Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Inseamna Sa Fii Roman
anku
postare Oct 27 2008, 08:57 PM
Postare #31


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



sunt de 4 luni aici si cred ca voi sta ptr totdeauna aici dc romanii nu-si pun la punct sistemul sanitar,ca de aia sotul nu vrea sa se intoarca in romania!si o sa fie dificil ca acum vine si un bebe(peste 2 luni) barza.gif si iti dai seama ca va tare greu ptr el ca pt el aici va fi acasa (patria mama).m-am uitat e super nici nu-mi vine sa cred ce bine se vede!e supper!cand ai timp si poti imi dai si ptr antena 1 si protv?te pup floare2.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 27 2008, 09:15 PM
Postare #32


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(anku @ Oct 27 2008, 09:57 PM) *
sunt de 4 luni aici si cred ca voi sta ptr totdeauna aici dc romanii nu-si pun la punct sistemul sanitar,ca de aia sotul nu vrea sa se intoarca in romania!si o sa fie dificil ca acum vine si un bebe(peste 2 luni) barza.gif si iti dai seama ca va tare greu ptr el ca pt el aici va fi acasa (patria mama).m-am uitat e super nici nu-mi vine sa cred ce bine se vede!e supper!cand ai timp si poti imi dai si ptr antena 1 si protv?te pup floare2.gif

nu fii stress ptr bb....si noi avem fetita,nascuta aici..are acum doi anisori....e superb.....ptr bb va fii bine..crede la mine....mai e greu e ptr noi.....

daaa....ai vazut ce bine se vede.....site-ul acela.....are programe ptr mai multe tarii.si pe domenii.....Antena 1 si ProTv..se prind temporar nu mereu..uneori le codeaza ei....dar se vede Antena 2 sau 3....e mereu de vazut ceva!...la noi TV-ul din livingroom e setat numai pe canale romanesti...so, cine vine in vizita vede numai roamneste..sorry!...cel local e sus in dormitor!

ptr bb in viitor....e superbuun..Nick Jr. ...e super bun..FOARTE EDUCATIV!.....

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 27 2008, 09:15 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Nov 4 2008, 07:46 PM
Postare #33


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



de cate ori vad titlul acestui topic nu ma pot abtine sa nu gandesc...............sa fi roman inseamna sa fi oropsit de soarta!!!!sa nu poti sa faci nimic altceva decat sa muncesti ca chioru si sa nu ai nimic..................daca nu am avea copilasi cred ca nu am avea nici o bucurie..............nici o nadejde,nimic.................dar poate ca va veni o vreme cand vom fi mandri ca suntem romani..................


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Nov 4 2008, 07:54 PM
Postare #34


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




QUOTE(lia maria71 @ Nov 4 2008, 08:46 PM) *
de cate ori vad titlul acestui topic nu ma pot abtine sa nu gandesc...............sa fi roman inseamna sa fi oropsit de soarta!!!!sa nu poti sa faci nimic altceva decat sa muncesti ca chioru si sa nu ai nimic..................daca nu am avea copilasi cred ca nu am avea nici o bucurie..............nici o nadejde,nimic.................dar poate ca va veni o vreme cand vom fi mandri ca suntem romani..................

mandra sunt ca sunt romanca!...ptr ca avem o baza incredibila...muncitori, onesti, petrecareti, oameni de baza oriunde ai merge!....problema e in tara..si nu de natie...ci de faptul ca suntem atat de sclavi prin nastere, incat acceptam rana pana la os.....fara sa ne cerem drepturile.....uite mamica cum paraseste maternitatea fara raspuns-dupa 9 luni de indurare si de chin si o nastere, fara raspuns.....uite muncitorul de rand care muncetse de o viata pe cam acelasi salariu...din care nu isi poate platii darile, doar.......toate astea subliniaza sclavia din noi...asta ma doare pe mine......a trebuit sa traiesc aici ani de zile sa ma pot schimba PUTIN...si inca nu destul..ptr ca imi era rusine sa merg sa imi cer salariul muncit......ptr ca imi era teama ca daca nu am bani nu pot sa nasc...etc.....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Nov 4 2008, 08:18 PM
Postare #35


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(USA @ Nov 4 2008, 07:54 PM) *
mandra sunt ca sunt romanca!...ptr ca avem o baza incredibila...muncitori, onesti, petrecareti, oameni de baza oriunde ai merge!....problema e in tara..si nu de natie...ci de faptul ca suntem atat de sclavi prin nastere, incat acceptam rana pana la os.....fara sa ne cerem drepturile.....uite mamica cum paraseste maternitatea fara raspuns-dupa 9 luni de indurare si de chin si o nastere, fara raspuns.....uite muncitorul de rand care muncetse de o viata pe cam acelasi salariu...din care nu isi poate platii darile, doar.......toate astea subliniaza sclavia din noi...asta ma doare pe mine......a trebuit sa traiesc aici ani de zile sa ma pot schimba PUTIN...si inca nu destul..ptr ca imi era rusine sa merg sa imi cer salariul muncit......ptr ca imi era teama ca daca nu am bani nu pot sa nasc...etc.....

da,tu ai dreptate romanii sunt primitori si glumeti ,petrecareti dar si muncitori,si pe mine tot asta ma doare ca nu putem pasi inainte fiindca conditiile nu ne lasa!!!!!din tara asta!!!!cred ca nu m-am exprimat bine...................nu trebuie sa ne fie rusine ca suntem romani!!!!ci ca nu suntem in stare sa ne ridicam din mocirla!!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 4 2008, 08:21 PM
Postare #36


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



eu am stat mult in cumpana daca sa plec sau nu din tara...definitiv sad.gif Si inca mai am momente cand imi revin gandurile... oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Nov 4 2008, 08:21 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Nov 4 2008, 09:30 PM
Postare #37


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Eu nu cred ca exista oameni maturi care pleaca din tara si care ramin intregi..sufleteste. Este un pret atit de mare de platit pentru oportunitati si obiecte. Aici sclavia este de alt fel. E sclavie de interior. Ne uscam, caci nu e pamintul din care ne tragem. Nu sunt ipocrita, nu m-as intoarce pentru ca nu as putea continua din punctul in care am intrerupt-o. sad.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Nov 4 2008, 09:58 PM
Postare #38


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Sara1 @ Nov 4 2008, 10:30 PM) *
Eu nu cred ca exista oameni maturi care pleaca din tara si care ramin intregi..sufleteste. Este un pret atit de mare de platit pentru oportunitati si obiecte. Aici sclavia este de alt fel. E sclavie de interior. Ne uscam, caci nu e pamintul din care ne tragem. Nu sunt ipocrita, nu m-as intoarce pentru ca nu as putea continua din punctul in care am intrerupt-o. sad.gif

Mare dreptate ai...noi facem parte acum din doua lumii...si din nici una......mare dretate graisi!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Nov 24 2008, 12:10 AM
Postare #39


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(USA @ Nov 4 2008, 09:58 PM) *
Mare dreptate ai...noi facem parte acum din doua lumii...si din nici una......mare dretate graisi!

te contrazic......faci parte din lumea in care ti-e inima!!!!!!!!acolo e casa ta!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CristinaS
postare Nov 26 2008, 03:57 PM
Postare #40


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,809
Inscris la: 20-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,099



interesant topic...eu nu stiu daca pot spune ca sunt mandra ca sunt romanca, dar aici m-am nascut si stiu ca nu as vrea sa fiu in alta parte. In ultimii patru ani am tot plecat din tara cu serviciul si de fiecare data muream de dorul Romaniei(cu tot ce reprezinta ea:rau si bine). Si am fost plecata numai in tari care aveau un nivel de trai mult mai bun decat al Romaniei, dar dupa o saptamana simteam ca imi dau lacrimile de dor. In ziua cand trebuia sa plec sper aeroport imi venea sa plutesc pana acolo. In tara radea sotul meu de mine cand ii povesteam ca mi-au lipsit patul meu de acasa, bucataria mea, prietenii, familia...tot. Cel mai mult imi lipseau persoanele dragi pe care in tara le asociez cu anumite activitati. De exemplu imi place sa ma plimb cu sotul prin parc(acolo ma plimbam cu colega mea pe malul Senei crybaby.gif ), la cumparaturi imi place sa merg cu prietena mea cea mai buna, la film cu sora mea....etc. E groaznic sa fii singur la mama naibii!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 24th April 2024 - 11:28 PM