Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ramanem Prieteni Sau Impreuna...
vel_oana2005
postare Jul 18 2008, 09:08 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 12-January 07
Din: londra
Membru nr.: 1,489



buna ... sunt veche dar totusi noua... am nevoie de ajutor ... vreau sa iau o decizie care imi va schimba viata...sper in bine...pt. mine si pt. copilul meu..in urma cu 6 ani am avut o relatie de 5 luni cu un baiat DANIEL din facultate dupa ce ne-am despartit am aflat ca sunt insarcinata... :baietel: el a aflat de acest lucru, ma cautat si mi-a propus sa fac intrerupere de sarcina insa eu i-am zis ca ma voi descurca singura (gandind sa pastrez copilul orice ar fi...)l-am pastrat , el a plecat din tara , am nascut un baiat frumos si sanatos TEODOR mulumesc lui dumnezeu ca mi-a luminat mintea si l-am pastrat.. dupa cateva luni de la nasterea lui i-am trimis o fotografie de-a baiatului tatalui lui ( mentionez ca suntem din orase diferite ) . in toti acesti ani m-a sunat o singura data reprosandu-mi ca trebuia sa fac avort si ca eu nu o sa mai fiu cu el niciodata pentru cea ce am facut...acum baiatul meu are 4 ani jumate si a inceput sa intrebe de tatal lui ...( momentan sunt in anglia , baiatul meu este acasa in romania...) in urma cu cateva saptamani am sunat acasa la parintii tatalui copilului meu si le-am povestit situatia ... in urma acestei discutii am dedus ca parintii lui nu stiau si au zis ca o sa le transmita nr. meu de tel fiului lor care si el este acum in anglia... acum 1 saptamana DANIEL m-a sunat si am vorbit stabilind sa ne intalnim sa discutam..va spun acum ca de cand am venit aici i anglia de un an jumatate am o relatie stabila cu un barbat de alta nationalitate care vrea sa ne casatorim si sa avem si copil.as vrea sfatul vostru....nu stiu ce decizie sa iau in cazul in care discut cu DANIEL si hotaram sa ne impacam spre binele copilului .nu ma pot decide deoarece mi-e greu sa renunt la persoana de langa mine care m-a ajutat enorm si mi-a fost alaturi .VA ROG astept cu nerabdare sfaturi de la voi...daca o fi sa accept sa ma casatoresc cu G vreau sa imi aduc si baiatul aici....dar daca o fi sa ma impac cu DANIEL ar fi ca as aduce baiatul meu aici si ar fi alaturi de tatal lui natural...dar nu stiu in care din situatii as fi fericita...multumesc
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Jul 18 2008, 10:56 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(vel_oana2005 @ Jul 18 2008, 12:08 PM) *
buna ... sunt veche dar totusi noua... am nevoie de ajutor ... vreau sa iau o decizie care imi va schimba viata...sper in bine...pt. mine si pt. copilul meu..in urma cu 6 ani am avut o relatie de 5 luni cu un baiat DANIEL din facultate dupa ce ne-am despartit am aflat ca sunt insarcinata... barza.gif el a aflat de acest lucru, ma cautat si mi-a propus sa fac intrerupere de sarcina insa eu i-am zis ca ma voi descurca singura (gandind sa pastrez copilul orice ar fi...)l-am pastrat , el a plecat din tara , am nascut un baiat frumos si sanatos TEODOR mulumesc lui dumnezeu ca mi-a luminat mintea si l-am pastrat.. dupa cateva luni de la nasterea lui i-am trimis o fotografie de-a baiatului tatalui lui ( mentionez ca suntem din orase diferite ) . in toti acesti ani m-a sunat o singura data reprosandu-mi ca trebuia sa fac avort si ca eu nu o sa mai fiu cu el niciodata pentru cea ce am facut...acum baiatul meu are 4 ani jumate si a inceput sa intrebe de tatal lui ...( momentan sunt in anglia , baiatul meu este acasa in romania...) in urma cu cateva saptamani am sunat acasa la parintii tatalui copilului meu si le-am povestit situatia ... in urma acestei discutii am dedus ca parintii lui nu stiau si au zis ca o sa le transmita nr. meu de tel fiului lor care si el este acum in anglia... acum 1 saptamana DANIEL m-a sunat si am vorbit stabilind sa ne intalnim sa discutam..va spun acum ca de cand am venit aici i anglia de un an jumatate am o relatie stabila cu un barbat de alta nationalitate care vrea sa ne casatorim si sa avem si copil.as vrea sfatul vostru....nu stiu ce decizie sa iau in cazul in care discut cu DANIEL si hotaram sa ne impacam spre binele copilului .nu ma pot decide deoarece mi-e greu sa renunt la persoana de langa mine care m-a ajutat enorm si mi-a fost alaturi .VA ROG astept cu nerabdare sfaturi de la voi...daca o fi sa accept sa ma casatoresc cu G vreau sa imi aduc si baiatul aici....dar daca o fi sa ma impac cu DANIEL ar fi ca as aduce baiatul meu aici si ar fi alaturi de tatal lui natural...dar nu stiu in care din situatii as fi fericita...multumesc


Draga vel_oana, in momentul acesta, problema pe care ar trebuii sa ti-o pui, este in ce situatie ar fi baietelul tau mai fericit? Parerea mea este ca atunci cind am devenit parinti, telul nostru in viata este fericirea si binele copiilor si nu a noastra. Si asa, faptul ca tu esti in Anglia si copilul in Romania, il pune intr-o situatie nu prea fericita pentru copilasul tau, sa nu te aibe aproape. Daca este cu bunicii, ei sint the next best thing, dar totusi tu nu poti fii inlocuita in viata lui.
Tatal biologic, il cunosti bine, stii ce fel de persoana este, faptul ca ti-a intors spatele intr-un moment crucial in viata ta, spune multe. Dar... poate omul a mai crescut, s-a mai maturizat si-si regreta fapta de atunci. Poate intre timp a devenit o persoana cu caracter barbatesc si nu mai este un copil speriat de responsabilitate. In ceea ce-l priveste, ai multe de aflat si pina nu te intilnesti cu el, nici nu stii daca este dispus sa faca familie cu tine si baiatul lui. Deci sint multe semne de intrebare la care va trebui sa-ti raspunzi.

In acelasi timp, barbatul cu care traiesti acum, ai baga mina in foc pentru el? Crezi ca ar fii un tata bun pentru baiatul tau?
Am vazut cazuri in care sotul de al doilea al mamei se purta mult mai bine si se implica foarte serios in educatia si in organizarea cit mai interesanta a vietii copilului vitreg. Am auzit insa si de cazuri in care sotul de al doilea a molestat copilul din casatoria anterioara a mamei. Deci iti dai seama ca numai tu vei fii cea care va trebui sa aflii si apoi sa pui in balanta toti factorii ca sa poti lua o decizie. Iar decizia ta va trebui sa aiba in vedere in primul rind binele copilului tau.
Iti doresc sa ai multa minte si sa iei cea mai buna hotarire care sa va ofere o viata fericita si in deplina siguranta!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jul 18 2008, 11:01 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(vel_oana2005 @ Jul 18 2008, 10:08 PM) *
buna ... sunt veche dar totusi noua... am nevoie de ajutor ... vreau sa iau o decizie care imi va schimba viata...sper in bine...pt. mine si pt. copilul meu..in urma cu 6 ani am avut o relatie de 5 luni cu un baiat DANIEL din facultate dupa ce ne-am despartit am aflat ca sunt insarcinata... barza.gif el a aflat de acest lucru, ma cautat si mi-a propus sa fac intrerupere de sarcina insa eu i-am zis ca ma voi descurca singura (gandind sa pastrez copilul orice ar fi...)l-am pastrat , el a plecat din tara , am nascut un baiat frumos si sanatos TEODOR mulumesc lui dumnezeu ca mi-a luminat mintea si l-am pastrat.. dupa cateva luni de la nasterea lui i-am trimis o fotografie de-a baiatului tatalui lui ( mentionez ca suntem din orase diferite ) . in toti acesti ani m-a sunat o singura data reprosandu-mi ca trebuia sa fac avort si ca eu nu o sa mai fiu cu el niciodata pentru cea ce am facut...acum baiatul meu are 4 ani jumate si a inceput sa intrebe de tatal lui ...( momentan sunt in anglia , baiatul meu este acasa in romania...) in urma cu cateva saptamani am sunat acasa la parintii tatalui copilului meu si le-am povestit situatia ... in urma acestei discutii am dedus ca parintii lui nu stiau si au zis ca o sa le transmita nr. meu de tel fiului lor care si el este acum in anglia... acum 1 saptamana DANIEL m-a sunat si am vorbit stabilind sa ne intalnim sa discutam..va spun acum ca de cand am venit aici i anglia de un an jumatate am o relatie stabila cu un barbat de alta nationalitate care vrea sa ne casatorim si sa avem si copil.as vrea sfatul vostru....nu stiu ce decizie sa iau in cazul in care discut cu DANIEL si hotaram sa ne impacam spre binele copilului .nu ma pot decide deoarece mi-e greu sa renunt la persoana de langa mine care m-a ajutat enorm si mi-a fost alaturi .VA ROG astept cu nerabdare sfaturi de la voi...daca o fi sa accept sa ma casatoresc cu G vreau sa imi aduc si baiatul aici....dar daca o fi sa ma impac cu DANIEL ar fi ca as aduce baiatul meu aici si ar fi alaturi de tatal lui natural...dar nu stiu in care din situatii as fi fericita...multumesc

Oana...lucrurile...desi par complicate...sunt simple...ce-ti spune inima?..pe cine iubesti?...iti pun aceasta intrebare...deoarece ai zis...ca ai vrea sa fi fericita...sper ca ai inteles...ce am vrut sa-ti spun...Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia corecta! oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 18 2008, 11:20 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116




QUOTE(vel_oana2005 @ Jul 18 2008, 10:08 PM) *
buna ... sunt veche dar totusi noua... am nevoie de ajutor ... vreau sa iau o decizie care imi va schimba viata...sper in bine...pt. mine si pt. copilul meu..in urma cu 6 ani am avut o relatie de 5 luni cu un baiat DANIEL din facultate dupa ce ne-am despartit am aflat ca sunt insarcinata... barza.gif el a aflat de acest lucru, ma cautat si mi-a propus sa fac intrerupere de sarcina insa eu i-am zis ca ma voi descurca singura (gandind sa pastrez copilul orice ar fi...)l-am pastrat , el a plecat din tara , am nascut un baiat frumos si sanatos TEODOR mulumesc lui dumnezeu ca mi-a luminat mintea si l-am pastrat.. dupa cateva luni de la nasterea lui i-am trimis o fotografie de-a baiatului tatalui lui ( mentionez ca suntem din orase diferite ) . in toti acesti ani m-a sunat o singura data reprosandu-mi ca trebuia sa fac avort si ca eu nu o sa mai fiu cu el niciodata pentru cea ce am facut...acum baiatul meu are 4 ani jumate si a inceput sa intrebe de tatal lui ...( momentan sunt in anglia , baiatul meu este acasa in romania...) in urma cu cateva saptamani am sunat acasa la parintii tatalui copilului meu si le-am povestit situatia ... in urma acestei discutii am dedus ca parintii lui nu stiau si au zis ca o sa le transmita nr. meu de tel fiului lor care si el este acum in anglia... acum 1 saptamana DANIEL m-a sunat si am vorbit stabilind sa ne intalnim sa discutam..va spun acum ca de cand am venit aici i anglia de un an jumatate am o relatie stabila cu un barbat de alta nationalitate care vrea sa ne casatorim si sa avem si copil.as vrea sfatul vostru....nu stiu ce decizie sa iau in cazul in care discut cu DANIEL si hotaram sa ne impacam spre binele copilului .nu ma pot decide deoarece mi-e greu sa renunt la persoana de langa mine care m-a ajutat enorm si mi-a fost alaturi .VA ROG astept cu nerabdare sfaturi de la voi...daca o fi sa accept sa ma casatoresc cu G vreau sa imi aduc si baiatul aici....dar daca o fi sa ma impac cu DANIEL ar fi ca as aduce baiatul meu aici si ar fi alaturi de tatal lui natural...dar nu stiu in care din situatii as fi fericita...multumesc

e greu sa hotarasti in astfel de situatii cand trebuie sa decizi intre doua parti.Daca alegi pe unul si nu va fi bine,iti vei reprosa ca nu l-ai ales pe celalalt si invers.......numai tu poti stii cel mai bine cum sa procedezi pentru ca doar tu stii cum iti e cu unul cum iti e cu celalalt,care ar fi un tata mai bun pentru copilul tau,si toate celelalte.Spui ca tatal copilului nu s-a interesat pana acum de el...de ce ar face-o de acum in colo?nu ne-ai spus care este atitudinea celuilalt barbat fata de baietelul tau?sau el ni stie ca ai un copil?va stii el sa fie un tata bun pentru copilul tau?il va accepta baiatul tau ca tata?cauta raspuns la aceste intrebari si apoi poate iti va fi mai usor sa iei o hotarare..................succes!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Jul 19 2008, 05:39 AM
Postare #5


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



vel_oana2005, tu de fapt pe cine iubesti si cu cine ai vrea sa-ti imparti tot restul vietii, tu si copilasul tau?
Iti doresc sa te lumineze Dumnezeu, asa cum te-a luminat atunci cand te-ai hotarat sa pastrezi sarcina!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 19 2008, 10:20 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Oana,nu cumva confunzi notiunea de partener cu cea de tata?Partenerul e cel cu care ai o relatie pentru ca va iubiti,doriti sa fiti un cuplu,iar tatal copilului e cel cu care poti fi sau nu impreuna,dar cu care conlucrezi la cresterea si educarea copilului.
In ce sens sa te ,,impaci",daca voi nu ati avut nici o relatie?Daca va veti cupla ,,din obligatie",pentru copil,de unde ai garantia ca nu veti trai toti 3 intr-o cusca in loc de familie?
Daca as fi in locul tau,mi-as vedea de viata mea personala cu partenerul cu care sunt,copilul ar sta cu mine iar cu tatal copilului am avea o relatie civilizata,in asa fel incat copilul sa creasca frumos,departe de rautati,fara egoism si fara a-l determina (poate si inconstient) sa aleaga la un moment dat intre mine sau tatal lui.

trandafir.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 19 2008, 10:46 AM
Postare #7


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



draga mea, o sa iti spun in linii mari cam ce cred eu despre situatia ta, asemanatoare cu a mea.. si eu am nascut singura, am o fetita, nedorita de la inceput de tatal ei, diferenta e ca e recunoscuta acum, dupa un proces mizerabil si umilinte la greu.. si eu am gandit (impinsa de mama mea) ca e bine ca fata sa isi cunoasca radacinile, de multe ori regret pasul, asta pt ca puiutul meu are nevoie de un tata de toata ziua, nu de unul de duminica, o data sau de doua ori pe luna, cand are chef s-o vada .. de pe vremea cand eram insarcinata, am fost curtata de un om tare drag mie si familiei mele, el a fost cel care a venit, alaturi de fratii mei, s-o vada pe Ilinca imediat dupa ce am nascut si m-a felicitat, cand inca eram pe patul de reanimare, pt minunea frumoasa ce am adus-o pe lume.. el ne-a scos din maternitate, ne-a fost alaturi de cate ori a fost nevoie, chiar si in timpul procesului de paternitate (se gandea cat de marsav este tatal copilului si cat de influentat se lasa de panaramele din viata lui, de asa-zisii prieteni care numai binele nu i l-au vrut), cand imi spunea ca sunt cea mai demna femeie de pe fata pamantului si cat de fericita ar trebui sa fiu, eu ma simteam cea mai pacatoasa si cea mai distrusa.. am petrecut impreuna concediile, alaturi de sora si fratele meu care este cel mai bun prieten al lui.. chiar prima vacanta a fetitei mele a fost alaturi de el, ce ne distram la masa, in restaurant, cand lumea afirma ce bine seamana fetita mea cu tatal.. diferenta e ca eu l-am vazut doar ca pe un frate, asa am crescut si nu puteam, intre noi nu a fost nicio apropiere fizica vreodata, refuzam sa vad vreun barbat altfel, asta datorita demontarii mele ca femeie de catre celalalt.. am refuzat acea cerere in casatorie si regret si acum, sunt convinsa ca ar fi fost tatal perfect pt fata mea ... tu, daca simti ca acel om cu care esti, este cel menit sa te implineasca, daruieste-i-te cu toata inima.. ce ai dat deoparte odata, nu se mai poate reface, crede-ma ca stiu ce spun.. ce arunci la gunoi, e bun aruncat.. chiar daca parintii lui nu au stiut, nu prea au ce mai face acum, nu lasa sentimentalisme ieftine sa te corupa de la calea ta spre fericire.. tu si copilul tau, fiti fericiti langa unul care sa va merite si care sa va iubeasca asa cum sunteti!
Tu ai adus pe lume baiatul pt tine, nu pt a te lua de nevasta tatal lui ... daca atunci cand aveai nevoie de el, a preferat sa dispara ca magarul in ceata, ce te face sa crezi ca va deveni mai responsabil acum? e usor sa te trezesti cu un copil gata crescut, pt care sa nu faci nimic, doar sa fi fost o celula la inceput si atat! gandeste intai ca parinte, asigura-te ca cel cu care esti iti va iubi copilul neconditionat si mergi mai departe! Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa iei decizia cea mai buna pt amandoi!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vel_oana2005
postare Jul 19 2008, 06:03 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 12-January 07
Din: londra
Membru nr.: 1,489



QUOTE(lia maria71 @ Jul 19 2008, 08:20 AM) *
e greu sa hotarasti in astfel de situatii cand trebuie sa decizi intre doua parti.Daca alegi pe unul si nu va fi bine,iti vei reprosa ca nu l-ai ales pe celalalt si invers.......numai tu poti stii cel mai bine cum sa procedezi pentru ca doar tu stii cum iti e cu unul cum iti e cu celalalt,care ar fi un tata mai bun pentru copilul tau,si toate celelalte.Spui ca tatal copilului nu s-a interesat pana acum de el...de ce ar face-o de acum in colo?nu ne-ai spus care este atitudinea celuilalt barbat fata de baietelul tau?sau el ni stie ca ai un copil?va stii el sa fie un tata bun pentru copilul tau?il va accepta baiatul tau ca tata?cauta raspuns la aceste intrebari si apoi poate iti va fi mai usor sa iei o hotarare..................succes!

va multumesc din suflet pentru toate sfaturile primite...vreau sa adaug ca G stie de baietel... din fotografii , l-a auzit la telefon ...avand in vedere ca e de alta nationalitate cu siguranta va fi grea comunicarea intre ei... deoarece G nu stie limba romana iar baiatul meu nu stie limba lui G . noi doi comunicam f. bine in engleza ...imi dau silinta sa analizez situatia in cazul in care m-as casatori cu DANIEL : mi-e teama ca vorbin aceeasi limba dar nu ne intelegem- concluzie:casnicie ratata ; pe cealalta parte analizez cum ar fi daca m-as casatori cu G el vrea sa fim o familie reusita , vrea sa aiba copil cu mine vrea ca el sa munceasca iar eu sa stau acasa sa am grija de copil /copii , dar chestia e ca eu nu mai vreau copii...vreau sa imi pastrez serviciul sa am cu ce sa mi-l intretin pe TEODOR . as trece prin cea mai mare deceptie daca as rata intr-o casnicie... multumesc din nou pentru sfaturi...am avut o senzatie foarte placuta cand am vazut ca " cineva " " vorbeste cu mine" VA MULTUMESC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vel_oana2005
postare Jul 19 2008, 06:23 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 12-January 07
Din: londra
Membru nr.: 1,489



QUOTE(mallina2u @ Jul 19 2008, 07:46 PM) *
draga mea, o sa iti spun in linii mari cam ce cred eu despre situatia ta, asemanatoare cu a mea.. si eu am nascut singura, am o fetita, nedorita de la inceput de tatal ei, diferenta e ca e recunoscuta acum, dupa un proces mizerabil si umilinte la greu.. si eu am gandit (impinsa de mama mea) ca e bine ca fata sa isi cunoasca radacinile, de multe ori regret pasul, asta pt ca puiutul meu are nevoie de un tata de toata ziua, nu de unul de duminica, o data sau de doua ori pe luna, cand are chef s-o vada .. de pe vremea cand eram insarcinata, am fost curtata de un om tare drag mie si familiei mele, el a fost cel care a venit, alaturi de fratii mei, s-o vada pe Ilinca imediat dupa ce am nascut si m-a felicitat, cand inca eram pe patul de reanimare, pt minunea frumoasa ce am adus-o pe lume.. el ne-a scos din maternitate, ne-a fost alaturi de cate ori a fost nevoie, chiar si in timpul procesului de paternitate (se gandea cat de marsav este tatal copilului si cat de influentat se lasa de panaramele din viata lui, de asa-zisii prieteni care numai binele nu i l-au vrut), cand imi spunea ca sunt cea mai demna femeie de pe fata pamantului si cat de fericita ar trebui sa fiu, eu ma simteam cea mai pacatoasa si cea mai distrusa.. am petrecut impreuna concediile, alaturi de sora si fratele meu care este cel mai bun prieten al lui.. chiar prima vacanta a fetitei mele a fost alaturi de el, ce ne distram la masa, in restaurant, cand lumea afirma ce bine seamana fetita mea cu tatal.. diferenta e ca eu l-am vazut doar ca pe un frate, asa am crescut si nu puteam, intre noi nu a fost nicio apropiere fizica vreodata, refuzam sa vad vreun barbat altfel, asta datorita demontarii mele ca femeie de catre celalalt.. am refuzat acea cerere in casatorie si regret si acum, sunt convinsa ca ar fi fost tatal perfect pt fata mea ... tu, daca simti ca acel om cu care esti, este cel menit sa te implineasca, daruieste-i-te cu toata inima.. ce ai dat deoparte odata, nu se mai poate reface, crede-ma ca stiu ce spun.. ce arunci la gunoi, e bun aruncat.. chiar daca parintii lui nu au stiut, nu prea au ce mai face acum, nu lasa sentimentalisme ieftine sa te corupa de la calea ta spre fericire.. tu si copilul tau, fiti fericiti langa unul care sa va merite si care sa va iubeasca asa cum sunteti!
Tu ai adus pe lume baiatul pt tine, nu pt a te lua de nevasta tatal lui ... daca atunci cand aveai nevoie de el, a preferat sa dispara ca magarul in ceata, ce te face sa crezi ca va deveni mai responsabil acum? e usor sa te trezesti cu un copil gata crescut, pt care sa nu faci nimic, doar sa fi fost o celula la inceput si atat! gandeste intai ca parinte, asigura-te ca cel cu care esti iti va iubi copilul neconditionat si mergi mai departe! Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa iei decizia cea mai buna pt amandoi!

BUNA... mai adaug faptul ca pe certificatul de nastere al baiatului nu apare numele tatalui...nici nu am vrut sa trec prin tribunale cu recunoasterea lui ...iar de pensie alimentara ...nu am vrut sa am certuri cu nimeni pentru cateva zeci de lei noi ...am zis ca o sa ma zbat si o sa fac tot posibilul sa ii ofer baiatului ceea ce imi cere atunci cand imi cere...chiar acum o saptamana cand m-a sunat DANIEL i-am spus ca astept sa vina o masina de la o firma care se ocupa cu transport international sa ia un pachet cu haine , dulciuri, jucarii si ceva bani pt baiat...ma intreb daca a simtit ceva in suflet ...mai adaug ca atunci cand m-a sunat ... din vorba in vorba a ajuns sa imi spuna ..." DACA e al meu..."in fine..."cu un ton neincrezator ... si i-am zis ca sunt dispusa sa cheltui o groaza de bani sa ii demonstrez ca el e tatal...as vrea sa te mai intreb cum ai procedat cu testul de paternitate /[b]cat a costat cat a durat[/b] / ce parere ai in cazul meu... e tarziu pentru test VA POOOPIK PT. SFATURI
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vel_oana2005
postare Jul 19 2008, 06:34 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 12-January 07
Din: londra
Membru nr.: 1,489



QUOTE(Sara1 @ Jul 19 2008, 07:56 AM) *
Draga vel_oana, in momentul acesta, problema pe care ar trebuii sa ti-o pui, este in ce situatie ar fi baietelul tau mai fericit? Parerea mea este ca atunci cind am devenit parinti, telul nostru in viata este fericirea si binele copiilor si nu a noastra. Si asa, faptul ca tu esti in Anglia si copilul in Romania, il pune intr-o situatie nu prea fericita pentru copilasul tau, sa nu te aibe aproape. Daca este cu bunicii, ei sint the next best thing, dar totusi tu nu poti fii inlocuita in viata lui.
Tatal biologic, il cunosti bine, stii ce fel de persoana este, faptul ca ti-a intors spatele intr-un moment crucial in viata ta, spune multe. Dar... poate omul a mai crescut, s-a mai maturizat si-si regreta fapta de atunci. Poate intre timp a devenit o persoana cu caracter barbatesc si nu mai este un copil speriat de responsabilitate. In ceea ce-l priveste, ai multe de aflat si pina nu te intilnesti cu el, nici nu stii daca este dispus sa faca familie cu tine si baiatul lui. Deci sint multe semne de intrebare la care va trebui sa-ti raspunzi.

In acelasi timp, barbatul cu care traiesti acum, ai baga mina in foc pentru el? Crezi ca ar fii un tata bun pentru baiatul tau?
Am vazut cazuri in care sotul de al doilea al mamei se purta mult mai bine si se implica foarte serios in educatia si in organizarea cit mai interesanta a vietii copilului vitreg. Am auzit insa si de cazuri in care sotul de al doilea a molestat copilul din casatoria anterioara a mamei. Deci iti dai seama ca numai tu vei fii cea care va trebui sa aflii si apoi sa pui in balanta toti factorii ca sa poti lua o decizie. Iar decizia ta va trebui sa aiba in vedere in primul rind binele copilului tau.
Iti doresc sa ai multa minte si sa iei cea mai buna hotarire care sa va ofere o viata fericita si in deplina siguranta!

BUNA...ASA ESTE vreau ca in primul rand baiatul meu sa fie fericit ..una e cand tatal vine de la servici acasa si se bucura de prezenta copilului lui si alta e cu vizita duminicala sau vacanta...chiar daca sa zic ar fi sa formez o familie cu DANIEL si sa avem neintelegeri ...nu tot baiatul ar avea de suferit daca ar vedea certuri?... DE CERTURI MI-E FRICA ... mi-e frica sa am incredere in DANIEL , mi-e frica sa ma gandesc ca vom ajunge sa ne certam si el isi va gasi pe alta...ETC...iar eu voi ramane iar ca si pana acum...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 07:00 AM