Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sibiu, orasul de pe Cibin
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 12:00 AM
Postare #21


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



Nu mi-a scapat nici Cisnadioara




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 12:05 AM
Postare #22


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



Bineinteles ca am ajuns si la Ocna Sibiului


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 12:06 AM
Postare #23


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



De Balea....nu mai vorbesc....nici de Transfagarasan. rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 12:12 AM
Postare #24


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783




Sa ne intoarcem in oras....

vechea...actuala Primarie



In turn



Intr-o Biserica



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 08:59 AM
Postare #25


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



Podul Minciunilor

Construit pe locul unui turn de poartă al celei de a doua incinte de fortificații, Podul Minciunilor care leagă cele două sectoare ale Pieței Mici, permițând legătura dintre Orașul de Jos și Orașul de Sus, este, fără îndoială locul cel mai încărcat de legendă din Sibiu.
Reprezentând un veritabil simbol al orașului, Podul Minciunilor a fost reconstruit în anul 1859, la fabrica lui Fredericus Hutte, fiind primul din România și al doilea din Europa confecționat din fontă turnată, cu decorațiuni prin traforare și având la capete două cercuri mari decorate cu stema Sibiului.
Inițial, potrivit cronicilor vremii podul fusese construit din lemn, Emil Sigerius menționând la 1771 că “trecerea pe sub podul minciunilor este iluminată noaptea de trei lanterne și păzită de trei santinele”.




Până la construirea acestui pod, accesul între cele două sectoare ale pieței se făcea pe sub un conglomerat de clădiri, demolat în 1851. Zidul care susține scara înglobează un ancadrament pătrat din piatră, vestigiu al unei construcții medievale. Podul Minciunilor este considerat un loc romantic, unde își dădeau întâlnire îndrăgostiții, deși pe seama acestuia circulă cel puțin patru legende.
Cea mai aproape de adevăr pare a avea la origine o similitudine lingvistică. Din cauza faptului că podul respectiv a fost primul ridicat fără piloni de sprijin, i s-a mai spus și “podul culcat”. Ori, în dialectul săsesc “culcat” (lugenmarchen) este omonimul cuvântului “minciună”. Așa aveau să se țeasă ulterior tot felul de “povești” pe seama podului. Bătrânii locului îi atribuiau chiar și “calități” umane. Ei spuneau că podul “simte” fiecare neadevăr rostit de cei care îl străbat, începe să geamă într-un mod tipic, care dă fiori, încheieturile scârțâie amenințător iar balustrada dă impresia că va ceda în orice moment, mincinosul urmând sa se prăbușească în gol.





O altă legendă vorbește despre faptul că Piața Mică fiind piața negustorilor era, pe cale de consecință și cea a tocmelilor, a negocierilor. Uneori, așa cum se întâmplă în orice troc, existau și clienți păcăliți. Aceștia se întorceau cu marfa cumparată și, în hohotele de râs ale mulțimii, îi aruncau de pe pod pe negustorii prinși cu ocaua mică. În acest fel, aceștia nu doar că nu îi mai înșelau niciodată pe sibieni ci serveau drept pildă pentru toți precupeții necinstiți.
Cea mai “picantă” legendă a podului ținea de curățenia trupească a tinerelor fete care își dădeau întălnire cu iubiții lor, în respectivul loc. Aici se făceau jurăminte de iubire, se punea la cale viitorul îndrăgostiților, se făceau planuri de căsătorie, după ce, în prealabil tinerele susțineau că sunt neprihănite. Când lucrurile se întâmplau să nu stea întocmai, se spune că imediat după noaptea nunții, miresele erau târâte de păr până pe pod, de unde erau aruncate, spre a fi pedepsite în acest fel pentru jurămintele lor mincinoase.
Legat de același “capitol” este și legenda potrivit căreia cadeții de la Academia Militară, după ce furau inimile junelor naïve le promiteau întâlniri sub clar de lună, pe podul respectiv, la care însă, invariabil, ”uitau” să se mai prezinte.

Aceasta postare a fost editata de myshelle_f: Dec 2 2009, 09:01 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 09:16 AM
Postare #26


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



<h1 align="left">[b]Cele 7 minuni ale Sibiului[/b]</h1>
Cele mai frumoase clãdiri din oras rãmân cele din centrul istoric, în timp ce constructiile noi îsi fac cu greu loc în topul frumusetii

Clãdiri vechi, încãrcate de istorie, cu decoratiuni superbe, sau constructii noi, cu structuri moderne sclipind în soare? Care sunt mai frumoase? SIBIANUL a cerut pãrerea mai multor arhitecti din oras, rugându-i sã întocmeascã, pe baza preferintelor personale, un top al celor mai frumoase clãdiri din Sibiu.Arhitectii care au acceptat sã participe la sondaj sunt din generatii diferite si toti au lucrat pânã acum la proiecte de facturi diverse: si în centrul istoric, si pentru constructii noi. Desigur, topul nu poate avea un caracter oficial.

Biserica Evanghelicã, cea mai frumoasã

Cum era de asteptat, majoritatea clãdirilor din top se aflã în centrul istoric. Centrul Sibiului este cea mai mare rezervatie de arhitecturã din Europa Centralã si de Est, atât ca întindere - peste 80 de hectare - cât si ca bogãtie a formelor. Clãdirile din pietele medievale, care cuceresc turistii si dau "emblema" orasului ocupã primele locuri în topul frumusetii.

Pe primul loc se aflã Biserica Evanghelicã, din Piata Huet. "Este o clãdire generatoare de oras, o amprentã medievalã autenticã si vie, echilibratã, cu o compozitie ce tine cont de spatiul urban sibian. Accent pentru silueta urbanã si totusi la o scarã umanã, adecvatã pentru Piata Huet", îsi explicã optiunea Szabolcs Guttmann, arhitectul-sef al orasului, unul dintre cei care au nominalizat aceastã constructie pe primul loc în top. "Biserica Evanghelicã se remarcã prin spatiul interior boltit si prin bogata decoratie parietalã realizatã pe parcursul mai multor secole", explicã arhitectul Ioan Bucur, în optiunile cãruia biserica ocupã locul al doilea.

Palatul Brukenthal, pe locul doi

Pe locul al doilea în topul SIBIANULUI se aflã Palatul Brukenthal, care gãzduieste Muzeul Brukenthal. Arhitectul Ioan Bucur, în al cãrui top personal muzeul se aflã pe primul loc, explicã: "La Palatul Brukenthal se remarcã prima curte, cu ferestre cu ancadramente de piatrã si portalul monumental ce face legãtura cu curtea a doua. La interior se pãstreazã în bune conditii decoratia originarã, usi cu supraporte, lambriuri, tapete, stucaturã de plafon". Cu o bogatã experientã în monumentele istorice, arhitectul Ioan Bucur îsi motiveazã optiunile: "Am ales numai clãdiri din zona istoricã. Criteriile au fost, pe lângã aspectul exterior, calitatea arhitecturalã a curtilor si a spatiilor interioare, precum si componentele artistice înglobate".

Muzeul de Istorie[b]

Palatul Altenberger, azi Muzeul de Istorie, ocupã locul al treilea în topul realizat de SIBIANUL. "Fosta casã Altenberger-Pempflinger, cunoscutã si sub denumirea de Primãria Veche, astãzi Muzeul de Istorie, se prezintã sub forma unui ansamblu de clãdiri care a fãcut initial parte din cea de-a treia centurã fortificatã a orasului si care pãstreazã numeroase elemente decorative si structurale apartinând etapelor succesive de constructie. Se remarcã turnul locuintã, ridicat în perioada 1475-1485, logia elegantã din curtea interioarã, ancadramentele de usi si ferestre gotice si renascentiste", explicã arhitectul Lucian Niculescu, în al cãrui top personal Muzeul de Istorie se aflã pe locul al cincilea.

[b]Sala Thalia


Topul celor mai frumoase clãdiri continuã cu Sala Thalia, care se aflã pe locul patru. "Sala Thalia este primul turn de fortificatii reconstruit si readus la functiunea de teatru. În 1788, aici a functionat primul teatru din Sibiu. Turnul Gross face parte din incinta a IV-a de fortificatii", explicã Ioana Urdea, arhitect din cadrul Primãriei Sibiu, care a nominalizat aceastã clãdire pentru primul loc.

Sala Transilvania, singura clãdire modernã din top

În continuarea topului, pe locul cinci se claseazã Biserica Ursulinelor, ridicatã în 1474, iar pe locul sase Biserica romano-catolicã din Piata Mare, construitã între 1726-1733, de cãtre cãlugãrii iezuiti. Abia pe locul sapte apare prima clãdire modernã, care nu apartine centrului istoric: Sala de sport "Transilvania".

Au mai fost nominalizate, însã nu au reusit sã intre în topul primelor sapte: Casa Haller, din Piata Mare, sediul Agentiei de Protectie a Mediului, Casa Michael Brukenthal - str. Avram Iancu nr. 8, Turnul Sfatului, Casa Luxemburg, Casa Weidner - str. Avram Iancu nr. 11, Muzeul de stiinte ale Naturii - str. Cetãtii, Casa Artelor din Piata Micã si o casã - str. Turnului nr. 14.
[/b][/b]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Dec 2 2009, 09:58 AM
Postare #27


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



O sa incerc sa caut si eu poze cu Sibiul... oFloare1.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 10:09 AM
Postare #28


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783





Top 7


1. Biserica Evanghelicã



2. Palatul Brukenthal



3. Palatul Altemberger (Muzeul de Istorie)



4. Sala Thalia





5. Biserica Ursulinelor



6. Biserica romano-catolicã din Piata Mare



7. Sala de sport "Transilvania"[/b][/b]



Aceasta postare a fost editata de myshelle_f: Dec 2 2009, 10:11 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana_25
postare Dec 2 2009, 11:00 AM
Postare #29


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 13-January 09
Din: Buzau
Membru nr.: 64,561



Superb Sibiul Mihaela, nu e de mirare ca ai ramas acolo rolleyes.gif
Asteptam poze in continuare partners.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Dec 2 2009, 12:07 PM
Postare #30


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



Haideti la o pauza de cafea in Piata Mica

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 02:09 PM