Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nunta In Strainatate!
fata
postare Feb 12 2009, 12:47 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,277
Inscris la: 30-December 08
Din: l'ombelico del mondo
Membru nr.: 61,233



QUOTE(marimaria @ Feb 12 2009, 11:34 AM) *
780euro?
eu am dat numai 265 euro in 2005 la consulat la Milano

inseamna ca eu sunt mai fraiera... m-a maritat anul trecut la roma. si au fost actele ptr amandoi wink.gif

Aceasta postare a fost editata de fata: Feb 12 2009, 12:47 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Feb 12 2009, 12:52 PM
Postare #12


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(fata @ Feb 12 2009, 01:47 PM) *
inseamna ca eu sunt mai fraiera... m-a maritat anul trecut la roma. si au fost actele ptr amandoi wink.gif


Aaaaaaaaa pt amandoi, pai asa spune......omul meu e italian, asa ca am platit numai pt mine la consulat.
Ei las' sa va fie de bine si sa fiti fericiti floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fata
postare Feb 12 2009, 12:58 PM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,277
Inscris la: 30-December 08
Din: l'ombelico del mondo
Membru nr.: 61,233



mesc la fel
ps. chiar si asa am platit mai mult decat tine... deh o fii fost inflatia


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 12 2009, 01:04 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




QUOTE(fata @ Feb 12 2009, 02:29 PM) *
ai iesit ieftin, si eu mi-am adus actele de acasa si aici am mai platit 780 de euro ambasadei... noroc ca eu sunt aici sa ne reprezinte si sa ne protejeze. acum ar mai trebui sa o si inregistrez (casatoria) dar ma las pagubasa

pt castorie nu aatm platit nimic la consulat sau la ambasada ca le-am avut toate numai o apostila p certificatul de nastere imi lipsea dar au rezolvat nemtii care au controlat actele ca doar era certificat international si nou.la primarie am platit vreo 200 euro.
478 euro am cheltuit ptr inregistrarea casatoriei in romania ca dc nu o faci in termen de 6 luni iti da amenda si dc nu platesti cand ai nevoie de vreun act de la consulat legat de statutul tau nu iti da pana nu platesti amenda si nu inregistrezi casatoria. nervi.gif

Aceasta postare a fost editata de anku: Feb 12 2009, 01:05 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytza
postare Feb 12 2009, 01:18 PM
Postare #15


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 482
Inscris la: 7-February 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 70,490



QUOTE(anku @ Feb 12 2009, 03:04 PM) *
pt castorie nu aatm platit nimic la consulat sau la ambasada ca le-am avut toate numai o apostila p certificatul de nastere imi lipsea dar au rezolvat nemtii care au controlat actele ca doar era certificat international si nou.la primarie am platit vreo 200 euro.
478 euro am cheltuit ptr inregistrarea casatoriei in romania ca dc nu o faci in termen de 6 luni iti da amenda si dc nu platesti cand ai nevoie de vreun act de la consulat legat de statutul tau nu iti da pana nu platesti amenda si nu inregistrezi casatoria. nervi.gif

Eu daca nu pun la socoteala drumurile ( ca oricum mai aveam si alta treaba) nu cred ca am cheltuit mai mult de 100 de euro ( am facut traduceri, legalizari si apostilari aici in Romania.........poate sa le faca si altcineva, nu trebuie personal, eventual se rezolva cu o cafea).........dar pana la urma ne-am casatorit in Romania.

Oare mai trebuie sa inregistrez casatoria si in Germania?.......am fost cu certificatul de casatorie si de nastere a lu Rafael si am primit doar ANMELDE-BESTATIGUNG.........mai trebuie oare si altceva?

Stiti cumva vreuna din voi daca pot sa-i fac la cel mic pasaport German ( adica sa primeasca cetatenia)?.........dar eu?


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 12 2009, 01:34 PM
Postare #16


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



dc sotul e cetatean german astepti 3 ani si te duci sa dai interviu cu limba si cultura generala din germania!dc nu e cetatean german astepti 5 ani!tb sa ai loc de munca ca sa-ti dea freituighikeitbestatigung(nu am scris corect am scris cum se aude) laugh.gif adica ca stai p teritoriul lor si ai un venit!fara loc de munca nu poti obtine ca si eu sunt fara si mi-a spus ca dc vreau acte sas duc copilul la cresa si sa ma duc sa anunt ca vreau de lucru si intr-un an imi da!
ptr copil nu stiu ce demersuri sunt unsure.gif poate ca va avea cetatenie germana cand va putea sustine examen,e doar cum ma gandesc eu....
anmelde bestadigung este ca v-ati anuntat...dc va mutati aici si devii si tu cetatean german tb sa rez cu casatoria si in registrele lor(sa figurati in ambele state drept casatoriti).
sigur sigur nu-ti pot spune decat ca tb sa tge pregatesti din cultura gen si lb ptr cetatenie si sa te angajezi cu acte si dupa 3 ani...la interviu!
p mine ma apuca groaza ca am un accent si imi e rusine sa vb... blush.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytza
postare Feb 12 2009, 01:44 PM
Postare #17


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 482
Inscris la: 7-February 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 70,490



QUOTE(anku @ Feb 12 2009, 03:34 PM) *
dc sotul e cetatean german astepti 3 ani si te duci sa dai interviu cu limba si cultura generala din germania!dc nu e cetatean german astepti 5 ani!tb sa ai loc de munca ca sa-ti dea freituighikeitbestatigung(nu am scris corect am scris cum se aude) laugh.gif adica ca stai p teritoriul lor si ai un venit!fara loc de munca nu poti obtine ca si eu sunt fara si mi-a spus ca dc vreau acte sas duc copilul la cresa si sa ma duc sa anunt ca vreau de lucru si intr-un an imi da!
ptr copil nu stiu ce demersuri sunt unsure.gif poate ca va avea cetatenie germana cand va putea sustine examen,e doar cum ma gandesc eu....
anmelde bestadigung este ca v-ati anuntat...dc va mutati aici si devii si tu cetatean german tb sa rez cu casatoria si in registrele lor(sa figurati in ambele state drept casatoriti).
sigur sigur nu-ti pot spune decat ca tb sa tge pregatesti din cultura gen si lb ptr cetatenie si sa te angajezi cu acte si dupa 3 ani...la interviu!
p mine ma apuca groaza ca am un accent si imi e rusine sa vb... blush.gif

...........atunci sa-si tina cetatenia pentru ei.......sper ca in curand o sa fim cu totii cetateni europeni si nu o sa mai conteze......... oricum eu acuma cu astia 85%din salar cat se da in Romania pentru cresterea copilului primesc destul de bine si nici prin gand nu-mi trece sa ma angajez.........eventual dupa aia sa vedem daca isi face sotul o firma acolo si asa sa fiu angajata!
legat de limba sa nu iti spun cum suna la mine cand deschid gura, toti zic ca vorbesc foarte corect dar mie nu mi se pare deloc..........si nu inteleg de ce nu pot sa invat germana asta, stiu engleza aproape perfect, vorbesc spaniola si ma descurc si pe franceza........da nemteasca nu se lipeste de mine si gata crybaby.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 12 2009, 02:10 PM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



e fff grea germana...
mama zice mereu catre mine c aea a invatat italiana in 3 luni si eu nu sunt in stare sa invat germ sa ma pot descurca oriunde...dar ea nu intelege ca italiana e floare la ureche p langa germana! doh.gif
aici ti-ar da 300 euro ptr copil dc dem ca ai domiciliul aici(faci la soacrata)dar numai 12 luni si dupa aceea mai ceri o prelungire de inca 2 luni ...deci in total 14 luni!nashpa nu?ce fac cu copilul dupa aceea? sad.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytza
postare Feb 12 2009, 02:15 PM
Postare #19


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 482
Inscris la: 7-February 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 70,490



QUOTE(anku @ Feb 12 2009, 04:10 PM) *
e fff grea germana...
mama zice mereu catre mine c aea a invatat italiana in 3 luni si eu nu sunt in stare sa invat germ sa ma pot descurca oriunde...dar ea nu intelege ca italiana e floare la ureche p langa germana! doh.gif
aici ti-ar da 300 euro ptr copil dc dem ca ai domiciliul aici(faci la soacrata)dar numai 12 luni si dupa aceea mai ceri o prelungire de inca 2 luni ...deci in total 14 luni!nashpa nu?ce fac cu copilul dupa aceea? sad.gif

stiu de aia 300 de euro, am si depus deja cerere dar mai trebuie niste acte, ei stiu ca in Romania se dau 6 milioane si ziceau ca primim diferenta de pana la 300 de euro, da defapt eu primesc aici mai mult, poate totusi reusim sa-i pacalim blush.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tania_25
postare May 26 2009, 12:11 AM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



QUOTE(anku @ Feb 12 2009, 02:10 PM) *
e fff grea germana...
mama zice mereu catre mine c aea a invatat italiana in 3 luni si eu nu sunt in stare sa invat germ sa ma pot descurca oriunde...dar ea nu intelege ca italiana e floare la ureche p langa germana! doh.gif
aici ti-ar da 300 euro ptr copil dc dem ca ai domiciliul aici(faci la soacrata)dar numai 12 luni si dupa aceea mai ceri o prelungire de inca 2 luni ...deci in total 14 luni!nashpa nu?ce fac cu copilul dupa aceea? sad.gif



Offf Anku si eu ma chinui cu limba asta...... :nervi:am facut 8 luni scoala de germana, privesc la TV si inteleg aproape tot dar sa vorbesc mai greu imi vine.........pentru ca acasa vorbim doar romana si daca nu ma intalnesc cu nimeni aici nu am cum sa vorbesc in germana..... oFloare1.gif
Si pe mine ma intreaba toti de ce nu ma angajez.....dar lumea nu stie cat de greu este sa te angajezi aici daca nu stii limba la perfectie..... nervi.gif


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 02:08 AM