Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Ajutor! Am Nevoie Sa Slabesc!, si cea mai scurta incurajare conteaza!
laura_frincu
postare Aug 27 2010, 08:10 PM
Postare #1


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,236
Inscris la: 23-October 09
Din: Campulung Moldovenesc
Membru nr.: 118,293



Azi mi-a spus cineva ceva care m-a pus pe ganduri.... mi-a spus ca nu e suficient sa imi doresc sa fiu slaba ci ca trebuie sa fiu si pregatita pentru acest lucru.... am inceput sa rumeg la aceste vorbe... sa incerc sa patrund in adancul lor, sa imi dau seama ce vor ele cu adevarat sa spuna....
Vreau asa mult sa slabesc.... offf.... nu cred ca s-au inventat inca cuvinte cu care sa pot exprima dorinta aceasta, frustrarea, tristetea, dezamagirea ca ea nu se implineste.... teoretic stiu tot, tot ceea ce trebuie si ce nu trebuie sa fac! Am tinut diete si m-am oprit de fiecare data nu mai stiu de ce.... sad.gif e umilitor si fff dureros sa stii ca esti o persoana puternica si cu o vointa de fier si totusi sa nu te poti abtine de la lucrurile pe care nu trebuie sa le faci/mananci! Nu inteleg de ce nu pot sa mananc sanatos si de regim asa cum trebuie? In permanenta imi gasesc scuze si sunt infinit satula de celebrul "de maine!" am devenit o mincinoasa in fata mea... cand ma uit in oglinda simt ca m-am facut de ras, simt ca m-am delasat, simt ca nu sunt in stare sa imi realizez cea mai apriga dorinta... ma simt lasa, ma simt grasa, ma simt uratita, ma simt ipocrita fata de ceilalti si mai ales fata de mine insami.... stiu ca pot si totusi nu inteleg de ce nu incep? de ce nu termin? stiu ca am puterea necesara si totusi aman... de ce?
Am nevoie de ajutor! Am nevoie de ajutorul vostru! Am din nou 103 kg! Asa arata cantarul de la sala unde merg, vreau sa arate intr-o zi 65 de kg, oare am aceasta putere fizica, psihica, morala? Oare sunt pregatita?
Am sa scriu aici fiecare zi din viata mea de acum inainte.... sunt sigura ca voi plange amar si voi lupta crunt, sunt sigura ca vor fi enorm de lungi si numeroase momentele in care voi vrea sa renunt, sau in care voi fi pe muchia tentatiilor, de aceea va rog pe voi fetelor, sa imi fiti alaturi, caci fiecare mica incurajare sau urecheala conteaza enorm, nu ocoliti aceasta pagina! Fiti dure cu mine, nu ma cocolositi si nu incercati sa ma fac sa ma simt mai bine atunci cand nu reusesc, din contra.... trebuie sa pot! Nu exista nu pot! Exista doar nu vreau!
notworthy.gif oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
8 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
dyanp
postare Aug 27 2010, 08:18 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



draga mea, am citit ce ai scris si mi s-a stras sulfetul, si sora mea s-a luptat cu greutatea ani de zile, nu era genul sa faca excese, nici o cura nu a reusit, nimic, pana la urma, satula de durerile de spate si de tot, s-a hotarat sa asculte sfatul unui docotr si sa mearga la nutritionsit. Dupa sarcina avea si ea peste 100 de kg, iar in 6 luni a ajuns la aproape 68, fara sa moara de foame, mancand cam ce ii place. Nutritionista in primul rand i-a cerut un set de analize, apoi i-a facut meniuri inteband-o ce anume ii plac sa manance. Cel mai greu lucru pentru sora mea, pentru ca avea copil mic, si inca are, a fost sa-si gasesaca timpul necesar in a urma instructiunile si a se obisnui un pic cu schimbarea, dar SE POATE, nu este infometare ci doar o folosire cu intelepciune a mancarii. O sa iti scriu aici adresa site-ului mai tarziu, stiu ca l-am mai dat cuiva dar acum sunt total habarnista....Bafta multa si nu dispra, se poate, si nu te invinovati sau simti aiurea pentru ca se poate si mai bine. Te pup si nu mai fi asa dura cu tine.

Aceasta postare a fost editata de dyanp: Aug 27 2010, 08:19 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
venus
postare Aug 27 2010, 08:42 PM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,825
Inscris la: 23-February 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 131,356



Uneori, ascundem sub "presh", probleme care ies intr-un final la suprafata... Toti avem geamantane pe care le caram dupa noi si din varii motive nu scapam de ele. Ma gandesc sa cauti adanc in sufletul tau, poate cu ajutorul unui psiholog, sa-ti cureti durerile, apoi sa incerci cu un nutritionist un plan personalizat...
Mult succes!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni_k
postare Aug 27 2010, 08:53 PM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,380
Inscris la: 9-December 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 121,769




salut, laura!
ma bag si eu in seama pe subiectul asta, desi nu ma califica nimic sa fac asta... in afara de faptul ca ti-am admirat (in secret) puiul si sensibilitatea intrand din cand in cand pe blogul tau. m-a impresionat sa gasesc pe-aici randuri ca ale tale, nu pentru ca nu as fi convinsa ca sunt pe site persoane extraordinare, ci pentru ca putini oameni au curajul de a-si pune sufletul in palma si de a-l oferi lumii. pentru asta... floare2.gif floare2.gif floare2.gif
si inainte sa devin excesiv de off-topic, sa revin la subiect... da, sunt si eu de acord cu cine ti-a spus ca trebuie sa fi pregatita sa slabesti. trebuie sa fi pregatita sa iti schimbi stilul de viata pentru asta. recunosc ca mi-e destul de usor sa spun asta, poate pentru ca nu am avut pana acum probleme cu greutatea. incepand de saptamana viitoare cand vine fii-mea probabil ca o sa am si eu o problemutza... dar pana atunci se poate spune ca vorbesc "din carti". am insa bafta de a avea un iubit obsedat de nutritie, care alterneaza dietele de "crestere" (pentru ca trage de fiare) cu cele de slabit, si avandu-l pe el langa mine am vazut ce inseamna sa iti controlezi greutatea.
primul si cel mai important lucru este MOTIVATIA, avand motivatia corecta sunt convinsa ca poti face absolut orice! la naiba... suntem femei... nastem... deci putem muta munti smile.gif! iar tu cred ca iti poti gasi motivatia... in faptul ca cel mai important lucru pentru o femeie e sa se simta bine cu ea insasi. sper ca nu aberez prea tare... cel putin pentru mine e valabila afirmatia asta, tind sa cred ca e oarecum universala biggrin.gif
dupa asta... mai trebuie o abordare corecta a notiunii de dieta. care nu trebuie in nici un caz sa insemne infometare sau privare de micile chestii care ne fac viata mai frumoasa. organismul are capacitatea fantastica de a face depozite din absolut orice ii dai in cazul in care se simte in pericol. iti trebuie un regim personalizat, care sa tina seama de inaltime, greutate, varsta, activitatea fizica pe care o prestezi zilnic etc, pentru ca din informatiile astea rezulta necesarul tau zilnic de calorii. odata stabilit asta, ca sa slabesti sanatos trebuie sa mananci cu 2-3 maxim 400 de calorii mai putin decat necesarul zilnic.
si in ultimul rand, dar cam la fel de important e sa incepi sa iti controlezi alimentatia. asta o sa sune a sperietoare rau... daca iti spun ca al meu de-acasa isi noteaza absolut in fiecare zi fiecare chestie pe care o baga in gura biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif. s-ar putea sa fie putin exagerat, dar din cate am studiat majoritatea persoanelor care au o problema cu greutatea au impresia ca mananca mult mai putin decat mananca de fapt. si atunci eu zic ca cel putin o vreme, pana te acomodezi cu dieta, e o idee buna sa ai un cantar si sa cantaresti + notezi tot ce papi... astfel incat la sfarsitul zilei sa stii exact cat ai mancat.
oricum te-ai hotara sa abordezi situatia, eu iti tin pumnii sa reusesti. si daca nu crezi ca sunt prea nebuna ca ma bag in seama liwlol.gif pot sa incerc sa te ajut cu un program alimentar care sa ti se potriveasca. trandafir.gif


--------------------

MAMICI DE SEPTEMBRIE 2010 - ZILE DE NASTERE
1. Ramela (Rami) – 02 Ianuarie, Constanta
2. Carmen (Carmen_10) - 11 Ianuarie, Bucuresti
3. Ramona (ramona.p) – 17 Februarie, Bucuresti
4. Valentina (Valentinna24) – 25 Februarie
5. Otilia (ramike81) – 26 Februarie, Ourense, Spania
6. Marina (marina_m) - 8 Martie, Bucuresti
7. Mariana (marysa) - 4 Aprilie, Husi
8. Roxana (Raisa 13) - 16 Aprilie - Bucuresti
9. Simona Elena (Simona1704) - 17 Aprilie, Mangalia
10. Roxana Maria (roxxy_tweety) – 31 Mai, Torino, Italia
11. Dorina (buburici) - 25 Iunie, Bucuresti
12. Roxana (Rock) - 11 Iulie, Bucuresti,
13. Monica (Moni_k) – 18 Iulie, Bucuresti
14. Oana (onutz) - 30 iulie - Timisoara
15. Violeta (Briana02) – 02 August, Braila
16. Maria (sufletel6) - 06 Septembrie, Timisoara
17. Alexandra (Alex_zuz) - 14 Septembrie, Bucuresti
18. Ioana (Ioana_octombrie2009) – 26 Septembrie, Bucuresti
19. Bianca (Edenevysh) – 20 Octombrie, Targoviste
20. Dana (treboranad) - 23 Noiembrie, Bucuresti
21. Maria Magdalena(maria_magdalena) - 12 Decembrie, Aberdeen, Scotia
22. Luchiana (luchiana) - 19 Decembrie, Targoviste
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Aug 27 2010, 09:03 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Aug 27 2010, 09:18 PM) *
draga mea, am citit ce ai scris si mi s-a stras sulfetul, si sora mea s-a luptat cu greutatea ani de zile, nu era genul sa faca excese, nici o cura nu a reusit, nimic, pana la urma, satula de durerile de spate si de tot, s-a hotarat sa asculte sfatul unui docotr si sa mearga la nutritionsit. Dupa sarcina avea si ea peste 100 de kg, iar in 6 luni a ajuns la aproape 68, fara sa moara de foame, mancand cam ce ii place. Nutritionista in primul rand i-a cerut un set de analize, apoi i-a facut meniuri inteband-o ce anume ii plac sa manance. Cel mai greu lucru pentru sora mea, pentru ca avea copil mic, si inca are, a fost sa-si gasesaca timpul necesar in a urma instructiunile si a se obisnui un pic cu schimbarea, dar SE POATE, nu este infometare ci doar o folosire cu intelepciune a mancarii. O sa iti scriu aici adresa site-ului mai tarziu, stiu ca l-am mai dat cuiva dar acum sunt total habarnista....Bafta multa si nu dispra, se poate, si nu te invinovati sau simti aiurea pentru ca se poate si mai bine. Te pup si nu mai fi asa dura cu tine.

Mie mi-ai dat site-ul dieteprsonalizate.ro, insa am incercat de multe ori sa iau legatura cu dr nutritionist insa nu mai sunt valabile datele de contact sad.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kamelya
postare Aug 27 2010, 09:29 PM
Postare #6


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 530
Inscris la: 25-June 09
Din: Mangalia
Membru nr.: 96,743



Laura..draga de tine hug.gif
Si eu ador sinceritatea i sufletul tau pur pe care ni-l arati aici hug.gif

Si eu am fost obsedata de greutate dintotdeauna. Am luat timp de aproape 2 ani de zile anticonceptionale, hormonale si alte tampenii cu care m-am ingrasat enorm. Pana sa am 25 de ani nu depaseam 55-58 kg...dupa care parca corpul meu a luat-o razna wacko.gif
Am tinut o gramada de diete disociate, cu supa de varza , pe a lui Monica Anghel , pe a lui Catalin Crisan, Montignac...le stiu pe toate sa le ia naiba liwlol.gif am reusit sa slabesc unele regimuri si 17 kg in 2 luni...
doh.gif PROBLEMA E CA NU AM REUSIT SA MA MENTIN liwlol.gif
E ca si cu curatenia : " Nu e greu sa o faci fac_curat.gif ci e greu sa mentii curatenia oFloare1.gif "
Eu acum am inceput o cura de slabire ca am iar astronomica greutate de 80 kg doh.gif ...sper, cu ajutorul lui Dumnezeu sa reusesc sa o tin cat mai mult timp notworthy.gif . Imi propusesem cat timp alaptez sa nu ma abtin la mancare , dar avand in vedere ca bebe s-a autointzarcat acum o saptamana ...am zis sa ma apuc de cura...dar nu ca nu-mi place cum arat ci pentru faptul ca-mi doresc sanatate ...grasimea se zicea e un cancer in corp wife.gif

Sfatul meu este ca nono.gif nu trebuie sa te uiti urat la tine insati...trebuie SA TE IUBESTI PE TINE INSATI si-ti vei atinge scopul dorit.
I-al pe Matei si plimba-l zilnic pe jos cat mai mult , motiveaza-te

Hai sa te inveselesc : stii cum a slabit o mamica pe care o cunosc care avea un bebe de 7 luni ? A mancat exact aceleasi mancaruri si la aceeasi ora cand manca si bebele ei (bine..dar lapte si iaurturi pentru adulti in cantitatile pe care le manca bebele ei). liwlol.gif
A zis ca intr-o luna a dat jos 5 kg....dupa care a putut sa se apuce mai usor de un regim mai strict...ea mi-a zis ca a fost motivata de copil....si uite asa a reusit sa ajunga la greutatea de dinainte de nastere.

Laura, da-i timpului timp pentru timpul le rezolva pe toate, cu rabdare vei reusi sa te apuci de regim si sa ajungi la greutatea dorita hug.gif

floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Aug 27 2010, 09:32 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(manu1981 @ Aug 27 2010, 12:03 PM) *
Mie mi-ai dat site-ul dieteprsonalizate.ro, insa am incercat de multe ori sa iau legatura cu dr nutritionist insa nu mai sunt valabile datele de contact sad.gif



multumesc manu, ala e site-ul, cand se intoarce sora mea in Bucuresti o intreb si revin cu detalii, eu de aici nu prea pot face multe.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Aug 27 2010, 10:03 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Aug 27 2010, 10:32 PM) *
multumesc manu, ala e site-ul, cand se intoarce sora mea in Bucuresti o intreb si revin cu detalii, eu de aici nu prea pot face multe.

Ar fi super ca si pe mine ma intereseaza sa iau legatura cat mai repede cu un nutritionist trandafir.gif Ca si Laura, inca ma lupt cu kg din timpul sarcinii si mai am de dat jos vreo 20 sad.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 27 2010, 10:21 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



buna Laura...
imi üare rau sa aud ac ai astfel de probl....
si eu cam tot p aici ma invart...
asa dureros a afost...ca acum am inceput sa ma accept asa cum simt
ce sa-mi fac???
pot sa spun ca am incercat cu reducerea caloriilor...la jumate...
adica...dc un om care munceste fizic are nevoie de 2000 kcal
noi avem nevoie numai 1400-1500 kcal ptr ca noi poate nici nu consumam atat
astfel am mancat numai de 800 maxim 900 kcal
am combinat si cu jogging desi ma durea burta dar nu mult ca nu puteam din cauza durerilor
dar am manct ce am vrut...mai putin dulciuri ,cartofi prajiti
am slabit in 7 luni 14 kg...
problema care este la mine???
in aprilie am avut 3 examene ...intr-o sapt 8 kg dintr-un foc


stii...nu e numai ce mananci...mai este si stressul...eu una sunt absolut convinsa la mine....
nici ca feaua nu o beau cu zahar....de cartofi prajiti nici nu mai stiu...
slanina.piept...raci???ce-s alea???
pizza iar am scos-o din program...o bucata de pizza are in jur de 200-400 kcal...o singura bucata
struguri,suc...totul absolut controlat dar nu deloc
smantana e subiect tabu...branza vezi cata grasime are...poti lua dietetica...
si in final modul de pregatire a mancarii gatite
inainte eu faceam ciorbele grase...ca nu stiam ca nu e bine,ca asa s-a facut acasa si asa am facut si eu...
prajiturile p care le facem...
vad si eu niste rete...bombe de kcal...ma las pagubasa,,.nu mai fac nimic
cand vad 8 oua,150 fr unt,faina,100 sau chiar 200 gr zahar,cacao,stafide
din pacate si al astea am renunta...si evit sa mai coc ceva...
suc nu beau ...ma refer la Cola si Fanta
insa beau suc direct presat de portocale dar jumate apa ,jumate suc...
si si de ala...ac o un kg p sapt si bea si Darius tot asa amestecat cu apa
ceai neindulcit...
dar mananc inghetata si fructe....o inghetata la 2-3 zile
diete nu am tinut chiar dc am auzit ac s-a slabit uimitor de mult cu ele...
sunt mult prea periculoase ptr ca te ingrasi si mai mult in final...
medicamente...NICIODATA nu voi apela la asa ceva....sa zic multumesc ca nu am 150 kg...[am 78]

pai...
te asteptam sa ne spui ce faci...
si sa ne sfatuim...
si eu incep inca odata la un fitness...sa vedem!!!!
eu nu vreau sa slabesc mult...
am zis maxim 13 -15 kg...ca dupa aceea atarna...
si bani de operatii nu am... sad.gif
de fapt cred ca nici nu mi-as face...

fewtelor...chiar ma gandeam...cele acre nu v-ati ingrasat rau in timpul sarcinii
ma bucur ptr voi sincer!!!

Aceasta postare a fost editata de anku: Aug 27 2010, 10:25 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 27 2010, 11:34 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Buna Laura! trandafir.gif

Eu am solutia potrivita pentru tine...de fapt tu esti cea care are posibilitatea sa aleaga...eu iti voi arata calea...iar tu va trebui sa alegi daca faci primul pas pe ea...sau nu...

...dupa prima luna vei vedea schimbari dramatice...iar in sase luni viata ta va fi complet schimbata, vei deveni alta persoana...Laura pe care ti-o doresti...

Inainte de toate , te invit sa urmaresti aceste filmulete...

Interview With Angela Stokes


Raw Food Weight Loss


Solutia este alimentatia cruda, nimic gatit , va trebui sa renunti la tot ceea ce stiai despre alimentatie pana acum. Si vei incepe o viata noua....nu e doar o promisiune pe care ti-o face o dieta( de orice fel), e o tinta sigura.

In primul rand as vrea sa te invit pe acest topic...

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...t=0&start=0

Este primul pas pe care il vei face daca te vei hotari sa pasesti pe acest drum. Cu acest green smoothie vei inlocui masa de dimineata, apoi usor usor si masa de seara.


De asemenea te invit sa urmaresti acest filmulet cu Victoria...ai in continuare toate partile, pana la 23...

Victoria Boutenko Full Workshop Part 1



apoi aici ai alt filmulet cu ea, poti vedea de asemenea si continuarea...

Victoria Boutenko Greens can save your life Part 1.wmv




Si sper din tot sufletul ca stii engleza sa poti urmari filmuletele, in caz ca nu...sper sa poti gasi pe cineva sa le urmareasca cu tine...si sa te ajute sa le intelegi...daca mai ai nevoie de informatii...e de ajuns sa le ceri...iti doresc numai bine si sper sa poti lua decizia potrivita...

Pentru idei de retete, te pot sprijini...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:27 PM