Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sistem Scolar American., Nedumeriri referitor la Kindergarten.
anku
postare Apr 16 2011, 10:49 AM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



ce nebunie si la voi Usa!!!
pretul il cred ac o fi 350 dolari p luna la stat ca si la noi ar pica vreo 220 euro...dar chestia asta cu scoala privata...aiurea tare de tot!!!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Apr 17 2011, 11:10 PM
Postare #12


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Si sistemul de aici e asemanator cu al vostru,Usa,daca copilul e nascut dupa data inceperii anului scolar,are de pierdut,asta e..Din pacate va avea un an in spate,dar nu e bai,creste si asa!:)
Cat despre programul AIUREA de care zici cu plata orelor ce depasesc programul,la fel e si aici,numai ca e vorba de orele 7Ž30-9 si 17-19,restul orelor 9-17 nu se platesc,ceva mai ordonat.Totusi,aici exista cumva o ordine,intra intai copiii care intrunesc anumite conditii(sa locuiasca cat mai aproape de scoala, sa aiba frati colegi,etc) iar aceasta ordine este stabilita de primarie(referindu-ne la scoala infantila fara plata).La voi vad ca e diferit tare sistemul asta de invatare Mult noroc,sa iasa cum vrei! love1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 18 2011, 03:19 PM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(anku @ Apr 16 2011, 11:49 AM) *
ce nebunie si la voi Usa!!!
pretul il cred ac o fi 350 dolari p luna la stat ca si la noi ar pica vreo 220 euro...dar chestia asta cu scoala privata...aiurea tare de tot!!!

floare2.gif ...da pretul de $350/luna la stat...la particular eee hathat mai mult jur la $1000/luna la full time....
Pupik tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

QUOTE(Mih@ela @ Apr 18 2011, 12:10 AM) *
Si sistemul de aici e asemanator cu al vostru,Usa,daca copilul e nascut dupa data inceperii anului scolar,are de pierdut,asta e..Din pacate va avea un an in spate,dar nu e bai,creste si asa!:)
Cat despre programul AIUREA de care zici cu plata orelor ce depasesc programul,la fel e si aici,numai ca e vorba de orele 7Ž30-9 si 17-19,restul orelor 9-17 nu se platesc,ceva mai ordonat.Totusi,aici exista cumva o ordine,intra intai copiii care intrunesc anumite conditii(sa locuiasca cat mai aproape de scoala, sa aiba frati colegi,etc) iar aceasta ordine este stabilita de primarie(referindu-ne la scoala infantila fara plata).La voi vad ca e diferit tare sistemul asta de invatare Mult noroc,sa iasa cum vrei! love1.gif

E total o aberatie chestia cu separatul copiilor.....si iti spun ca in spatele systemului sunt multi care il comenteaza......e mult mai dificil la fetite decat la baieti din cate am tot auzit si asta din cauza evolutiei/dezvoltarii fizice mai ales la fetite, dar psihic si la fetite si la baieti, sunt multi parintii care spun ca nu e corecta aceasta diferentiere.....mai ales pentru ca din aceasta decizie de a separa copii in functie de 31 Aug data, multii copii care in incep scoala sunt cu aproape un an mai mari decat ceilalti...iar asta spune tot...la multi copii un an e simtitor, foarte simtitor din multe puncte de vedere....cei de varsta ok 5 ani se vor simtii inferior celor de aproape 6 ani....si invers, too....plus la fetite apare dezvoltarea fizica pe traseu, care aduce enorme inhibitii si alte cele.....asta e...
Cat despre inscrisul la scoala, daa si aici e tot asa.....te poti inscrie la o anumita scoala publica doar, in functie de unde locuiesti...de asta zic, ca daca nu prinde loc aici la scoala asta trebuie sa mearga la privat, iar la privat depinde unde prinde loc, unde gasim, apoi complicatii cu school bus-ul, apoi costul ee haaat mai mult....ehei, kestii multe..ce mai....dar le vedem noi de hac una cate una.....speram sa prindem locul la public, e scoala bunaa scola de care apartinem (ca doar dupa asta am luat si casa..stiam de atunci ce urmeaza) si este si fooooarte aproape de casa, 3 stradute doar....so, speram la bine pray.gif

Voi cum sunteti?...cand se intra la scoala acolo?

Pupik tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Apr 18 2011, 03:21 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Apr 18 2011, 03:58 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371




Cuscrulita, hai sa-ti spun cum sta treaba la noi! Caci si eu ma pregatesc sa-l dau pe David la kindergarten. La noi cut off date-ul e 1Dec si cum el e nascut pe 10 Octombrie, poate intra anul asta. Acuma, Kindergarten-ul este anul pregatitor pentru clasa intii. Deci, dureaza un an, dupa care puiul intra la scoala. Programul de kindergarten este la noi de 4 ore, in alte districte scolare am auzit ca este 6 ore. Deci, oricum tot ai nevoie de after school child care dupa cele 4 ore. La noi e gratis K-ul si trebuie sa aibe loc pentru copil, dar doar pentru anul pregatitor nu pentru un an inainte. IN cazul tau se pare ca Aris va trebui sa mai astepte un an, pentru ca nu va putea intra in clasa intii la anul. Cit despre evaluare, e doar asa orientativa, nu are nici o importanta legat de admitere. Sunt copii care vin de la preschool, unde au invatat chestii si copii care au stat acasa si nu au invatat naparat. Deci nivelele sunt doar ca profesorul sa-si de-a seama cu cine are de-a face, nu are impact la admitere.
Se pare ca si la noi de la anul vor aduce mai in fata cut off date-ul la Nov1, peste inca un an inca o luna si tot asa pina vor ajunge la Sept. 1. Eu ma tot gindesc daca sa-l dau pe David la K sau sa-l mai tin un an acasa. Daca il dau, va fii printre cei mai mici de la el din clasa, daca nu cel mai mic. Daca nu il dau acum si il dau la anul, va fii cel mai mare. Nici eu nu stiu cum e mai bine pentru el. Pare gata, bagaret, retine totul imediat, dar citeodata stau si ma uit la el cit e de bebe si parca l-as mai lasa un an. Stau cu plicul cu hirtii in masina si nu ma pot hotari ce sa fac cu el.
Nu stiu daca ti-am fost de vreun ajutor cu cele ce ti-am spus, daca mai ai intrebari zi, iar eu promit ca iti zic si eu la rindul meu daca voi avea raspunsuri! Pupici cu lipici! partners.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 18 2011, 04:42 PM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Cuscrulita frumoasa te pup....

Parerea mea ref la David...daca are prieteni apropiati care merg la K anul asta, e bine sa il consideri cu valul..cred yo......nu conteaza atat varsta cat conteaza anturajul, grupul de prieteni...ii va fii tare greu daca ceilalti merg si el nu.....va avea o groaza de intrebari si se va simtii exclus pe motive aiurea....care ptr el nu au sens....asta patesc yo cu Aris.....ea a mers la Daily alaturi de alte doua fetite......prima a plecat deja de anul trecut, urmeaza anula aceste a doua si ea e ultima la anul haat, mama ei de regula....siii mereu ma intreaba....."mamy de ce sunt ultima mereu....mamy, de ce ziua mea e ultima, sunt ultima...!".....offf, incercam cat putem sa ii explicam ca nu e ultima....dar in final ajungi la, sii totusi de ce prietena ei merge la scoala si ea ramane cu bebelusii....naaa.....de aia ne gandim foarte serios sa o duc la privat preschool pentru anul acesta si automat o vor trece la K cand face varsta....numai sa nu o afecteze psihic....chiar de va trebuii sa repete K, cand va merge la public...dar yo cred ca mai bine sa repete decat sa se simte ultima ori exclusa... oFloare1.gif
So, acum vezi si tuu cum gandeste si David si cam cum ii e lui mai bine....psihic vorbind mai ales.....ca varsta banuiesc ca baiat, nu e atat de important, dar nu e nici de neglijat.

Noi insa, am inceput sa pregatim venirea socrului meu aici ptr 6 luni, din mai, sper...sa vedem....si Aris va sta cu el si 4 ore la Preschool privat...asta avem in plan cu ea cel putin anul acesta, iar dupa ce pleaca socrul meu, sa vina ai mei pana la vara/toamna, apoi vine scoala.....sa vedem cum le asezam si cat de repede ia socrul viza.... oFloare1.gif
Pupik la Tom iubit si David, too....spor la treaba frumoasa mea!

Aceasta postare a fost editata de USA: Apr 18 2011, 04:44 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia94
postare Apr 18 2011, 07:36 PM
Postare #16


Mihaitza :X
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,360
Inscris la: 19-February 09
Din: Piatra-Neamt
Membru nr.: 73,013



Off USA , imi pare tare rau ca si acolo e cam la fel, si noi ne chinuim cu gradinita pentru o singura luna ... ca nu are 3 ani impliniti , si asta pentru ca acolo e un alt mediu,e mult mai calma atmosfera si sunt sigura ca are sa-i placa . mihai deja nu se simte foarte bine la cresa, il cred si eu,cum am mai zis doamnele sunt severe, pentru ca trebuie sa fie ascultate printre atatia mititei ... intr-un fel le dau dreptate, PE DE ALTA PARTE DELOC ! Ii inhiba pe copilasii ca mihaita, el e mai sensibil si mai rusinos, nu e tare indraznet , are nevoie de caldura si trebuie luat usor .

Te intelegem , si ne rugam la DD sa iasa asa cum e mai bine pentru voi ! tzuc.gif trandafir.gif


--------------------


Calatoria de o mie de mile incepe cu primul pas. (Lao Tse)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Apr 19 2011, 09:56 AM
Postare #17


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(Claudia94 @ Apr 18 2011, 07:36 PM) *
Off USA , imi pare tare rau ca si acolo e cam la fel, si noi ne chinuim cu gradinita pentru o singura luna ... ca nu are 3 ani impliniti , si asta pentru ca acolo e un alt mediu,e mult mai calma atmosfera si sunt sigura ca are sa-i placa . mihai deja nu se simte foarte bine la cresa, il cred si eu,cum am mai zis doamnele sunt severe, pentru ca trebuie sa fie ascultate printre atatia mititei ... intr-un fel le dau dreptate, PE DE ALTA PARTE DELOC ! Ii inhiba pe copilasii ca mihaita, el e mai sensibil si mai rusinos, nu e tare indraznet , are nevoie de caldura si trebuie luat usor .

Te intelegem , si ne rugam la DD sa iasa asa cum e mai bine pentru voi ! tzuc.gif trandafir.gif

aha...deci troneaza tb asta cu 3 ani impliniti si la voi???


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia94
postare Apr 19 2011, 10:05 AM
Postare #18


Mihaitza :X
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,360
Inscris la: 19-February 09
Din: Piatra-Neamt
Membru nr.: 73,013



QUOTE(anku @ Apr 19 2011, 09:56 AM) *
aha...deci troneaza tb asta cu 3 ani impliniti si la voi???



Da, foarte mult , cand am fost sa ne interesam , a zis ca pica din start daca nu are cei 3 ani , dar prin cineva , asa cum se procedeaza la noi , am dus deja dosarul , si cu car cu mar sa vada ce vor face sa-l primeasca ...


Aceasta postare a fost editata de Claudia94: Apr 19 2011, 10:05 AM


--------------------


Calatoria de o mie de mile incepe cu primul pas. (Lao Tse)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 19 2011, 03:29 PM
Postare #19


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



La noi exista o marja de 4 luni: iti poti inscrie copilul la gradi daca in septembrie are minim 2 ani si 8 luni, nu neaparat 3. Acelasi lucru este valabil si pt grupa pregatitoare sau scoala. In acest an, legislatia s-a schimbat, ciclul primar incluzand sub aripa-i protectoare si grupa pregatitoare.

extras din comunicatul legii invatamantului:

- În anul școlar 2011-2012 toți copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31 decembrie 2011 pot fi înscriși fie la școală, fie la grădiniță.
nota: scoala=grupa pregatitoare sau clasa I


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 19 2011, 03:36 PM
Postare #20


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(anku @ Apr 19 2011, 10:56 AM) *
aha...deci troneaza tb asta cu 3 ani impliniti si la voi???

la noi troneaza altceva, din pacate, anku

QUOTE(Claudia94 @ Apr 19 2011, 11:05 AM) *


Da, foarte mult , cand am fost sa ne interesam , a zis ca pica din start daca nu are cei 3 ani , dar prin cineva , asa cum se procedeaza la noi , am dus deja dosarul , si cu car cu mar sa vada ce vor face sa-l primeasca ...

Claudia, dupa calculele mele, Mihai va avea 2 ani si 10 luni la toamna, deci exclus ca criteriul de varsta sa fie impedimentul. Nu va lasati intimidati! Si mie mi-a zis la cresa ca daca are pampers nu o primeste (sac ca nu are, i-am raspuns happy.gif ) si cand am ajuns acolo, toata cresa umbla in pampersi.


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 01:14 PM