Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 442 443 444 445 446 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
bebepis
postare Feb 11 2009, 01:22 PM
Postare #4431


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(moni&BB @ Feb 11 2009, 03:13 PM) *
MI S-A DESCHIS A 8-A FLORICICA !!!!

YES! DE CAND ASTEPT ASTA !!
bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif

Felicitari! trandafir.gif Inseamna ca mi-am amintit bine cand am zis ca la 31 de saptamani si 1 zi s-a deschis si a mea.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_corina29
postare Feb 11 2009, 01:22 PM
Postare #4432


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,658
Inscris la: 18-September 08
Din: pitesti
Membru nr.: 38,133



QUOTE(katerina2009 @ Feb 11 2009, 03:16 PM) *
Targetul meu e 3 sau 10 aprilie, sa vedem daca reusesc smile.gif

nono.gif NU CRED CA MAI POTI.
EU ITI DORESC SA FIE ASA, DAR SA VEDETI GREUTATE IN ULTIMA LUNA........ZICI CA DUCI PIETRE DE MOARA.......SI BURTA INCEPE SA COBOARE, SI INCEPI SA SIMTI CAPUL COPILULUI INTRE PICIOARE DE AI IMPRESIA CA TRE SA NASTI... EU ZIC SA-TI IEI O MARJA DE 3 SAPT CEL PUTIN, PANA NASTI SA TE ODIHNESTI CACI IN ULTIMA LUNA NICI NU MAI DORMI BINE SI O SA FII OBOSITA TARE LA SERVICI.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katerina2009
postare Feb 11 2009, 01:22 PM
Postare #4433


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 20
Inscris la: 27-January 09
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 67,541



QUOTE(moni&BB @ Feb 11 2009, 01:13 PM) *
MI S-A DESCHIS A 8-A FLORICICA !!!!

YES! DE CAND ASTEPT ASTA !!
bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif


Buna Moni,
Stii cumva unde as putea gasi patuturi de lemn, la un pret cat de cat rezonabil? Am fost la Miniblu, in Polus, dar au niste preturi astronomice.
Multumesc smile.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katerina2009
postare Feb 11 2009, 01:25 PM
Postare #4434


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 20
Inscris la: 27-January 09
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 67,541




QUOTE(maria_corina29 @ Feb 11 2009, 01:22 PM) *
nono.gif NU CRED CA MAI POTI.
EU ITI DORESC SA FIE ASA, DAR SA VEDETI GREUTATE IN ULTIMA LUNA........ZICI CA DUCI PIETRE DE MOARA.......SI BURTA INCEPE SA COBOARE, SI INCEPI SA SIMTI CAPUL COPILULUI INTRE PICIOARE DE AI IMPRESIA CA TRE SA NASTI... EU ZIC SA-TI IEI O MARJA DE 3 SAPT CEL PUTIN, PANA NASTI SA TE ODIHNESTI CACI IN ULTIMA LUNA NICI NU MAI DORMI BINE SI O SA FII OBOSITA TARE LA SERVICI.


Of, of, banii astia...daca n-ar fi din cauza lor, mi-as lua si eu concediu prenatal cat mai repede.... nici n-as sta pe ganduri.


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Feb 11 2009, 01:26 PM
Postare #4435


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(AngiC @ Feb 11 2009, 02:19 PM) *
Se putea sa fiu si mai harnica. Inca nu am gata bagajul de spital, dar parca mi-e frica ca daca il fac nasc doh.gif doh.gif doh.gif si pe de alta parte ma gandesc ca daca doamne fereste nasc mai devreme nu am nimic gata....
Scobutil iau si eu, iar papaverina cred ca e doar pentru durere...
Mie mi-a zis medicul ginecolog sa fac morfologie pentru ca acum se pot depista niste malformatii care nu erau vizibile la morfologia de 30-32 saptamani. Eu voi face desi nici mie nu-mi surade sa dau 350 ron, dar asta e...

Te inteleg, Angi. Si eu am vazut ca am dezvoltat oarece superstitii, desi eu de felul meu nu prea sunt superstitioasa. De ex. mi-am amanat o programare la un eco dupa ce mi-am dat seama ca pica martea intr-o zi de 13 doh.gif !
Mie mi-a zis doctorita sa fac cum vreau eu, dar din punctul ei de vedere nu sunt probleme. Si mi-a mai zis ca la varsta asta, de 32 de saptamani, bebele este viabil si nu se mai fac avorturi, indiferent de malformatii.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Feb 11 2009, 01:32 PM
Postare #4436


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(maria_corina29 @ Feb 11 2009, 03:22 PM) *
nono.gif NU CRED CA MAI POTI.
EU ITI DORESC SA FIE ASA, DAR SA VEDETI GREUTATE IN ULTIMA LUNA........ZICI CA DUCI PIETRE DE MOARA.......SI BURTA INCEPE SA COBOARE, SI INCEPI SA SIMTI CAPUL COPILULUI INTRE PICIOARE DE AI IMPRESIA CA TRE SA NASTI... EU ZIC SA-TI IEI O MARJA DE 3 SAPT CEL PUTIN, PANA NASTI SA TE ODIHNESTI CACI IN ULTIMA LUNA NICI NU MAI DORMI BINE SI O SA FII OBOSITA TARE LA SERVICI.

Ai dreptate, Corina! Mie deja imi este foarte-foarte greu, in special seara. Se intampla ca atunci cand esti racit: ati vazut ca ziua te simti mai bine, ti se pare ca nu mai ai nimic si seara, dintr-o data, te pocnesc toate: tusesti, te doare capul, nu mai poti sa inghiti... Asa si in sarcina; pe mine ma pocnesc toate seara. Probabil ca pana la amiaza mai am ceva energie, iar pt seara nu mai ramane nimic. Cat despre somn, ce sa mai vorbim...nici nu ma trage, iar noaptea, cand te duci de 5-6 ori la toaleta, ce sa te mai odihnesti...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_corina29
postare Feb 11 2009, 01:33 PM
Postare #4437


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,658
Inscris la: 18-September 08
Din: pitesti
Membru nr.: 38,133



QUOTE(AngiC @ Feb 11 2009, 02:19 PM) *
Scobutil iau si eu, iar papaverina cred ca e doar pentru durere...
Mie mi-a zis medicul ginecolog sa fac morfologie pentru ca acum se pot depista niste malformatii care nu erau vizibile la morfologia de 30-32 saptamani. Eu voi face desi nici mie nu-mi surade sa dau 350 ron, dar asta e...

DA PAPAVERINA E PT DURERE, AM LUAT SI EU 3 PASTILE SI M-AM OPRIT CACI SURPRINZATOR SI PT MINE, NU MAI AM DURERI DE BURTA. CRED TOTUSI CA AM FOST RACITA LA OVARE.
SI MAI VREAU SA TE INTREB CEVA, FARA SUPARARE, DACA DOAMNE FERESTE, NU DORESC LA NIMENI, SUNT MALFORMATII LA ECOGRAF, CE MAI FACI? NU E CAM TARZIU?MAI BINE SA NU MAI STII. EU MA ROG LA D-ZEU SA FIE BINE LA NOI TOATE, SA NU AVEM PROBLEME, SI SA AVEM NASTERE USOARA!!!
STII DE CE MI-E FRICA ACUM? SA NU FIE CORDONUL DUPA GATUL COPILULUI, LUCRU CARE SE VEDE SI LA UN ECO NORMAL

Aceasta postare a fost editata de maria_corina29: Feb 11 2009, 01:36 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni&BB
postare Feb 11 2009, 01:44 PM
Postare #4438


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 27-January 09
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 67,534



QUOTE(katerina2009 @ Feb 11 2009, 03:22 PM) *
Buna Moni,
Stii cumva unde as putea gasi patuturi de lemn, la un pret cat de cat rezonabil? Am fost la Miniblu, in Polus, dar au niste preturi astronomice.
Multumesc smile.gif



Servus Katerina,
in weekend am mai vazut ceva tot in Polus, la alt magazin de mamici si pitici (pe linga carrefour)...dar preturile nu erau mici...dar parca aveau ceva reduceri...
Si in Iulius Mall sunt vreo 2 mag de bebe...dar nu stiu ce si cum pe acolo...
Apoi la baby land (str. david francisc, in spatele mag sora)...aduc pe comanda din cate spuneau...
si eventual in piata mihai viteazul, in statia autobuzului 31 e un mag. (aici preturile sunt mai normale)...

Te pup si sanatate.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Feb 11 2009, 02:06 PM
Postare #4439


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(moni&BB @ Feb 11 2009, 03:08 PM) *
Servus Corina,

Eu...raportez cu tristete ca inca prestez...toata luna febr...si in martie vreo 2 sapt, minim. Desi e chinuitor si stresant...asta e. Necesit incurajari...

Sanatate multa tie si lui jucaus.gif al tau.

Sunt alaturi de tine cu incurajari hug.gif Dar de ce mai mergi si in martie daca te intristeaza lucrul asta?

QUOTE(katerina2009 @ Feb 11 2009, 03:16 PM) *
Targetul meu e 3 sau 10 aprilie, sa vedem daca reusesc smile.gif


Tu vrei sa nasti la munca sau ce? Nu inteleg de ce nu intri in prenatal ca vei lua aceeasi bani, chiar daca iei 85% sunt neimpozabili ...

QUOTE(maria_corina29 @ Feb 11 2009, 03:22 PM) *
nono.gif NU CRED CA MAI POTI.
EU ITI DORESC SA FIE ASA, DAR SA VEDETI GREUTATE IN ULTIMA LUNA........ZICI CA DUCI PIETRE DE MOARA.......SI BURTA INCEPE SA COBOARE, SI INCEPI SA SIMTI CAPUL COPILULUI INTRE PICIOARE DE AI IMPRESIA CA TRE SA NASTI... EU ZIC SA-TI IEI O MARJA DE 3 SAPT CEL PUTIN, PANA NASTI SA TE ODIHNESTI CACI IN ULTIMA LUNA NICI NU MAI DORMI BINE SI O SA FII OBOSITA TARE LA SERVICI.


E grea rau luna a 9-a, insuportabila, iti doresti sa nasti, iti doresti sa intri odata in travaliu, nu te mai suporti, te simti super imensa si nu te poti misca, nu te poti ridica singura si nici apleca doh.gif ...


QUOTE(bebepis @ Feb 11 2009, 03:26 PM) *
Te inteleg, Angi. Si eu am vazut ca am dezvoltat oarece superstitii, desi eu de felul meu nu prea sunt superstitioasa. De ex. mi-am amanat o programare la un eco dupa ce mi-am dat seama ca pica martea intr-o zi de 13 doh.gif !
Mie mi-a zis doctorita sa fac cum vreau eu, dar din punctul ei de vedere nu sunt probleme. Si mi-a mai zis ca la varsta asta, de 32 de saptamani, bebele este viabil si nu se mai fac avorturi, indiferent de malformatii.

Nici nu mi-am dat seama ca e o superstitie, dar ai dreptate...mai am si pe cea ca daca fac curatenia generala de dinaintea venirii lui bebe NASC asa ca incerc sa nu fiu gata ca sa NU NASC liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
In privinta malformatiilor ai dreptate si sper sa ne fereasca Dumnezeu pe toate de astfel de necazuri, ma gandesc totusi ca in caz de doamne fereste medicul va sti, va anunta neonatologul, care va fii pregatit de interventie si nu luat prin surprindere. Oricum totul va fii bine!!!! ginecologul meu e genul de medic care nu recomanda analize complicate, ecografii dese sau vitamine decat in caz de nevoie. Eu nu am facut analizele alea cu megalovirus,rubeola..., nici bitest, nici triplutest deoarece mi-a zis ca le recomanda doar gravidelor care au pierdut sarcini sau au copii nascuti cu probleme in familie.

QUOTE(maria_corina29 @ Feb 11 2009, 03:33 PM) *
DA PAPAVERINA E PT DURERE, AM LUAT SI EU 3 PASTILE SI M-AM OPRIT CACI SURPRINZATOR SI PT MINE, NU MAI AM DURERI DE BURTA. CRED TOTUSI CA AM FOST RACITA LA OVARE.
SI MAI VREAU SA TE INTREB CEVA, FARA SUPARARE, DACA DOAMNE FERESTE, NU DORESC LA NIMENI, SUNT MALFORMATII LA ECOGRAF, CE MAI FACI? NU E CAM TARZIU?MAI BINE SA NU MAI STII. EU MA ROG LA D-ZEU SA FIE BINE LA NOI TOATE, SA NU AVEM PROBLEME, SI SA AVEM NASTERE USOARA!!!
STII DE CE MI-E FRICA ACUM? SA NU FIE CORDONUL DUPA GATUL COPILULUI, LUCRU CARE SE VEDE SI LA UN ECO NORMAL

Ma bucur ca nu mai ai dureri eusa_clap.gif Bravo tie!
In privinta la ce mai fac: nimic, astept sa nasc! Nu stiu ce as fii facut si daca mi-ar fii zis la 20 saptamani, cand deja misca de la 14. Nu stiu daca as fii putut sa fac ceva. Bine ca e sanatos si lucrul asta sper sa mi-l mai confirme odata si la morfologia de trimestrul 3. Si poate i-a crapat putza tongue.gif si-l mai vad odata in timp real asa cum vrea si sotul tau bananab.gif si poate de data asta o luam si pe Alex ca data trecuta era in vacanta la bunici...

In privinta cordonului: de ce trebuie sa gandesti negativ!?




--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Feb 11 2009, 02:43 PM
Postare #4440


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



QUOTE(bebepis @ Feb 11 2009, 09:34 AM) *
Buna dimineata! Andreea, probabil ca tu , ca si Angi de altfel, sunteti foarte expuse la viroze pt ca aveti prichindei care merg la gradinita. In afara de medicamentele pe care stii si tu ca le poti lua eu cred ca ar fi foarte de folos daca ai consuma foarte multe lichide si fructe. E nu manac decat un fel de mancare gatita pe zi si in rest lapte (in diverse combinatii), mere (cam 1/2 kg pe zi) si apa la greu; zi-noapte beau apa cat pot. Dovada ca ma duc cam de 6-7 ori pe noapte la toaleta. Vai de capul meu! doh.gif

De la Danut am luat ,n-am ce face,a incercat soacra-mea sa ma ajute si l-a luat la ea vreo 2 zile.Acum e si ea bolnava laugh.gif Am baut ceaiuri cu miere si lamaie de dau p'afara.


QUOTE(bebepis @ Feb 11 2009, 10:50 AM) *
Fetele, am fost si eu la doctorita mea ginecolog. A masurat-o si pe bebita mea care are acum 1,8 kg. Se pare ca suntem in grafic. Placenta si lichidul sunt ok, la fel niste fluxuri de sange care merg catre bebita si o hranesc (le tot masoara doctorita mea de fiecare data). Se pare ca nu e nici o problema. Eu nu m-as mai duce sa fac morfograma la dr. Iosup. Parca nu imi vine sa mai dau 350 de lei degeaba. Voi ce credeti? Ca mi-e greu sa ma hotarasc singura... Pupici!

Eu nu voi face morfologie,nu e nevoie,se vede f. bine si la eco 2D.Cumnata mea a facut inainte de a naste si i-au spus ca bebe are nu stiu ce malformatii la fata,si a stat stresata pana a nascut,a plans continuu,si a nascut un baietel foarte normal si sanatos .



--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 442 443 444 445 446 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 12:56 AM