Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Infectia Glandelor Sudoripare(hidrosadenita Supurativa), in special in zona axilei
cristina321711
postare Nov 24 2009, 09:22 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(dyana @ Nov 24 2009, 07:08 PM) *
Cristina, m-am confruntat si eu cu ceva de genul asta: tot intr-o zona sensibila, tot de la un fir de par crescut in piele, doar ca era cat un sambure de cireasa, poate mai micut. M-am ganditt si eu la varianta indepartarii pe cale chirurgicala, obsedata fiind sa nu se agraveze infectia, dar nu era cazul.
Insa, ceea ce a favorizat-o era frecarea constanta cu hainele mai groase, in deosebi blugii. Cand a venit vara, si am inceput sa port haine mai lejere, daca intelegi ce vreau sa zic biggrin.gif , s-a retras ca prin farmec in vreo saptamana, doua.
Si a mea avea o culoare urata, dar nu ma durea. Mi-a ramas si un mic semn.

Zona in care ti-a iesit tie, fiind mult mai tare supusa frecarii a favorizat extinderea infectiei.

Sper sa rezolvi cu antibioticul si sa scapi cat de curand si de durere. hug.gif

am inteles ca pot iesi in diferite zone eu sunt cu axila oFloare1.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Nov 24 2009, 09:23 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(cristina321711 @ Nov 24 2009, 02:08 PM) *
asta sufar eu acum ...si doare al naibii de rau!
ce sa va spun initial am crezut ca e un cos ..cu timpul un furuncul apoi luni am mers la doctor de urgenta ca nu mai puteam de durere
in decurs de o saptamana s-a inflamat , s-a inrosit si a ajuns de marimea unui sambure de caisa....tot de luni sunt pe antibiotic si un anti inflamator iar maine urmeaza sa merg iar la doctor si din cat mi-a dat de inteles doctora care m-a vazut luni necesita drenaj chirurgical



Si eu am avut asa ceva in urma cu vreo 4 ani....am suferit cumplit vreo 10 zile...cu antibiotic si solutii....si in loc sa se retraga a ajuns cat un ou ...simteam ca mi se umfla si creierii....a fost cumplit...si pana la urma am ajuns la chirurgie...si mi l-au scos afara cu anestezie locala...dar tot am simtit ceva durere,dar suportabil,ptr ca la infectie anestezia nu-si prea face efect...am avut si cusatura,2 fire si de 2 ori am mers la pansat...am stat in concediu medical 3 sapt cu totul(inainte si dupa interventie)si am luat in continuare antibiotic vreo 7 zile doh.gif ...am umblat vreo 2 sapt tot cu mana in sold....zici ca eram vreo tzatza infumurata laugh.gif
...si nu m-am epilat niciodata cu ceara...deci exclus sa fie de la asta
....sanatate maxima iti doresc Cristina love1.gif tzuc.gif hug.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 09:30 PM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(laura83 @ Nov 24 2009, 07:13 PM) *
Si eu am avut ceva de genul cu cateva luni in urma....mi-a dat un antibiotic f puternic, dupa care mi l-a intepat si vreo 2 zile a trebuit sa pun un strat gros de ichtiol sa adune puroiul apoi mi-a dat fucidin unguent. Curatam cu apa si sapun bine bine apoi aplicam crema si apoi compresa sterila. Am radat o durere groaznica pana mi l-a intepat, apoi in 3 zile am fost ca noua..
Asa ca sfatul meu este sa nu mai astepti....e o intepatura cu un ac la curent...te doare 2 secunde si apoi incet incet te lasa durerea.La mine a fost atat de mare incat nu puteam sa imi las mana in jos si o durere de nu puteam sa dorm noaptea.
Succes si asteptam vesti. oFloare1.gif

deja incep sa se adune si pareri pro drenaj wink.gif ...daca as fi sigura ca nu ar mai fi durerea asta si ca nu o sa fie chinuiala dupa ,100%as fi de acord cu drenajul


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 09:32 PM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309




QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 08:09 PM) *
si la mine era la fel, ajunsese cat un mar de mare, mai ales dupa ce am pus ceapa coapta, si am mers o saptamana cu mana in sus, sa vezi ce fete aveau in metrou si troleu cand venea mandea cu mana in sus, ca nu puteam de durere si nici loc sa o tin normal, si saptmana aia am fost stangace la munca. orice decizie ai lua, bafta sa scapi cat mai repede.

am momente cand imi amorteste mana....noroc ca sunt in concediu sad.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 09:36 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(ruxy @ Nov 24 2009, 08:12 PM) *
Imi pare rau Cristina ca treci prin asta...cu ani in urma a venit la mine o buna prietena cu aceeasi problema si m-a rugat sa ma uit....am reusit sa-i extrag cu o penseta firul de par...si dupa aceea totul a fost simplu, s-a retras rapid....nu a ajuns la chirurgie, a rezolvat apoi local cu betadine, baneocin si oxacilina...acum totusi daca e atat de umflat cel mai bine este sa mergi totusi la chirurgie sa dea drumul la infectie...sanatate multa...ai grija de tine partners.gif

da imi spunea doctora care m-a vazut luni la urgenta ca e o punga cu infectie si mai bine cu drenaj.... asa nu se infecteaza si alta zona cred oFloare1.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Nov 24 2009, 09:37 PM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



QUOTE(cristina321711 @ Nov 24 2009, 09:30 PM) *
deja incep sa se adune si pareri pro drenaj wink.gif ...daca as fi sigura ca nu ar mai fi durerea asta si ca nu o sa fie chinuiala dupa ,100%as fi de acord cu drenajul

Crede-ma nu merita sa te chinui!!! eu m-am dus la doctor si cand m-a vazut a zis ca trebuie spart si eu de frica am vrut sa fug blush.gif si il intreb pe doctor daca imi face anestezie si zice el sigur ca da ma duc sa iti aduc si apare doctorul cu o sticla de Jack Daniels mi-o intinde si zice bea cat vrei smile.gif iti dai seama ca m-a apucat rusinea si am stat cuminte....a durat exact 3 secunde...ti-am zis pe mine m-a intepat cu un ac la curent, nu m-a taiat, dar regret ca nu m-am dus ai repede la cata durere am rabdat inainte.
Dupa ce mi l-a spart a doua zi deja imi miscam mana,dupa 3 zile abia se mai vedea locul unde m-a intepat. Am luat niste antibiotice f puternice...nu mai stiu cum se numeau dar ceva cu litera Z.
Eu te sfatuiesc sa nu mai te chinui....poate sa te tina mult si bine asa si doamne fereste poti face septicemie. Nu e de joaca.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 09:40 PM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(AdeDia @ Nov 24 2009, 08:23 PM) *
Si eu am avut asa ceva in urma cu vreo 4 ani....am suferit cumplit vreo 10 zile...cu antibiotic si solutii....si in loc sa se retraga a ajuns cat un ou ...simteam ca mi se umfla si creierii....a fost cumplit...si pana la urma am ajuns la chirurgie...si mi l-au scos afara cu anestezie locala...dar tot am simtit ceva durere,dar suportabil,ptr ca la infectie anestezia nu-si prea face efect...am avut si cusatura,2 fire si de 2 ori am mers la pansat...am stat in concediu medical 3 sapt cu totul(inainte si dupa interventie)si am luat in continuare antibiotic vreo 7 zile doh.gif ...am umblat vreo 2 sapt tot cu mana in sold....zici ca eram vreo tzatza infumurata laugh.gif
...si nu m-am epilat niciodata cu ceara...deci exclus sa fie de la asta
....sanatate maxima iti doresc Cristina love1.gif tzuc.gif hug.gif

asa ma gandeam si eu de ce tocmai acum de la ceara si pana acum nu? wacko.gif .... am si eu senzatia acum ca in loc sa se traga infectia de cand iau antibiotic si anti inflamator parca tot creste ca si marime


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 09:43 PM
Postare #28


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(laura83 @ Nov 24 2009, 08:37 PM) *
Crede-ma nu merita sa te chinui!!! eu m-am dus la doctor si cand m-a vazut a zis ca trebuie spart si eu de frica am vrut sa fug blush.gif si il intreb pe doctor daca imi face anestezie si zice el sigur ca da ma duc sa iti aduc si apare doctorul cu o sticla de Jack Daniels mi-o intinde si zice bea cat vrei smile.gif iti dai seama ca m-a apucat rusinea si am stat cuminte....a durat exact 3 secunde...ti-am zis pe mine m-a intepat cu un ac la curent, nu m-a taiat, dar regret ca nu m-am dus ai repede la cata durere am rabdat inainte.
Dupa ce mi l-a spart a doua zi deja imi miscam mana,dupa 3 zile abia se mai vedea locul unde m-a intepat. Am luat niste antibiotice f puternice...nu mai stiu cum se numeau dar ceva cu litera Z.
Eu te sfatuiesc sa nu mai te chinui....poate sa te tina mult si bine asa si doamne fereste poti face septicemie. Nu e de joaca.

pai sa vedem ce imi zice maine doctora ...daca ma trimite la chirurg cum zicea cea de la urgente sau ce...eu vreau sa scap cat mai repede ca tare incomod e oFloare1.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Nov 24 2009, 09:44 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



QUOTE(cristina321711 @ Nov 24 2009, 09:43 PM) *
pai sa vedem ce imi zice maine doctora ...daca ma trimite la chirurg cum zicea cea de la urgente sau ce...eu vreau sa scap cat mai repede ca tare incomod e oFloare1.gif

Eu am fost la un cabinet particular, la spital mi-a fost frica ca stiu ca aia te taie si apoi te cos. sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Nov 24 2009, 09:47 PM
Postare #30


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(cristina321711 @ Nov 24 2009, 09:40 PM) *
asa ma gandeam si eu de ce tocmai acum de la ceara si pana acum nu? wacko.gif .... am si eu senzatia acum ca in loc sa se traga infectia de cand iau antibiotic si anti inflamator parca tot creste ca si marime

...eu tot cu lama ma fac...dar chiar atunci cred ca nu eram epilata de vreo 2 luni...era prin luna noiembrie si am neglijat chestia asta...tin minte ca dr de familie s-a luat putin de mine blush.gif ...deci se poate intampla oricui...si dr de la chirurgie mi-a spus ca pot sa mai patesc asa sau nu...
...iar antibioticul cred ca impinge toata infectia in acel loc....singurul lucru de care te protejeaza antibioticul in momentul asta,este sa nu generalizeze infectia si D-ne fereste sa se extinda...
sanatate multa tzuc.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 05:41 PM