Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bona Sau After School?
lia maria71
postare Jan 6 2009, 10:28 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(Costel Verdetu @ Jan 6 2009, 09:17 PM) *
Fiul meu cel mare e in clasa intai si este la step-by-step si sunt f f f multumita
Ii place atat de mult sistemul incat tot timpul scrie si chiar se chinuie sa citeasca (chiar daca inca nu a invatat toate literele) pt ca stie ca daca nu se tine de scoala merge la scoala normala si nu se mai poate juca si dansa si cate si mai cate..........
Si DA mananca o masa la pranz si fac si lectiile cu doamna .
Nu vreau sa ma laud dar e cel mai silitor si mai destept din clasa

FOARTE FRUMOS!!!SA O TINA TOT ASA!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea_Popa
postare Apr 29 2009, 11:03 AM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 23-March 09
Membru nr.: 80,719



QUOTE(ralucalecca @ Sep 25 2008, 12:58 PM) *
Dragi parinti, va rog mult ajutati-ma sa ma lamuresc si eu odata ptr totdeauna: ce doresc parintii unui scolar, bona sau after school?
Eu personal am mers pe prima varianta si tocmai am deschis un super after school in Aviatorilor, dar ma izbesc de reticenta multor parinti care aleg in continuare bona. Cu toate ca este prea putin calificata din punct de vedere pedagogic, nu stie programa scolara, limbi straine, etc.
Oare micutii prefera sa stea la ei acasa, se simt asa mai in siguranta? Se concentraza mai bine cu cineva care le este deja familiar?
Chiar nu mai stiu ce sa spun. Orice comentariu este binevenit.
Va multumesc din suflet.



Din punctul meu de vedere o bona este mai potrivita decat un after school, desigur, daca bona este o persoana serioasa si responsabila. Copilul primeste toata atentia si grija din partea unei singure persoane, reusind sa invete si sa se dezvolte mai bine decat in colectivitate. Consider ca programul scolar este suficient pentru copil, acesta avand nevoie si de un spatiu propriu in care sa se desfasoare in voie, cum ar fi camera sa sau o iesire in parc, etc...


--------------------

www.cautabona.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Apr 29 2009, 11:48 AM
Postare #23


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



Ideea e ca, o data cu inceperea scolarizarii, unui copil ii este mult mai usor sa tina pasul si sa se adapteze daca este incadrat intr-un sistem gen after school (colectivitate, socializare, etc.)
Pentru micut oricum este derutant la inceput...acum programele sunt f. incarcate..iar metodele sunt diferite de cele cunoscute noua.
Ideal ar fi ca orice afterschool sa aiba bucaterie interna pt masa de pranz..si eventual gustare..
Un alt punct ar fi ca locatia sa detina curte...dupa programul scolar si temele facute copii au nevoie de recreere pana vin parintii dupa ei.
Astfel, un program prestabilit, aplicarea metodelor de rezolvare a temelor similare cu cele de la clasa, un climat organizat si servicii decente si civilizate...nu pot decat sa le fie benefice micilor scolari. partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Apr 30 2009, 09:41 PM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




vaaaaiii cand ma gandesc nici nu stiu ce sa mai spun...
imi doresc din tot sufletul sa mi se dea un loc de munca unde sa fiu p schimb invers cu sotul sau jumatate de norma...in tot cazul....BONA NU!!
Imi ia si o groaza de bani...si nici nu se alege cu nimic!!!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ralucalecca
postare May 4 2009, 03:22 PM
Postare #25


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 25-September 08
Membru nr.: 39,051



QUOTE(Andreea_Popa @ Apr 29 2009, 12:03 PM) *
Din punctul meu de vedere o bona este mai potrivita decat un after school, desigur, daca bona este o persoana serioasa si responsabila. Copilul primeste toata atentia si grija din partea unei singure persoane, reusind sa invete si sa se dezvolte mai bine decat in colectivitate. Consider ca programul scolar este suficient pentru copil, acesta avand nevoie si de un spatiu propriu in care sa se desfasoare in voie, cum ar fi camera sa sau o iesire in parc, etc...

Pai, fara masa si curte nu se poate. Eu le dau la mine la after copiilor masa de prinz si gustare, ptr ca oricum ei nu prea isi maninca pachetul la scoala si multi nici vorba de mic dejun. Iar curtea e vitala ptr ca iti inchipui ce nebuneala ar fi sa-i incolonezi si sa-i duci in parc, sa te stresezi de masini, de nebuni, etc. E un risc stupid.
Eu nu sunt de parere ca e bine ca un copil sa creasca in afara colectivitatii. Nu exista competitie, stimulare, si sa nu uitam ca oricum un copil prefera compania altor copii decit cea a bunicilor, de exemplu. Iar programul scolar este acelasi, lectiile oricum ocupa timp si trebuiesc facute, doar spatiul in care le face difera, precum si ajutotul pe care il primeste. Din experienta de aproape un an deja acumulata, va spun ca rimpul alocat lectiilor e mult mai scurt la after decit acasa, si astefel au mai mult timp de joaca si ptr alt activitati.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare May 4 2009, 10:13 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



stii ce mai poate fi un dezavantaj la after scool???
adica nu dezavanataj...un motiv ptr care nu ai prea multi clienti sa zicem asa dc imi poermiti...
aici in germania copii nu se joaca p starda sau in fata blocului...i duci in parc si vezi ca atunci cand cioopilul incepe sa se joace cu un alt copil,copilul acela edste chemat de mama sa...nu este cazul meu ci a unei prietene...deci oricum copii nu au colectiviatate in timpul liber...
p cand in romania copii se joca mereu unii cu altii...nu conteaza nimic...nu conteaza ca e turc,rus,polonez...la gradi si la sc toata lumea vb cu toata lumea..p cand in germania poti auzi de la colegi de cls a-1-a dc te mai joci cu turcoaiaca nu ne mai jucam cu tine....
de aceea ptr parintii din romania nu este asa fde imp ca baiatul sau fetita lor sa mai petreaca timp alaturi de alti de copii...dar ptr noi este super imp sa petreaca cat mai mult timp intr-o colectivitate... yes.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare May 25 2009, 05:23 PM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Nici bona nici after....cheia de gat


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 25 2009, 05:26 PM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(VALERIA OANA @ May 25 2009, 06:23 PM) *
Nici bona nici after....cheia de gat

biggrin.gif Puteam sa jur cand am vazut numele tau...ca ai sa spui asta...deja am vazut si inceputul..."nici una nici alta"...vai Oana...esti adorabila!!!! biggrin.gif yes.gif hug.gif hug.gif doh.gif hi.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare May 25 2009, 05:28 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(ruxy @ May 25 2009, 06:26 PM) *
biggrin.gif Puteam sa jur cand am vazut numele tau...ca ai sa spui asta...deja am vazut si inceputul..."nici una nici alta"...vai Oana...esti adorabila!!!! biggrin.gif yes.gif hug.gif hug.gif doh.gif hi.gif



....dar deja sunt luata de vreo 12 ani....daca vrei...amanta?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 25 2009, 05:37 PM
Postare #30


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(VALERIA OANA @ May 25 2009, 06:28 PM) *
....dar deja sunt luata de vreo 12 ani....daca vrei...amanta?

Zuzi partners.gif biggrin.gif tongue.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 03:40 PM