nu te-ai suparat pe mine, fiecare isi doreste ptr.copilul lui tot binele, si sper din suflet ca DD SA VA AIBA IN GRIJA PE TOTI TREI!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 31 2008, 05:34 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(oktavia @ Oct 31 2008, 06:30 PM) *
Draga mea USA, roaga-te ca Babys sa fie fericita si iubita, daca sta intr-un palat (vorba vine) si sta singura sau e bolnava , crezi ca va fii fericita ?cu tot aurul din lume......
Sper ca nu te-ai suparat pe mine, fiecare isi doreste ptr.copilul lui tot binele, si sper din suflet ca DD SA VA AIBA IN GRIJA PE TOTI TREI!

nooo ever....ai mare dreptate....normal sa fie sanatoasa..iubita....si implinitaaaa.....dar sti la ora aia gandeam influentata de imagine! blush.gif


tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 06:38 PM