Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> As Vrea Sa Adopt Un Copil
Lusha&Zbenguica
postare Mar 16 2010, 02:33 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(floare_albastra @ Mar 16 2010, 02:24 PM) *
A fi părinte – a fi copil – a fi o familie, împreună

Seminar deschis pentru părinți adoptivi

Coordonator și supervizor proiect:

Dr. Psih. Daniela Luca - doctor în psihanaliză, psihanalist membru direct Romanian Study Group – IPA; psiholog principal/supervizor; membru fondator și psihoterapeut de copii și adolescenți Fundația Generația; formator și supervizor Asociația de Consiliere Psihologică București

Asistenți seminar, dirijori ai grupului de părinți adoptivi:

Psih. Ana-Maria Roată – psiholog în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, Sector 5, București; psihoterapeut în supervizare psihoterapia psihanalitică a copiilor și adolescenților

Psih. Alexandra Panait – psihoterapeut în formare, Centrul Român pentru Copii Dispǎruți și Exploatați Sexual, Focus

Psih. Ciprian Taus – psihoterapeut in formare – Psihoterapia psihanalitică a copiilor și adolescenților
Motivația și obiectivele seminarului:

-amenajarea unui cadru de ajutor și suport psihologic pentru părinți în vederea adopției
explorarea, cunoașterea, înțelegerea situațiilor de viață, familiale, psihice, medicale, instituționale care sunt orchestrate, simultan, în procesul de „a deveni părinte” și a implicațiilor în parcursul pre-adopției, adopției propriu-zise, post-adopției
-reflectarea și elaborarea potențialelor dificultăți (afective, de relaționare, familiale etc.) ale fiecărei mame și ale fiecărui tată care ar dori să adopte un copil
-înțelegerea situației trecute a copilului adoptat și a faptului că istoria sa familială și instituțională necesită o acceptare mentală și afectivă de către fiecare părinte adoptiv, fiindcă se configurează o nouă structură familială cu o dinamică proprie
-explorarea și înțelegerea lumii interne a unui copil, în genere, dar și în situație specifică a adopției, aceasta însemnând și faptul că însuși copilul adoptă, la rândul său, o mamă, un tată.
-suport psihologic pentru fiecare etapă a unui proces de adopție și configurarea unei viitoare familii
Grupul de lucru: 16 persoane - maxim 12 persoane (părinți adoptivi) plus cei 4 coordonatori

Taxă de participare: 640ron/persoană/seria de 4 sesiuni = 16 ore (taxa se achită integral la prima întâlnire sau în 2 tranșe, la 1a și a 3a întâlnire)

Datele sesiunilor: 11 aprilie, 25 aprilie, 23 mai, 20 iunie, de la 09.30 la 13.30
Informații organizatorice (locație, înscriere, plata taxei etc.):

Ciprian Taus, 0722.759.558 sau e-mail: seminar.adoptie@yahoo.com

se pare ca se gasesc informatii multe si vad ca, daca se fac si astefl de seminarii, este lume interesata

chiar ma gandeam ieri la tine si m-am intrebat daca te-ai gandit cam ce varsta sa aiba fetita pe care vrei sa o adopti ?


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Mar 16 2010, 02:40 PM
Postare #22


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Mar 16 2010, 02:33 PM) *
se pare ca se gasesc informatii multe si vad ca, daca se fac si astefl de seminarii, este lume interesata

chiar ma gandeam ieri la tine si m-am intrebat daca te-ai gandit cam ce varsta sa aiba fetita pe care vrei sa o adopti ?


Procedura este lunga si greoaie. Binevoitori sunt.

Sincer, mi-as dori sa fie pana in 2 ani... nu stiu ce sa zic... si un ghemotoc de cateva luni ar fi bineprimit smile.gif

Am citit despre cazuri triste in care la multe familii nu le-a fost prezentat niciun copil dupa obtinerea atestatului si a trecut si anul si le-a expirat si atestatul... Sper sa am un pic de bafta.


Multumesc Daniela.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 16 2010, 02:53 PM
Postare #23


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Si yo te urmaresc foarte atent Lusha....si noua ne sta persistent gandul de a adopta bb #2....si ne gandim tare sa adoptam din tara copil dar sa fie cat mai micut si orice!
Mult success si sa te simt cum zburzi de bucurie cat de curand!

Aceasta postare a fost editata de USA: Mar 16 2010, 02:54 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 16 2010, 02:56 PM
Postare #24


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208




...DA....si eu ma gandesc la asta...chiar am vb cu iubi....
..dar nu acum...as vrea sa mai am un bebe nascut de mine ...si pe urma sa adoptam unul....
...prea multi copii sufera....si daca Dumnezeu ne da posibilitate imi doresc mult sa ajut... trandafir.gif
Floare/albastra....vai ce de acte trebuie.....pana ajungi cu copilul acasa...ai de umblat cu hratoage....dar merita, nu?
...succes la cele care deja ati inceput.... trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Mar 16 2010, 03:01 PM
Postare #25


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



QUOTE(ninina @ Mar 16 2010, 02:56 PM) *
...DA....si eu ma gandesc la asta...chiar am vb cu iubi....
..dar nu acum...as vrea sa mai am un bebe nascut de mine ...si pe urma sa adoptam unul....
...prea multi copii sufera....si daca Dumnezeu ne da posibilitate imi doresc mult sa ajut... trandafir.gif
Floare/albastra....vai ce de acte trebuie.....pana ajungi cu copilul acasa...ai de umblat cu hratoage....dar merita, nu?
...succes la cele care deja ati inceput.... trandafir.gif


Merita pe deplin! love1.gif

Sper sa nu renunti la gand. smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori-de-cimp
postare Mar 16 2010, 03:24 PM
Postare #26


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,120
Inscris la: 8-April 08
Membru nr.: 20,018



QUOTE(USA @ Mar 16 2010, 02:53 PM) *
Si yo te urmaresc foarte atent Lusha....si noua ne sta persistent gandul de a adopta bb #2....si ne gandim tare sa adoptam din tara copil dar sa fie cat mai micut si orice!
Mult success si sa te simt cum zburzi de bucurie cat de curand!


oFloare1.gif nu mai poti adopta din tara de multi ani , chiar daca esti si cetatean roman ai domiciliul in strainatate si e considerat adoptie internationala , iar romania a sistat adoptia internat. de multi ani, : asta era pina acum un an-2 , nu cred ca au schimbat ceva oFloare1.gif


--------------------

" Fiecare lucru est frumos in felul lui , dar sint prea putini ochi ca sa observe " (Confucius)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Mar 16 2010, 03:52 PM
Postare #27


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



17/04/2006
NOTĂ DE PRESĂ

ADOPȚIILE INTERNAȚIONALE ÎN ROMÂNIA



Legislația anterioară asupra adopțiilor conținea lacune și crea premisele apariției infracțiunilor și a unui sistem corupt.


În urma solicitărilor Parlamentului European, România a introdus, în octombrie 2001, un moratoriu cu privire la adopțiile internaționale. Acest moratoriu suspenda toate procedurile, atât administrative cât și judiciare, privind adopțiile internaționale. În Decembrie 2001, Guvernul a decis însă ca “în situații excepționale, cerute de interesul superior al copilului […] Guvernul poate aproba transmiterea către instanță a anumitor cereri de încuviințare a adopției internaționale”. Conform acestei decizii, 1115 cazuri excepționale au fost transmise instanțelor și 1003 au fost aprobate. (Restul familiilor și-au retras cererile, în 112 cazuri).


La 6 Februarie 2004, Guvernul român a decis stoparea completă a adopțiilor internaționale până la intrarea în vigoare a unui nou cadru legislativ coerent. Noua lege a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2005 și permite adopția internațională numai de către rudele de gradul al II-lea.
Legea a fost foarte bine primită de către Parlamentul European. În rezoluția sa din 16 decembrie 2004, Parlamentul European „felicită România pentru că a răspuns apelurilor internaționale și cererilor Parlamentului prin introducerea unor standarde naționale în domeniul protecției copilului și a unor reguli stricte în privința adopției internaționale”.
Noua lege a fost elaborată în colaborare cu experți internaționali. Legea are la bază interesul superior al copilului și este în concordanță cu convențiile internaționale în domeniu.


Noua lege prevedea că acele cazuri deja transmise instanței (din cele 1115 menționate mai sus) urmau să fie analizate în baza legislației anterioare. Acestea erau așa-numitele cazuri “pipe-line” și au fost finalizate prin adopție internațională.




Ca un exemplu al caracterului difícil al adopțiilor internaționale, Oficiul Român pentru Adopții încă mai așteaptă rapoartele post adopție pentru 178 de copii adoptați internațional.




GRUPUL DE LUCRU




La 16 decembrie 2004, Parlamentul European a arătat că “toate familiile afectate de moratoriu trebuie să primească în continuare un răspuns și de aceea sprijină ideea de a crea, în viitorul apropiat, o comisie internațională pentru analiza anumitor cazuri”.
Astfel, în urma consultării cu Comisia Europeană, Guvernul a decis să creeze un grup de lucru inter-ministerial care să analizeze fiecare caz și să dea răspunsurile corespunzătoare familiilor. Grupul de lucru și-a început activitatea în August 2005.




Grupul de lucru a constatat că, în momentul intrării în vigoare a noii legislații, existau 1399 de înregistrări pentru adopții internaționale. Acestea nu au fost considerate cazuri excepționale conform legislației precedente, nu au urmat procedurile cerute de legea anterioară privind adopția internațională și, de aceea, nu pot fi considerate cazuri “pipe-line”; ele sunt cazuri în așteptare (pending cases).


În cursul lunii iunie 2004, au fost transmise familiilor adrese prin care erau înștiințate cu privire la noile prevederi legislative conform cărora „adopția internațională a copilului care are domiciliul în România poate fi încuviințată numai în situația în care adoptatorul sau unul dintre soții din familia adoptatoare care domiciliază în străinătate este bunicul copilului pentru care a fost încuviințată deschiderea procedurii adopției interne”. Familiile au fost înștiințate că, potrivit noului cadru legislativ, nu li s-a aprobat cererea de adopție.






REZULTATELE ACTIVITĂȚII GRUPULUI DE LUCRU INSTITUIT PENTRU ANALIZA CAZURILOR ÎN AȘTEPTARE




La 27 martie 2006, Grupul de lucru a finalizat analiza tuturor cazurilor. Răspunsurile au fost transmise familiilor.


Conform rezoluției din 15 decembrie 2005 a Parlamentului European, Guvernul român a clarificat toate “cererile de adopție internațională din perioada moratoriului […] asigurându-se că toate cazurile sunt examinate în spiritul Convenției ONU privind drepturile copilului și al legii române privind statutul juridic al adopției, cu scopul de a permite realizarea adopțiilor internaționale în situații justificate și potrivite în acele cazuri speciale”.


Legea română prevede că specialiștii Direcțiilor Generale pentru Asistență Socială și Protecția Copilului din județe elaborează un plan individualizat de protecție pentru fiecare copil, având următoarele obiective, în ordinea priorității (aceeași ca și în convențiile internaționale relevante):
- reintegrarea copilului în familia biologică
- integrarea copilului în familia extinsă ( rude până la gradul patru)
- adopția


Din punct de vedere al cazuisticii, cele 1399 înregistrări menționate mai sus se referă la 1100 familii și 1092 de copii.


Întrucât analiza s-a bazat pe interesul superior al copilului, informațiile de mai jos se referă la acești 1092 de copii:
- 41 de copii au fost reintegrați în familia biologică
- 12 copii au fost integrați în familiile extinse (rude până la gradul 4)
- 227 copii au fost adoptați național (cererile au fost depuse de către familii române în baza legii precedente ; s-a acordat prioritate acestor familii)
- 132 copii au procedura adopției interne în curs de desfășurare (conform noii legislații)
o inclusiv 28 de copii care sunt în curs de a fi adoptați național de către cetățeni străini cu domiciliul în România, cu care au stabilit o legătură puternică
- 17 copii au fost deja adoptați internațional (au fost incluși în cele 1115 cazuri „pipe-line” menționate mai sus)
- 8 copii pentru care s-a instituit tutela în România
- 12 copii au împlinit (sau urmează să împlinească în cursul acestui an) 18 ani și astfel pot fi adoptați ca adulți (inclusiv de către familiile străine)
- 90 copii pentru care familia a retras cererea de adopție
- 415 copii sunt la asistent maternal sau nu sunt adoptabili (în cele mai multe cazuri familia biologică nu consimte la adopție sau există o relație între familia biologică și copil și instanța nu consideră copilul adoptabil)
- 83 copii se află în sistemul de protecție a copilului (centre de tip familial) și nu sunt adoptabili (aceeași explicație ca și mai sus)
o inclusiv 8 copii care se află în străinătate pentru tratament medical și un copil care studiază în străintate, aflați în grija familiilor străine care i-au solicitat spre adopție, având acordul familiei biologice/autorității competente)
- 2 copii au decedat
- 6 copii nu au fost identificați
- 47 de copii pentru care au fost depuse cereri după 6 februarie 2004, când toate adopțiile internaționale au fost oprite









CONCLUZIE


Guvernul român a făcut tot posibilul ca în ultimii ani să acționeze conform pozițiilor exprimate în rezoluțiile Parlamentului European. Guvernul a adoptat un cadru legal care prevede reguli stricte referitoare la adopția internațională. Cazurile “pipe-line” au fost judecate în instanță și s-au finalizat prin aprobarea adopției internaționale (exceptând cazurile în care familiile și-au retras cererea). Guvernul a instituit un grup de lucru care să analizeze fiecare dintre celelalte cazuri în așteptare.


În urma analizei, au fost transmise răspunsuri către toate familiile implicate. Analiza s-a bazat pe actuala legislație. Există cazuri, considerate justificate și adecvate, în care legislația permite ca un număr de cetățeni străini cu domiciliul în România să adopte și adopția este în curs de desfășurare.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Mar 16 2010, 03:57 PM
Postare #28


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



USA, singura varianta pe care ai avea-o in momentul de fata ca sa poti adopta din Romania, ar fi sa te intorci inapoi doar pentru perioada in care activezi pentru adoptia interna; adica, sa ai un domiciliu aici si un venit stabil (cel putin 1 an). Dupa ce ai sentinta definitiva si irevocabila, poti sa iei bebele si sa pleci inapoi. oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 16 2010, 03:58 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Multumesc draga mea!
Ce pacat...pacat din punctul meu de vedere..dar sigur se faceau prea multe magarii...so, asta e.....atunci am sa reorientez pe local...dar sincer ne doream pui roman.....
Iti multumesc de info!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Mar 16 2010, 04:01 PM
Postare #30


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(floare_albastra @ Mar 16 2010, 09:57 AM) *
USA, singura varianta pe care ai avea-o in momentul de fata ca sa poti adopta din Romania, ar fi sa te intorci inapoi doar pentru perioada in care activezi pentru adoptia interna; adica, sa ai un domiciliu aici si un venit stabil (cel putin 1 an). Dupa ce ai sentinta definitiva si irevocabila, poti sa iei bebele si sa pleci inapoi. oFloare1.gif

Daa ar fii o idee....dar, nu ne putem intoarce...nici ptr un an/doi.....ne-am legat mult prea mult aici...ptr a putea aplica ideea....morgage, servicii stabile...Babys curand va intra la scoala....e greu.....sa stai in tara....sa zic..si sa pot sa imi platesc darile aici si si in tara..nu stiu cat de realistic am putea reusii....

Am insa un sentiment puternic in inima mea..a noastra..puiul nostru care va fii sigur ne va iesii in cale..si el va decide cum si ce va trebuii sa facem sa il avem!
Pupik dulce!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 09:37 PM