Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Copiii Vostri Plang Noaptea
aly0510
postare Dec 16 2008, 12:10 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 402
Inscris la: 11-December 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 56,284



Buna mamicilor! Am o fetita de 1 an si 9 luni, care doarme singura la ea in camera de la 1 an si 2 luni (pana atunci a dormit cu noi in camera) si n-am avut probleme cu ea pana acum 2-3 luni, in sensul ca dormea cate 12 ore fara sa se trezeasca, adormea usor, etc.. Acum se trezeste noaptea de cate 2-3 ori, plange, aproape tipa, da din picioare, e total haotica in comportament (o iau din pat, ma ia de mana, ma duce la noi in camera, sta putin la mine in brate, dupa care o intreb daca mergem sa facem nani, imi zice ca da, ma ia de mana si ma duce la ea in camera, o urc in pat si imi spune sa tau langa ea pe scaun, uneori plec si ii zic ca sunt obosita, uneori nu pot sa fac 2 pasi ca plange), in fiecare noapte are alt comportament, deja nu mai stiu ce sa fac. Are lumina de veghe, deci elimin frica de intuneric, am inceput sa-i dau sa manance mai mult seara deci elimin si foamea, nu o cearta si nu tipa nimeni la ea (in timpul zilei sta cu matusa mea care m-a crescut si stiu exact cum se poarta cu ea) deci nu mai stiu ce sa cred. De precizat ca schimbarea asta de comportament coincide cu data la care am aflat ca sunt din nou insarcinata, mi-e greata de vreo 3 luni si din cauza asta am dezvoltat si o mica depresie, ma trezesc des noaptea, am inceput sa nu o mai iau asa des in brate, am grija sa nu ma loveasca in burtica, etc.. Plande numai dupa mine, cu tati n-are treaba. Sa sa simta copilul neglijat??


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
5 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
aly0510
postare Dec 16 2008, 12:19 PM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 402
Inscris la: 11-December 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 56,284



Acum am observat ca am scris "copiii" cu 2 i in loc de 3, scuze!!!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_am
postare Dec 16 2008, 06:05 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 221
Inscris la: 29-May 08
Din: Ploiesti acum Belgia
Membru nr.: 24,792



am aceeiasi problema.
baietelul meu are 4 ani si plange noaptea cam de la 2 ani.
a fost o perioada pina sa implineasca 2 ani in care plangea in fiecare noapte.nu ar fi asa mare problema daca ar plange dar asa cum spui si tu tipa,plange in hohote .adoarme linistit seara si pe la 12 unu noaptea incepe sa planga in somn.
il mangaii pe cap sau vorbesc cu el .uneori are efect uneori nu.are si nopti cand doarme dus dar de cele mai multe ori se trezeste plangand.e o fire mai plangacioasa el.
dar sincera sa fiu nu stiu nici acum de ce are crizele astea de plans.sunt curioasa si eu sa vad ce vor scrie mamicile.
eu nu cred ca se pune problema ca ar fi neglijat copilul.o doctorita imi spunea ca are zile mai incarcate mai agitate si asa se manifesta el ca nu e ceva de speriat.au trecut 2 ani si alex inca plange noaptea.
te pup
sanatate la pitica trandafir.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cgaby
postare Dec 17 2008, 03:25 PM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 851
Inscris la: 5-December 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 53,862




eu am avut aceeasi problema cu baiatul.plangea in fiecare noapte..nu stiu cauza, cert e ca acum nu mai plange decat daca viseaza urat.
fetitza se trezeste plangand doar daca o doare ceva...cand ii ies dintii.
pupici.sper sa treaca repede.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Dec 17 2008, 03:44 PM
Postare #5


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



Buna fetelor,
Eu va dau raspunsul pe care l-am dat si unei alte mamici intr-un alt topic deschis pe o tema similara aici oare ce are? plange fara motiv

Si acesta este raspunsul meu si in cazul nostru a fost valabil atat problema cat si solutia gasita.
Asa ca va doresc succes!

"Buna,
Hai sa-ti povestesc cum e la noi - ca si noi am trecut prin asta de curand si ne-a fost greu sa descoperim cauza. Am un dictionar de crestere a bebeilor care mi-a luminat mintea.
Desi copilul nostru doarme singur dintotdeauna si de la 10 luni in camera lui fara probleme, in ultimele 2 saptamani a inceput la fel sa se trezeasca noaptea si sa planga, mai exact sa urle pana ragusea. Ne-am chinuit in fel si chip si nu-mi dadeam seama ce are.
In fine, am luat cartea in brate si iata ce-am citit; fac rezumat ca e mult scris in carte:
In jurul varstei de un an si pana spre 2 ani copiii incep sa se confrunte cu spaimele nocturne si cu cosmarurile ceea ce-i face sa se trezeasca in miez de noapte plangand si se pare ca singurul mod in care doresc sa se linisteasca este in bratele mamei.
Somnul lor este impartit in doua: somnul lent din prima parte a noptii - este somnul profund, fara vise in care isi recupereaza energia si somnul "paradoxal" sau agitat din a doua parte a noptii cand viseaza si sunt foarte activi chiar fizic - cu spasme, REM, miscari ale bratelor si picioarelor. In aceasta a doua parte se pot trezi plangand din cauza cosmarurilor - de aceea se trezesc la 2-3 de noapte.
Exista si aici 2 tipuri de trezire:
1. o varianta in care de fapt nu se trezeste ci doar plange prin somn, poate chiar sa deschida si ochii dar daca sunt incetosati si par ca nu urmaresc un punct real atunci copilul doarme- la aceasta trezire nu trebuie intervenit. Trebuie lasat putin chiar 5-10 minute si se linisteste singur - si nici nu-si aminteste a doua zi
2. Trezirea reala cu amintirea visului cand copilul este real speriat si-si doreste mangaierea parintilor. Trebuie luat in brate, linistit si mangaiat si apoi pus in patut din nou. Este recomandat sa i se lase o lampa aprinsa si o jucarie la care tine si care are rolul de "gardian" al linistii lui.

Mai este important de mentionat ca pentru prevenirea acestor treziri nocturne trebuie prelungit momentul despartirii de parinti seara. Copilul isi doreste sa aiba parintii in preajma cat mai mult- de aceea seara mami si tati trebuie sa stea cat mai mult cu el, sa se joace - dar jocuri linistite care sa-l pregateasca de culcare si dupa baita sau cina parintii trebuie sa mai zaboveasca putin in camera lui citindu-i o poveste sau vorbind pur si simplu cu bebelusul. Dupa poveste, micutul trebuie asigurat ca este protejat prin aceeasi jucarie salvatoare, lampa si chiar lasarea usii intredeschisa.

Cam atat! Si acum din experienta personala - cititul povestilor chiar a facut minuni. Ca si noi ne-am mirat si ne-am conformat - am trecut la citit povesti. Si ce crezi? De cand citim povesti seara puiul nu se mai trezeste noaptea!
Eu zic sa incerci ca si-asa le-ai incercat pe toate - poate asta iti va reusi!
Succes si nervi de otel iti doresc!"





--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly0510
postare Dec 17 2008, 05:59 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 402
Inscris la: 11-December 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 56,284



QUOTE(anamarianegrii @ Dec 17 2008, 05:44 PM) *
Buna fetelor,
Eu va dau raspunsul pe care l-am dat si unei alte mamici intr-un alt topic deschis pe o tema similara aici oare ce are? plange fara motiv

Si acesta este raspunsul meu si in cazul nostru a fost valabil atat problema cat si solutia gasita.
Asa ca va doresc succes!

"Buna,
Hai sa-ti povestesc cum e la noi - ca si noi am trecut prin asta de curand si ne-a fost greu sa descoperim cauza. Am un dictionar de crestere a bebeilor care mi-a luminat mintea.
Desi copilul nostru doarme singur dintotdeauna si de la 10 luni in camera lui fara probleme, in ultimele 2 saptamani a inceput la fel sa se trezeasca noaptea si sa planga, mai exact sa urle pana ragusea. Ne-am chinuit in fel si chip si nu-mi dadeam seama ce are.
In fine, am luat cartea in brate si iata ce-am citit; fac rezumat ca e mult scris in carte:
In jurul varstei de un an si pana spre 2 ani copiii incep sa se confrunte cu spaimele nocturne si cu cosmarurile ceea ce-i face sa se trezeasca in miez de noapte plangand si se pare ca singurul mod in care doresc sa se linisteasca este in bratele mamei.
Somnul lor este impartit in doua: somnul lent din prima parte a noptii - este somnul profund, fara vise in care isi recupereaza energia si somnul "paradoxal" sau agitat din a doua parte a noptii cand viseaza si sunt foarte activi chiar fizic - cu spasme, REM, miscari ale bratelor si picioarelor. In aceasta a doua parte se pot trezi plangand din cauza cosmarurilor - de aceea se trezesc la 2-3 de noapte.
Exista si aici 2 tipuri de trezire:
1. o varianta in care de fapt nu se trezeste ci doar plange prin somn, poate chiar sa deschida si ochii dar daca sunt incetosati si par ca nu urmaresc un punct real atunci copilul doarme- la aceasta trezire nu trebuie intervenit. Trebuie lasat putin chiar 5-10 minute si se linisteste singur - si nici nu-si aminteste a doua zi
2. Trezirea reala cu amintirea visului cand copilul este real speriat si-si doreste mangaierea parintilor. Trebuie luat in brate, linistit si mangaiat si apoi pus in patut din nou. Este recomandat sa i se lase o lampa aprinsa si o jucarie la care tine si care are rolul de "gardian" al linistii lui.

Mai este important de mentionat ca pentru prevenirea acestor treziri nocturne trebuie prelungit momentul despartirii de parinti seara. Copilul isi doreste sa aiba parintii in preajma cat mai mult- de aceea seara mami si tati trebuie sa stea cat mai mult cu el, sa se joace - dar jocuri linistite care sa-l pregateasca de culcare si dupa baita sau cina parintii trebuie sa mai zaboveasca putin in camera lui citindu-i o poveste sau vorbind pur si simplu cu bebelusul. Dupa poveste, micutul trebuie asigurat ca este protejat prin aceeasi jucarie salvatoare, lampa si chiar lasarea usii intredeschisa.

Cam atat! Si acum din experienta personala - cititul povestilor chiar a facut minuni. Ca si noi ne-am mirat si ne-am conformat - am trecut la citit povesti. Si ce crezi? De cand citim povesti seara puiul nu se mai trezeste noaptea!
Eu zic sa incerci ca si-asa le-ai incercat pe toate - poate asta iti va reusi!
Succes si nervi de otel iti doresc!"


Mersi frumos Ana Maria. Incep din seara asta, sper sa aiba efect si sa aiba si rabdare sa asculte povesti, clar ca nu ma astept la minuni peste noapte dar in timp poate reusim. M-am gandit si la varianta cu visatul urat dar prea s-a repetat aceeasi poveste in fiecare noapte, ziceam ca ar trebui sa o influenteze ceva zi de zi ca sa sa trezeasca noapte de noapte si imi parea imposibil. Dar e adevarat, spaimele nocturne pot fi determinate de diverse cauze, umbre, zgomote, etc.. Luminita de veghe are, "gardian" are, chiar mai multi, doarme cu vreo 3-4 animale in patut. Va tin la curent!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Dec 17 2008, 06:08 PM
Postare #7


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(aly0510 @ Dec 17 2008, 05:59 PM) *
Mersi frumos Ana Maria. Incep din seara asta, sper sa aiba efect si sa aiba si rabdare sa asculte povesti, clar ca nu ma astept la minuni peste noapte dar in timp poate reusim. M-am gandit si la varianta cu visatul urat dar prea s-a repetat aceeasi poveste in fiecare noapte, ziceam ca ar trebui sa o influenteze ceva zi de zi ca sa sa trezeasca noapte de noapte si imi parea imposibil. Dar e adevarat, spaimele nocturne pot fi determinate de diverse cauze, umbre, zgomote, etc.. Luminita de veghe are, "gardian" are, chiar mai multi, doarme cu vreo 3-4 animale in patut. Va tin la curent!



Mai poti verifica daca nu cumva a intrat de curand in camera ei un nou obiect, o noua jucarie. Al meu a primit un pitic flocos cand a implinit un an si vazandu-l noaptea, in umbra, am constatat ca e urat de ma speriam si eu. I l-am scos din camera si se joaca doar in timpul zilei cu el. Noaptea nu-l mai vede, smile.gif
Iar cu povestile - sa nu crezi ca va tacea si va asculta cuminte dar va aprecia peste masura prezenta ta acolo smile.gif
Al meu chiuia si el functie de cum modificam eu intonatia - si ne amuza pe cinste. Si nu trebuie sa-i cititi pana adoarme. Cateva pagini si apoi somn usor!
Astept sa-mi spui daca a functionat ca-s curioasa!
Va doresc succes!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_am
postare Dec 17 2008, 06:39 PM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 221
Inscris la: 29-May 08
Din: Ploiesti acum Belgia
Membru nr.: 24,792



QUOTE(anamarianegrii @ Dec 17 2008, 02:44 PM) *
Buna fetelor,
Eu va dau raspunsul pe care l-am dat si unei alte mamici intr-un alt topic deschis pe o tema similara aici oare ce are? plange fara motiv

Si acesta este raspunsul meu si in cazul nostru a fost valabil atat problema cat si solutia gasita.
Asa ca va doresc succes!

"Buna,
Hai sa-ti povestesc cum e la noi - ca si noi am trecut prin asta de curand si ne-a fost greu sa descoperim cauza. Am un dictionar de crestere a bebeilor care mi-a luminat mintea.
Desi copilul nostru doarme singur dintotdeauna si de la 10 luni in camera lui fara probleme, in ultimele 2 saptamani a inceput la fel sa se trezeasca noaptea si sa planga, mai exact sa urle pana ragusea. Ne-am chinuit in fel si chip si nu-mi dadeam seama ce are.
In fine, am luat cartea in brate si iata ce-am citit; fac rezumat ca e mult scris in carte:
In jurul varstei de un an si pana spre 2 ani copiii incep sa se confrunte cu spaimele nocturne si cu cosmarurile ceea ce-i face sa se trezeasca in miez de noapte plangand si se pare ca singurul mod in care doresc sa se linisteasca este in bratele mamei.
Somnul lor este impartit in doua: somnul lent din prima parte a noptii - este somnul profund, fara vise in care isi recupereaza energia si somnul "paradoxal" sau agitat din a doua parte a noptii cand viseaza si sunt foarte activi chiar fizic - cu spasme, REM, miscari ale bratelor si picioarelor. In aceasta a doua parte se pot trezi plangand din cauza cosmarurilor - de aceea se trezesc la 2-3 de noapte.
Exista si aici 2 tipuri de trezire:
1. o varianta in care de fapt nu se trezeste ci doar plange prin somn, poate chiar sa deschida si ochii dar daca sunt incetosati si par ca nu urmaresc un punct real atunci copilul doarme- la aceasta trezire nu trebuie intervenit. Trebuie lasat putin chiar 5-10 minute si se linisteste singur - si nici nu-si aminteste a doua zi
2. Trezirea reala cu amintirea visului cand copilul este real speriat si-si doreste mangaierea parintilor. Trebuie luat in brate, linistit si mangaiat si apoi pus in patut din nou. Este recomandat sa i se lase o lampa aprinsa si o jucarie la care tine si care are rolul de "gardian" al linistii lui.

Mai este important de mentionat ca pentru prevenirea acestor treziri nocturne trebuie prelungit momentul despartirii de parinti seara. Copilul isi doreste sa aiba parintii in preajma cat mai mult- de aceea seara mami si tati trebuie sa stea cat mai mult cu el, sa se joace - dar jocuri linistite care sa-l pregateasca de culcare si dupa baita sau cina parintii trebuie sa mai zaboveasca putin in camera lui citindu-i o poveste sau vorbind pur si simplu cu bebelusul. Dupa poveste, micutul trebuie asigurat ca este protejat prin aceeasi jucarie salvatoare, lampa si chiar lasarea usii intredeschisa.

Cam atat! Si acum din experienta personala - cititul povestilor chiar a facut minuni. Ca si noi ne-am mirat si ne-am conformat - am trecut la citit povesti. Si ce crezi? De cand citim povesti seara puiul nu se mai trezeste noaptea!
Eu zic sa incerci ca si-asa le-ai incercat pe toate - poate asta iti va reusi!
Succes si nervi de otel iti doresc!"

eu am observat ca daca nu il trezesc poate plange si 20 minute.apoi vorbesc putin cu el ii dau putina apa si se calmeaza.are un somn atat de agiatat.cum este si bolnavior ,are varicela si de aceea nu mai merge la gradintita nu prea are cum sa isi consume energia................si acum mai mult se trezeste si plange noaptea.dar dupa ce se face bine voi urma si eu intocmai ritualul de seara.poate am succes.
va pup


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Dec 17 2008, 06:47 PM
Postare #9


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



[quote name='aly0510' date='Dec 16 2008, 02:10 PM' post='400596']
Buna mamicilor! Am o fetita de 1 an si 9 luni, ...

buna aly oFloare1.gif sa-ti traiasca printesa si felicitari pentru burtica partners.gif
si eu am o fetita de 1 an si 1 luna cu care dorm in camera (ea in patutul ei) dar nu asta voiam sa-ti spun...
m-am gandit ca poate peste noapte ii incarci prea mult stomacelul si viseaza urat...
baiatul meu are 14 ani si mi-a marturisit ca seara, daca mananca prea tarziu, peste noapte are numai vise ciudate...
poate fi si acesta un motiv in privinta fetitei tale... sau poate exista ceva in camera (pe sus?) care pe ea o sperie?...
stai in camera ei si priveste cu atentie si pe jos si pe sus obiectele si poate gasesti ceva... care in imaginatia ei poate sa o sperie ?
si mai ales - aprinde lampa de veghe si uita-te la umbrele care ar putea sa arate infricosator.
sanatate multa tzuc.gif



--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly0510
postare Dec 18 2008, 11:20 AM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 402
Inscris la: 11-December 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 56,284



Fetelor, multumesc de sfaturi, aseara am incercat sa-i citesc poveste, cum ma asteptam, a fost un pic linistita dupa care mi-a luat cartea si mi-a aratat toate personajele din ea. Pana la urma am inchis cartea si a adormit langa mine, am dus-o la ea in pat si iar s-a trezit plangand, am adus-o la noi in pat, a adormit, dar toata noaptea s-a foit, s-a trezit si ma striga aproape tipand si dadea tare din picioare, se linistea repede insa pentru ca ne simtea langa ea. I-am cumparat de curand un tobogan din plastic mic, care sta in mijlocul camerei, o sa incerc sa-l scot, cat despre mancare nu se pune problema ca mananca prea mult, inainte manca un iaurt pe la 6 si bea laptele seara, iar acum ii mai dau inainte de culcare o felie de paine cu branzica pentru copii sau incerc sa-i dau sa manance mai consistent la 6 (adica putin piure, putina supa), deci nu mananca mult. Nu ma las, cu calm poate reusim sa revenim la normal.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 04:11 PM