Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

32 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scrie Si Tu O Rugaciune!, PENTRU COPII,PENTRU TINE...
Eena
postare Aug 14 2008, 01:36 PM
Postare #21


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



QUOTE(mallina2u @ Aug 14 2008, 01:05 PM) *
o sa scriu si eu o rugaciune, trimisa de o prietena draga mie, cristina67, sa o rostesc in fiecare seara pt fetita mea.. ii multumesc si pe aceasta cale pt ea, nu adormim pana nu o spunem si cred eu ca e atotcuprinzatoare:

Doamne Dumnezeule, fiica pe care o am, numele, este un dar al bunatatii tale si tie ti-o inchin. Cu multa umilinta ma rog milostivirii tale: -umple-o pe ea de intelepciune si pricepere; -da-i ei comorile nepieritoare ale virtutii ca sa poata fi fericita in viata aceasta si in cea viitoare; -da-i ei trup sanatos si iubitor de osteneala; -pazeste inima ei de orice alunecare pacatoasa si apara nevinovatia ei; -izbaveste-o de cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti; -porunceste ingerilor tai ca intotdeauna sa fie calauzele si povatuitorii ei spre toate faptele cele bune ca sa te preamareasca in vecii vecilor.
Amin!
(Nota: schimbati fiecare dupa cum aveti copiii, baiat sau fata)

mallina,multumim pentru ca ne-ai impartasit si noua aceasta frumoasa rugaciune,pentru copilasii nostri! smile.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 14 2008, 03:27 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Rugaciunea copiilor pentru parinti trandafir.gif

Doamne, Dumnezeul nostru,
Tu, Care imputernicesti florile si verdeata de pe tot pamantul cu caldura soarelui Tau,
Si sufletul omenesc cu caldura iubirii Tale;
Tu, Cel ce toate le-ai zidit de bunavoia Ta in cer si pe pamant
Si pe toate le pastrezi prin dragoste si mila,
Revarsa, mult-indurate Doamne, peste sufletul meu cel slab si umilit care se inchina Tie,
Bunatatea si darul Tau si iubire si mila peste parintii mei,
Peste mai-marii mei si peste toti aceia care se ostenesc pentru mine
Si care m-au ajutat cu sfatul si bunatatea lor.
Fa din sufletul meu un soare calduros pentru sufletul lor,
Ca fiecare din ei sa simta din indestulare mangaierile si ajutorul cel venit de la Tine
Si revarsat asupra lor prin rugaciunile si prin dragostea mea fiasca.
Iti vorbeste, Parinte, inima mea de fiu (fiica),
Stiind ca Tu cunosti launtrul nostru si ca nu Te vei intoarce de la inima mea,
Deschisa tuturor acelora pentru care Te rog;
Daruieste-mi, Doamne, intelepciune, ca sa nu uit niciodata,
Nici in suparari, nici in necazuri si nici in bucurie, invatatura Ta,
Cum ca „binecuvantarile parintilor intaresc casele fiilor“, si iarasi:
„Cununa batranilor sunt fiii lor si fala fiilor sunt parintii lor“.
Pentru aceasta, rogu-Te, Doamne, slavite Imparate si bunule Parinte,
Intareste-ma sa cresc inaintea fetei lor cu temerea de Tine si cu rusinea de oameni,
Pentru ca, prin curatirea de orice rau, prin implinirea oricarui bine,
Prin fuga de orice pacat si prin setea de orice virtute,
Viata mea sa fie spre mantuirea mea si a lor.
Ca Tu esti, Doamne, Cel ce odinioara ai zis:
„Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor“,
Si Ti-ai pus dumnezeiestile Tale maini peste capetele lor si i-ai binecuvantat.
Insuti Tu, Doamne, Isuse Hristoase,
Trimite din cerul Tau cel preainalt binecuvantarea Ta peste mine, robul Tau,
Si ajuta-mi sa fac bucurie parintilor mei si sa umblu intru cararile Tale cele sfinte,
Savarsind numai ce este bun si placut Tie,
Ca binecuvantat esti in vecii vecilor.
Amin!

Doamne, Dumnezeule, rugandu-ma Tie pentru tatal meu si pentru mama mea,
Implinesc una din cele mai sfinte indatoriri pe care Tu le-ai pus asupra mea,
Care este sa-i cinstesc si sa-i iubesc din tot sufletul meu si din toata inima mea.
Cea mai dintai indatorire a mea fata de ei este aceea de a ma ruga Tie, intotdeauna,
Pentru sanatatea si fericirea lor si de a-i ajuta din toate puterile mele.
O, Dumnezeule Indurate si Puternice,
Care binecuvantezi pe copii pentru parintii lor si adesea, in dreapta Ta manie,
Ii pedepsesti pentru greselile lor:
Primeste multumirea mea umilita,
Pentru binefacerile, bucuriile si binecuvantarile pe care le reversi neincetat asupra lor.
Trimite-le, Preabunule, acum si totdeauna
Binecuvantarile Tale si le iarta lor greselile pe care,
Ca niste oameni, le vor fi facut.
Tu imi poruncesti sa respect in ei puterea Ta si sa le fiu recunoscator
Pentru viata pe care mi-ai dat-o prin ei
Si pentru toate ingrijirile si purtarea de grija pe care au avut-o si o au pentru mine.
Ajuta-mi, dar, sa urmez poruncile Tale cele sfinte;
Sa le fiu supus, ascultator si sa nu fac nimic care sa-i amarasca si sa-i intristeze.
Rasplateste-le, Preabunule, cu facerile Tale de bine,
Pentru dragostea si ingrijirea neadormita de totdeauna ce au pentru mine.
Apara-i de toate nenorocirile si intristarile.
Da-le viata indelungata, fericita, linistita si cu buna intelegere.
Fa-i pe ei partasi binecuvantarilor Sfintilor Tai.
Inmulteste roadele ostenelilor lor.
Fa sa prisoseasca peste ei binefacerile Tale si sa sporeasca in virtuti si intru indestulare,
Ca sa Te binecuvantam in toate zilele vietii noastre.
Amin!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 15 2008, 03:18 PM
Postare #23


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



Rugaciune la ziua numelui

Dumnezeule Preasfinte,cum voi puteasa-Ti multumesc cu vrednicie pentru viata ce mi-ai dat?Tu m-ai scos din intunericul nefiintei si viata mea este un dar al bunatatii Tale,care m-a pazit pana acum,ma sprijineste in necazuri si-mi intampina trebuintele.Tu esti Cel ce priveghezi asupra mea,indreptezi pasii mei in calea binelui si ma aperi de ispite.Cand ma ratacesc,Tu ma intorci in calea poruncilor Tale;cand ma poticnesc,Tu ma sprijini;cand cad,Tu ma ridici;si cand pacatuiesc,Tu ma intorci si-mi deschizi parintestile Tale brate.O,cat de multe sunt datoriile mele catre Tine,pentru ca mi-ai dat viata si mi-ai dat in toate zilele semne despre parinteasca Ta bunatate si ingrijire.Plin,asadar,de vie recunostinta,Tie iti inchin toate zilele vietii mele,si mai ales aceasta zi de sarbatoare pentru mine,si ma rog cu umilinta ca bunatatea Ta sa nu ma paraseasca in tot timpul vietii mele,si intelepciunea Ta sa ma povatuiasca totdeauna in calea binelui si fericirii ,pentru rugaciunile si mijlocirile sfantului(numele sfantului al carui hram il porti)si ale Preacuratei Maicii Tale.Amin.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmyta
postare Aug 17 2008, 10:49 AM
Postare #24


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 400
Inscris la: 11-January 08
Din: iasi
Membru nr.: 12,407




Rugaciunile de la vremea mesei

Inaintea gustarii de dimineata: Tatal nostru...

Dupa gustarea de dimineata
: Cuvine-se cu adevarat...

La amiaza: Tatal nostru...

Dupa masa de la amiaza:
Multumim Tie, Hristoase Dumnezeul nostru, ca ne-ai saturat pe noi de bunatatile Tale cele pamantesti. Nu ne lipsi pe noi nici de cereasca Ta imparatie, ci, precum in mijlocul ucenicilor Tai ai venit, Mantuitorule, pace dandu-le lor, vino si la noi si ne mantuieste. Amin.

Seara, inainte de cina:
Manca-vor saracii si se vor satura si vor lauda pe Domnul, iar cei ce-L cauta pe Dansul, vii vor fi inimile lor in veacul veacului. Amin.

Seara, dupa cina:
Veselitu-ne-ai pe noi, Doamne, intru fapturile Tale si intru lucrul mainilor Tale ne-am bucurat. Insemnatu-s-a peste noi lumina fetii Tale, Doamne. Dat-ai veselie in inima noastra din rodul graului, al vinului si al untului-de-lemn, ce s-au inmultit. Cu pace ne vom culca si vom adormi, ca Tu, Doamne, in deosebi, intru nadejde ne-ai asezat. Amin.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 18 2008, 11:52 AM
Postare #25


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



AJUTA-NE ,DUMNEZEULE,MANTUITORUL NOSTRU,PENTRU SLAVA NUMELUI TAU;DE DRAGUL NUMELUI TAU NE IZBAVESTE SI USUREAZA-NE PACATELE.CALAUZESTE-MA ,DOAMNE,PE CALEA TA SI VOI UMBLA INTRU ADEVARUL TAU ;VESELEASCA-SE INIMA MEA CA SA SE TEAMA DE NUMELE TAU.AMIN.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G.Raluca
postare Aug 18 2008, 01:11 PM
Postare #26


Mamica de printisorica
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,697
Inscris la: 8-March 08
Din: Verona IT
Membru nr.: 17,216



Rugaciune in necazuri si suparari
  • Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra mea si intristarile chinuitoare ma ingrozesc,dar intru Tine este toata nadejdea mea.Tu cunosti toata pricina raului care ma bantuie.La Tine perii capului meu sunt numarati.La Tine ,deci ,scap si pe Tine te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si trup si sa-mi ajuti sa birui toate ispitele care ma invaluiesc. Ca Tu esti intarirea,scaparea si izbavitorul meu,Hristoase Dumnezeule,si Tie marire inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.Amin.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 19 2008, 10:26 AM
Postare #27


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



RUGACIUNE DE MULTUMIRE PENTRU BINEFACERILE PRIMITE DE LA DUMNEZEU


Doamne,Iisuse Hristoase,Dumnezeul nostru,Dumnezeule a toata milostivirea si indurarea,Care ai nemasurata mila,nespusa si neajunsa iubire de oameni,cazand acum catre a Ta slava,cu frica si cu cutremur ,aduc Tie multumire pentru binefacerile de care m-ai invrednicit pe mine,nevrednicul si robul Tau.Te slavesc,Te laud,si Te cant ca pe un Domn,Stapan si facator de bine.Si iarasi cazand inaintea Ta,iti multumesc si cu smerenie ma rog nemasuratei si negraitei Tale milostiviri ,ca si de acum inainte sa-mi daruiesti faceri de bine ,ca sa sporesc in dragostea de Tine si de aproapele meu.Izbaveste-ma de tot raul si necazul.Daruieste-mi liniste.Si ma invredniceste ca in toate zilele vietii mele totdeaauna multumire sa-Ti aduc si sa graiesc si sa cant cele preabune Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 20 2008, 01:11 PM
Postare #28


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



RUGACIUNE PENTRU FRATI SI SURORI


Doamne,Tie ma rog,tine pe fratii mei(fratele meu)si surorele mele(sora mea),dandu-le lor sanatate,viata lunga si darul Tau cel sfant,ca sa umble in caile Tale si sa faca cele ce sunt dupa voia Ta cea sfanta.Da-ne, Doamne,de acum pana la capatul vietii ,sa ne iubim si sa ne cinstim unii pe altii ,caci ce este mai bun si mai frumos decat a vietui fratii impreuna!Asa,Doamne,asculta rugaciunea noastra si milostiv fii noua,ca bun si iubitor de oameni esti si Tie marire inaltam:Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 20 2008, 01:20 PM
Postare #29


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039



RUGACIUNE CATRE NASCATOAREA DE DUMNEZEU

Preacurata si binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu,Marie,Maica cea buna a Bunului Imparat,revarsa mila Fiului tau si Dumnezeului nostru spre patimasul meu suflet si ,cu rugaciunile tale ,ma indreapta spre fapte bune;ca cealalta vreme a vietii mele fara de prihana sa o trec si prin tine raiul sa dobandesc ,Fecioara de Dumnezeu Nascatoare ,ceea ce esti una curata si binecuvantata.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eena
postare Aug 20 2008, 01:36 PM
Postare #30


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 574
Inscris la: 12-July 08
Membru nr.: 30,039




ACEASTA RUGACIUNE O SCRIU PENTRU ANDU FIUL LAGUNEI-BLUE,CARE VRETI PUTETI SCRIE PENTRU SANATATEA ACESTUI MINUNAT BAIETEL!



RUGACIUNE LA TIMP DE BOALA



Sfanta mare mucenita a lui Hristos,Filoftee,ne rugam tie cu genunchii plecati si cu lacrimi fierbinti.Adu-ti aminte de neputinta firii omenesti,care cuprinde si impresoara pe tot muritorul,de la nastere,intocmai ca mrejele paianjenului.Intru aceste mreji fiind cazuti si noi,smeritii,si neputand scapa de ele fara ajutorul lui Dumnezeu,te rugam pe tine sa ne fii mijlocitoare catre Dansul.Ca El Insusi te-a preamarit si te-a trimis in aceasta tara ,ca sa o aperi si sa o pazesti de toate rautatile.
Asa,Sfanta mare mucenita a lui Hristos,Filoftee,milostiveste-te spre lacrimile batranilor,spre suspinele maicilor,spre cererile pruncilor si spre noi,care cadem cu genunchii plecati si cerem,prin rugaciunile tale cele sfinte,ajutor si mantuire din supararile ce ne cuprind.Caci stim ,Sfanta mucenita ,ca pentru pacatele noastre patimim acestea toate,adica:boli,saracire,prigoniri de la vrajmasi,neploaie la vreme,si alte asemenea rele.Pentru acestea cadem la milostivirea ta ,ca sa nu patimeasca si cei nevinovati din pricina noastra.Fie-ti mila si roaga-te lui Dumnezeu pentru noi,ca sa strigam tie:bucura-te ,fecioara,mare mucenita Filoftee.Amin.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

32 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:53 PM