Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Iritatii - Ciupituri De Insecte
mumu74
postare Jun 4 2007, 08:53 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Am descoperit la piciorusele Ecaterinei azi niste bubite - par a fi ciupituri de purici. Avem pisici prin curte dar nu sunt alintate ca sa stea pe langa noi! Eu le alung de la distanta, cu toate ca ei ii plac foarte mult si tipa de bucurie cand le vede. Cu toate prevederile, se pare ca tot a ciupit-o. Sau o fi de la altceva.
Sunt situate pe langa genunchi - deci nu sunt in pliurile pielii sau unde se freaca intre ele piciorusele ca sa ma gandesc ca sunt de la caldura.
Tantari? Nu stiu... Alte insecte?
Voi ce spuneti? Daca ati patit, cu ce i-ati tratat?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Jun 4 2007, 09:06 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



Si eu am patit-o si cu pureci de la catei..si cu tantari si cu muscaturi de paienjeni....am fost cu el la pediatra si mi-azis ca mai e si alergic la muscaturile de insecte.....mi-a zis sa ii dau cu pudra su alcool mentolat, dar nici un efect. M-a auzit sora mea de ce patanii am cu el mi-a zis sa incerc si cu mixtura mentolata si se pare ca la noi are efect.....incearca, nu costa nici mult.

Aceasta postare a fost editata de georgeta23: Jun 4 2007, 09:06 PM


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jun 4 2007, 09:37 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(georgeta23 @ Jun 4 2007, 10:06 PM) *
Si eu am patit-o si cu pureci de la catei..si cu tantari si cu muscaturi de paienjeni....am fost cu el la pediatra si mi-azis ca mai e si alergic la muscaturile de insecte.....mi-a zis sa ii dau cu pudra su alcool mentolat, dar nici un efect. M-a auzit sora mea de ce patanii am cu el mi-a zis sa incerc si cu mixtura mentolata si se pare ca la noi are efect.....incearca, nu costa nici mult.

Cum adica e alergic? Se raspandeau bubitele pe tot corpul sau ce reacti alergica avea?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jun 4 2007, 09:42 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186




QUOTE(mumu74 @ Jun 4 2007, 10:37 PM) *
Cum adica e alergic? Se raspandeau bubitele pe tot corpul sau ce reacti alergica avea?

Si intepaturile de insecte pot provoca alergii,ca si alimentele,polenul,etc.

Ai mei bebei au patit-o si ei cu cate un purice,si ii dadeam cu alcool mentolat ca sa le treaca mancarimea.Apoi intram eu in priza,ca sa caut inculpatul,care se ascundea prin lenjerii si aparea numai cand bebe dormea.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jun 4 2007, 09:48 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(mumu74 @ Jun 4 2007, 09:53 PM) *
Am descoperit la piciorusele Ecaterinei azi niste bubite - par a fi ciupituri de purici. Avem pisici prin curte dar nu sunt alintate ca sa stea pe langa noi! Eu le alung de la distanta, cu toate ca ei ii plac foarte mult si tipa de bucurie cand le vede. Cu toate prevederile, se pare ca tot a ciupit-o. Sau o fi de la altceva.
Sunt situate pe langa genunchi - deci nu sunt in pliurile pielii sau unde se freaca intre ele piciorusele ca sa ma gandesc ca sunt de la caldura.
Tantari? Nu stiu... Alte insecte?
Voi ce spuneti? Daca ati patit, cu ce i-ati tratat?

Daca sint muscaturi de insecte, mai ales de purici, se vede, de obicei, un punctulet rosu in mijloc, semn ca acolo a fost intepatura. Daca e alergie, intr-adevar, apar "ciupituri" in mai multe locuri in zona. E mai greu sa-ti dai seama. Eu sint alergica la orice fel de muscatura de insecta si e suficient sa ma intepe un tintar, ca imi ies pe tot corpul blinde. Cind ma maninca locul respectiv, frec cu putina sare si cu mina umeda.
Dar, la copii pielea e delicata si trebuie gasita o crema/ceva care sa nu irite mai rau.Deci, chestia cu sarea nu merge la astia mici ca-i ustura.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Jun 4 2007, 09:50 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(mumu74 @ Jun 4 2007, 10:37 PM) *
Cum adica e alergic? Se raspandeau bubitele pe tot corpul sau ce reacti alergica avea?

Adica era de ajuns o sg muscatura si el se unplea pe toata zona muscaturii si facea niste duluri cat o corcoduse, (alt exemplu nu am gasit...)

Aceasta postare a fost editata de georgeta23: Jun 4 2007, 09:51 PM


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jun 4 2007, 09:59 PM
Postare #7


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Mixtura mentolata si Alcool camforat 10%, e un antiseptic local, bactericid si fungicid pt piele. Noi suntem campioni la adunat purici din parc - de la nisip. Chiar ieri ne-am pricopsit cu o intepatura, nu stiu ce autor are, cert e ca e cam rosu, asteptam sa vedem cum evolueaza. Ma gandesc ca e chiar intepatura de albina, ca "cumintel" cum e el n-ar plange nici cand il inteapa albinuta!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jun 4 2007, 10:50 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



noi folosim Calamine...tot mixtura doar ca se foloseste la cei cu piele sensibila este un produs nou si se da chiar si la sugari


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyz
postare Jun 5 2007, 12:44 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members
Postari: 114
Inscris la: 1-November 06
Din: bucuresti, sector 6
Membru nr.: 330



Si noi ne-am pricopsit cu un puricel din parc. Prima oara a muscat-o numai pe manuta iar acum(in a treia zi) piciorusele ei (pe partea dorsala ) sunt pline de muscaturi....si se scarpina de nu mai poate mititica.
Am incercat cu mixtura mentolata (isi tamponeaza si singura bubitele) ...insa calmarea este pe moment
Am auzit la cineva ca dupa dusuletul de seara sa o clatesc cu apa cu otet. Am incercat si asta ...insa unde s-a scarpinat o ustura rau.....Am incercat sa-i dau Aerius / Peritol(doar 3 ml in loc de 5) pentru a-i mai diminua mancarimile insa nici un rezultat momentan
Lenjeria o spal acum zilnic ......... sterg si salteaua patului cu apa cu otet ....insa nu-l gasesc nicieri pe d-nul puricel...ori se pare ca de la cateva ciupituri s-a extins peste tot asemeni unei alergii?!?
Mai stiti si alte remedii????
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jun 5 2007, 12:50 PM
Postare #10


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(stefyz @ Jun 5 2007, 01:44 PM) *
Si noi ne-am pricopsit cu un puricel din parc. Prima oara a muscat-o numai pe manuta iar acum(in a treia zi) piciorusele ei (pe partea dorsala ) sunt pline de muscaturi....si se scarpina de nu mai poate mititica.
Am incercat cu mixtura mentolata (isi tamponeaza si singura bubitele) ...insa calmarea este pe moment
Am auzit la cineva ca dupa dusuletul de seara sa o clatesc cu apa cu otet. Am incercat si asta ...insa unde s-a scarpinat o ustura rau.....Am incercat sa-i dau Aerius / Peritol(doar 3 ml in loc de 5) pentru a-i mai diminua mancarimile insa nici un rezultat momentan
Lenjeria o spal acum zilnic ......... sterg si salteaua patului cu apa cu otet ....insa nu-l gasesc nicieri pe d-nul puricel...ori se pare ca de la cateva ciupituri s-a extins peste tot asemeni unei alergii?!?
Mai stiti si alte remedii????


la noi cand ne inteapa puriceii se vede in mijlocul intepaturii un punctulet - e exact locul intepaturii, acum daca si la bubitele de pe picioare se vede punctuletul inseamn ca e tot mister Purice! Al meu si daca il inteapa o gasca de purici nu se scarpina, dar eu tot il doftoricesc, ma gandesc ca macar dezinfectez locul!
Iar puricii astia sunt greu de prins!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:05 PM