Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ajutor! Interventie Chirurgicala Pentru Desfundarea Canalelor Lacrimale
alyna80
postare Dec 17 2007, 02:02 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members
Postari: 171
Inscris la: 15-July 07
Din: VASLUI
Membru nr.: 5,197



Buna mamici!

Ma confrunt cu o mare problema cu bebelusul meu de patru luni si va cer ajutorul poate a mai trecut careva din voi printr-o experienta asemanatoare!
Acum doua saptamani am observat la puiutul meu ca a inceput sa-i lacrimeze mai tare ochisorul stang ca dupa doua zile sa observ o secretie galbuie si intr-o dimineata sa ne trezim cu ochisorul lipit. Am plecat de urgenta la medicul pediatru, l-a vazut si mi-a prescris cinci zile tratament cu TOBREX picaturi cu antibiotic din sase in sase ore in ambii ochisori. Am inceput de urgenta tratamentul si dupa doua zile de tratament am observat ca ochisorul nu mai secreta si s-a limpezit, dar in schimb ochisorul drept incepuse sa se inroseasca. Am continuat tratamentul in ambii ochisori si a fost din ce in ce mai bine, ca dupa cele cinci zile chiar sa nu mai fie nici o problema. M-am gandit ca s-a videcat si am rasuflat usurata.......dar de unde........acum trei zile am observat ca iar a inceput sa lacrimeze ochisorul drept de data asta, ca dupa o zi sa apara si secretia galbuie. Am fost iar la medic si de data asta mi-a dat trimitere la oftalmologie, unde am si fost astazi dimineata, l-a vazut pe puiutz doctorita si a spus ca daca a recidivat dupa tratament s-ar putea sa aiba canalele lacrimale infundate datorita unei raceli sau a nasucului infundat (ce-i drept la doua luni am avut mari probleme cu nasucul, era mai mereu infundat cu toate pompitele pe care le-am incercat, si salvarea a fost batista bebelusului- asta ca o paranteza-) si ne-a programat pentru maine dimineata sa vada despre ce e vorba si eventual sa intervina chirurgical pentru desfundarea lor.
Eu cand am auzit, nu-mi venea sa cred ca bebelusul meu trebuie sa sufere o interventie chirurgicala si imi este tare, tare frica! crybaby.gif
Voi v-ati mai confruntat cu asa ceva?????????? Stiti cum e interventia, usoara, grea????


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Dec 17 2007, 09:02 PM
Postare #2


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



da si daca cauti mai atent in sectiunea bebelusi ai sa vezi ca am scris despre asa ceva.este un topic.da eu am avut cu bebe meu aceasta problema si am fost la doctor si i-am desfundat canalele.gandestete ca prima data i-am facut pe viu iar a doua oara cu anestezie.curaj si fara frica nu este o interventie grea.este chiar foarte usoara.problema este ca dupa interventie trebuie sa ai faci masaj in continuare pt a evita sudarea cartilagiului de acolo.Acum multumim lui d-zeu suntem bine sanatosi.Si inca o data curaj si fara frica nu este o interventie grea mai ales ca ai face cu anestezie totala.sa ai la tine supozitor de febra avogalmin sau paracetamol pt ca va face febra si se va inrosi la fata sa nu te sperii din nou iti zic este de la efectul anesteziei.hai sanatate multa si numai bine.daca mai ai nelamuriri scriemi si iti voi raspunde.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alyna80
postare Dec 18 2007, 03:25 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members
Postari: 171
Inscris la: 15-July 07
Din: VASLUI
Membru nr.: 5,197



QUOTE(adelastefaroi @ Dec 17 2007, 04:02 PM) *
da si daca cauti mai atent in sectiunea bebelusi ai sa vezi ca am scris despre asa ceva.este un topic.da eu am avut cu bebe meu aceasta problema si am fost la doctor si i-am desfundat canalele.gandestete ca prima data i-am facut pe viu iar a doua oara cu anestezie.curaj si fara frica nu este o interventie grea.este chiar foarte usoara.problema este ca dupa interventie trebuie sa ai faci masaj in continuare pt a evita sudarea cartilagiului de acolo.Acum multumim lui d-zeu suntem bine sanatosi.Si inca o data curaj si fara frica nu este o interventie grea mai ales ca ai face cu anestezie totala.sa ai la tine supozitor de febra avogalmin sau paracetamol pt ca va face febra si se va inrosi la fata sa nu te sperii din nou iti zic este de la efectul anesteziei.hai sanatate multa si numai bine.daca mai ai nelamuriri scriemi si iti voi raspunde.


Adela, multumesc frumos pentru sfaturi! Am fost dimineata cu baietelul si am facut interventia, acum a trecut.....dar am fost tare stresata (n-am inchis un ochi toata noaptea).......... Dr. oftalmolog care i-a facut interventia m-a sfatuit sa nu-i fac anestezie pentru ca este prea micut, asa ca am fost nevoita sa accept sa-i faca pe viu sad.gif . A plans mitetelu' de mi se rupea sufletul............ bine ca nu mi-a dat voie sa intru in sala de operatii, ca ma termina de tot............ Acum am ajuns acasa si sa speram ca va fi bine (mi-a dat sa-i pun Nettacin-picaturi).
Multa sanatate tie si puiutului!
Va trimitem multi pupici tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Dec 18 2007, 03:55 PM
Postare #4


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123




alina acelasi ni sa spus si noua ca este prea mic pt anestezie avea doar 5 luni asa ca i-am facut interventia pe viu si din nefericire boala sa ai spun asa a recidivat.noroc cu o doctorita din iasi care ne-a programat din nou.vreau sa iti spun ca bb meu avea la ambii ochisori.am facut interventia cu anestezie generala si totul e ok acumsper sa fie bine bine si sa nu recidiveze.daca in caz ca ai nevoie de un nr de telefon al doctoritei care am fost eu ia legatura cu mine si ti-l voi da.netacin ne-a dat si noua dar nu uita de masajul care trebuie sa il faci de trei ori pe zi.pupici si sanatate multa.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariana panca
postare Dec 19 2007, 10:21 AM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 364
Inscris la: 13-December 07
Din: focsani
Membru nr.: 11,157



draga mea sa stii ca si eu am avut aceeasi problema! numai ca ochisorul bebelului meu curgea din spital si am asteptat ,pana la 5 luni ,la sfatul medicului pediatru sa nu ma duc la oftalmologie ptr ca ii trece de la sine si sa astept pana pe la vreun an si ceva si sa-i pun mai intai cloranfenicol cand avrea bb vreo luna,pe la doua luni kanamicina si de la 3-5 luni am tinut-o cu masaj si nettacin!si nimic tot ii curgea ochiul!iar intr-o zi de buna voie m-am dus la oftalmolog si i-a desfundat canalul!sa stii ca eu nu am fost de accord sa stau pe hol sa nu vad eu cei face copilului!chiar eu l-am tinut!nu i-a facut nici o anestezie!iar interventia in sine nu doare deloc e doar o sperietura!nu mi-a facut febra deloc si nici nu a fost agitat dup-aia!in schimb trebuia sa-i fac masaj si picaturi nettacin si nu ma lasa deloc sa-i fac masaj si nici picaturi !bineinteles ca nu i-a trecut trebuia sa ma duc peste 2 saptamani sa repetam istoria si nu m-am mai dus!i-a curs ochiul pana acum vreo saptamana si acum are aproape 7 lui....!cine stie poate ca s-a desfundat de la sine?oricum eu ii pun nettacin in continuare!sanatate la toata lumea!


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Dec 19 2007, 09:15 PM
Postare #6


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



mariana da-mi voie sa iti spun ceva da se poate sa se fi desfundat de la sine.dar netacin de la 3 la 5 luni???????????????????????????????ai discutat cu un oftalmolog
tu sti ca antibioticile si mai ales netacinul nu se pune mai mult de doua saptamani ca slabeste vederea la bebe?
nu te juca cu asa ceva ca este foarte periculos.eu ultima interventie i-am facuto la iasi la spitalul sf spiridon din iasi
la doamna doctor bogdanici eu o zic si o mai zic daca doamne fereste aveti nevoie de nr ei de telef datimi de stire eu am ca m-am dotat:))
inca o data ai grija mariana cu netacinul sanatate multa si pupici.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariana panca
postare Dec 23 2007, 01:30 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 364
Inscris la: 13-December 07
Din: focsani
Membru nr.: 11,157



QUOTE(adelastefaroi @ Dec 19 2007, 09:15 PM) *
mariana da-mi voie sa iti spun ceva da se poate sa se fi desfundat de la sine.dar netacin de la 3 la 5 luni???????????????????????????????ai discutat cu un oftalmolog
tu sti ca antibioticile si mai ales netacinul nu se pune mai mult de doua saptamani ca slabeste vederea la bebe?
nu te juca cu asa ceva ca este foarte periculos.eu ultima interventie i-am facuto la iasi la spitalul sf spiridon din iasi
la doamna doctor bogdanici eu o zic si o mai zic daca doamne fereste aveti nevoie de nr ei de telef datimi de stire eu am ca m-am dotat:))
inca o data ai grija mariana cu netacinul sanatate multa si pupici.

crece-ma ca pediatrul a spus asta iar in momentul in care am fost sa-i desfund canalul dr.oftalmolog m-a intrebat daca am incercat ceva si i-am spus ca i-am pus netacin f mult timp si nu si-a facut efectul atunci el nu mi-a mai dat nici un tratament si i-a desfundat canalul direct!oricum iti multumesc din suflet in focsani nu prea ma incred in nici un fel de dr.!!!!!!!asa ca nu ma mai mira nimic......


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Dec 30 2007, 02:53 PM
Postare #8


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



scuze acum am citit mesajul de la tine.eu iti spun sincer doctora de oftalmo de la iasi mi-a explicat foarte clar nu mai mult de doua saptamani netacin, tobradex, tobrex pt ca este atibiotic si afecteaza vederea la bebe.a si inca ceva daca mai are din nou secretie aia purolenta la ochi dute cu el la oftalmolog din nou si cerei anestezie generala nu este prea mic.inainte de ai face anestezia sa ai amintesti ca trebuie facute analizele generale care trebuie sa ti le faca gratuit si anestezia o face in functie de kilogramele pe care le are bebe.daca ai mai curge ochisorii si nu ai faci din nou interventia este posibil ca bebe sa faca conjuctivita.aveti grija
eu nu am stiut nimic despre asta bebe meu avea din maternitate doctorul de fam a zis ca e un curent si tot antibiotice am vazut ca nu ai trece m-am ambitionat si m-am documentat si am aflat despre aceasta problema si v-am spus nu m-am lasat pana nu am ajuns la iasi la doctora bogdanici.este un foarte bun medic si de specialitate.sanatate si pupici multi la bebei vostri


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Dec 30 2007, 02:55 PM
Postare #9


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



a si nu te lua dupa pediatrii sau medici de familie ei nu prea stiu despre aceasta problema si asta o stiu sigur ca am vazut si o emisiune pe b1 tv despre asta sfatul meu este sa mergi la oftalmolog cu bebe.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariana panca
postare Jan 3 2008, 12:39 PM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 364
Inscris la: 13-December 07
Din: focsani
Membru nr.: 11,157



QUOTE(adelastefaroi @ Dec 30 2007, 02:55 PM) *
a si nu te lua dupa pediatrii sau medici de familie ei nu prea stiu despre aceasta problema si asta o stiu sigur ca am vazut si o emisiune pe b1 tv despre asta sfatul meu este sa mergi la oftalmolog cu bebe.

iti multumesc din suflet pt sfat!!!!!!!!abia acum am vazut mes tau..in noaptea de revelion ochiul bebelusului meu a inceput din nou sa curga cu secretie din-aia urata(un fel de puroi)saracul!!!!!!!! sad.gif ...am fost la oftalmologie si mi-a spus sa incerc vreo saptamana cu kanamicina!acum Dumnezeu cu mila!
va pup sanatate multa


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 06:38 AM