Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Locul Homeopatiei In Pediatrie, Natura produselor; precautii in administrarea lor; remedii simple
Alina_Chris
postare Jan 17 2007, 03:50 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 17-January 07
Din: Galati
Membru nr.: 1,564



Pentru ca sunt foarte multumita de rezultatele medicatiei homeopate asupra bebelului meu, ma gandeam ca ar fi interesant sa discutam (cine are experienta si cine nu) despre asta.

Nu foarte demult, Chris a racit: ii curgea nasucul din abundenta si tusea din cauza secretiilor de aveai impresia ca mai are putin si se inneaca. Am incercat siropurile Stodal, Eurespal, Ambroxol, Sirop de muguri de pin (pe care i le dadeam fortat pentru ca nu vrea sa le ia) fara nici un rezultat. Am decis sa consult un medic homeopat. Dupa 3 zile puiul meu nu mai avea nimic! Nici urma de tuse, nici un mucusor, absolut nimic!

In plus, homeopatia se potriveste foarte bine copiilor si nici nu are reactii adverse!

Este evident ca nu pot fi tratate toate maladiile prin homeopatie. Trebuie sa cunoastem limitele acestor remedii si sa nu refuzam:
-chirurgia cand este necesara;
-tratamentele alopate (antibiotice, etc..)eficace si indispensabile care asigura o vindecare sigura pentru un mare numar de maladii.

Contrar, tulburarile functionale, numeroase maladii virale (gripa, oreion, rujeola, hepatita, herpes, rinofaringite, otite, laringite, bronsite, tuse...)sunt abordabile prin homeopatie.
Maladiile alergice (astm, urticare, eczema) dureri abdominale, tulburari de comportament, rinofaringite repetate etc..sunt susceptibile de a fi net ameliorate prin homeopatie.

Asadar, daca vi se pare interesant, putem aprofunda cu mici exemple de tratamente pentru situatii simple si frecvente.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 17 2007, 04:47 PM
Postare #2


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Stodal nu este homeopat?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 17 2007, 04:56 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Stodalul nu e medicament homeopat.Iata un articol despre homeopatie:
Homeopatia- “cel mai complet sistem stiintific de vindecare, pe care omenirea l-a cunoscut”.
John H. Clarke.

Termenul homeopatie deriva din grecescul “homeos”, insemnind similar si “pathos”, care inseamna boala. Homeopatia este un sistem de tratament medical care trateaza boala cu un agent diluat si potentat , care la un subiect sanatos ar produce aceleasi simptome ale unei boli manifeste. Principiul a fost remarcat inca de Hipocrate care a observat ca anumite palante medicinale administrate in doze mici si foarte mici, tind sa reproduca aceleasi simptome care apar atunci cind sunt aministrate in doze toxice. Adevaratul parinte al homeopatiei este insa medical german Christian Samuel Hahnemann (1755-1843). Acesta a observat ca dozele mari dintr-un remediu bine indicat agraveaza conditia bolnavului si a inceput sa experimenteze cu cantitati din ce in ce mai mici de remedii apte sa produca vindecarea. Astfel a descoperit ca doze inalt diluate de substanta activa, potentata (scuturata de mai multe ori), sunt capabile sa produca vindecarea rapid. Luind de exemplu o picatura din tinctura mama, adaugind 99 de picaturi de diluant (apa distilata sau alcool) si scuturind-o de un anumit numar de ori, se obtine o prima potenta centesimala. Daca din aceasta dilutie potentata se ia o picatura si se aduga alte 99 picaturi de diluant, se obtine a doua dilutie centesimala. In acest mod Hahnemann a ajuns pina la a 30-a dilutie, contimuind mai tirziu sa experimenteze cu dilutii mai mari care sa duca la obtinerea vindecarii.

Odata convins de proprietatile substantelor diluate si potentate, Hahnemann a inceput sa experimenteze pe sine insusi cu diferite substante, pentru a afla simptomele pe care acestea le produc, inainte de a sti care simptome pot fi eradicate.

Si-a luat astfel sarcina de a proba (proving) efectul unui mare numar de substante, intrucit pina cind aceste efecte nu erau cunoscute (simptomele) nu putea fi vorba de a le utiliza in tratamentul si vindecarea unor simptome similare la o persoana bolnava.

Hahnemann a supravegheat “pruvinguri” cu meticulozitate, pe un mare numar de subiecti sanatosi si a inregistrat simptomele conform cu descrierea exacta facuta de acestia, timp de mai multe zeci de ani. Aceste inregistrari au fost aranjate pe capitole, intr-o anumita ordine si publicate din timp in timp, constituind asa numita Materia Medica Pura.

Tot Hahnemann afirma ca la baza procesului de imbolnavire sta o tulburare a dinamicii si a energiei vitale a organismului care are initial un stadiu psihic, apoi functional si ulterior organic.

Urmasii lui Hahnemann au adaugat si continua sa adauge multe alte remedii bazate pe “pruvinguri”, care au imbogatit si continua sa imbogateasca homeopatia, astfel incat cu greu s-ar putea gasi o boala sau stare morbida care sa nu-si gaseasca similitudinea in remediile descrise.

Remediile “potentate” se prezinta sub diferite forme: solutii, granule, supozitoare, globule, pudra. In conceptia homeopatica actiunea remediului se produce mai intii asupra simptomelor importante care care deranjaza cel mai mult bolnavul, apoi asupra celor mai putin importante. Conform ”legilor lui Hering”, vindecarea se va produce intodeauna de la interior spre exterior, de sus in jos si in ordinea inversa a aparitiei simptomelor.

De multe ori dupa administraea primei doze se poate produce o agravare trecatoare a simptomelor care indica o actiune a remediului in sensul vindecarii.

De regula ameliorarea urmeaza destul de rapid in raport cu natura si vechimea bolii, starea generala a organismului (forta vitala), virsta pacientului si puterea remediului.Homeopatia actioneaza rezonant cu constitutia pacientului. O singura doza in dilutie inalta din remediul constitutional poate actiona "acordand" sistemul asa cum nici o alta terapie nu o va putea face.

Prima consultatie homeopatica dureaza circa o ora, cautindu-se obtinerea unor informatii cit mai amanuntite, de multe ori trecute cu vederea de pacient, in scopul obtinerii unui tablou complet al pacientului si al suferintelor sale. Pe baza acestor informatii medicul repertorizeaza cazul si decide remediul cel mai potrivit starii prezente a pacientului, precum si dilutia necesara. Exista astazi programe computerizate care usureaza munca medicului in cautarea remediului potrivit pe baza repertorizarii simptomelor individuale caracteristice.

Homeopatia si-a cistigat o reputatie binemeritata in lumea de azi a medicinei alternative fiind una din cele mai cautate si sigure metode de tratament. Exista mai multe teorii care incearca sa explice actiunea remediului.

Luis Ray folosind metoda termoluminiscentei, demonstreaza ca la dilutii inalte, succesive si dinamizate, apa prezinta efectul de memorie, confirmind asfel teoria lui Jacques Benveniste (1988)- "New Scientist" journal, Jun 2003.

Avantajele tratamentului homeopathic constau in lipsa de toxicitate si efecte secundare, nu creaza dependenta, iar costurile sunt reduse.

Sursa:Romedic


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alina_Chris
postare Jan 17 2007, 06:06 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 17-January 07
Din: Galati
Membru nr.: 1,564




STODAL-ul este medicament homeopat

COMPOZITIE

Pulsatilla 6CH
Rumex crispus 6CH
Bryonia dioica 3CH
Ipecacuanha 3CH
Spongia tosta 3CH
Sticta pulmonaria 3CH
Antimonium tartaricum 6CH
Myocarde 6CH
Coccus cacti 3CH
Drosera MT

GRUPA FARMACOTERAPEUTICA/
Medicamente homeopatice, homeopate cu indicatii terapeutice, combinatii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Beatrice
postare Jan 17 2007, 06:19 PM
Postare #5


Instructor bodytoning si mamic de Pifos
****

Grup: Top Members
Postari: 829
Inscris la: 24-July 06
Din: Copenhaga, DK
Membru nr.: 16



Eu inca nu i-am dat nimic lui Alex ca nu a fost nevoie. El nu prea raceste!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 19 2007, 09:49 AM
Postare #6


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Si eu la fel stiam ca Stodalul este Homeopat.
In alta ordine de idei, sunt adepta homeopatiei, dar din fericire noi suntem sanatoasi si nu avem nevoie. Cel putin deocamdata!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alina_Chris
postare Jan 19 2007, 11:02 AM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 17-January 07
Din: Galati
Membru nr.: 1,564



Ehe..e ideal sa nu ai probleme cu bebe si va doresc sa o tineti tot asa!

Eu am avut pana acum de 2 ori probleme si totul de la dintisori:
-la 6 luni (la primii dintisori) febra + nasuc + lipsa pofta de mancare
-la 8 luni ... a fost o adevarata aventura... se pregateau sa apara alti 2 dintisori: asa ca iar febra ... 2 zile fara sa scada cu nici un antitermic..asa ca mi-am luat inima in dinti si hop la urgente... bantuia o viroza si mi-a fost teama ...ce credeti ca mi s-a intamplat? hmm ..: m-au internat!
Diagnostic?! Tineti-va bine: mad.gif
1.Pneumonie interstitiala
2.Otita medie
3.Enterita acuta
Stiti care e faza cea mai tare?? Puiul meu nu avea nimic din toate astea! Abia a 3-a zi de spitalizare l-a consultat un medic ORL-ist si mi-a spus clar : laringe putin inflamat!
In toate aceste 3 zile de spitalizare (un cosmar pt ca am dormit pe scaun si pt ca asistentele te tratau de sus de parca ar fi avut cel putin Oxford-ul! ) lui Chris i-au facut Gentamicina ..imaginati-va ce disperata eram ca imi intepa copilul degeaba ... eu eram constienta ca diagnosticul e gresit atata timp cat copilul meu ni avea nici un simptom asociat bolilor de mai sus.. asa ca am reusit sa plek si am aterizat la homeopat ..care numai ca nu m-a tras de urechi! Mi-a dat un tratament pe care puiul meu il ia fara nici o problema si in 3 zile nu am mai avut nici o problema...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 19 2007, 05:01 PM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Te omoara cu zile astia!
Inainte de a intra in panica si a pleca cu bebe la spital suna pediatrul copilului si spune-i ce are, pentru ca el cunoste copilul cel mai bine. Pentru medicul de garda din spital e foarte greu de pus un diagnostic pe un copil pe care il vede prima data. Si nici nu iti pun toate intrebarile care ar trebui sa le puna. Si nici nu prea te asculta.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 20 2007, 10:32 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Si mie mi-a recomandat medicul pediatru un tratament cu medicamente homeopate pentru alergiile lui Andrei,dar mi-a fost teama sa-l fac...am recurs tot la regimul alimentar,si i-a trecut.Sa speram ca,cu timpul,trec aceste alergii.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anda75
postare Jan 24 2007, 01:10 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 12
Inscris la: 23-January 07
Membru nr.: 1,666



BUNA. SUNT ASISTENT DE FARMACIE SI VREAU SA VA SPUN CA STODAL SIROP ESTE UN PRODUS HOMEOPAT.DAR EU VREA SA VA SPUN CA DIN EXPERIENTA MEA CU CATA AM INVATAT UN LUCRU :INDIFERENT DACA PRODUSUL E ALOPAT SAU HOMEOPAT NU DATI NIMIC COPILULUI VOSTRU FARA SA CONSULTATI UN PEDIATRU BUN.CREDETI-MA STIU CE SPUN.SANATATE MULTA.VA PUP. SI AVETI MARE GRIJA DE PUII VOSTRI MAI ALES IN PERIOADA ASTA.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:22 AM