Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Mierea De Albine La Bebelusi
danna68
postare Feb 8 2007, 05:08 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



am fost la pediatru si mi-a recomandat miere de albine dimineata la fetita "are 4 luni"... eu am auzit ca nu este indicata pana la 1 an ...voi stiti mai multe fetelor?....este sau nu indicata la un copil de 4 luni? sanatate la toate si la bebici...multi pupici hug.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
simina
postare Feb 8 2007, 05:17 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(danna68 @ Feb 8 2007, 05:08 PM) *
am fost la pediatru si mi-a recomandat miere de albine dimineata la fetita "are 4 luni"... eu am auzit ca nu este indicata pana la 1 an ...voi stiti mai multe fetelor?....este sau nu indicata la un copil de 4 luni? sanatate la toate si la bebici...multi pupici hug.gif

Este contraindicata pentru ca provoaca alergie ,fiind un produs conservat.La bebelusi se dau numai produse proaspete.In plus,poate provoca si diaree.
Eu sunt patita,pentru ca la Andrei nu am stiut, i-am pus miere in ceai,cand era bebelus si a facut de mic,urticarie.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana75
postare Feb 8 2007, 05:23 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,535
Inscris la: 10-January 07
Din: Deva,Hunedoara
Membru nr.: 1,467



Buna. Eu am auzit si am citit in mai multe reviste ca mierea de albine nu e recomandata la bebelusi deoarece contine nu stiu ce substanta care provoaca o boala numita botulism si e recomandata doar dupa varsta de un an.Dar acum depinde de fiecare caci atunci cand eram noi mici parintii nostri nu stiau de botulism si dadeau la bebei miere de albine si nu am auzit sa fi murit cineva din cauza asta. Fetita mea are 8 luni jumatate dar inca nu i-am dat miere de albine. Va pup si astept si eu si alte pareri. 1_3ani.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dana82
postare Feb 8 2007, 11:14 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 358
Inscris la: 23-January 07
Din: AB
Membru nr.: 1,668




Si eu am citit ca mierea nu se da copiilor sub un an ca poate provoca o boala numita botulism care poate duce si la deces. Eu nu i-am dat fetitei mele inca, ea are 7 luni, parca mi-e frica, dar stiu mamici care au dat copiilor sub un an miere si nu au patit nimic.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 9 2007, 11:55 AM
Postare #5


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Eu credeam ca sunt singura mamica careia i s-a recomandat miere pt. bebelusi. Avea Radu 6 luni atunci cand mi s-a dat schema diversificarii care continea si mierea in diverse combinatii - cu iaurt, cu fructe, cu branzica de vaci. Recunosc ca nu i-am dat decat de vreo cateva ori, dar am asteptat sa faca macar 9-10 luni. E adevarat ca mierea poate duce la botulism, dar cand s-a inregistrat ultimul caz?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liana
postare Feb 9 2007, 12:31 PM
Postare #6


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 543
Inscris la: 14-January 07
Membru nr.: 1,529



noua medicul ne-a spus sa nu ii dam miere, dar sincer motivul ptr care sa nu-i dam nu il stiu..doar ca nu e indicata copiilor sub un an


--------------------
ai grija ce decizie iei azi, ca sa nu regreti maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aiswa
postare Feb 9 2007, 01:17 PM
Postare #7


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 80
Inscris la: 6-February 07
Membru nr.: 1,933



QUOTE(dana82 @ Feb 8 2007, 11:14 PM) *
Si eu am citit ca mierea nu se da copiilor sub un an ca poate provoca o boala numita botulism care poate duce si la deces. Eu nu i-am dat fetitei mele inca, ea are 7 luni, parca mi-e frica, dar stiu mamici care au dat copiilor sub un an miere si nu au patit nimic.

asa e.bebe meu are 11 luni si i-am dat de vreo doua ori miere si nu a patit nimic,cu toate ce am auzit si eu ca nu se da miere la bb_ii mai mici de un an.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocolina72
postare Feb 9 2007, 01:17 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 8-February 07
Membru nr.: 1,966



noua medicul nu ne-a recomandat mierea pina la un an.Dar parerile sunt impartite am citit si eu ca mierea adm. pina la un an poate provoca botulism .dar dupa virsta de un an se poate pune o lingurita la un bib. de ceai mai ales daka bb are scaun mai greu.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Feb 9 2007, 08:44 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(cocolina72 @ Feb 9 2007, 03:17 AM) *
noua medicul nu ne-a recomandat mierea pina la un an.Dar parerile sunt impartite am citit si eu ca mierea adm. pina la un an poate provoca botulism .dar dupa virsta de un an se poate pune o lingurita la un bib. de ceai mai ales daka bb are scaun mai greu.

Acelasi lucru il stiu si eu de la pediatra.Eu le puneam pe suzeta cand erau micuti si mi s-a spus ca,sub nici o forma sa nu le mai dau pana la un an.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina-bv
postare Feb 9 2007, 09:08 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 49
Inscris la: 7-February 07
Din: brasov
Membru nr.: 1,954



eu stiu ca exista in comert miere de albine care contine nu stiu ce antibiotic (care poate distruge bacteriile ce se gasesc in mierea naturala_luata din stup) dar cred ca nici de aceasta nu putem da la bebelui.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:59 AM