Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Povestiti-ne Primele Semne De Sarcina
perla163
postare May 3 2008, 11:25 PM
Postare #1


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



notworthy.gif Buna tuturor burticilor si gravidutelor ,m-am gandit daca voi vreti sa deschidem un nou topic in care voi cele care ati avut sau aveti norocul sa fiti gravidute sa ne povestiti fiecare simptomele si primele semne prin care v-ati dat seama ca sunteti sau ati putea fi insarcinate.Asa ,noi cele ce suntem in cautarea unui jucaus.gif sa mai putem sa stim cate ceva inaite de a face testele sau in caz ca ajunge si la noi mult f mult asteptata barza.gif .Ce spuneti vreti sa ne impartasiti si noua acele momente,acele cat de mici semne wub.gif


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 4 2008, 07:04 AM
Postare #2


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(perla163 @ May 4 2008, 12:25 AM) *
notworthy.gif Buna tuturor burticilor si gravidutelor ,m-am gandit daca voi vreti sa deschidem un nou topic in care voi cele care ati avut sau aveti norocul sa fiti gravidute sa ne povestiti fiecare simptomele si primele semne prin care v-ati dat seama ca sunteti sau ati putea fi insarcinate.Asa ,noi cele ce suntem in cautarea unui jucaus.gif sa mai putem sa stim cate ceva inaite de a face testele sau in caz ca ajunge si la noi mult f mult asteptata barza.gif .Ce spuneti vreti sa ne impartasiti si noua acele momente,acele cat de mici semne wub.gif


Da, chiar asa, spune-ti-ne si noua cum e!!! notworthy.gif
Azi am vorbit si eu cu o graviduta de aici, dar ea e luna a noua, saptamana viitoare ar trebui sa nasca!
Se pare ca simptomele sunt diferite la fiecare gravida.gif in parte!Dar voi puteti sa ne spuneti cum a fost la voi!? hi.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 4 2008, 10:23 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



dragele mele, suntem colege si la vreau sa fiu mami, eu va impartasesc ceea ce am simtit eu....caci nu a trecut mult timp de cand ma numeam viitoare mamica...
trebuia sa imi vina ciclul pe 21 septembrie, nu a venit, nu m-am gandit la sarcina, am mai asteptat cateva zile si apoi in ultima zia lunii am facut test, pozitiv, clar si am stiut....eram insarcinata....de atunci in cateva zile au si inceput simtomele, sani durerosi, sani umflati peste noapte, tari ca piatra, au inceput sa creasca.....si cam atat pana in luna 3...caci nu am avut greturi mari, decat dimineata putin,.,,dar imi treceau repede, am avut niste luni pline nici nu mi-am dat seama cand au trecut...pana cand timpul meu s-a oprit in loc,,,in acea zi...dureroasa.......sarcina e cea mai frumoasa perioada din viata unei femei...indiferent cat de dificila este.....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 4 2008, 10:32 PM
Postare #4


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




QUOTE(taniutzaa @ May 4 2008, 11:23 PM) *
dragele mele, suntem colege si la vreau sa fiu mami, eu va impartasesc ceea ce am simtit eu....caci nu a trecut mult timp de cand ma numeam viitoare mamica...
trebuia sa imi vina ciclul pe 21 septembrie, nu a venit, nu m-am gandit la sarcina, am mai asteptat cateva zile si apoi in ultima zia lunii am facut test, pozitiv, clar si am stiut....eram insarcinata....de atunci in cateva zile au si inceput simtomele, sani durerosi, sani umflati peste noapte, tari ca piatra, au inceput sa creasca.....si cam atat pana in luna 3...caci nu am avut greturi mari, decat dimineata putin,.,,dar imi treceau repede, am avut niste luni pline nici nu mi-am dat seama cand au trecut...pana cand timpul meu s-a oprit in loc,,,in acea zi...dureroasa.......sarcina e cea mai frumoasa perioada din viata unei femei...indiferent cat de dificila este.....



Da taniutzaa, e mai usor cand ai ciclu regulat, dar cand nu...e atat de greu!
Offff, ma scuzati ca ma lamentez tot cu asta..... crybaby.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 4 2008, 11:15 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(alondramona @ May 4 2008, 11:32 PM) *
Da taniutzaa, e mai usor cand ai ciclu regulat, dar cand nu...e atat de greu!
Offff, ma scuzati ca ma lamentez tot cu asta..... crybaby.gif

draga mea,dupa avortul din februarie mi s-a dereglat si mine, in prima luna la 32 zile apoi 37 zile sa vedem luna asta.....cum vine......


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perla163
postare May 5 2008, 01:08 AM
Postare #6


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



QUOTE(taniutzaa @ May 5 2008, 01:15 AM) *
draga mea,dupa avortul din februarie mi s-a dereglat si mine, in prima luna la 32 zile apoi 37 zile sa vedem luna asta.....cum vine......

oFloare.gif multumim ptr ceea ce ne-ai povestit si-mi pare ff.rau ca nu mai esti mamica,dar nu dispera ca suntem noi alaturi de tine si te mai sustinem si noi moralmente,la nevoie,nu? tzuc.gif mai asteptam si alte mamici care vor sa ne ajute cu ceva sfaturi


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 5 2008, 01:35 AM
Postare #7


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(taniutzaa @ May 5 2008, 12:15 AM) *
draga mea,dupa avortul din februarie mi s-a dereglat si mine, in prima luna la 32 zile apoi 37 zile sa vedem luna asta.....cum vine......


Mie nu imi vine cate o luna, sau intarzie si 40-50 de zile..ce zici de asta!? unsure.gif
Ai grija de tine!

Aceasta postare a fost editata de alondramona: May 5 2008, 01:35 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare May 5 2008, 07:08 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Buna ziua la toata lumea,
La mine a inceput cu dureri puternice de sani, cu somnolenta si un pic de irascibilitate.Si aveam unele preferinte alimentare.Toate astea le-am simtit cam la 2 saptamani de sarcina, cand nici nu stiam ca sunt gravida.
Va doresc tuturor celor care vor o sarcina, ca minunea sa se intample cat mai repede!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare May 5 2008, 09:30 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



Dragele mele ,semnele de sarcina difera de la femeie la femeie...vad ca Oktaviei primele semne de sarcina i-au aparut foarte repede,mie de ex.abia dupa o luna si 2-3 saptamani au inceput sa-mi apara mici semne,acestea fiind:simteam foarte repede orice miros cat de fin putea fi el si ceea ce am mai observat a fost scimbarea gustului(eu care adoram cafeaua ca o nebuna la un moment dat nu-mi mai placea absolut deloc si nici acum nu-mi place la 26 saptam.de sarcina).Mentionez ca nu aveam deloc un ciclu regulat,era tot timpul anapoda,cam intre 35-37 zile.
Va doresc la toate sa ramaneti cat mai repede insarcinate si sa va bucurati alaturi de noi de bebei si burticute. tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura
postare May 6 2008, 09:32 AM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 455
Inscris la: 6-October 06
Din: bucuresti
Membru nr.: 152



Fiecare femeie este diferita.la mine a fost foarte ciudat. Am dat startul la bebe in noiembrie , cand am fost la un control ginecologic. In urma controlului mi s-a zis ca am o anexita destul de urata si ca trebuie sa o tratez ca altfel pot sa raman sterila. Mi s-a recomandat polidin si in 2 antibiotice. Polidinul se face din prima zi a ciclului. Urmatorul ciclu mi-a venit pe 24 decembrie cand peste tot era inchis, iar la spitale nu au vrut sa-mi faca polidin , pentru ca nu era prescris de doctorii din spitalul respectiv. Asa ca am mai asteptat o luna.......In ianuarie nu mi-a venit. In februarie nu, iar su fumam si beam cafea ca si cum stiam ca am anexita asta si nu o sa raman, asa spusese doctorul. La 4 sapt de intarzierea c.m mi-am luat totusi un test.....asa sa zic ca il fac cu toate ca nu aveam niciun semn de greata sau miros mai fin doar ca nu puteam sa mai fumez la fel de mult dar eu dadeam vina pe oboseala. Nu o sa uit niciodata dimineata in care am vazut 2 liniute pe semn. Mi s-a zis sa-l fac din prima urina ca sa fie sigur. Pentru ca am avut nevoie la baie la ora 4 30 dimineata, am facut si testul tot atunci. M-am sters la ochi de nu stiu cate ori. Credeam ca visez. L-am trezit si pe sotul meu.....si de la ora aia nu a mai dormit nimeni. Abia in a doua luna am avut si eu greturi dimineata si seara, nu puteam sa mananc decat gratar si ocoleam cat puteam bucataria. Acum sarcina a mai avansat si pot manca orice si nici greturi nu mai am. Va doresc din suflet la toate fetele sa ramaneti insarcinate si sa aveti bebei sanatosi si frumosi. Daca credeti in Dumnezeu, rugati-va, pentru ca daca va rugati cu credinta , Dumnezeu nu va lasa. Asa mi s-a zis si mie si cu toae ca am anexita am mai descoperit inca o infectie care ducea la sterilitate iar doctorii se mirau cum de sunt insarcinata....... Mi-am dorit acest copil cu mult inainte sa dau startul si nici nu visam ca o sa raman atat de repede. Credeti floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 01:55 AM