Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mama
mamiralu
postare Jun 17 2009, 03:35 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033











Mama

Ea inseamna protectie, iubire,
Daruire, sprijin, alint, mangaiere.
Ea reprezinta toate momentele
In care ai plans, ai ras si te-ai bucurat de viata.
Ea da sens cuvantului devotament.
Prin ochii ei lumea devine mai blanda la atingere
Ea da nastere universului din jurul tau,
Si o data cu el i-a nastere splendoarea naturii.



Ea iti va oferi mereu ceva de care sa te agati
Mainile ca alint, bratele ca sprijin
Ea iti daruieste mereu ceva de care sa fi mandru
Un zambet ca premiu, o mangaiere ca consolare
Ea e singura care te iubeste mereu
Si iti daruieste o lacrima ca dovada de iubire
Si tot ce inseamna cuvantul „mama”
Sta in fiinta ei







--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jun 17 2009, 03:38 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



[scrisoare indurerata mamei mele:(
N-am putut niciodata sa-ti spun ce voiam sa spun! Ori ai fi zis ca-s prostii sau simplu, n-aveai niciodata timp pentru mine! Acum am nevoie sa strig lumii cu durere ca ai murit! E o eliberare si nu o durere…oare? N-am fost niciodata fata ta, eu din cand in cand, voind sa te bucur mereu, te-am considerat mama! Am crezut ca moartea poate ierta totul! Iata ca... ma doare, dar nu pot sa spun ca te-am iertat! Probabil ar trebui sa ma nasc inca odata ca sa pot face acest lucru! Cuvantul MAMA e un fel de „calcaiul lui AHILE” pentru mine! E dureros, e mai dureros sa o ai si sa fii pentru ea, o straina...



N-am simtit niciodata dragostea ta, uneori ma amageam spunandu-mi seara la culcare, plangand cu ochii in tavan. Cat imi doream sa mor, sa inchid ochii si sa nu ma mai trezesc! Alteori te purtai cu mine atat de rau incat ma simteam numai o sluga buna de munca. Nici astazi nu stiu cum, copil fiind, nu mi-am luat zilele!

Iti amintesti mama, (vezi,eu iti spun mama!) cum imi zdrobeai cu satarul de snitele degetele pentru ca greseam si eu putin la teme? Ma inchideai in casa ca sa nu vorbesc cu nimeni, sa nu am prieteni, la scoala radeau toti colegii de paltonul meu vechi si n-am indraznit sa suflu niciodata o vorba! M-ai fi schingiuit, nu alta, daca pentru lucruri minore ma bateai pana ma udai cu apa! Si nici nu stiam de ce! Erai mereu nervoasa: pentru ca tata nu venea cu zilele si umbla cu alte femei, pentru ca nu aveam bani, pentru ca imi lasam papucii nu stiu cum la intrare! Mi-ai spus, TU, vreodata in viata ta "te iubesc fata mea"!? M-ai iubit tu in felul tau - mi-am spus, tot eu copilul intelegator care stia sa ierte mereu! 1001 de lucruri ma puteau duce la pierire, ma puteam omori de tot atatea ori... Dar eu descoperisem poezia care ma adoptase si-n numele ei nu voiam sa renunt la viata!

Iubeam tot ce era frumos, iubeam toamna, iubeam primavara, pentru plopul casei eu nu voiam sa mor. Mi-as fi tradat singurul prieten. Cautam un firicel de iubire in ochii celor cu care mai scapam uneori. Eu invatasem sa nu pot iubi! Si cautam iubirea!

Am vazut cum te-au pus in pamant si am simtit ca de maine voi fi libera, insa ma apasa existenta ta mai mult decat moartea! E un adevar! Asta gandeam si plangeam pentru ca ma durea viata mea de pana atunci. Am sperat parca o mie de ani ca intr-o zi o sa-ti dai seama de neputinta ta de a iubi, de a spune un cuvant bun si frumos cum am sperat mereu. Au trecut PESTE 3 DECENII DIN VIATA MEA si "ma dori" tot mai mult! Astazi, chiar daca nu ma mai taie nimeni, curge sange mult! Am trait sub tancul greu al ocarilor si-al neincrederii. Te temeai mereu sa nu fug cu cineva, sa nu cumva sa nu intru fecioara in biserica. M-ai umilit cat se putea si fara nici o ocazie in timp ce eu iti scriam poezii DE DRAGOSTE! Drept rasplata tu le aruncai si ma-nchideai in casa!

Toata viata mi-a fost frica de tine! Eram un copil sensibil, curat, insa tu ma invinovateai intotdeauna pentru cate ceva. Mi-ai terfelit personalitatea, mama! Daca as fi stiu ca moartea mea te-ar fi miscat m-as fi omorat ca sa-ntelegi! Am trait ca sa-mi explic in viata asta de ce n-am fost un copil iubit! Era o lupta imensa sa ma apropii de tine, imi promiteai ca daca iau coronita la scoala ma lasi in excursie si nu te-ai tinut de cuvant niciodata! Ce-ai avut cu mine mama de m-ai ranit atat, lasandu-ma sa ma tarai in lumea asta si azi, cautand dragostea.

La 22 de ani am plecat de acasa voind sa ma marit! Nu iubeam, cine sa ma-nvete ce-nseamna iubirea!? Era singura mea sansa sa ma salvez: sa plec de-acasa! Sa scap de teroare, de frica. Eram salbatica si spuneam ca-l iubesc, numai sa ma vad la casa mea! Mi-a trebuit 5 ani sa ma trezesc din cosmar, nu mai venea nimeni sa-mi spuna ce sa fac, nu ma mai lovea nimeni (dar stateam la panda!). Sotul meu, care imi saruta mana si-mi aducea flori, era privit de mine ca un ciudat! Foarte tarziu am inteles ca... asa pot fi oamenii. Ca exista dragoste.

Stateam la panda speriata. Cineva imi vorbea frumos. Stateam la panda. Eram speriata. Ma gandeam in sinea mea "Oare nu ma pocneste?". Apoi mi-am impartasit poezia si iubirea celor din jurul meu. Cercul cel stramt se largise. Sotul meu era un inger, un dragut. O tona de rabdare a avut cu mine! Orice apropiere de mine eu o codificam ca pe un abuz! Numai ca eram destul de mare si vedeam diferenta. El imi spunea mereu ca ceea ce simte el se numeste dragoste! Priveam muta de admiratie, simteam ca am ajuns in tara unde voiam sa ajung, in tara unde, cand eram copil spuneam ca mi s-a ratacit iubirea! Si m-am indragostit de sotul meu. Si-l iubeam mai mult decat pe mine! Ma imbratisa mereu si eu simteam acest sentiment cel mai rotund si minunat. Dar pe mine nu ma iubeam deloc!

Toata viata AM FOST o natanga, care-si baga nasul in carti si caiete si plangea din orice! Stateam duminica-n casa cu nasul lipit de geam si-mi curgeau lacrimile pe geam. Visam ca va veni odata cineva sa ma salveze de aici! Am ales sa traiesc si sa-mi iubesc toamnele, sa scriu si sa tulbur sufletele. Eu am venit pe pamant sa-mi intalnesc iubirea si sa-ndur calvarul de a te simti orfan in propria familie! E dureros sa stii ca ai parinti si ei de fapt sa nu fie decat fizic.

Mama, ce sa-ti mai spun, e dureros sa-ti spun acum ca nu pot sa te iert. NU INCA. Inca ma doare ce n-ai putut sa-mi arati, mi-ai inchis toate drumurile, toate portile. Dar eu le-am pastrat deschise in sufletul meu! Imi spuneam mereu ca daca vreau sa ma bucur de viata, nimeni nu ma poate opri! Aveam credinta ca eu pot sa fac oamenii fericiti, ca eu am la mine forte extraordinare de-a renaste ce-i frumos si pierdut in oameni!

Mama, am crezut ca e o pedeapsa moartea, ca eu nu ma voi considera o vesnicie invinsa, ca trebuie sa-mi salvez cumva sufletul timorat si trist! Cu timpul as fi inteles, daca faceai cel mai mic gest de dragoste, ca meriti un loc in sufletul meu! Acum chiar nu se mai poate! Am suferit atat de mult incat si locul s-a ocupat! Imi pare rau ca-ti spun asta, am obosit sa cred ca tu mi-ai dat viata! Care viata, mama. Ca m-ai nascut, ti-am multumit in fiecare zi a vietii tale! Cand ai inchis ochii ti-ai cerut iertare de la cei din jur, n-am putut spune da nici atunci! Ce sfasiere simt in suflet…! Lasa-mi in vis un mesaj de dragoste, eu stiu ce e acum dragostea. POATE INVETI SI TU, ACOLO, timpul o sa ma-nvete incet sa-mi vindec (nu sa-mi ascund) ranile, si pe crucea ta va urca iedera pana la cer! Nu trebuie sa-ti ceri iertare, mama mea, voi sti eu foarte bine cand VIATA-mi va spune ce trebuie sa fac. Oare moartea poate ingropa ura!? Nimic din ce eram nu-ti placea, nimic din ce faceam nu era bun….

Acum ma simt libera….sau mi se pare ca sunt libera…! Totusi sunt singura, si nu mai am cui mai spune MAMA...Voi continua sa caut dragostea…pe care am asteptat sa o primesc de la tine…sau poate sa incerc sa o daruiesc altora…Ce mult i-mi doresc sa fiu o MAMA buna…..

Aceasta postare a fost editata de mamiralu: Jun 17 2009, 03:40 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jun 17 2009, 03:52 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



Adolsecenta si mamicile

Noi..fetele,de foarte multe ori ne certam cu mamele noastre din diferite motive..Nu`i asa?
De ce?
Oare nu intelegem noi ce e cu lumea asta sau dansele sunt de timpul trecutului?
Niciodata nu o sa aflu raspunsul concret,deoarece este un raspuns "fifty fifty" liwlol.gif.Parerea mea este ca lumea este prea exagerata,parca e un vis feeric,ireal,decat o lume reala si pusa la punct!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Jun 17 2009, 03:59 PM
Postare #4


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765




Trist, Ralu! crybaby.gif Ce sa-ti spun?
Iti doresc ca urmele din copilarie sa nu-si puna amprenta asupra comportamentului tau fata de bebe ... de multe ori asta se intampla inconstient si necontrolat sad.gif !
Dar eu cred ca vei fi o mama exemplara, ca ai invatat din greselile mamei tale si ca vei fi exact opusul ei! hug.gif
Mult succes in meseria de mama! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jun 17 2009, 04:32 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



asta nu este povestea mea......este o poveste care mi-a placut:) dar daca ar fi sa spun [pov mea pe scurt ....e cam asa: am cunoscuto la 22 de ani....dupa multe incercari si lacrimi....traieste...vorbim rar ...si doar cand o sun eu...tatal meu a murit in martie anul asta...nu m-a crescut el...m-au crescut bunica unchiul si matusa....dar tati a fost si va ramane un idol pentru mn...in fine.......am pus aceaasta poveste aici ca mi-a placut...va pup:)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Jun 17 2009, 04:52 PM
Postare #6


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Ma bucur ca nu e povestea ta oFloare1.gif Eu asa intelesesem! doh.gif
De ce ai cunoscut-o abia la 22 de ani? In fine, daca vrei sa spui!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mikaell
postare Jun 17 2009, 05:23 PM
Postare #7


Mami de Printesica iubita
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,401
Inscris la: 18-February 09
Din: Arges
Membru nr.: 72,774



m-a impresionat foarte mult povestea si ma bucur ca nu este a ta.eu nu iti doresc decat sa fii o mama extraordinara si sa-ti iubesti copilul mai mult decat te iubesti pe tine.imi pare rau ca totusi tu nu ai fost alaturi de mama ta si ca abia acum ai cunoscut-o. floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jun 17 2009, 05:24 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



QUOTE(ssimmona @ Jun 17 2009, 05:52 PM) *
Ma bucur ca nu e povestea ta oFloare1.gif Eu asa intelesesem! doh.gif
De ce ai cunoscut-o abia la 22 de ani? In fine, daca vrei sa spui!

pentru ca nu a vrut sa ma cunoasca.....s-adespartit de tati cand aveam eu 2 ani jumate...sora mea fiind mai mica a ramas la ea...de atunci mami nu ma- mai cautat...defapt am inteles ca de pe la 6 ani nu m-a mai cautat....cert e ca am condamnato si i-am reprosat de multe...i-am zis ca o urasc...iar ea zice: vei fi si tu mama intr-o zi.nu stia ce spune,,,,nu mi-aa lasa copilul never:)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jun 17 2009, 05:26 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



va multumesc....mi-a placut ...si am ales aceasta poveste pentru ca sunt multe scorpii in lumea asta...putine mame..am simtit pe pielea mea cum e sa plangi dupa mama si ea sa nu te vrea....ii multumesc lui dumnezeu ca mi-a dat o soarta buna...poate azi nu eram cine sunt....cine sunt defapt?un simplu om.....fara functii imortante....dar cu scoal viata:) si capabila de multe lucruri bune....va pup feteleor si sa aveti bebei sanatosi


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jun 30 2009, 02:26 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



CUGETARI DESPRE MAMA "Nu-i nimic mai gingas si nu-i nimic mai tare, decat dragostea de mama."
"Dupa ideea mea, nici scoala si nici profesorul nu pot face cu cele mai bune metode, in junia copilului, ceea ce poate face mama cu dragostea materna."
"Profesorul lumineaza capul cu stiinta, mama incalzeste inima cu dragostea sa."
"Cresterea si fericirea neamului omenesc sta pe bratele mamelor."
"Nu-i sfanta mai blajina intre sfinte, ca mama ce ne leagana pe brate si atatea adevaruri ne invata."
"Mama inalta sau ingenuncheaza natiunea, caci sufletul fiilor il da mama."
"Nu trece nimic peste iubirea de mama."
"Avem o singura mama si o singura viata. Nu astepta pana maine sa-i spui mamei ca o iubesti!"
"Pentru lume esti o persoana oarecare, dar pentru o singura persoana poti sa reprezinti lumea."
"Tot ceea ce sunt sau sper sa ajung, datorez ingerului meu, mama."
"Dumnezeu nu a putut fi peste tot, drept pentru care a creat mamele!"
"Dintre toate drepturile femeilor, cel mai mare este dreptul de mama."
"Inima mamei este un abis la fundul caruia vei gasi tot timpul iertare."
"Cel mai important lucru pe care il poate face un tata pentru copiii sai este sa le iubeasca mama."
"Inima mamei este scoala copilului."
"Frumusetea paleste; iubirea se stinge, frunzele prieteniei cad; Secretul mamei este sa la supravietuiasca tuturor."



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 11:46 PM