Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nunta In Strainatate!
dangerous_beauty
postare Feb 11 2009, 10:22 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 11
Inscris la: 7-December 08
Membru nr.: 54,780



Buna fetelor am si eu o intrebare pt cele care s-au casatorit in afara tarii,ce acte imi trebuie pt cununia civila?
cu religia cum ati facut? eu sunt ortodoxa iat viitorul meu sot este catolic iar eu vreau si cununia religioasa....dar nu vreau sa renunt la religia mea...
am un an de zile la dispozitie sa rezolv tot dar nu stiu de unde sa o iau..!
Astepr raspunsurile voastre....salutari din Malta
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Feb 11 2009, 10:50 PM
Postare #2


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



QUOTE(dangerous_beauty @ Feb 11 2009, 11:22 PM) *
Buna fetelor am si eu o intrebare pt cele care s-au casatorit in afara tarii,ce acte imi trebuie pt cununia civila?
cu religia cum ati facut? eu sunt ortodoxa iat viitorul meu sot este catolic iar eu vreau si cununia religioasa....dar nu vreau sa renunt la religia mea...
am un an de zile la dispozitie sa rezolv tot dar nu stiu de unde sa o iau..!
Astepr raspunsurile voastre....salutari din Malta

Mie,aici in Austria,mi-au trebuit certificatul de nastere tradus in limba germana,pasaportul,declaratie ca nu ai mai fost casatorita(aia o poti scoate din tara sau din consulatul Ro in Malta,la fel tradusa),sau in cazul in care esti divortata,certificatul de divort si acesta tradus.Banuiesc ca in momentul de fata esti acolo,deci iti trebuie si acel document cu adresa unde locuiesti,aici se numeste MELDEZETTEL.Sper ca ti-am fost de ajutor.


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytza
postare Feb 11 2009, 11:22 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 482
Inscris la: 7-February 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 70,490



QUOTE(dangerous_beauty @ Feb 12 2009, 12:22 AM) *
Buna fetelor am si eu o intrebare pt cele care s-au casatorit in afara tarii,ce acte imi trebuie pt cununia civila?
cu religia cum ati facut? eu sunt ortodoxa iat viitorul meu sot este catolic iar eu vreau si cununia religioasa....dar nu vreau sa renunt la religia mea...
am un an de zile la dispozitie sa rezolv tot dar nu stiu de unde sa o iau..!
Astepr raspunsurile voastre....salutari din Malta


Buna,
In primul rand vreau sa te felicit pentru nunta si in al 2-lea rand sa iti spun ca ai luat decizia bunasa iti rezervi 1 an pentru acte, credema ai nevoie.
Sotul meu are cetatenie Germana si am avut nevoie de tot felu de adeverinte si hartiute, traduse si apostilate. Asta difera de la tara la tara asa ca cel mai bine este sa te interesezi la primaria unde va avea loc casatoria civila.
Cel mai mult a durat la mine o tampenie de adeverint pe care trebuia sa o primesc de la Bucuresti, pe care scria ca sunt cetatean roman si ca locuiesc la adresa din Buletin ( parca ei si stiu). Eu am depus cererea prin 4 Decembrie si am inceput sa astept.......pe la inceput de februarie apare si adeverinta mea, o duc la traducator,la apostilat, ne impachetam in masina si plecam in germania,........acolo surpriza, cererea era expirata, fiind valabila 2 luni...........iar pe ea avea stampila de 25 DECEMBRIE, iti dai seama...........daca ala care mi-a facut mie adeverinta a fost la lucru in 25 decembrie eu il manc cu tot cu pene.............binenteles ca am venit inapoi in romania si am zis ca ne casatorim aici.
Mergem la primarie si ne spune ca trebuie sa aducem din germania " certificat de cutuma".....adica ca sotul nu mai e casatorit.
Iar in masina si n germania dupa Certificat,.........acolo ne spune ca ni-l da, doar ca trebuie sa aducem tot aceleasi acte de la mine exact ca si cand ne-am fii casatorit acolo.....deci si adeverinta cu cetatenia care expirase deja!
Degeaba ne-am certat noi cu toti ca de casatorit tot nu am reusit..........asa ca, cu vre-o 2 luni inainte sa nasc, un prieten de-al nostru care e primar intr-un sat ne-a spus ca ne casatoreste el, doar ca trebuie sa imi fac buletin pentru acea localitate.
Am primit adeverinta de acolo de la primarie cum ca as domicilia in localitatea respectiva si mi-am facut buletin, dar si acela a intarziat vre-o luna tot din motive de birocratie..............asa ca dupa 7 luni de cand am inceput umblatura am reusit si noi sa ne casatorim...........de data asta in secret pentru ca am povestit de atatea ori ca mergem sa ne casatorim si nu am facut-o incat lumea radea deja de noi..... biggrin.gif asa ca da-i bataie si nu mai astepta.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Feb 12 2009, 11:27 AM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039




Mie mi-a trebuit numai certificatul de la consulatul roman cum ca nu sunt casatorita in Romania si atat....carte de identitate italiana am.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Feb 12 2009, 11:30 AM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(dangerous_beauty @ Feb 11 2009, 11:22 PM) *
Buna fetelor am si eu o intrebare pt cele care s-au casatorit in afara tarii,ce acte imi trebuie pt cununia civila?
cu religia cum ati facut? eu sunt ortodoxa iat viitorul meu sot este catolic iar eu vreau si cununia religioasa....dar nu vreau sa renunt la religia mea...
am un an de zile la dispozitie sa rezolv tot dar nu stiu de unde sa o iau..!
Astepr raspunsurile voastre....salutari din Malta


Dar nici nu esti obligata sa renunti la religia ta si cununia o faci unde vreti amandoi: ori la catolici, ori la ortodocsi.....cununia se face in una din cele 2 religii fara ca vreunul din voi sa renunte la a lui.
Vorbeste cu preotul si-ti spune cum se face.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 12 2009, 12:08 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



cununia religioasa nu am facut-o nici noi si bine ai intrebat de religii ca nici eu nu stiu cum sa fac ca eu nu vreau sa las ortodoxia sa trec la evanghelici si la nici o lata religie!nu vreau sa te derutez dar eu am auzit poveste ca mai intai tb sa accepti religia ca sa fi casatorit in religia aia,adica sa te botezi!asa am auzit....
cat despre acte ,eu eram gravida si bolnava,am venit in germania ca in romania nu gaseam medicamente si dr cu aparate f bune care sa vada fatul decat la preturi exorbitante plus ca ma invatau toata ziua sa-l avortez,si nu aveam asigurare in germania.dar am avut noroc ca am dat tel peste tot in germania sa urgenteze deersurile si intr-o luna eram casatoriti ca sa pot trece p asigurarea sotului.
in afara de cele spuse de fete iti spun ca totul tb tradus ,legalizat si apostilat(mai bine du-te in ro si rezolva ca la consulat sau la ambasada te toaca de bani-eu ca sa trec casatoria si in registrele statului roman,ca esti obligat sa faci asta in termen de 6 luni,am cheltuit 478 euro,si traduceri si legalizari am avut de acasa,nu mai pun drumul,iti i abani si ptr aerul ce il respiri in incinta laugh.gif ).
mie mi-a mai tb si adev de cat am castigat in ro ca sa ia ei nu stiu ce taxa in functie de cat castigi tu si sotul si aia tradusa!
dc afli ceva de religii la cununia religioasa sa-mi spui si mie te rog! hug.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Feb 12 2009, 12:24 PM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Religia catolica e destul de flexibila si accepta ca cei doi miri sa aibe religii diferite, la fel si religia ortodoxa.
La catolici e obligatoriu ca cei doi miri sa fie crezimati si cum noi ortodocsii la botez ni se face slujba intreaga (botez, comuniune si crezima)...asta presupune ca suntem deja crezimati in momentul casatoriei.
Ca sa fii mai sigura poti cere de la preotul ortodox sa-ti citeasca slujba dinaintea casatoriei si daca poate sa-ti dea un certificat ca ti-a fost citita. Ai grija sa gasesti preotul care accepta asa ceva pt ca in ultimul timp s-au cam smecherit si o trage fiecare pe turta lui si fiecare vrea ca oficierea casatoriei sa se faca la el.
De exemplu preotii nostri au taxe pt casatorie (romanul e tot roman nu te preocupa, si in tara si in strainatate), pe cand la catolici se face o oferta....dai cat ai chef si daca ai chef.

La catolici toate astea se fac in diverse etape ale varstei: botezul, comuniunea (la 8,9ani), crezima (in general dupa varsta de 14 ani).

Eu am vazut la un botez la biserica ortodoxa, popa avea tarif fix si la sfarsitul slujbei parintii au platit, pe cand la catolici, cand am botezat noi fetita, am dat doar 20 euro in cutia milei.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fata
postare Feb 12 2009, 12:29 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,277
Inscris la: 30-December 08
Din: l'ombelico del mondo
Membru nr.: 61,233



QUOTE(anku @ Feb 12 2009, 11:08 AM) *
in afara de cele spuse de fete iti spun ca totul tb tradus ,legalizat si apostilat(mai bine du-te in ro si rezolva ca la consulat sau la ambasada te toaca de bani-eu ca sa trec casatoria si in registrele statului roman,ca esti obligat sa faci asta in termen de 6 luni,am cheltuit 478 euro,si traduceri si legalizari am avut de acasa,nu mai pun drumul,iti i abani si ptr aerul ce il respiri in incinta laugh.gif ).
ai iesit ieftin, si eu mi-am adus actele de acasa si aici am mai platit 780 de euro ambasadei... noroc ca eu sunt aici sa ne reprezinte si sa ne protejeze. acum ar mai trebui sa o si inregistrez (casatoria) dar ma las pagubasa


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fata
postare Feb 12 2009, 12:31 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,277
Inscris la: 30-December 08
Din: l'ombelico del mondo
Membru nr.: 61,233



QUOTE(marimaria @ Feb 12 2009, 11:24 AM) *
De exemplu preotii nostri au taxe pt casatorie (romanul e tot roman nu te preocupa, si in tara si in strainatate), pe cand la catolici se face o oferta....dai cat ai chef si daca ai chef.

eu nu am platit nici o taxa


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Feb 12 2009, 12:34 PM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(fata @ Feb 12 2009, 01:29 PM) *
ai iesit ieftin, si eu mi-am adus actele de acasa si aici am mai platit 780 de euro ambasadei... noroc ca eu sunt aici sa ne reprezinte si sa ne protejeze. acum ar mai trebui sa o si inregistrez (casatoria) dar ma las pagubasa


780euro?
eu am dat numai 265 euro in 2005 la consulat la Milano


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 04:12 PM