Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum Se Tine Postul Pastelui.., informatii utile de la parintele Gabriel Tutuianu
liliana2u
postare Feb 12 2010, 04:23 PM
Postare #1


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




Cum se tine postul Pastelui
Regulile bisericești au stabilit ca zilele rânduite pentru ajunare, adică abținerea totală de la mâncare și băutură, sunt lunea și marțea din prima săptămână a Postului, iar în ultima săptămână a postului, numită și a patimilor, se ajunează luni, marți, miercuri, vineri și sâmbătă. În aceste zile se pot consuma seara pâine și apă.

În zilele de miercuri și vineri din post se ajunează până seara, când se consumă pâine și legume fierte, fără untdelemn.

În celelalte zile din săptămâna, din tot timpul Postului Mare, se mănâncă o singură dată pe zi, seara, hrană uscată, iar sâmbăta și duminica untdelemn și puțin vin.

În toată această perioadă sunt două dezlegări la pește pe 25 martie, de Buna Vestire, și apoi de Intrarea Domnului în Ierusalim (Florii).

Postul alimentar trebuie insoțit de abstinență sexuala, dar mai ales de conduită morală.

Credincioșii trebuie să se spovedească în prima săptămână din post și apoi în ultima și apoi, dacă primesc dezlegare din partea părintelui duhovnic, să primească Sfânta Împărtășanie după ce și-a făcut rugăciunile dinaintea Împărtășaniei.

În Postul Paștelui nu se fac cununii religioase. În ceea ce privește botezurile, nu se fac doar pentru că după aceea se manâncă de dulce. În fond, un copil poate să fie botezat în orice zi de post dacă după aceea nu se face masă în care să se bea alcool și să se mănânce de dulce. Întrucât nimeni nu face doar botezul fără masa de după, nu este bine să se facă în post.
Despre post gasiti amanunte la Canoanele Fericitului Dionisie, mai jos: http://canoaneortodoxe.net/can_sf_parinti.html
Sa va fie de folos!



--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 12 2010, 04:28 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



adica o saptamana intreaga sa nu mamanci nimic ziua si numai uscaturi seara? pai si cine rezista, ca nu mananc mult, dar..o saptmana...cred ca as fi pe perfuzii.....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 12 2010, 04:36 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Sincer..yo si cand tin postul ortodox....mereu ma imbolnavesc rau de Paste mai ales....nu stiu ce e cu organismul meu...dar se pare ca nu pot traii fara lapte si oua....de carne e ok....nu ne e greu.....dar de lapte mai ales.....si branzeturi....
Anul trecut de Paste, dupa ce reusisem sa tin postul ca sa ma spovedesc si sa ma impartasesc.....am reusit sa ma spovedesc.....dar de Paste am zacut crunt si yo si iubi......nu ne-am atins de nimik.... oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 12 2010, 04:48 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 12 2010, 04:41 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




QUOTE(dyanp @ Feb 12 2010, 06:28 PM) *
adica o saptamana intreaga sa nu mamanci nimic ziua si numai uscaturi seara? pai si cine rezista, ca nu mananc mult, dar..o saptmana...cred ca as fi pe perfuzii.....

Regulile scrise de liliana se aplica, de regula, celor din manastiri, calugari, maicute sau preoti. Persoanele laice nu se supun acelorasi reguli. Bineinteles ca cine vrea poate ajuna fara probleme, dar nu e obligatoriu. Depinde de fiecare persoana in parte si de ce sfaturi primeste de la duhovnic, care ii cunoaste si suferintele sufletului si pe cele ale trupului.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Feb 12 2010, 04:41 PM
Postare #5


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(dyanp @ Feb 12 2010, 04:28 PM) *
adica o saptamana intreaga sa nu mamanci nimic ziua si numai uscaturi seara? pai si cine rezista, ca nu mananc mult, dar..o saptmana...cred ca as fi pe perfuzii.....



e mult pana te obisnuiesti, dupa aia intra in reflex.. si eu spuneam ca nu o sa pot sa tin acel post negru pana la pranz, 3 zile/saptamana si uite ca mai am un pic si ajung la anul de canon.. prima sapt a fost mai greu, dupa aceea se obisnuieste organismul si nu mai e stresant..
Parintele Gabriel spune cum ar fi bine, insa fiecare isi alege calea, sfatuit si de duhovnic.. el sustine cum sfatuiau unii sfinti parinti, in urma cu multi, multi ani, acum totul se adapteaza actualitatii rolleyes.gif
Cum am spus, fiecare e liber arbitru..

Aceasta postare a fost editata de liliana2u: Feb 12 2010, 04:43 PM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Feb 12 2010, 05:03 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



E greu...insa mai grele sunt pacatele noastre...

Pentru a tine postul cu strictete...trebuie o pregatire in prealabil....nu oricine poate sa faca asta...




--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 12 2010, 05:08 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(liliana2u @ Feb 12 2010, 07:41 AM) *
e mult pana te obisnuiesti, dupa aia intra in reflex.. si eu spuneam ca nu o sa pot sa tin acel post negru pana la pranz, 3 zile/saptamana si uite ca mai am un pic si ajung la anul de canon.. prima sapt a fost mai greu, dupa aceea se obisnuieste organismul si nu mai e stresant..
Parintele Gabriel spune cum ar fi bine, insa fiecare isi alege calea, sfatuit si de duhovnic.. el sustine cum sfatuiau unii sfinti parinti, in urma cu multi, multi ani, acum totul se adapteaza actualitatii rolleyes.gif
Cum am spus, fiecare e liber arbitru..



malina, crede-ma bunavointa exista, mai ales cand ma gandesc la copii...sunt foarte inspirata...dar organismul meu...e greu, eu de abia reusesc sa-mi mentin kg sa nu scad sub 50 ca dupa o iau rau la vale si nu ma mai opresc....

QUOTE(andaro @ Feb 12 2010, 08:03 AM) *
E greu...insa mai grele sunt pacatele noastre...

Pentru a tine postul cu strictete...trebuie o pregatire in prealabil....nu oricine poate sa faca asta...


si asta e adevarat...si cu viata si programul nebun din ziua de azi.....chiar ma doare ca nu pot sa tin ....

multa lume opteaza pentru postul catolic...nu stiu, conteaza gestul...nu stiu ce sa zic....eu incerc sa tin postul spiritual...si pe celelalte, ca la mancare...chiar mi-e foarte greu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 12 2010, 05:41 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(dyanp @ Feb 12 2010, 06:08 PM) *
multa lume opteaza pentru postul catolic...nu stiu, conteaza gestul...nu stiu ce sa zic....eu incerc sa tin postul spiritual...si pe celelalte, ca la mancare...chiar mi-e foarte greu...

Noi facem asa....tinem postul catolic-soul e catolic....vinerile toate peste an.......iar in posturile mari tinem si miercurea.....

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 12 2010, 06:00 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Feb 12 2010, 05:59 PM
Postare #9


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



si eu tin postul catolic, pt ca sunt catolica...de regula, miercuri si vineri in posturile mari


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 07:41 PM