Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Moment De Rascruce
elisse
postare Jun 2 2013, 05:06 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 2-June 13
Membru nr.: 236,081



buna dragele mele,

v-am gasit cautind variante de sfaturi juridice, in vederea luarii unei decizii majore, DIVORTUL
Hotarirea este deja luata, si desi stiu ca trebuie sa fac asta, de ceva timp ma tot gindesc si iar gindesc cum sa fac sa fie bine, vorbesc din pct de vedere juridic....asa v-am gasit pe voi, o comunitate de mamici superbe...
Dar sa ma prezint pe scurt:
Am 34 ani, un baitel de aproape 4 ani si un sot vesnic prea"ocupat"...ne-am dorit foarte mult copilul, suntem casatoriti din 2006, dar impreuna din 2001, si credeam ca vom fi cei mai fericiti parinti, chiar daca nici pina atunci nu erau toate chiar "roze"....baietelul a venit , a fost frumos o perioada, la 1 an si 2 luni am facut rocada pt statul acasa, adica eu m-am reintors la munca, deoarce pierdem multi bani stind acasa, iar a fost de-a dreptul incintat sa preia el concediul, mai ales ca la munca se preconizau restructurari si avea si ceva probleme...in tot acest timp singurul lucru facut de el era sa schimbe copilul si sa-l hraneasca, nu a iseit niciodata in parc cu el...in timp lucrurile s-au agravat, as zice, a facut stefan 2 ani, el a inceput serviciul, si copilul a mers la cresa...asta a cazut tot in sarcina mea, dimineata dus, seara adus...apoi iesit afara sau joaca... cit timp a mers la cresa el nici macar nu a stiu unde este aceasta cresa... acum merge la gradinita, eu il duc dimineata, eu il iau seara dupa ora 6(asta e programul, nu am ce face)...iar tatal lui, desi trece prin fata gradinitei pe la ora 4, prefera sa il lase acolo si sa mearga acasa, deoarece el munceste si este prea obosit...
Mentionez ca lucreaza in cadrul unei unit de stat, fara prea mult stres sau oboseala fizica...problema este insa anturajul de la munca, unde se face abuz de alcool destul de des
A devenit obsedat de sticla cu bere, cum altii innoada tigarile asa innoada el bidoanele...cu copilul nu vorbeste deloc, sta la laptop si bea bere...sau doarme...iar eu am ajuns la captul puterilor..mai bine zis al rabdarii...caci pentru copil gasesc resurse sa ma mobilizez sa trecem cu bine peste toate..
Si peste toate, ma acuza ca nu ii acord atentie, ca nu vrea sa facem zilnic sex, asa cum isi doreste el, ma acuza ca am pe altcineva, vb obscen de fata cu copilul, intr-un cuvint m-a facut sa-mi doresc sa fiu departe de el...decit un asa exemplu de tata, mai bine lipsa...
Cu toate astea, fie ca gresesc sau nu, sunt convinsa ca viitorul va fi mai frumos fara el...
Astept pareri, uneori am senzatia ca nu mai fac eu deosebirea dintre bine si rau, ca exgerez si ca poate nu am dreptate...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jun 3 2013, 06:54 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(elisse @ Jun 2 2013, 06:06 PM) *
buna dragele mele,

v-am gasit cautind variante de sfaturi juridice, in vederea luarii unei decizii majore, DIVORTUL
Hotarirea este deja luata, si desi stiu ca trebuie sa fac asta, de ceva timp ma tot gindesc si iar gindesc cum sa fac sa fie bine, vorbesc din pct de vedere juridic....asa v-am gasit pe voi, o comunitate de mamici superbe...
Dar sa ma prezint pe scurt:
Am 34 ani, un baitel de aproape 4 ani si un sot vesnic prea"ocupat"...ne-am dorit foarte mult copilul, suntem casatoriti din 2006, dar impreuna din 2001, si credeam ca vom fi cei mai fericiti parinti, chiar daca nici pina atunci nu erau toate chiar "roze"....baietelul a venit , a fost frumos o perioada, la 1 an si 2 luni am facut rocada pt statul acasa, adica eu m-am reintors la munca, deoarce pierdem multi bani stind acasa, iar a fost de-a dreptul incintat sa preia el concediul, mai ales ca la munca se preconizau restructurari si avea si ceva probleme...in tot acest timp singurul lucru facut de el era sa schimbe copilul si sa-l hraneasca, nu a iseit niciodata in parc cu el...in timp lucrurile s-au agravat, as zice, a facut stefan 2 ani, el a inceput serviciul, si copilul a mers la cresa...asta a cazut tot in sarcina mea, dimineata dus, seara adus...apoi iesit afara sau joaca... cit timp a mers la cresa el nici macar nu a stiu unde este aceasta cresa... acum merge la gradinita, eu il duc dimineata, eu il iau seara dupa ora 6(asta e programul, nu am ce face)...iar tatal lui, desi trece prin fata gradinitei pe la ora 4, prefera sa il lase acolo si sa mearga acasa, deoarece el munceste si este prea obosit...
Mentionez ca lucreaza in cadrul unei unit de stat, fara prea mult stres sau oboseala fizica...problema este insa anturajul de la munca, unde se face abuz de alcool destul de des
A devenit obsedat de sticla cu bere, cum altii innoada tigarile asa innoada el bidoanele...cu copilul nu vorbeste deloc, sta la laptop si bea bere...sau doarme...iar eu am ajuns la captul puterilor..mai bine zis al rabdarii...caci pentru copil gasesc resurse sa ma mobilizez sa trecem cu bine peste toate..
Si peste toate, ma acuza ca nu ii acord atentie, ca nu vrea sa facem zilnic sex, asa cum isi doreste el, ma acuza ca am pe altcineva, vb obscen de fata cu copilul, intr-un cuvint m-a facut sa-mi doresc sa fiu departe de el...decit un asa exemplu de tata, mai bine lipsa...
Cu toate astea, fie ca gresesc sau nu, sunt convinsa ca viitorul va fi mai frumos fara el...
Astept pareri, uneori am senzatia ca nu mai fac eu deosebirea dintre bine si rau, ca exgerez si ca poate nu am dreptate...


buna
din ceea ce spui mi se pare absolut clar ca nu te sau mai bine spus nu va merita
probabil undeva i s-a rupt firul si nu mai stie sa il innoade
ai incercat sa vorbesti cu el despre toate astea?

Aceasta postare a fost editata de Lusha&Zbenguica: Jun 3 2013, 06:54 PM


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elisse
postare Jun 7 2013, 03:53 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 2-June 13
Membru nr.: 236,081



CITAT(Lusha&Zbenguica @ Jun 3 2013, 04:54 PM) *
buna
din ceea ce spui mi se pare absolut clar ca nu te sau mai bine spus nu va merita
probabil undeva i s-a rupt firul si nu mai stie sa il innoade
ai incercat sa vorbesti cu el despre toate astea?



da, de multe ori....
si cu calm, si cu nervi, i-am spus deja ca nu mai putem continua asa, ca pentru o viata de cuplu este nevoie de 2....
se pare ca vorbele trec prin el, nici o schimbare.
crede ca doar vorbesc, ca nu am curaj sa fac pasul decisiv
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elisse
postare Jun 17 2013, 03:19 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 2-June 13
Membru nr.: 236,081




buna dragi mamaici....

eu am revenit, cam greu reusesc sa intru deoarece serviciul si copilul imi ocupa cam tot timpul...si desi inca nu sunt o mama sigura, in realitate cam asta sunt...ca eu ma zbat pentu tot ceea ce este legat de copil...de exemplu, vineri+simbata am fost plecata cu serviciul din oras, la o sedinta, si cind am revenit....copilul era in culmea fericirii ca ma vede,si sotul meu plin de nervi...m-a avertizat ca data viitoare cind mai am sedinte sau nevoie sa lucrez in week-end sa-l iau cu mine, ca el nu mai sta cu el, ca i-a ajuns!
Ce mare efort a facut, l-a luat vineri de la gradinita si simbata doar l-a supravegheat in casa, ca afara nu il scoate niciodata!

Si nici cu supravegheatul nu s-a omorit, pt ca copilul mi-a zis ca tati a dormit, si el s-a jucat cuminte....

Nici nu pot sa exprim in cuvinte durerea pe care am simtit-o....sa fii deranjat de propriul tau copil???..eu nu pot sa concep asa ceva...eu dimineata il duc la gradi, seara fug de la munca sa il iau...ne oprim in parc, de multe ori intram in casa seara...si o iau de la capat cu treaba..sunt seri in care nu stiu daca am avut 5 minute pentru mine toata ziua,insa zimbetul copilului ma motiveaza sa trag de mine si sa fiu fresh pentru o noua zi....

sunt trista si melancolica, azi toata ziua am cautat o garsoniera de inchiriat...sunt decisa ca luna viitoare sa fac pasul cel mare. Copilul va fi plecat la ai mei in vacanta, si imi va fi mai usor...

va pup si va doresc fericire!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 12:20 AM