Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Biserici Si Lacase De Cult, din Bucuresti
dyana
postare Mar 11 2009, 02:20 AM
Postare #31


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089








Biserica Oborul Vechi


Pe actuala strada Traian, destul de aproape de Foisorul de Foc, era in sec XVIII o troita care adapostea o cruce din piatra si, la sugestia mitropolitului de atunci, Grigorie, s-a construit pe locul ei o bisericuta, fara abside, care a devenit Biserica "Targului de Afara". Acest sfant locas de inchinaciune era aproape de oborul de vite si cereale, asa cum la vremea aceea locurile comerciale se aflau la periferia oraselor. A primit numele de "Oborul Vechi", deoarece, intre timp, orasul s-a marit iar oborul s-a mutat mai spre periferie, si hramul Sf Ioachim Si Ana.
Specificul bisericii il constituie faptul ca aceasta a fost ridicata 'in trepte': mai intai altarul, apoi naosul si la urma pronaosul; dar si monumentala cruce din piatra a serdarului Mogos, din Sf. Altar, care este adevarat giuvaer prin sculpturile ei interesante, cat si prin inscriptia cu caractere chirilice. Inscriptia are urmatorul cuprins: "Crucii Tale ne inchinam Stapane, si prea sfanta invierea Ta slavim. Crucea pazitoare a toata lumea; cruce bisericii podoaba, cruce a imparatilor intarire, cruce a credinciosilor intemeiere; cruce a ingerilor slava si diavolilor rana. O, buni credinciosi calatori, care pe aceia treceti si pe cinstita cruce in lava vedeti, pe a credinciosilor podoaba si a dracilor stricare, asternut picioarelor lui Iisus Christos, ei va inchinati cu dragoste mare, ca pre dansa s-a inaltat Datatorul de viata. Rugati-l pe tara sa o pazeasca de rele primejdii ca sa nu piara, iar pe acel ce cu a lui cheltuiala crucea a inaltat, al tarii marele serdar Matei Mogos, sa-l miluiasca si spre imparatia cereasca ajute-l sa mosteneasca" leat 7227 (1719).


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Mar 11 2009, 03:55 PM
Postare #32


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



pt Danutza: Biserici Sf Andrei, din Bucuresti:
- Aleea Parva 1B
- PAraclisul studentilor Str. Boja 64
- Str. Chitilei 138
sper sa ajungi la ele, macar pt cat am cautat eu, in timpul serviciului wacko.gif


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Mar 13 2009, 09:10 PM
Postare #33



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(mallina2u @ Mar 11 2009, 05:55 PM) *
pt Danutza: Biserici Sf Andrei, din Bucuresti:
- Aleea Parva 1B
- PAraclisul studentilor Str. Boja 64
- Str. Chitilei 138
sper sa ajungi la ele, macar pt cat am cautat eu, in timpul serviciului wacko.gif



multumesc iubita mea , acum am vazut , ,intru chiar acum pe harta Bucurestiului sa vad care imi e mai aproape si sa fi sigura ca ma duc ca pe Bobo il cheama si Andrei , vreau sa merg cu el acolo ...............mii de multumiri Mallina si tie Dyana ca ai deschis acest topic oFloare.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare Mar 13 2009, 11:27 PM
Postare #34


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660




notworthy.gif eusa_clap.gif notworthy.gif

Buna idee ! Si eu am vrut sa-ti sugerez,sa fotografiezi biserici si sa faci si un scurt istoric , dar am zis sa nu te superi sau sa nu-ti placa ...
Sunt cateva "bijuterii" prin Bucuresti care au pastrat sau adunat multe din identitatea oamenilor dar si a orasului in sine ...
Eu iubesc mult Manastirea Antim .... nu-i apropo wink.gif
Orice e bine venit si bine primit , e si asta un fel de pomana , in sensul cel mai frumos al cuvantului !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 13 2009, 11:38 PM
Postare #35


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Luka @ Mar 13 2009, 11:27 PM) *
notworthy.gif eusa_clap.gif notworthy.gif

Buna idee ! Si eu am vrut sa-ti sugerez,sa fotografiezi biserici si sa faci si un scurt istoric , dar am zis sa nu te superi sau sa nu-ti placa ...
Sunt cateva "bijuterii" prin Bucuresti care au pastrat sau adunat multe din identitatea oamenilor dar si a orasului in sine ...
Eu iubesc mult Manastirea Antim .... nu-i apropo wink.gif
Orice e bine venit si bine primit , e si asta un fel de pomana , in sensul cel mai frumos al cuvantului !

eee nu tongue.gif ; am umblat pe strazi deja mai mult decat un homeless liwlol.gif)))
mersi notworthy.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Mar 14 2009, 12:46 AM
Postare #36


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



sunt supebe pozele dyana.sa stii ca mai asteptam si altele rolleyes.gif


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 14 2009, 12:54 AM
Postare #37


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(EMY2000 @ Mar 14 2009, 12:46 AM) *
sunt supebe pozele dyana.sa stii ca mai asteptam si altele rolleyes.gif

mersi, emy notworthy.gif
am mai facut si altele, o sa le incarc cat de curand smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Mar 14 2009, 04:27 AM
Postare #38


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Dyenush, ce de idei bune ai tu! Esti o mamica buna...(la suflet) cum zicea Mallina si nu numai si la creieras (asta imi apartine).
Ti-am admirat pozele impreuna cu ginerica, care are o idee fixa. Eu ii aratam biserci si el zicea.:"train" si eu dadeam pagina si ii mai aratam una, si el iar :"train".
Idei putine si fixe la baietelul asta! doh.gif Dar stii, cred ca de fapt asa sunt ei baietii! E greu cu ei, dar nu putem fara! wink.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 24 2009, 01:34 AM
Postare #39


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089








Biserica Sfantul Stefan

Situata pe Calea Calarasi, langa Piata Sf, Stefan, biserica ce poarta hramul Sfantului Sefan este ctitoria voievodului fanariot Stefan Racovita, impreuna cu Doamna Teodora, in anul 1764. Se pare ca lacasul ar fi fost terminat si sfintit de care Stoica Cluceru, in 1768. Constructia a abordat stilul brancovenesc si datorita relativ putinelor renovari pe care le-a suferit de-a lungul timpului, inca mai pastreaza multe dintre frescele originale. Dintre ornamentele de piatra ce infrumusetau aceasta biserica, se mai pastreaza un ornament floral sapat in piatra, incrustat in zidul exterior de la Sfantul Altar si absida de la nord. Dintre sculpturile in lemn s-au mai pastrat usile imparatesti, usile laterale ale tamplei, jetul arhieresc si Crucea de pe catapeteasma, insa ele au fost ridicate in 1916 de Comisia Monumentelor Istorice si depuse intr-un muzeu inca necunoscut noua.
In Bucuresti este singura biserica cu Sibile si filosofi care a ramas deoarece la biserica cu Sibile din Calea Mosilor, in urma intemperiilor si a reparatiilor ce s-au facut in 1970, au disparut aceste unice zugraveli.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Mar 26 2009, 02:32 AM
Postare #40


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Biserica Teiul Doamnei Ghika

Dateaza din 1833, fiind biserica palatului Ghika. Este un monument istoric, dar de data asta, nu o sa ma pierd in povesti despre faptele Ghikilor, despre restaurari si despre mesteri iscusiti. Locul inspira prea multa liniste si libertate ca sa nu cedez ispitei de a scrie impresiile proprii. Si cum cel mai bine am ajuns sa ma exprim in imagini... iata si fotografiile mele:










Capela:











Clopotnita:











Mormintele domnitorilor ctitori
















Plimbandu-ma pe acolo, mi-am amintit de cand eram mica si mi se spunea mereu: nu este voie sa alergi in jurul bisericii, nu este voie sa culegi floricele de prin curte, nu este voie sa razi, nu este voie sa vorbesti tare... In sfarsit, am simtit ca aici se poate. smile.gif





--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

12 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 10:57 AM