Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Credeti In Viata De Dupa Moarte?
Credeti in viata de dupa moarte?
credeti in viata de dupa moarte?
da [ 27 ] ** [84.38%]
nu [ 5 ] ** [15.62%]
Voturi totale: 32
Vizitatorii nu pot vota 
georgeta23
postare Jul 7 2009, 01:01 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



Fetelor pe mine de mica m-a pasionat paranormalul....si mereu cand intru pe net mai caut si ceva legat de spirite si paranormal. iata ceva interesant, sunt povestirile unei mame:



La un timp după dispariția copilului meu, eram în stațiune, la Soveja. Spre seară, cerul s-a întunecat dintr-o dată și a început să tune și să fulgere năprasnic. Stropi mari de ploaie cădeau cu putere și vântul urla prin pădurea din fața hotelului precum o haită de lupi flămânzi. Am citit până târziu pentru că nu îmi era somn. De fapt, simțeam și eu, în toată ființa mea, același zbucium și aceeași neliniște, ca și natura detlănțuită de-afară. Într-un târziu, am stins televizorul și lampa de pe noptierț și m-am "obligat" să dorm. Auzeam tot ce se întâmplă afară și, totuși, dormeam sau așa credeam...
Mult după miezul nopții, am aprins lampa, am luat pixul și notes-ul, pe care le țin întotdeauna la îndemână, am scris ceva, apoi am adormit liniștită până dimineață, deși afară era prăpăd.
Dimineața, 15 august, zi de sfântă sărbătoare, Adormirea Maicii Domnului, am rupt din notes foile pe care scrisesem noaptea și, fără să citesc, le-am pus în mapă. Au rămas acolo...
Vara următoare, mă pregăteam să plec din nou în stațiune. Am scos ce iau de obicei cu mine și, când să pun în mapă pixurile, hîrtia, caietele am dat peste foile scrise în noaptea aceea zbuciumată de august... Am inceput să citesc. Erau două poezii, nu ale mele, nu compuse de mine, ci dictate de băiatul meu... Sau cel puțin așa cred eu. Sunt total diferite de ceea ce am scris sau scriu eu câteodată... Iată-le!

AICI

Tu, iartă-mă mamă,
C-atunci am plecat.
Așa a fost scris
De când m-am format
În pântecul tău
Cel cald, primitor
Să fiu pentru tine
Speranță și dor.

Eu nu sunt departe,
Ți-am spus: sunt AICI...
De-ntinzi doar o mână
Tu poți să atingi
Steluța aceea ce-ades o privești
Când în noapte n-ai somn
Și-amar tu jelești...

Nu plânge, o mamă,
Eu sunt fericit,
AICI am de toate,
De sfinți sunt iubit
Și Maica cea Sfântă
La pieptu-I mă strânge.

Și-AICI, sus, la mine
Nimic nu m-atinge,
Nici ură, nici lacrimi, nici răutate.
Nu plânge o mamă,
Eu nu sunt departe.
Zâmbește steluței
Și nu mai ofta,
Mă doare o, mamă,
Lacrima ta...

Titlu indescifrabil

Acolo sus, din înălțimi,
La pieptul unei stele
Adesea stau și curios
Privesc ce se întâmplă jos
În casa mamei mele...

Ea nu mă vede,
Eu o văd,
Și-n noaptea ce se-ntinde
Tip-til cobor la geamul ei
Când becu-n casă-aprinde...

Ce tristă e mama...
Deschide o carte
Atentă citește
Și uită de toate...

(câteva rânduri indescifrabile)

O clipă m-apropii,
N-am voie mai mult,
O mângâi pe frunte,
Cu dor o sărut
Și mama zâmbește,
Mă vede în vis,
Ar vrea să m-atingă,
Dar e interzis...

Jucăuș precum vântul -
Ca să o distrez
Alerg printre stele,
M-ascund printre nori
Și mă pierd în îngeri
Când se lasă-n flori
Noaptea cea neagră,
Obosită și grea...
Îmi pare rău, mamă,
Nu mai pot sta...


Aceasta postare a fost editata de georgeta23: Jul 7 2009, 01:01 PM


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Jul 7 2009, 07:58 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



Eu intotdeauna dupa ce moare cineva din familie visez persoana respectiva inaintea celorlati. Am visat chiar si o vecina care mi-a spus sa merg la ai ei sa le spun ca e bine. Asa ca eu cred in viata de dupa moarte clar.
Cu 2 zile inainte sa pierd sarcina am visat un copil frumos ca un inger care ma intreba daca sunt mamica de fetita sau de baiat, iar eu ma uitam la copilas si ma intrebam daca e fetita sau baiat. N-am vazut niciodata un copil mai frumos, semana cu sotul meu.


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jul 7 2009, 09:43 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



In noaptea dinainte de a o naste pe Maria, l-am visat pe unchiul meu care murise cu doar cateva luni inainte, tanar, in urma unui cancer.
A coborat dintr-o masina neagra, s-a apropiat de mine, m-a privit, m-a imbratisat, m-a sarutat pe amandoi obrajii, m-a privit din nou foarte trist si....a plecat fara sa-mi vorbeasca. A doua zi, am nascut-o pe Maria si a treia zi....
De ce nu l-am visat niciodata pana atunci?
De ce nu l-am mai visat niciodata de atunci?

Aceasta postare a fost editata de VALERIA OANA: Jul 7 2009, 09:44 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Jul 7 2009, 11:01 PM
Postare #4



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978




dupa ce a murit bunica mea mult iubita, am visat-o de multe ori si imi cerea cate ceva..........de fiecare data a doua zi dadeam de pomana ce imi cerea in vis. Nici macar mama nu a visat-o , dar eu o visam mai mereu . Cred in asa ceva , tocmai pentru ca am iubit-o foarte mult si ea stia asta .......cred ca venea in visul meu de fiecare data zambind , ca sa stiu ca e bine. Am suferit mult dupa bunica mea , mai iales ca nu am acceptat pierderea ei foarte usor din cauza ca a murit de tanara din cauza unei nefericite intamplari. oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jul 8 2009, 12:18 AM
Postare #5


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Eu glumeam mereu spunand ca ar trebui sa imi traiesc viata, pentru ca data viitoare cine stie: poate o sa fiu o buburuza tongue.gif Sper sa nu mi-o ia Cineva drept vreo dorinta laugh.gif

Altfel, sper doar sa 'ajung' intr-un loc linistit, nu sa bantui aiurea tot pe aici biggrin.gif

Si da, si eu o visez pe bunica 'cerandu-mi' dar nu cred ca nu si-a gasit linistea...

Aceasta postare a fost editata de dyana: Jul 8 2009, 12:47 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Jul 8 2009, 12:21 AM
Postare #6


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



QUOTE(dyana @ Jul 8 2009, 01:18 AM) *
Eu glumeam mereu spunand ca ar trebui sa imi traiesc viata, pentru ca data viitoare cine stie: poate o sa fiu o buburuza tongue.gif Sper sa nu mi-o ia Cineva drept vreo dorinta laugh.gif

Si ce mai mama? Nu-s frumoase buburuzele? laugh.gif Decat cine stie ce goanga...liwlol.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Jul 8 2009, 12:29 AM
Postare #7



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(dyana @ Jul 8 2009, 01:18 AM) *
Eu glumeam mereu spunand ca ar trebui sa imi traiesc viata, pentru ca data viitoare cine stie: poate o sa fiu o buburuza tongue.gif Sper sa nu mi-o ia Cineva drept vreo dorinta laugh.gif

Altfel, sper doar sa 'ajung' intr-un loc linistit, nu sa bantui aiurea tot pe aici biggrin.gif

Si da, si eu o visez pe bunica 'cerandu-mi' dar nu cred ca nu s-i gasit linistea...


sa nu aterizezi prin colectia mea tongue.gif , oricum ar avea cine sa iti tina de urat offtopic.gif


si ca sa revenim la subiect , eu cred ca bunica mea si-a gasit linistea de cand nu o mai visez , adica la 5 ani dupa moartea ei oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Jul 9 2009, 09:49 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



sunt impresionante intamplarile,... si eu dupa ce a murit Tataie l-am vista la 2-3 saptamani ca iesise in curte si statea pe scaun, ma uitam la el si stiam ca era mort, le faceam semne lui Mihai si lui mamaie dar nici unul nu dadea semne sa sesizeze acest lucru, singurul lucru care l-a intrebat a fost: ce mai faceti mai copii.....


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 9 2009, 11:24 AM
Postare #9


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



eu dupa ce a murit bunicul sotului meu am visat 2 lumanari aprinse care erau puse in stanga si dreapta patului meu (eu i-am aprins 2 lumanari lui tataie cand tragea sa moara) asa si parca eu eram in pat si tataie era in fata mea sub forma de o silueta inalta si ma intrebat dak mai fac placinta cu branza k ar manca si el! ma socat putin visul mai ales k eu iam tinut lumanarea ,oricum a doau a zi am cumparat placinta cu branza si iam dat de pomana!

alte 2 visuri am avut inainte k sotul sa faca cele 2 preinfarcturi si anume am visat asa tot dupa ce tataie murise.

''se facea k se deschisese mormantul lui tataie si el iesise si a aparut in fata mea si sia scos inima din piept si a indreptat-o spre mine !:''

initial nu am stiut ce inseamna visele astea dar de fiecare data dupa ce am visat asta sotul a doua zi a facut preinfarct.

chestia e k dupa ce am avut al 2 vis dimineata inainte sa plece sotu la serviciu iam povestit visul si iam zis sa aibe grija ,dar tot a facut preinfarct dar ma bucur k a ajuns rapid la spital si a scapat,iar seara dupa ce a venit acasa m-a intrebat ce sunt de am visele astea? si i-am zis nu stiu ! asa visez mereu inainte sa se intample ceva grav numai k nu stiu sa talmacesc eu visele!

si de atunci sotu imi zice k sunt mama omida! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deni28
postare Jul 11 2009, 10:47 AM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,593
Inscris la: 4-February 09
Din: CRAIOVA
Membru nr.: 69,494



Si eu cred in viata dupa moarte, exista sigur asa ceava.

Georgeta ma impresionat atata de mult acea poiezioara de sa zbarlit parul pe mine.



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 04:36 AM