Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

723 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici Din Olanda?
ruby
postare Oct 25 2009, 08:15 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(babytje @ Oct 24 2009, 09:44 AM) *
Ce frumos ca incet, incet ne adunam smile.gif .
Multumesc Mirela! Vom avea un baietel, ceea ce ne si doream mai mult.
Sa-ti traiasca copilasii! Ce bine de ei ca vor invata 3 limbi, le va fi foarte folositor.
Eu sunt fun Keuln, imi place tare mult orasul. Am stat cateva zile acolo, anul trecut,
acolo am vrut sa-l concepem pe bebe...dar se pare ca tot in Olanda i-a priit mai mult wink.gif .

Tiana, ce varsta are copilasul tau?
Daca vrei sa te muti si tu aici, e bine sa-l dai la gradinita, asa va invata foarte repede limba.
Dar pentru asta, trebuie sa cauti din timp o gradinita. Iar de la 4 ani merge obligatoriu la scoala.
Eu cred ca e ok sa-ti cresti copilul in Olanda. Copiii sunt foarte protejati si exista multe facilitati pentru ei.
Iar daca sotul tau are de gand sa stea pe aici mai mult, ar fi bine pentru toata familia sa fiti impreuna, cel putin asa cred eu.


hoi babytje,

intra-adevar e fain sa fim mai multe ,sper pe parcurs sa mai apara si alte fete .sa fiu sincera nici nu am stiut ca exista un asa topic ,intimplator am dat de el!
dupa ce am postat ,m-am uitat la avatarul tau ...era clar ca astepti baiat ,dar nu vazusem si am intrebat!sa dea DD sa ai nastere usoara si sa fiti amindoi sanatosi!nasti acasa sau la clinica?ce nume te-ai gindit sa ii pui?
copiii mei aud 4 limbi ,romana ,olandeza ,engleza si germana !engleza e suplimentar caci cu toate ca si eu vb olandeza ,de cind sintem noi (eu si sotul),vorbim doar in engleza!Baiatul cel mare a uitat olandeza fiindca ani la rind nu am mai folosit-o ,dar acum cu Ruby (fetitza)am reintrodus-o in circuit!

daca tot iti place Köln-ul asa de mult ,te astept la o tura de shopping pe Schildergasse(in centru,sigur stii strada)sau la o cafea macar in fata Domului!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Oct 26 2009, 01:21 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



pe aici domneste linistea...babytje unde ai disparut? any ,de tine nu mai stiu nimic!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_Meimei_*
postare Oct 26 2009, 06:38 PM
Postare #23





Guests






Hei, super, ati "resuscitat" topicul! smile.gif Ultima data cand am verificat, nu era nici un fel de activitate pe-aici.

Mirela, e foarte frumos la voi! Chiar acum vreo 2 saptamani am fost si noi, ca ne place sa vizitam orasele din jur si sa degustam mancarica prin Germania. Am tras o plimbare scurta prin centru si pe malul Rinului pe inserat, prilej cu care, la piciorul Deutzer-ului am ascultat pe cineva cantand la saxofon. Profi omul! Pacat ca p-aici, prin Landgraaf, lumea "merge la culcare" de cum se lasa seara.

Sa iti traiasca bebitii! Si felicitari ca ati reusit sa ii expuneti inca de mici atator limbi. Abia astept sa il aud si eu pe al nostru cum o sa faca mixuri de cuvinte intre RO-NL-ENG biggrin.gif Eu nu sunt de mult timp in NL si merge cam greu cu invatatul limbii, asa ca o sa ii vorbesc in singura limba pe care o stapanesc cel mai bine, adica romana. De la prieten o sa invete olandeza, iar cum intre noi doi vorbim in engleza, sper sa o prinda si pe asta.

Tiana, Toma e un scump, cred o sa franga multe inimioare! wink.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Oct 26 2009, 08:35 PM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917




QUOTE(Meimei @ Oct 26 2009, 08:38 PM) *
Hei, super, ati "resuscitat" topicul! smile.gif Ultima data cand am verificat, nu era nici un fel de activitate pe-aici.

Mirela, e foarte frumos la voi! Chiar acum vreo 2 saptamani am fost si noi, ca ne place sa vizitam orasele din jur si sa degustam mancarica prin Germania. Am tras o plimbare scurta prin centru si pe malul Rinului pe inserat, prilej cu care, la piciorul Deutzer-ului am ascultat pe cineva cantand la saxofon. Profi omul! Pacat ca p-aici, prin Landgraaf, lumea "merge la culcare" de cum se lasa seara.

Sa iti traiasca bebitii! Si felicitari ca ati reusit sa ii expuneti inca de mici atator limbi. Abia astept sa il aud si eu pe al nostru cum o sa faca mixuri de cuvinte intre RO-NL-ENG biggrin.gif Eu nu sunt de mult timp in NL si merge cam greu cu invatatul limbii, asa ca o sa ii vorbesc in singura limba pe care o stapanesc cel mai bine, adica romana. De la prieten o sa invete olandeza, iar cum intre noi doi vorbim in engleza, sper sa o prinda si pe asta.

Tiana, Toma e un scump, cred o sa franga multe inimioare! wink.gif


buna Meimei,

speram sa raminem in contact ,chiar daca sintem putine pe aici ...tinind topicul in primele pagini ,e posibil sa fie vazut si de alte fete si asa mai povestim si noi !
ce pacat ca nu ne-am cunoscut mai devreme ,am fi putut bea o cafea ,dar poate mai revii in köln !

mna ,tipic olandez cu dormitul devreme...mai ales daca stai in vreun sat..eu am stat in bergen si il numeam ,,morga,, ziceai ca nu era locuit ..cind si cind mai trecea prin fata casei ,pe nelipsita bicicleta vreo cunostintza ce se mai uita pe geam si imi facea cu mina in fuga... rolleyes.gif ,dar cu toate astea imi lipseste olanda! kölnul e oras mare nu ai cum te plictisi aici ,dar nu imi plac oamenii de aici!niciodata nu mi-au placut,dar i-am luat ca atare ,dat fiind ca avem afacerile aici,a trebuit sa ma acomodez!

sa inteleg ca esti insarcinata?cit ai?
de cit timp esti acolo? cu limba nu te ingrijora ca vine de la sine ,citeste mult ziarele si tv te ajuta ,cel putin asa am invatat eu ,nu am fost nici o zi la scoala!

si eu le vorbesc copiilor 75% romana ,dar folosesc si germana ,mai ales cu cel mare !

esti pe la vreun alt topic inscrisa?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Oct 26 2009, 08:37 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(Meimei @ Oct 26 2009, 08:38 PM) *
Hei, super, ati "resuscitat" topicul! smile.gif Ultima data cand am verificat, nu era nici un fel de activitate pe-aici.

Mirela, e foarte frumos la voi! Chiar acum vreo 2 saptamani am fost si noi, ca ne place sa vizitam orasele din jur si sa degustam mancarica prin Germania. Am tras o plimbare scurta prin centru si pe malul Rinului pe inserat, prilej cu care, la piciorul Deutzer-ului am ascultat pe cineva cantand la saxofon. Profi omul! Pacat ca p-aici, prin Landgraaf, lumea "merge la culcare" de cum se lasa seara.

Sa iti traiasca bebitii! Si felicitari ca ati reusit sa ii expuneti inca de mici atator limbi. Abia astept sa il aud si eu pe al nostru cum o sa faca mixuri de cuvinte intre RO-NL-ENG biggrin.gif Eu nu sunt de mult timp in NL si merge cam greu cu invatatul limbii, asa ca o sa ii vorbesc in singura limba pe care o stapanesc cel mai bine, adica romana. De la prieten o sa invete olandeza, iar cum intre noi doi vorbim in engleza, sper sa o prinda si pe asta.

Tiana, Toma e un scump, cred o sa franga multe inimioare! wink.gif



ok ,acum ti-am vazut tickerul! sarcina usoara !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
babytje
postare Oct 26 2009, 09:30 PM
Postare #26


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 483
Inscris la: 22-October 09
Din: Aici
Membru nr.: 117,228



smile.gif Saluti, am ajuns si eu la computer.
Eu inca mai lucrez, iar dupa serviciu sunt ca o leguma, de aceea prea des nu voi fi prin zona, dar o data la cateva zile, sigur apar. Am 3 zile libere pe saptamana.
Mirela, chiar ca as mai vizita Keuln-ul si mi-ar placea sa ne intalnim, dar deocamdata sufar de oboseala. Daca stau mai mult de o ora prin oras, mi se face rau.
Sunt sanse sa va reintoarceti in NL? Se vede ca preferi Olanda wink.gif .

Meimei, tu lucrezi? Cum faci fata oboselii?
A...stiti de site-ul asta www.romanians.nl ? Acolo este o sectiune pentru parinti, la ora asta inca vreo 3, 4 fete mai sunt insarcinate, poate vin si ele aici la povesti.

Tiana, te astept in Amsterdam, vad ca ai pus poze noi, foarte frumoase.

Pupicei...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Oct 26 2009, 10:04 PM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(babytje @ Oct 26 2009, 11:30 PM) *
smile.gif Saluti, am ajuns si eu la computer.
Eu inca mai lucrez, iar dupa serviciu sunt ca o leguma, de aceea prea des nu voi fi prin zona, dar o data la cateva zile, sigur apar. Am 3 zile libere pe saptamana.
Mirela, chiar ca as mai vizita Keuln-ul si mi-ar placea sa ne intalnim, dar deocamdata sufar de oboseala. Daca stau mai mult de o ora prin oras, mi se face rau.
Sunt sanse sa va reintoarceti in NL? Se vede ca preferi Olanda wink.gif .

Meimei, tu lucrezi? Cum faci fata oboselii?
A...stiti de site-ul asta www.romanians.nl ? Acolo este o sectiune pentru parinti, la ora asta inca vreo 3, 4 fete mai sunt insarcinate, poate vin si ele aici la povesti.

Tiana, te astept in Amsterdam, vad ca ai pus poze noi, foarte frumoase.

Pupicei...


oh...inca mai lucrezi!dar banuiesc ca macar 6 sapt inainte ai dreptul la odihna totala ,nu?lucrezi ceva munca ce te solicita mult?
eu dat fiind jobul ce il aveam cind am fost insarcinata cu ruby,supervisor intr-un hotel de 4 *,am oprit serviciul la 5 luni de sarcina ,era extrem de solicitant ,era mult stress si km de alergat prin hotel,dar am beneficiat de salariu 100% .nici nu se compara conditiile de aici cu cele din NL...eu am stat acasa 1 an de zile si am primit lunar 67% din salariu.ceea ce in NL ,poti sa uiti!ca sa nu mai zic de alocatiile copiilor,de la 1 ian se accorda 184 euro de copil,lunar!

avem ginduri de reintoarcere ,dar sint inca in faza de idee...nu e usor sa lasi in urma tot ce am cladit ,dar din pdv social ,mi-ar place sa ma reintorc!si as vrea sa locuiesc in oras ,de exemplu in maastricht!
o sa intru si eu pe acel site ,imi suna ,cred ca cu ceva ani in urma am intrat pe acolo ...dar nu-s asa sigura!
de citi ani esti acolo?

sa ai o seara placuta si grija de bb!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TIANA28
postare Oct 26 2009, 10:06 PM
Postare #28


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,719
Inscris la: 3-December 08
Din: Constanta
Membru nr.: 53,250



QUOTE(Meimei @ Oct 26 2009, 06:38 PM) *
Hei, super, ati "resuscitat" topicul! smile.gif Ultima data cand am verificat, nu era nici un fel de activitate pe-aici.

Mirela, e foarte frumos la voi! Chiar acum vreo 2 saptamani am fost si noi, ca ne place sa vizitam orasele din jur si sa degustam mancarica prin Germania. Am tras o plimbare scurta prin centru si pe malul Rinului pe inserat, prilej cu care, la piciorul Deutzer-ului am ascultat pe cineva cantand la saxofon. Profi omul! Pacat ca p-aici, prin Landgraaf, lumea "merge la culcare" de cum se lasa seara.

Sa iti traiasca bebitii! Si felicitari ca ati reusit sa ii expuneti inca de mici atator limbi. Abia astept sa il aud si eu pe al nostru cum o sa faca mixuri de cuvinte intre RO-NL-ENG biggrin.gif Eu nu sunt de mult timp in NL si merge cam greu cu invatatul limbii, asa ca o sa ii vorbesc in singura limba pe care o stapanesc cel mai bine, adica romana. De la prieten o sa invete olandeza, iar cum intre noi doi vorbim in engleza, sper sa o prinda si pe asta.

Tiana, Toma e un scump, cred o sa franga multe inimioare! wink.gif

notworthy.gif Multumim.. Si mie mi se pare un dulce.. dar sti cum e .. orice cioara isi lauda puiul liwlol.gif
Esti gravida? cum e cu sarcina? eu am zis dupa ce am nascut ca mi-am ratat cariera.. trebuia sa ma fac ginecolog .. e o meserie tare frumoasa sa aduci pe lume bebei bb.gif

QUOTE(babytje @ Oct 26 2009, 09:30 PM) *
smile.gif Saluti, am ajuns si eu la computer.
Eu inca mai lucrez, iar dupa serviciu sunt ca o leguma, de aceea prea des nu voi fi prin zona, dar o data la cateva zile, sigur apar. Am 3 zile libere pe saptamana.
Mirela, chiar ca as mai vizita Keuln-ul si mi-ar placea sa ne intalnim, dar deocamdata sufar de oboseala. Daca stau mai mult de o ora prin oras, mi se face rau.
Sunt sanse sa va reintoarceti in NL? Se vede ca preferi Olanda wink.gif .

Meimei, tu lucrezi? Cum faci fata oboselii?
A...stiti de site-ul asta www.romanians.nl ? Acolo este o sectiune pentru parinti, la ora asta inca vreo 3, 4 fete mai sunt insarcinate, poate vin si ele aici la povesti.

Tiana, te astept in Amsterdam, vad ca ai pus poze noi, foarte frumoase.

Pupicei...

Chiar adineauri vorbeam cu al meu barbat cum sa facem sa mergem si noi acolo dupa sarbatori. Aici e praf si jale din pacate. El trebuie sa se intoarca in Olanda, sa-si caute de munca (doar ce si-a luat Sofi number.. sau cum se numeste..) si sa inchirieze un apartament si dupa aia ne facem olandezi. Noi am mai fost si in State 1 an.. dar capete seci ne-am intors in tara nervi.gif .. si acum e vai si-amar.
Va pup si mai povestiti despre sarcina ca tare mi-e drag sa vad gravidute acum... poze ceva?? hug.gif

Aceasta postare a fost editata de TIANA28: Oct 26 2009, 10:07 PM


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Oct 26 2009, 10:21 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(TIANA28 @ Oct 27 2009, 12:06 AM) *
notworthy.gif Multumim.. Si mie mi se pare un dulce.. dar sti cum e .. orice cioara isi lauda puiul liwlol.gif
Esti gravida? cum e cu sarcina? eu am zis dupa ce am nascut ca mi-am ratat cariera.. trebuia sa ma fac ginecolog .. e o meserie tare frumoasa sa aduci pe lume bebei bb.gif
Chiar adineauri vorbeam cu al meu barbat cum sa facem sa mergem si noi acolo dupa sarbatori. Aici e praf si jale din pacate. El trebuie sa se intoarca in Olanda, sa-si caute de munca (doar ce si-a luat Sofi number.. sau cum se numeste..) si sa inchirieze un apartament si dupa aia ne facem olandezi. Noi am mai fost si in State 1 an.. dar capete seci ne-am intors in tara nervi.gif .. si acum e vai si-amar.
Va pup si mai povestiti despre sarcina ca tare mi-e drag sa vad gravidute acum... poze ceva?? hug.gif

pacat sa lasi statele ,pt romania...stiu multa lume ce se reintoarce acasa si chiar imi pare rau sa aud asta!unii nu se pot acomoda ,alti nu au noroc sa isi croiasca un drum mai bun pe unde sint,altii se intorc de dor...

eu una sint plecata de la 18 ani din ro (merg pe 34 )dar nu m-as intoarce acolo nici daca as cistiga potul cel mare la 6 din 49!deja am inceput sa ma acresc si de vacantele mele, scurte si alea ,in Romania...ma costa mult si mereu am parte de servicii de proasta calitate,plus ca de la vama se simte ca esti deja in ro ,nu mai e nevoie sa citesti pe vreun indicator ...mna inca mai am ceva neamuri pe acolo ce ma fac sa tin contactul viu cu tara ,caci altfel...

asa ca repejor cu voi in olanda ,ca e frumos si ai parte de civilizatie,drepturi si esti si respectat!vad ca zici de sofinumer ,au romanii drept de munca in nl?

chiar asa poate vedem si noi ceva poze cu burticute,aub!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
babytje
postare Oct 26 2009, 10:48 PM
Postare #30


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 483
Inscris la: 22-October 09
Din: Aici
Membru nr.: 117,228



Si eu tot in hotel lucrez, receptie, dar si bar, asa ca fac kilometri pe zi...
Miercuri merg la moasa, sper sa-mi dea o foaie, ceva sa lucrez mai putin, ca nu mai pot. In 16 nov intru in concediu. Atunci vorbim si despre planul de nastere. Eu vreau la spital, ca-mi trebuie anestezic, eu nu sunt ca olandezele sa nasc "natural".
Inca trebuie sa mai invat ceva olandeza, dar dupa concediul de maternitate, sper sa intru in invatamant, ca diploma de docent engels am de la Minister van Onderwijs, asa ca sper sa scap de job-ul in hotel.
Tu ai fost norocoasa ca erai deja in Germania si sunt alte legi. Aici trebuie sa te intorci la lucru dupa 10 saptamani dupa ce se naste bebe.
Tiana, daca sotul are doar sofi number este greu sa gaseasca ceva ca lumea de lucru (legal, contract etc), dar imi imaginez ca nu mai vrea sa stati in Romania. Romanii inca nu au liber pe piata muncii in NL, decat desigur in diverse conditii (ca ai partener olandez, sau sponsor, ca aplica un angajator pentru tine ca highly skilled migrant), mai este posibilitatea de a fi self employed, iti faci firma ta si prestezi (sofer, zidar, bucatar...)

Ma duc la somnic, pupic, sa aveti o zi frumoasa maine!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

723 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 08:49 PM