Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce Munca Este Atat De Injositoare, Incat Sa Nu O Faci?
Andrei
postare Oct 11 2008, 12:11 PM
Postare #1


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



Ce Munca Este Atat De Injositoare, Incat Sa Nu O Faci?

Intotdeauna, in provincie, totul se intampla ceva mai tarziu decat in capitala. Sau cel putin asa se intampla cand internetul nu era atat de larg raspandit. Orice noutate, in materie de aproape orice, aparea intai in capitala. Cine a trait sau traieste in alt oras decat Bucuresti, stie ce zic. Asta ar fi introducerea smile.gif

Cand eram prin liceu, deci cu muuuuulti ani in urma si imediat dupa revolutie ( ce vremuri... aveam vreo 14 ani smile.gif ), un prieten din "gasca" a venit intr-o zi foarte entuziasmat si ne-a zis:
Bai! Ieri am fost la Bucuresti cu parintii, cu masina. Sa vedeti ce ni s-a intamplat! Cand ne opream la semafoare, apareau unii cu bureti, carpe si apa, in niste sticlute cu fis fis liwlol.gif si ne intrebau daca vrem sa ne spele parbrizul si geamurile. Ni s-a parut ingenios, in plus aveam si parbrizul murdar de la drum, asa ca am fost de acord. Am intrebat cat costa si era foarte ieftin. Tot drumul spre casa, am facut calcule cam cat castiga baietii aia. Pai fiti atenti...


Si uite asa a inceput sa ne explice cum, si de ce, si ce, si cum... si am inceput sa facem calcule, cate masini trebuie sa spalam pe zi, daca spalam doar parbrizul sau si luneta si lateralele, cat tine semaforul culoarea rosie, daca punem doar apa sau trebuie si vreo solutie pt spalat smile.gif si multe si multe altele.

Mai ramanea o singura problema la care nu prea gaseam raspuns: Rusinea smile.gif . Nu era totusi cea mai nobila munca smile.gif

Ce o sa zica parintii cand vor afla ce facem? Le spunem sau tinem secret? Daca ne vede vreun vecin si ne spune? Ne facem de ras? Ii facem pe parinti de ras? Ce vor zice soferii cand ii vom intreba daca vor sa le spalam geamurile la masini? Care dintre noi ii intreaba? Foarte multe intrebari si foarte grele smile.gif

Intr-un final, din ce mi-aduc aminte, am ramas vreo 3 baiteti care am hotarat ca si aceasta este o munca si nu avem de ce sa ne fie rusine. Muncim, nu furam! Asa ne-am zis.

Mai departe povestea e frumoasa, si spun foarte sincer ca a meritat din plin. O lectie de viata, pe care sunt fericit ca am invatat-o. Nu stiu ce nume i-as putea da acestei lectii, insa am aflat in acea perioada foarte multe despre oameni. Poate atunci am inteles ca NU exista oameni buni sau oameni rai, ci doar probleme care apar in viata fiecaruia dintre noi si care ne fac, prin comportamentul de moment, sa parem buni sau rai. As vrea sa vorbesc si despre acest lucru si sigur o voi face la un moment dat, tot in acest blog smile.gif

PS1: da, acum stiu sa spal f bine geamurile, insa nu imi face vreo mare placere smile.gif
PS2: Nu v-am spus ca inainte de a ajunge sa spalam parbrize, intai am exersat o zi intreaga, spaland geamurile de la balconul inchis al prietenului care a venit cu ideea. Lucru pentru care mama lui ne-a multumit liwlol.gif

Si ca sa termin povestea... initial am inceput intr-o benzinarie, dandu-ne seama ca nu avem destula dexteritate, pentru a termina treaba, pana cand semaforul se face verde smile.gif Dupa o perioada relativ scurta, poate cateva luni, ideea a ajuns si la urechile altora, iar cand benzinaria s-a umplut de spalatori de parbrize, am inceput sa mergem la semafoare, asa cum doream initial smile.gif
Cand toate semafoarele din oras erau pline de spalatori de parbrize, am decis ca e momentul pentru o schimbare. In fiecare echipa (de cate doi) e nevoie de cate o fata, majoritatea soferilor fiind barbati smile.gif

Despre munca la cules de cirese in vacante si despre cel mai "umilitor" job pe care l-am avut (asa mi se parea la vremea aceea), promit sa va povestesc intr-un topic separat smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Oct 11 2008, 12:29 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(Andrei @ Oct 11 2008, 01:11 PM) *
PS1: da, acum stiu sa spal f bine geamurile, insa nu imi face vreo mare placere smile.gif
PS2: Nu v-am spus ca inainte de a ajunge sa spalam parbrize, intai am exersat o zi intreaga, spaland geamurile de la balconul inchis al prietenului care a venit cu ideea. Lucru pentru care mama lui ne-a multumit liwlol.gif



Despre munca la cules de cirese in vacante si despre cel mai "umilitor" job pe care l-am avut (asa mi se parea la vremea aceea), promit sa va povestesc intr-un topic separat smile.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ati fost totali liwlol.gif

e si asta un ban cinstit......se spune ca munca il innobileaza pe om....si nu e nici o rusine sa muncesti wink.gif
-se pare ca locurile au fost luate de copiii sau oamenii strazii wink.gif .....cu greu mai gasesti un loc de munca intr-o intersectie biggrin.gif

iar cat despre cules.....in vremea noastra o faceam ca munca patriotica cu scoala wink.gif ....dar pot sa spun ca era ffff fain...imi placea enorm....pe langa munca,ne si distram....din clasa a V a am inceput muncile agricole in spirit patriotic wink.gif
....depanusat porumb,scos cartofi,cules rosii,capsuni.....chiar si sapa la porumb sau soia(in clasele mai mari)

asteptam urmatoarele povesti.....imi place topicul.... hi.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Oct 11 2008, 12:35 PM
Postare #3


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



da AdeDia, acum jobul de spalator de parbrize este asociat asa cum spui si tu, cu oamenii strazii. Atunci nu se punea problema, cel putin initial, pentru ca eram primii smile.gif

Si noi mergeam la munca patriotica la cules de porumb si altele si era una din marile bucurii, inainte de revolutie.
Dupa revolutie, insa, in vacante - cat inca eram la liceu, trebuia sa facem un ban, asa ca am optat pt culesul de cirese smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabrielle2003
postare Oct 11 2008, 01:07 PM
Postare #4


mami lui casian
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 23,491
Inscris la: 8-June 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 25,703




QUOTE(Andrei @ Oct 11 2008, 01:35 PM) *
da AdeDia, acum jobul de spalator de parbrize este asociat asa cum spui si tu, cu oamenii strazii. Atunci nu se punea problema, cel putin initial, pentru ca eram primii smile.gif

Si noi mergeam la munca patriotica la cules de porumb si altele si era una din marile bucurii, inainte de revolutie.
Dupa revolutie, insa, in vacante - cat inca eram la liceu, trebuia sa facem un ban, asa ca am optat pt culesul de cirese smile.gif

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif


--------------------









Lista copii de octombrie 2008 si nu numai
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1467827



Destinul nu este legat de noroc; este mai degraba legat de alegere. Nu este un lucru pe care trebuie sa il astepti, este mai degraba un lucru care trebuie realizat
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 11 2008, 02:07 PM
Postare #5


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(Andrei @ Oct 11 2008, 12:35 PM) *
da AdeDia, acum jobul de spalator de parbrize este asociat asa cum spui si tu, cu oamenii strazii. Atunci nu se punea problema, cel putin initial, pentru ca eram primii smile.gif

Si noi mergeam la munca patriotica la cules de porumb si altele si era una din marile bucurii, inainte de revolutie.
Dupa revolutie, insa, in vacante - cat inca eram la liceu, trebuia sa facem un ban, asa ca am optat pt culesul de cirese smile.gif

Nu cred ca este cineva pe aici care sa zica,ca nu a fost la cules de cirese,mere,prune..etc..munca patriotica.Mie ,sincer nu mi se pare injositor,pe acele timpuri mi se parea mai repede distractiv. bananab.gif Ce frumos mai era...Imi luam pachet,ma trezeam dis-de-dimineata,ma simteam atat de matura,ca mergeam la munca laugh.gif oFloare1.gif Cat despre parbrize,ma abtin de la comentarii liwlol.gif liwlol.gif smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Oct 11 2008, 02:17 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(Andrei @ Oct 11 2008, 01:35 PM) *
da AdeDia, acum jobul de spalator de parbrize este asociat asa cum spui si tu, cu oamenii strazii. Atunci nu se punea problema, cel putin initial, pentru ca eram primii smile.gif

Si noi mergeam la munca patriotica la cules de porumb si altele si era una din marile bucurii, inainte de revolutie.
Dupa revolutie, insa, in vacante - cat inca eram la liceu, trebuia sa facem un ban, asa ca am optat pt culesul de cirese smile.gif

nu pot sa zic decat FELICITARI eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
In timpul vacantelor de la liceu(cred ca am prins vreo doua pana am inceput sa muncesc efectiv) si eu impreuna cu fratele meu si cativa vecini, am fost de cateva ori la scos ceapa,ptr bani rolleyes.gif si eram fff mandra de mine ca muncesc biggrin.gif ....chiar nu mi s-a parut injositor deloc..... wink.gif ....in schimb s-a simtit ff jignit tatal meu....zicea ca-l facem de rusine doh.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Oct 11 2008, 02:26 PM
Postare #7


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



QUOTE(AdeDia @ Oct 11 2008, 03:17 PM) *
in schimb s-a simtit ff jignit tatal meu....zicea ca-l facem de rusine doh.gif


liwlol.gif liwlol.gif exact la fel s-a intamplat si in cazul tatalui meu. Insa nu referitor la cules. Asa cum am specificat si mai sus. Cand am zis injositor, m-am referit doar la spalatul de parbrize, nu si la cules. smile.gif
Culesul era o mare placere, cu sau fara bani smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Oct 13 2008, 02:25 AM
Postare #8


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



1. foarte frumos povestesti, o sa fii un bunic ideal:P

2. ai avut noroc de timp si de spatiu: in alte conditii ar fi trebuit sa aderi la vreo gasca, toate ariile fiind acoperite; cel putin in Bucuresti risti sa iti iei bataie foarte usor daca nu respecti regulile...biggrin.gif

3. cel mai umilitor job pe care l-am avut eu:

Bucurestii anilor 2000: urmam o facultate lunga, grea si costisitoare, cand am decis ca e cazul sa o iau pe cont propriu. Si imi trebuiau si bani sa ma intretin; insa nu stiam sa fac nimic si mai mult -nu facusem niciodata nimic, nu aveam niciun fel de experienta. Imi trebuia ceva care sa imi ofere si un minumum de flexibilitate. Pana la urma am gasit: agent imobiliar. Mi-am facut si eu calcule ca si tine, cat ar trebui sa vand pe luna: cate inchirieri ar trebui sa fac, ce ar insemna sa vand un apartament, dar o casa?
La inceput ma simteam matura, vorba Mih@elei, ca trebuia sa ma trezesc dimineata sa merg la serviciu dar destul de curand nu mi-am mai dorit lucrul asta. Contactul cu clientii a fost o experienta destul de socanta: desi stiam sa scriu, sa citesc si sa vorbesc corect romaneste, ma priveau ca pe ultimul om din lumea asta. Considerau faptul ca au apelat la serviciile noastre, ca pe un imens favor, o adevarata milostenie; iar agentul era un simplu sclav care trebuia sa alerge tot orasul sa adune informatii, pentru ca la final, uitau oricum de firma.
Si tot ca si tine, am avut si eu parte de o lectie de viata destul de neplacuta insa: am intrat in contact cu o categorie de oameni, care nu stiu daca initial au fost buni sau rai, dar la final reprezentau numai ceea ce iti doresti mai putin sa ajungi vreodata: parvenitii. Posedau masini scumpe, case, terenuri, dar mai ales un ranjet pe care si-l aranjau mereu, de fiecare data dupa ce mai scuipau. Erau extrem de multumiti ca reusisera sa se capatuiasca si ca se puteau lauda cu asta.
Aveam colegi, de varsta a doua, care faceau meseria asta de ani buni si inca mai urmau sa o faca. Aveau mereu un zambet trist si o povara parca in spate. Daca vorbeai cu ei se bucurau sa iti povesteasca despre copii lor de liceu, despre neajunsurile cartierului in care stateau de vreo 20 de ani, despre patronul care mereu intarzia cu banii... sad.gif

In final am renuntat, fiind cel mai prost vanzator care s-a inventat, dar imi amintesc fiecare detaliu in parte.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 13 2008, 08:56 AM
Postare #9


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Intr-adevar, munca innobileaza, indiferent de ceea ce prestezi... mai putin prostitutia, aia mi se pare unul din pacatele capitale si condamn pe cine face asa ceva!
De muncit, pot sa spun ca si eu am facut-o in vacantele din liceu.. pe langa cea fortata, de sapat porumbul, de prasit etc. la care tata insista sa mergem sa il ajutam, chiar si in zilele libere din perioada scolii, mai era dorinta mea si a fratelui mai mare sa strangem bani de rechizite, haine si pt. o minivacanta la mare.. astea se intamplau vara.. lucram la o ferma agricola, la separarea semintelor de floarea-soarelui, a graului, era o batoza speciala (nu mai stiu denumirea exacta) unde trebuia sa facem manevre intr-un praf de nu se poate.. aia, munca umilitoare si nesanatoasa pt plamani.. cules de pepeni.. de cea patriotica, impusa de scoala, liceu, nu mai spun.. si o alta munca prestata ce mi-a adus si satisfactii a fost participarea la sapaturi arheologice.. ma sculam cu noaptea in cap zi de zi, mergeam pe jos vreo 7 km, prin salbaticie vreo 2-3km.. si 'sapam' de zor, sa descoperim culturi si civilizatii de mult pierdute.. la prima expunere a exponatelor, am fost asa mandra sa fac parte din colectivul de onoare.. sunt amintiri frumoase.. la pranz, in pauza de masa, ne grabeam la scaldat in Dunare, ma chinuiam sa invat sa inot, dar nu am reusit nici pana acum rolleyes.gif .. acum, privind in urma, sunt convinsa ca nu as mai face toate acele munci, de-asta m-am ambitionat sa si invat, sa reusesc ceva in viata, sa am ce oferi si copiilor mei, nu-mi iese intrutotul, dar ma stradui in continuare.. la perfectiune, inca nu a ajuns nimeni smile.gif


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Oct 13 2008, 12:54 PM
Postare #10


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



QUOTE(dyana @ Oct 13 2008, 03:25 AM) *
1. foarte frumos povestesti, o sa fii un bunic ideal:P


liwlol.gif merci liwlol.gif dar stiu ca n-am talent la povestit smile.gif
in plus, am si uitat multe detalii smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:43 PM