Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Taxa La Popa Pentru Botez
USA
postare Jun 16 2009, 08:36 PM
Postare #31


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(mallina2u @ Jun 16 2009, 08:45 PM) *
si f. bine ai ales sa-ti pastrezi credinta vie, dupa mine, ortodoxia e forma cea mai pura.. severa, dar atat de aproape de Dumnezeu...

Daca poti!....la fam mixa..mereu sunt discutii.....cu toate ca mama e cea care aduce pruncul pe lume......nu mereu ea are ultimul cuvant-in leg cu botezul copilului...sau si daca are.....inima ei e cumva indoita de tensiunea provocata de aceasta discutie! oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 16 2009, 08:37 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 18 2009, 06:33 PM
Postare #32


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(USA @ Jun 16 2009, 10:36 PM) *
Daca poti!....la fam mixa..mereu sunt discutii.....cu toate ca mama e cea care aduce pruncul pe lume......nu mereu ea are ultimul cuvant-in leg cu botezul copilului...sau si daca are.....inima ei e cumva indoita de tensiunea provocata de aceasta discutie! oFloare1.gif



buna fetelor,

am gasit biserica in galati! taxa ne ajunge 1 mil si la popa dam cit vrem..nu a impus nimic!slava Domnului!

facem botezul pe 18 iulie,iar pe 19 e ziua mea si pe 25 facem 3 ani de casnicie ,deci avem ce sarbatori!

si noi sintem familie mixta,sotul e ateu dar chiar si asa putea fi deranjat de ideea botezului ortodox,dar din fericire nu e!e de accord si asta fiindca ma iubeste ,ma respecta si stie ca imi doresc sa increstinez fata!

e adevarat ca ies discutii ,cunosc cazuri,dar cred ca daca stii cum sa abordezi subiectul poate exista si cale de mijloc!eu zic ca, copiii ar trebui sa ia religia mamei deoarece mama e cea care sta in mare parte cu copilul ,ea e cea care ii poate explica si il poate indruma!

sint si mame care isi schimba religia ,dupa cea a sotului inainte de a aparea copii ,si atunci problema e rezolvata!se zice ca Dumnezeu e doar unul!

acum cine poate ...eu una nu as face-o ,dar nici nu judec pe nimeni pentru alegerea facuta!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jun 18 2009, 06:44 PM
Postare #33


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(ruby @ Jun 18 2009, 07:33 PM) *
buna fetelor,

am gasit biserica in galati! taxa ne ajunge 1 mil si la popa dam cit vrem..nu a impus nimic!slava Domnului!

facem botezul pe 18 iulie,iar pe 19 e ziua mea si pe 25 facem 3 ani de casnicie ,deci avem ce sarbatori!

si noi sintem familie mixta,sotul e ateu dar chiar si asa putea fi deranjat de ideea botezului ortodox,dar din fericire nu e!e de accord si asta fiindca ma iubeste ,ma respecta si stie ca imi doresc sa increstinez fata!

e adevarat ca ies discutii ,cunosc cazuri,dar cred ca daca stii cum sa abordezi subiectul poate exista si cale de mijloc!eu zic ca, copiii ar trebui sa ia religia mamei deoarece mama e cea care sta in mare parte cu copilul ,ea e cea care ii poate explica si il poate indruma!

sint si mame care isi schimba religia ,dupa cea a sotului inainte de a aparea copii ,si atunci problema e rezolvata!se zice ca Dumnezeu e doar unul!

acum cine poate ...eu una nu as face-o ,dar nici nu judec pe nimeni pentru alegerea facuta!

Ai vazut ca usile Domnului sunt deschise pentru oricine scumpa Ruby?...Si daca tot ai aflat Calea...e loc si pentru cununia voastra...ce zici?...Te mai gandesti?...Sa fie intr-un ceas bun! tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 18 2009, 06:45 PM
Postare #34


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




QUOTE(ruby @ Jun 18 2009, 07:33 PM) *
e adevarat ca ies discutii ,cunosc cazuri,dar cred ca daca stii cum sa abordezi subiectul poate exista si cale de mijloc!eu zic ca, copiii ar trebui sa ia religia mamei deoarece mama e cea care sta in mare parte cu copilul ,ea e cea care ii poate explica si il poate indruma!

Nu tine..de cum abordezii..sincer...iti spun din experienta......tine de conceptii.....si e mai aiurea la parintii si nu intre soti.....
Ex...eu sunt ortodoxa...el este catolic..nunta am facut-o la Catolici.....am vrut....mi-a placut enorm ideea.....si a fost frumos tare.....
Cand a venit vremea botezului la fata...chiar daca suntem la polul opus pe pamant.....s-au iscat vijelii puternice..parintii lui vroiau copilul botezat la catolici-sotia trebuie sa mearga dupa sot......ai mei ma sfatuiau sa fac cum simt yo mai bine..dar botezat catolic...copilul nu va putea fii binecuvanta-miruit pana dupa 7 ani......sotul era cumva la mijloc.....si in final am ales amandoi sa fie botezat ortodox...si nu ne pare rau....acum..dupa anii....mergem regulat duminicile la slujba in Biserica Ortodoxa, mai mult decat in cea Catolica...ptr ca este Romaneasca....si slujbele cumva sunt mai aproape de ce stim noi......
In schimb...fata creste sub ambele cai....e crestina...si asta stie......si tinem sarbatorile..si repsectam amble cai ata cat putem....este bineeee......chiar sotul imi zice uneori....."mergem Duminica la biserica sa luam impartasanie la fata!" oFloare.gif oFloare.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 18 2009, 06:51 PM
Postare #35


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Despre pala.....am platit parca 200$ donatie la biserica(bani scutit la taxe)......si am luat lumanarile..cutiuta de amintiri(unde tinem cele de la botez)...mirul......noi le-am luat...

Botezul....l-am tinut noi(cheltuieli).......nasii(este o fetita de 8 ani a sefului meu..e singura crestina din cunostinte)....so..parintii-nasii.....au oferit masa-total surpriza...nu ma asteptam....noi calculasem(fara rezervari) sa mergem la un restaurant care ne place enorm..in schimb nasii, dupa ce am oiesit din biserica..ne-au spus sa ii umrarim ca stiu ei scurtatura la restaurant...si ne-am trezit undeva..pe malul oceanului....un restaurant cu specific marin!..a fost deliciu....

Aaa...si am uitat.....da...au imbracat fata dupa botez cu hainute luate de ei..... notworthy.gif

Invitatii au fost putini..dar toti...au fost uimiti de slujba ORTODOXA ROMANEASCA......UIMITI TOTAL....
Asa de tare a placut slujba..ca dupa...fetele sefului doi...gemene..nebotezate..aum au 12 ani....au vrut botezul!

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 18 2009, 06:52 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 18 2009, 06:55 PM
Postare #36


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(ruxy @ Jun 18 2009, 08:44 PM) *
Ai vazut ca usile Domnului sunt deschise pentru oricine scumpa Ruby?...Si daca tot ai aflat Calea...e loc si pentru cununia voastra...ce zici?...Te mai gandesti?...Sa fie intr-un ceas bun! tzuc.gif



he he ,m-am gindit eu si la asta!

e prea mare zapaceala ,sa mai fac si cununia!e obositor ...si pt cea mica asa multa agitatie in jurul ei!mai intii trebuie botezat tati ...apoi ea ..apoi cununia...he he .lasa ca facem anul viitor ,poate!am deja ora programata si dupa noi imediat e o cununie ...poate daca m-as fi hotarit din timp,faceam si asta!

oricum traim in pace si asa!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jun 18 2009, 06:58 PM
Postare #37


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(ruby @ Jun 18 2009, 07:55 PM) *
he he ,m-am gindit eu si la asta!

e prea mare zapaceala ,sa mai fac si cununia!e obositor ...si pt cea mica asa multa agitatie in jurul ei!mai intii trebuie botezat tati ...apoi ea ..apoi cununia...he he .lasa ca facem anul viitor ,poate!am deja ora programata si dupa noi imediat e o cununie ...poate daca m-as fi hotarit din timp,faceam si asta!

oricum traim in pace si asa!

Bravo! Atunci stau linistita...te astept cu poze de la cununie la anu ce vine in vara...vei fi o mireasa rolleyes.gif de vara rolleyes.gif eu am fost una de iarna...dar daca ar mai fi sa aleg...as face vara cununia...

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Jun 18 2009, 06:58 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 18 2009, 06:59 PM
Postare #38


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(ruby @ Jun 18 2009, 07:55 PM) *
he he ,m-am gindit eu si la asta!

e prea mare zapaceala ,sa mai fac si cununia!e obositor ...si pt cea mica asa multa agitatie in jurul ei!mai intii trebuie botezat tati ...apoi ea ..apoi cununia...he he .lasa ca facem anul viitor ,poate!am deja ora programata si dupa noi imediat e o cununie ...poate daca m-as fi hotarit din timp,faceam si asta!

oricum traim in pace si asa!

Tot e agitatieee....serios....de ce crezi tu ca e ceva in plus..poate doar putin mai mult timp...asa le veti sarbatorii pe toate in aceeasi ziii!
pray.gif

Pacea va fii mai pace dupa...te asigur.... hug.gif hug.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 18 2009, 07:04 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 18 2009, 07:01 PM
Postare #39


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(USA @ Jun 18 2009, 08:45 PM) *
Nu tine..de cum abordezii..sincer...iti spun din experienta......tine de conceptii.....si e mai aiurea la parintii si nu intre soti.....
Ex...eu sunt ortodoxa...el este catolic..nunta am facut-o la Catolici.....am vrut....mi-a placut enorm ideea.....si a fost frumos tare.....
Cand a venit vremea botezului la fata...chiar daca suntem la polul opus pe pamant.....s-au iscat vijelii puternice..parintii lui vroiau copilul botezat la catolici-sotia trebuie sa mearga dupa sot......ai mei ma sfatuiau sa fac cum simt yo mai bine..dar botezat catolic...copilul nu va putea fii binecuvanta-miruit pana dupa 7 ani......sotul era cumva la mijloc.....si in final am ales amandoi sa fie botezat ortodox...si nu ne pare rau....acum..dupa anii....mergem regulat duminicile la slujba in Biserica Ortodoxa, mai mult decat in cea Catolica...ptr ca este Romaneasca....si slujbele cumva sunt mai aproape de ce stim noi......
In schimb...fata creste sub ambele cai....e crestina...si asta stie......si tinem sarbatorile..si repsectam amble cai ata cat putem....este bineeee......chiar sotul imi zice uneori....."mergem Duminica la biserica sa luam impartasanie la fata!" oFloare.gif oFloare.gif


da, ai dreptate ,e greu si mai ales cind mai sint si parintii care tin ca nepotii sa ia religia lor!La noi cum am zis a fost simplu!

frumos ca exista respect si intelegere!ma bucur pt tine !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 18 2009, 07:04 PM
Postare #40


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(USA @ Jun 18 2009, 08:59 PM) *
Tot e agitatieee....srios....de ce crezi tu ca e ceva in plus..poate doar putin m ai mult timp...asa le veti sarbatorii pe toate in aceeasi ziii!
pray.gif

Pacea va fii mai pace dupa...te asigur.... hug.gif hug.gif



nu stiu ce sa zic ...trebuie vorbit cu parintele si singura persoana de legatura e mama ...si din pacate pina pe 15 iulie nu mai vine in oras!ei au o casa la tara si isi petrec verile acolo!

poate hotarim pe ultima suta de metri!va tin la curent!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 08:36 PM