Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Un Copil Poate Insemna Despartirea Unui Cuplu?
maryhynt
postare Nov 24 2010, 10:57 AM
Postare #31


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(iulia_marina @ Nov 17 2010, 10:48 AM) *
Bravo tie Mimi_Luki! Toata admiratia pentru deciziile luate de tine! Esti o femeie puternica si cu siguranta vei reusii sa ii oferi puiului absolut tot ceea ce merita si are nevoie. Cu siguranta lumea gandeste ca de dragostea paterna nu vei fii capabila, e adevarat dar sunt convinsa ca in asemenea situatii dragostea oferita de tine este dubla, toata atentia ta se indreapata asupra lui, iar chestia ca vezi Doamne daca traieste fara un parinte poate avea repercursiuni si va avea frustari si complexe e o mare prostie. Multa sanatate tie si lui, putere tie sa il faci mare si sunt convinsa ca vei fi mandra de creatia ta!!!!!!!
Eu am crescut fara tata, si-a pus coada pe spinare cand eu avea 11 si fratele meu 5. Atitudinea mamei nu mi-a placut, pentru ca incerca sa ne faca sa il vedem ca pe bau bau. Sincer sunt convinsa acum la aproape 37 ani, casatorita fiind cu un copil ca vina a fost a amandoura. De ce? Sunt convinsa ca dupa cca. 13 ani de casnicie inca nu a invatat sa si-l tina pentru ea si a parasit campul de bataie, cu o solutie macabra, a incercat sa se sinucida! Naspa zic eu. Atunci chiar daca aveam doar 12 ani am inteles in sinea mea ca e o fiinta egoista. Nu o judec insa pe noi cui ne lasa daca el era chiar asa de bau bau? Iar faptul ca incerca sa ne indeparteze nu a functionat. Pe atunci nu intelegeam multe, insa odata cu trecerea timpului m-ama maturizat. Cu tata ne-am vazut dupa 5 ani de la despartirea lor, a disparut o perioada de timp, dupa care areaparut. Am reluat relatia si crede-ma ca de cate ori pot il ajut si ma ajuta. Ne vizitam, vorbim, ii cer sfaturi, am umblat cu el prin spitale pe la medici si pe casele de asigurari cand am aflat ca are cancer de colon.
Pensie alimentara nu stiu daca ne-a dat, doar stiu ca intr-o vreme , scura perioada de la despartire, mama era sfatuita de "bune prietene sa il dea in judecata, sa faca puscarie daca nu plateste" Asa imi aduc aminte ca era una care facuse bravura asta. Si cu toate ca eram o copila i-am spus mamei: " Noi nu vom avea pretentii materiale si ne poti creste cu ce ai, te rog insa nu fa asta pentru ca nu pot sa ma mandresc cu faptul ca tata este inchis, doar pentru ca nu ne-a dat pensie alimentara, nimeni nu ne va crede si ne vom face de ras." Doar asta a determinat-o sa renunte la razbunarea macabra.
Bine nu-i cazul tau, am povestit pentru ca ma gandesc ca din povestiri poti trage concluzii si poate... te pot ajuta.
Cat priveste respectvul specimen, nici macar in cutia cu amintiri nu merita un loc. Cred ca podul cu vechituri fara valoare este locul lui!
Inca odata multa multa sanatate si seninatate in zilele vostre! Sa fiti fericiti. Va pupam!

doamne iulia ce trista ai fost si tu scumpa mea ! imi pare rau!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 24 2010, 11:19 AM
Postare #32


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



pot sa spun ca si noi ne mai certam...cateodata chiar des

cand zic aca ne despartim si ca ma duc acasa in Ro...
vine copilul si ne ia de mana p amundoi
vrea sa mancam impreuna,sa iesim impreuna,sa dormim impreuna...tot impreuna
si ne si spune Beide...amundoi
imi vine sa plang cand vad si aud asa....
eu cred adica am vazut ca un copil intelege mai mult decat intelegem noi in anumite directii...
si ca poate tine 2 oameni uniti....bineinteles dc macar din partea unuia mai exista dragoste
si ca stie sa se foloseasca de puterea p care o exercita la parinti


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Nov 24 2010, 11:37 AM
Postare #33


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 11:19 AM) *
pot sa spun ca si noi ne mai certam...cateodata chiar des

cand zic aca ne despartim si ca ma duc acasa in Ro...
vine copilul si ne ia de mana p amundoi
vrea sa mancam impreuna,sa iesim impreuna,sa dormim impreuna...tot impreuna
si ne si spune Beide...amundoi
imi vine sa plang cand vad si aud asa....
eu cred adica am vazut ca un copil intelege mai mult decat intelegem noi in anumite directii...
si ca poate tine 2 oameni uniti....bineinteles dc macar din partea unuia mai exista dragoste
si ca stie sa se foloseasca de puterea p care o exercita la parinti

da .. si la noi sunt certuri din cauza uneori ai lipsei banilor si uneori a nervilor dar pana la urma ne dam seama k toate sunt trecatoare si importanta e fericirea familiei!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 24 2010, 11:53 AM
Postare #34


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




QUOTE(maryhynt @ Nov 24 2010, 10:37 AM) *
da .. si la noi sunt certuri din cauza uneori ai lipsei banilor si uneori a nervilor dar pana la urma ne dam seama k toate sunt trecatoare si importanta e fericirea familiei!

asa este...numai ca ne tb sau cel putin mie mi-a tb ceva timp ca sa inteleg asta...
cum ca toate sunt trecatoare si de fapt tb stabilite prioritati
si nu a te dezamagi din orice fleac sau a te lasa coplesita de anumite greutati si insatisfactii
multe dintre discutiile noaste erau p tema ca el nu ajuta deloc in gospodarie...
ehhhh...acum nu mai este nici asta imp
ce pot fac...ce nu...nu..ca doara nu oi fi eu propiul meu sclav in casa
ptr ca adev greutati pot fi de alta natura....nu ceea ce am eu
dar....cum spuneam...tb ceva timp pana interiorizezi sa zic asa tb asta...
acum...de putin timp...sunt si eu mai altfel...
eram apasat ca nu am o slujba asa cum tb...ca sunt necalificata aici
acum???
gandesc ca toate se pot rezolva atata timp cat eu vreau....
iar in timpul acesta...tb sa ma bucur cat mai mult de cei care sunt langa mine...indiferent ca uneori comp lor este sau nu este exemplar....si mai ales de minunea ce mi-a data-o Dumnezeu....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Nov 24 2010, 12:01 PM
Postare #35


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 11:53 AM) *
asa este...numai ca ne tb sau cel putin mie mi-a tb ceva timp ca sa inteleg asta...
cum ca toate sunt trecatoare si de fapt tb stabilite prioritati
si nu a te dezamagi din orice fleac sau a te lasa coplesita de anumite greutati si insatisfactii
multe dintre discutiile noaste erau p tema ca el nu ajuta deloc in gospodarie...
ehhhh...acum nu mai este nici asta imp
ce pot fac...ce nu...nu..ca doara nu oi fi eu propiul meu sclav in casa
ptr ca adev greutati pot fi de alta natura....nu ceea ce am eu
dar....cum spuneam...tb ceva timp pana interiorizezi sa zic asa tb asta...
acum...de putin timp...sunt si eu mai altfel...
eram apasat ca nu am o slujba asa cum tb...ca sunt necalificata aici
acum???
gandesc ca toate se pot rezolva atata timp cat eu vreau....
iar in timpul acesta...tb sa ma bucur cat mai mult de cei care sunt langa mine...indiferent ca uneori comp lor este sau nu este exemplar....si mai ales de minunea ce mi-a data-o Dumnezeu....

da si eu fac la fel ! de ceva timp in fiecare duminica ma gaseai la bucatarie si vine al meu intro zi si zice deacu in colo nu vreau sa te mai vad duminica in bucatarie ( al meu numai duminica este liber) si imi zice faci ce poti si cat poti ..mai lasale incolo de vase k vase speli in fiecare zi ! al meu anku sa dat pe brazda sa zic asa ! a inceput sa ma ajute in bucatarie cat decat mai spala un aragaz mai un vas ..nici eu nu pot sa ii cer foarte mult k toata saptamana lucreaza dar de ce sa mint a inceput sa ma ajute !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 24 2010, 12:24 PM
Postare #36


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(maryhynt @ Nov 24 2010, 11:01 AM) *
da si eu fac la fel ! de ceva timp in fiecare duminica ma gaseai la bucatarie si vine al meu intro zi si zice deacu in colo nu vreau sa te mai vad duminica in bucatarie ( al meu numai duminica este liber) si imi zice faci ce poti si cat poti ..mai lasale incolo de vase k vase speli in fiecare zi ! al meu anku sa dat pe brazda sa zic asa ! a inceput sa ma ajute in bucatarie cat decat mai spala un aragaz mai un vas ..nici eu nu pot sa ii cer foarte mult k toata saptamana lucreaza dar de ce sa mint a inceput sa ma ajute !

eu am obs ca dc i vb frumos si nu ma plang se duce si rezolva din probl p unde avem....in oras
si ma bucur tare mult ca mi-l ia p Darius si cate 3-4 ore si mi-l duce peste tot iar copilului i place cel mai mult cu tati super.gif
si p mine ma enerveaza vasele groaznic...mai laes ca la servici la amiaza tb spalate vasele si canile si tot dupa 80 copii
ma intorc acasa...o iau de la capt
bine mi-ar prinde o masina de spalat vase...dar nu am looooooooc nervi.gif
frumos din partea sotului tau


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Nov 24 2010, 12:53 PM
Postare #37


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(anku @ Nov 24 2010, 12:24 PM) *
eu am obs ca dc i vb frumos si nu ma plang se duce si rezolva din probl p unde avem....in oras
si ma bucur tare mult ca mi-l ia p Darius si cate 3-4 ore si mi-l duce peste tot iar copilului i place cel mai mult cu tati super.gif
si p mine ma enerveaza vasele groaznic...mai laes ca la servici la amiaza tb spalate vasele si canile si tot dupa 80 copii
ma intorc acasa...o iau de la capt
bine mi-ar prinde o masina de spalat vase...dar nu am looooooooc nervi.gif
frumos din partea sotului tau

da ..asta e viata de femeie cu bune cu rele treaba multa k astfel nu se poate dar lasa k suntem niste superfemei ! da si eu ma gandesc cu groaza cum o sa ma descurc cand voi incepe serviciul !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 10:30 PM