Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Educatoare In Varsta
gordunel
postare Apr 1 2008, 07:46 AM
Postare #31


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



QUOTE(flori de camp @ Apr 1 2008, 08:13 AM) *
din cele expuse de tine, este clar ca persoana este depasita de situatie. nici nu ar trebui sa mai profeseze. atunci cand nu sunt in stare sa stapaneasca niste situatii, gata, declara ele ca sunt copii bolnavi. dar nu recunosc ca si-au pierdut ele bucuria de viata si profesie. zicea bine cineva, ca ar trebui supuse unor teste psihologice.
dar dincolo de aceste neajunsuri, exista niste riscuri in ce priveste comportamentul pe care il va avea la scoala. daca va avea ghinionul sa dea peste o invatatoare cam tot atat de comoda, s-ar putea sa aiba probleme in ceea ce priveste adaptarea la orarul scolar, efectuarea temelor. nu vreau sa te descurajez dar faptul ca e lasat de capul lui in aceasta perioada, nu-i prinde deloc bine pentru mai tarziu. eu spun asta din proprie experienta. la gradinita fiul meu nu a avut o educatoare extraordinara, dar nici jalnica precum cea de care povestesti tu. si cu toate acestea tot avem probleme de concentrare si atentie. am fost cu el chiar si la doctor, din proprie intitiativa, desi invatatoarea mi-a spus ca nu este cazul. si intr-adevar copilul nu are absolut nici o problema de sanatate psihica sau fizica. numai ca nu a fost educat sa fie atent si sa se concentreze la lectii. atata tot. aceste deprinderi se dobandesc in timp si in principiu nu dupa ce incepe scoala, ci ceva mai devreme.
spui ca nu ai cum sa-l muti in alta parte, datorita situatiei. te inteleg, dar singura solutie benefica puiutului tau este sa aiba o alta educatoare.

Eu stiu ca cea mai buna solutie este sa aibe o alta educatoare dar este singura gradinita din zona si singura grupa din gradinita la care ii putem lua pana la 7-7.30 si nici nu prea am cum sa ma iau de ea pt. ca am auzit cazuri cand se razbuna pe copii si asta am auzit-o de la parinti. Doi ani la rand a avut alta educatoare de care nu am avut de ce sa ma plang si am inteles ca actuala educatoare sa dus si la ea sa ceara si parerea ei, nici dupa discutia cu fosta educatoare nu ii iese ideile pe care le are.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori de camp
postare Apr 1 2008, 07:50 AM
Postare #32


Member
***

Grup: Members
Postari: 338
Inscris la: 3-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 16,713



QUOTE(gordunel @ Apr 1 2008, 08:46 AM) *
nici nu prea am cum sa ma iau de ea pt. ca am auzit cazuri cand se razbuna pe copii si asta am auzit-o de la parinti. Doi ani la rand a avut alta educatoare de care nu am avut de ce sa ma plang si am inteles ca actuala educatoare sa dus si la ea sa ceara si parerea ei, nici dupa discutia cu fosta educatoare nu ii iese ideile pe care le are.

cu atat mai grav! nici nu iti dai seama cat de mult il poate afecta! acum in prag de scoala.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Apr 1 2008, 07:50 AM
Postare #33


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



QUOTE(flori de camp @ Apr 1 2008, 08:45 AM) *
cu atat mai mult trebuie stimulat si educat pentru a fi atent si sa se concentreze la lectii. e pacat sa fie lasat de capul lui, deoarece ei acum sunt mult prea mici pentru a sti ce e bine pentru ei.
eu nu am facut asta cu fiul meu si regretele sunt tardive. iar eforturile de a indrepta lucrurile, pe masura. oFloare1.gif

Trebuie intradevar dar eu nu prea am timp acum pt ca de mai multe orii ajung acasa si la 7 de aceea am zis ca din toamna ma gandesc serios sa renunt la serv si sa imi gasesc ceva la jumatate de norma sau de lucru la domiciliu.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Apr 1 2008, 07:52 AM
Postare #34


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385




QUOTE(flori de camp @ Apr 1 2008, 08:50 AM) *
cu atat mai grav! nici nu iti dai seama cat de mult il poate afecta! acum in prag de scoala.


Cred dar nu prea am ce sa fac in acest moment pt. ca sunt unele situatii care nu imi permit sa renunt acum la serv.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori de camp
postare Apr 1 2008, 07:57 AM
Postare #35


Member
***

Grup: Members
Postari: 338
Inscris la: 3-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 16,713



QUOTE(gordunel @ Apr 1 2008, 08:50 AM) *
Trebuie intradevar dar eu nu prea am timp acum pt ca de mai multe orii ajung acasa si la 7 de aceea am zis ca din toamna ma gandesc serios sa renunt la serv si sa imi gasesc ceva la jumatate de norma sau de lucru la domiciliu.

ar mai salva ceva si i-ar prinde bine puiului tau oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Apr 1 2008, 09:52 AM
Postare #36


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



QUOTE(flori de camp @ Apr 1 2008, 08:57 AM) *
ar mai salva ceva si i-ar prinde bine puiului tau oFloare1.gif


Cred ca ai dreptate dar nu stiu ce masura sa iau.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 06:24 PM