Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intrebare. Concediul De Crestere A Copilului, 8 mil (6 + 2) sau 80% din salariul net .....
cristina67
postare Oct 27 2007, 04:20 PM
Postare #1


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



poate a mai auzit si altcineva.........
mama mea a auzit la radio ca pentru plata concediului de crestere a copiluylui mamaicile pot opta pentru cei 8 mil sau pt. 80 sau 85 % (nu era sigura) din salariul net obtinut de mamica in ultimele 12 luni lucrate. Daca n-ar fi mama mea as zice ca fabuleaza, dar ea insista ca era vb despre concediul de crestere a copilului. A mai auzit cineva de asa ceva? Pe mine m-ar avantaja, dar ma indoiesc ca exista . Va multumesc anticipat.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Oct 27 2007, 08:48 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



QUOTE(cristina67 @ Oct 27 2007, 05:20 PM) *
poate a mai auzit si altcineva.........
mama mea a auzit la radio ca pentru plata concediului de crestere a copiluylui mamaicile pot opta pentru cei 8 mil sau pt. 80 sau 85 % (nu era sigura) din salariul net obtinut de mamica in ultimele 12 luni lucrate. Daca n-ar fi mama mea as zice ca fabuleaza, dar ea insista ca era vb despre concediul de crestere a copilului. A mai auzit cineva de asa ceva? Pe mine m-ar avantaja, dar ma indoiesc ca exista . Va multumesc anticipat.


si ep mine m-ar fi avantajat. sad.gif
n-am auzit, dar nu cred. ca mamicile cu salarii mari ar opta pt varianta cu 80 sau 85% si asta ar insemna bani mai multi dati de catre stat si asa ceva nu este posibil. statul n-are bani, dar are pretentii sa faci copiii multi, frumosi, sanatosi si sa-i cresti si sa-i educi sa-i faci cetateni de onoare rolleyes.gif
asa ca, nu cred sa fie adevarat. poate mama ta a prins o frantura dintr-o discutie in care se spunea ca.... sad.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 27 2007, 09:00 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(cristina67 @ Oct 27 2007, 05:20 PM) *
poate a mai auzit si altcineva.........
mama mea a auzit la radio ca pentru plata concediului de crestere a copiluylui mamaicile pot opta pentru cei 8 mil sau pt. 80 sau 85 % (nu era sigura) din salariul net obtinut de mamica in ultimele 12 luni lucrate. Daca n-ar fi mama mea as zice ca fabuleaza, dar ea insista ca era vb despre concediul de crestere a copilului. A mai auzit cineva de asa ceva? Pe mine m-ar avantaja, dar ma indoiesc ca exista . Va multumesc anticipat.

Aceasta situatie e in faza de proiect! E numai o idee, poate doar "mierea" pentru viitoarele alegeri... wink.gif
Nu stiu cat de avansata e, dar e doar o idee! Ma intreb si eu daca se va ajunge la finalizarea ei ca legislatia sa se schimbe...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Oct 29 2007, 08:18 AM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627




ohmy.gif Multumiri fetelor(Mumu si Max) pentru lamuriri la intrebarea mea. Banuiam ca ar fi fost prea frumos sa fie adevarat. Asta este. Oricum, momentan m-am hotarat sa stau acasa, cel putin pana face Cristi 6 luni. Dupa, mai vedem. Va doresc multa sanatate la BB si voua tuturor



Aceasta postare a fost editata de cristina67: Oct 29 2007, 08:28 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Nov 7 2007, 09:00 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



fetelor, vin si eu cu o intrebare, sa nu mai deschid alt topic.

dupa cei 2 ani de stat acasa cu copilul, trebuie sa te intorci pe acelasi post, pe aceiasi functie?
stiu ca firma e obligata sa-ti pastreze locul, dar eu sunt obligata sa ma intorc pe acelasi post? nu vreau sa plec din companie, dar vreau alt post. se poate?
multumesc tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamaia
postare Nov 7 2007, 09:11 AM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 3-November 07
Membru nr.: 9,065



QUOTE(max @ Nov 7 2007, 11:00 AM) *
fetelor, vin si eu cu o intrebare, sa nu mai deschid alt topic.

dupa cei 2 ani de stat acasa cu copilul, trebuie sa te intorci pe acelasi post, pe aceiasi functie?
stiu ca firma e obligata sa-ti pastreze locul, dar eu sunt obligata sa ma intorc pe acelasi post? nu vreau sa plec din companie, dar vreau alt post. se poate?
multumesc tzuc.gif



Draga Max, pe perioada celor 2 ani cat stai acasa, intr-adevar contractul tau de munca se suspenda, iar angajatorul este obligat sa iti pastreze locul de munca. Nimic nu impiedica insa partile (angajat si angajator) sa incheie un act aditional la contractul de munca prin care sa se schimbe functia angajatului, in momentul in care acesta isi reia lucrul. Trebuie doar sa fie si angajatorul tau de acord smile.gif)


--------------------
Doamne ajuta!
www.campania.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Nov 7 2007, 09:14 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



QUOTE(mamaia @ Nov 7 2007, 09:11 AM) *
Draga Max, pe perioada celor 2 ani cat stai acasa, intr-adevar contractul tau de munca se suspenda, iar angajatorul este obligat sa iti pastreze locul de munca. Nimic nu impiedica insa partile (angajat si angajator) sa incheie un act aditional la contractul de munca prin care sa se schimbe functia angajatului, in momentul in care acesta isi reia lucrul. Trebuie doar sa fie si angajatorul tau de acord smile.gif)


tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif multumesc din suflet.
mi-ai luat o piatra de pe inima. reintoarcerea pe vechiul post ar insemna sa-mi vad pruncu cel mult 3 ore pe zi crybaby.gif ceea ce e de neconceput.
inca o data, multumesc tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamaia
postare Nov 7 2007, 09:30 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 3-November 07
Membru nr.: 9,065



Atunci multa bafta cu noul job tzuc.gif


--------------------
Doamne ajuta!
www.campania.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Nov 7 2007, 09:45 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(cristina67 @ Oct 27 2007, 06:20 PM) *
poate a mai auzit si altcineva.........
mama mea a auzit la radio ca pentru plata concediului de crestere a copiluylui mamaicile pot opta pentru cei 8 mil sau pt. 80 sau 85 % (nu era sigura) din salariul net obtinut de mamica in ultimele 12 luni lucrate. Daca n-ar fi mama mea as zice ca fabuleaza, dar ea insista ca era vb despre concediul de crestere a copilului. A mai auzit cineva de asa ceva? Pe mine m-ar avantaja, dar ma indoiesc ca exista . Va multumesc anticipat.



Este vorba de o propunere, care desigur nu va trece de faza de propunere, pentru ca ar insemna ca statul sa piarda foarte multi bani. Iar statul NICIODATA nu pierde bani. Daca tu iti imaginezi ca va fi aprobata o astfel de propunere, inseamna ca inca nu ti-ai pierdut speranta. Statul s-a pretat pana si la a suspenda alocatia aia de 250.000 lei (vechi) copiilor de pana la doi ani, dandu-le in schimb (cata marinimie) 2.000.000 lei (vechi). De fapt nu a facut altceva decat sa castige acesti bani in defavoarea copiilor. Pentru ca daca inainte mamele primeau in perioada concediului de ingrijire a copilului de pana la 2 ani suma de 8.000.000 lei pe luna, iar copilul primea 250.000 lei alocatie, adica un total de 8.250.000 lei pe luna, acum mamele primesc 6.000.000 lei pe luna, copilul 2.000.000 lei, iar statul castiga 250.000 lei.


QUOTE(mamaia @ Nov 7 2007, 11:11 AM) *
Draga Max, pe perioada celor 2 ani cat stai acasa, intr-adevar contractul tau de munca se suspenda, iar angajatorul este obligat sa iti pastreze locul de munca. Nimic nu impiedica insa partile (angajat si angajator) sa incheie un act aditional la contractul de munca prin care sa se schimbe functia angajatului, in momentul in care acesta isi reia lucrul. Trebuie doar sa fie si angajatorul tau de acord smile.gif)



Depinde de regulamentele de ordine interioara ale fiecarei institutii. Desi intr-o tara normala, un regulament de ordine interioara nu poate "bate" o ordonanta de urgenta, in institutiile din Romania, lucrurile stau cu totul si cu totul altfel.

Aceasta postare a fost editata de VALERIA OANA: Nov 7 2007, 09:47 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamaia
postare Nov 7 2007, 09:51 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 3-November 07
Membru nr.: 9,065




Depinde de regulamentele de ordine interioara ale fiecarei institutii. Desi intr-o tara normala, un regulament de ordine interioara nu poate "bate" o ordonanta de urgenta, in institutiile din Romania, lucrurile stau cu totul si cu totul altfel.
[/quote]

Ce anume depinde de regulamentele de ordine interioara?


--------------------
Doamne ajuta!
www.campania.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 07:15 PM