Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rho-gam, Mamici cu rh-ul negativ
mialio
postare Mar 26 2009, 07:25 PM
Postare #21


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 8-January 09
Din: Targoviste
Membru nr.: 63,379



QUOTE(adytza_mar @ Mar 24 2009, 08:32 PM) *
multumim frumos. si voi sunteti niste scumpe. ce predati dragelor? cum mai e pe la scoala? floare2.gif tzuc.gif

Buna, mami!Pai, predam limba romana!Pe la scoala e bine, destul de bine, numai ca bebica se supara pe mami cand e ffff obosita!Am clase multe, predau la 5-8 si nu mereu elevii sunt cei mai cuminti!Nu la ore, dar avem si altele pe cap in afara de ore.Si cum mamica poate ...cei din jur uita de bebica si nu ne menajeaza deloc.Pana cand o mai putea si mami?Lumea deja ma cearta ca ...ar fi cazul sa stam acasa, la odihna, dar sincer mi se pare devreme.Tocmai ce facuram 7 luni.Parca mi se pare ca ma izolez...Dar bebica ma obliga de ceva timp sa ma odihensc cand vin acasa.E dreptul ei!
Te pup, mami!Ai grija de frumoasa ta!Si mai vorbim!
Ali si bebelusa ei! trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
drusu
postare Apr 1 2009, 03:04 PM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 1-April 09
Membru nr.: 82,387



QUOTE(mialio @ Mar 22 2009, 09:40 PM) *
oFloare1.gif -Buna, mamici cu rh-ul negativ!Sunt posesoarea unei burtici de 7 luni, si viitoare mama de fetita.Am rh-ul negativ, si taticul pozitiv.Saptamana trecuta , cand am implinit 28 de saptamani, dna mea dr.mi-a facut vaccinul rho-GAM.L-am procurat mai greu, prin amabilitatea unui domn farmacist deosebit, am dat 540 lei pe el.Ce stiti despre acest vaccin?Cine l-a mai facut?Stiu ca ma trebuie sa fac o doza la 72 de ore de la nastere!Nu prea am gasit multe pe internet despre ele.Dna.mea doctor m-a informat, dar vreau sa aud si parerile mamicilor care l-au mai facut.Bebica mea e bine, ma rog la bunul Dumnezeu sa fie bine in continuare!La fel va doresc si voua!Dna doctor a spus ca o sa facem cezariana ca asa ...e indicat!Ma cam sperie gandul, dar...cu credinta trecem peste toata!Astept parerile voastre! spalvase.gif
Va pupa Ali si bebica bb.gif !Aveti grija de voi!Si sa va ajute Dumnezeu!


Buna!
Si eu am rh negativ si sunt in saptamana 38 dar de o luna de zile ma chinui si nu gasesc vaccinul rho-gam. Poti sa-mi spui unde l-ai gasit?
In saptamana 28 nu a fost nevoie sa-l fac ptr ca nu au aparut anticorpii, dar se apropie momentul nasterii si am cam intrat in panica ptr ca nici o farmacie nu-l are si imi spun ca va fi importat abia peste vreo 2-3 saptamani; pentru mine e cam mult de asteptat...
Multumesc mult
Diana
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonabireescu
postare Apr 1 2009, 08:29 PM
Postare #23


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,588
Inscris la: 11-January 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 64,134



QUOTE(drusu @ Apr 1 2009, 05:04 PM) *
Buna!
Si eu am rh negativ si sunt in saptamana 38 dar de o luna de zile ma chinui si nu gasesc vaccinul rho-gam. Poti sa-mi spui unde l-ai gasit?
In saptamana 28 nu a fost nevoie sa-l fac ptr ca nu au aparut anticorpii, dar se apropie momentul nasterii si am cam intrat in panica ptr ca nici o farmacie nu-l are si imi spun ca va fi importat abia peste vreo 2-3 saptamani; pentru mine e cam mult de asteptat...
Multumesc mult
Diana


Imi pare rau sa aud ca nu gasesti vaccinul. As vrea sa iti pot spune unde sa il gasesti dar eu inca nu m-am interesat, fiind doar in 28 saptamani. Mie mi-a spus medicul ca la 36 saptamani voi repeta acea analiza de dozare si cu acea analiza se va ocupa spitalul unde voi naste de vaccin si o sa il primesc gratuit. (asta e in Timisoara). Dar nu ma incred inca in ceea ce mi s-a spus asha ca o sa ma interesez si eu din timp. Eu cred ca ar trebui sa se gaseasca totusi pe undeva. Din ce localitate eshti?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana petrina
postare Apr 1 2009, 10:46 PM
Postare #24


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 693
Inscris la: 7-July 08
Membru nr.: 29,289




buna. in mod normal la nastere vaccinul tre sa ti-l asigure gratuit spitalul in care nasti. eu l-am facut la 28 de sapt platit de mine iar cand am nascut mi s-a facut gratuit. du-te si intreaba la spital. daca nu ti-l fac da comanda de el la farmaciile HELP NET. multa sanatate


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Apr 1 2009, 11:04 PM
Postare #25



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



In afara sistemului ABO, pe hematii (globule rosii), a mai fost descoperita o substanta, numita Rh.

85% din populatie au aceasta substanta pe hematii, daca sunt Rh pozitivi, iar restul de 15% nu o au deci sunt Rh negativi.

Organismul unei persoane, care nu are Rh pe hematii si primeste o transfuzie cu sange care are Rh (de la un donator Rh pozitiv) va reactiona ca si cum ar lua contact cu un corp strain ( la fel cum reactioneaza la bacterii, virusuri sau alti corpi straini cu care organismul intra in contact). In consecinta, va incerca sa distruga acest Rh, insa Rh-ul fiind atasat hematiilor, organismul le va distruge si pe ele. Astfel apar accidentele postransfuzionale, care se manifesta asemanator unei anemii (boala in care scade numarul globulele rosii din sange).

Alt caz de incompabilitate, apare in cazul mamei cu Rh negativ, tata Rh pozitiv si fat Rh pozitiv. Pentru tinerele mame este de retinut observatia, ca, de regula, primul copil este sanatos, dar urmatorii copii prezinta (daca nu se aplica la timp tratamentul necesar, o forma de boala datorata distrugerii Rh-ului si hematiilor si care determina decesul nou-nascutului. Riscul ca sangele mamei sa-l atace pe cel al copilului este de obicei exclus, la prima sarcina, dar el creste proportional cu numarul de nasteri si sarcini. In cazul sarcinilor avortate, trebuie luat in considerare momentul la care s-a produs avortul (riscul repercusiunilor este mai mare in a doua parte a sarcinii).


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Apr 1 2009, 11:10 PM
Postare #26


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Fetelor, eu vreau sa raman insarcinata! Eu am RH pozittiv si sotul negativ... Credeti ca exista vreun impediment? oFloare1.gif Multumesc anticipat!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana petrina
postare Apr 2 2009, 08:00 AM
Postare #27


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 693
Inscris la: 7-July 08
Membru nr.: 29,289



nu e nici-o problema. da-i batai si sa vina barza cat mai curand la tine


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mialio
postare Apr 4 2009, 12:48 PM
Postare #28


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 8-January 09
Din: Targoviste
Membru nr.: 63,379



QUOTE(drusu @ Apr 1 2009, 04:04 PM) *
Buna!
Si eu am rh negativ si sunt in saptamana 38 dar de o luna de zile ma chinui si nu gasesc vaccinul rho-gam. Poti sa-mi spui unde l-ai gasit?
In saptamana 28 nu a fost nevoie sa-l fac ptr ca nu au aparut anticorpii, dar se apropie momentul nasterii si am cam intrat in panica ptr ca nici o farmacie nu-l are si imi spun ca va fi importat abia peste vreo 2-3 saptamani; pentru mine e cam mult de asteptat...
Multumesc mult
Diana

Buna, Diana!Imi pare rau ca treci prin asa momente!Eu sunt din Targoviste.Chiar daca nu am avut probleme, la 28 de saptamani, am facut vaccinul la indicatia dr mele.L-am procurat prin intermediul unui dn farmacist din cadrul farmaciilor SensiBlue.Acesta a facut comanda la o firma importatoare din Cluj.Primul vaccin l-am comandat cand aveam 25 de saptamani, si l-am primit in 2 saptamani.Despre gratuitate, nici vorba.Am dat 540 lei pe el.L-am primit si pe al doilea saptamana trecuta , si o sa-l pastrez pana la nastere.Mi s-a spus la farmacie sa vin sa-l ridic imediat pt ca cererea e fff mare, asa ca l-am luat cum mi-a fost adus!Totul datorez doctoritei mele, o dna speciala care m-a trimis la dnul farmacist.Despre cat o fi intervenit omul ca sa-l faca rost, nu pot sa-ti spun , dar stiu ca se face rost fff greu.Daca vrei sa vorbim personal , trimite-mi mail pe adresa mea-greenbrasov@yahoo.com
si vorbim mai multe acolo!
Sper sa fie totul ok, iti tin pumnii!
Cu drag Alina si bebica ei! oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Apr 4 2009, 07:27 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(ssimmona @ Apr 2 2009, 12:10 AM) *
Fetelor, eu vreau sa raman insarcinata! Eu am RH pozittiv si sotul negativ... Credeti ca exista vreun impediment? oFloare1.gif Multumesc anticipat!



Riscurile apar doar atunci cand mama are Rh negativ.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare May 13 2009, 02:15 PM
Postare #30


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



eu am rh neg si sotul pozitiv ,am facut vaccinul rho-gam imediat dupa nastere pt ca bebe are rh poz;in timpul sacinii teste pt depistarea anticorpilor in fiecare luna dar nu s-au dezvoltat asa ca nu a fost nevoie de vaccin.sanatate la toate mamicile si bbeilor si burticilor.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 09:47 PM