Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zinnat
andral
postare Jun 15 2010, 05:24 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(micu @ Jun 10 2010, 04:10 PM) *
Fetita mea de 1 an si 4 luni a racit destul de rau si medicul nostru pediatru ne-a dat zinnat ca antibiotic, paxaladin pt tuse si antitermice. De febra am scapat dar tusim cam rau si ne curge nasucul destul de mult. Pe forum am vazut ca nu sunt pareri prea bune despre zinnat asa ca nu stiu ce sa mai fac. Am intrat in ziua a 3 de antibiotic si parca nu se simte mai bine, ii curge nasucul ca apa si tuseste ca si cand se rupe ceva din gat. Ce sa fac ? Sa schimb antibioticul? Cred ca maine ma duc la alt dr.
Cris.

si andrei a luat zinnat de cateva ori..si mucii si tusea trec de obicei greu,el a luat zinnat cand ii curgea nasul tare si avea faringo amigdalita,mucisorii i.au trecut cam in 7 -8zile,iar cand a tusit rau tusea a trecut cam tot in atatea zilea...tusea daca e plina e semn ca se curata...el a luat zinnat 10 zile


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jun 15 2010, 05:29 PM
Postare #12


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(andaro @ Jun 11 2010, 01:45 PM) *
La inceputul lunii mai, dupa 2 saptamani de la intrarea in colectivitate, Sara a facut febra mare...i-am administrat alternativ supozitor si siropel ( antitermice )...febra a revenit de fiecare data dupa cateva ore...

...neavand probleme in astia 2 ani, nu am avut nici pediatru...asa ca ne-am dus la dr de fam care i-a prescris Zynat pt rosu in gat ( asa a observat ea )...totul a fost bine pana i-am administrat siropelul respectiv...dupa...iar i-a revenit febra... ... ...

In concluzie...ca sa nu scriu povesti...noua nu ne-a fost bun tratamentul cu acest medicament...

dupa o luna de chin am ajuns la injectii: penicilina iar in ultimele 3 zile Cefort...azi am avut ultima injectie...si nu mai zic cat de dureroase au fost aceste din urma...pur si simplu am vazut-o tinandu-se de piciorus ca un om mare si schiopa...:

Sanatate multa tuturor!

saracutza..chiar ca doare cefortul andrei a facut intravenos si urla la fiecare injectie,e tare,i.au schimbat fluturasul de cateva ori in 5 zile...eu zic ca a fost ceva mai puternic sau nu a fost bun zinnat deodata...intodeauna du copilul la pediatru,du.te la urgenta la spiatlul de copii,eu de cate ori ma duc la medicul de fam ajung dupa la urgenta si imediat pe injectii cu mititelul asa ca m.am lecuit si ea se vede buna si nu.mi da trimitere decat cand ajumgem la faza de urgenta asa ca ma duc direct platesc consultatia la spital sau la privat si ma rog sa fie bine
sanatate multa


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jun 15 2010, 05:31 PM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(andaro @ Jun 11 2010, 01:46 PM) *
nu stiu in ce stare a fost copilul tau insa noua ne a interzis spatiile aglomerate , inclusiv parcurile si efortul prea mare...deoarece organismul ei e cam slabit.... oFloare1.gif

da,,spatiile aglomerate sunt in general de evitat mai ales cand sunt bolnavi sau in timpul perioadelor critice cand sunt virozele in floare
andreiul meu a racit destul de grav de la inceputul anului si des si acum stau in stres si daca respira mai greu nu ma mai ia somnul..tocmai au trecut cateva zile de cand a terminat si el tratamentul cu zinnat


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 15 2010, 05:48 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214




La noi in jud nu este spital pt copii...e doar unul comun ca vai de el, cu sectie de Pediatrie...care arata ca dupa razboi...

Problema este ca au trecut abia cateva zile de la administrarea ultimelor injectiisi deja are tuse, secretii nazale si stranuta des....nu pot sa cred ca dupa atatea tratamente luate in ultimul timp ne trezim cu alte surprize....

De stiam ca asa se va intampla intarziam cat se poate de mult intrarea ei in colectivitate...sad.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jun 16 2010, 08:35 AM
Postare #15


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(andaro @ Jun 15 2010, 05:48 PM) *
La noi in jud nu este spital pt copii...e doar unul comun ca vai de el, cu sectie de Pediatrie...care arata ca dupa razboi...

Problema este ca au trecut abia cateva zile de la administrarea ultimelor injectiisi deja are tuse, secretii nazale si stranuta des....nu pot sa cred ca dupa atatea tratamente luate in ultimul timp ne trezim cu alte surprize....

De stiam ca asa se va intampla intarziam cat se poate de mult intrarea ei in colectivitate...sad.gif

dar in ce judet sunteti?si la noi propuneau desfiintarea spitalului de copii si transformarea intr.o sectie a spitalului mare..oricum ar fi eu deocamdata il duc la acelasi pediatru si daca nu ar fi aici unul de incredere l.as duce in alt oras/judet daca starea lui mi.ar da motiv sa cred ca nu e tratat corect ..deci andrei a avut o laringita urata, dupa 2 saptamani de la ultima administrare de tratament(a facut injectii apoi a luat sirop antibiotic) a racit iar,mai intai era moale schimbat la fata,dupa a tusit cam de 3 ori intr.o zi ,era vineri ,l.am dus la dr de fam ca pediatra era in concediu(era la paste),dr de fam mi.a dat un siropel antibiotic,l.a vazut si ea ca avea ochii rosii ,dar prea multe simptome nu avea sa banui in ce se va transforma...a doua zi dimi febra puternica,a tusit pana a vomitat,l.am dus la urgenta sa vedem ce zic acolo(ma gandeam poate ii vor da injectabil ca imi vomitase de 2 ori la rand,poate era tratamentul prea slab),dr de garda a zis sa pastrez tratamentul si sa.l mai dau cu ceva in gat,nurofen si panadol alternativ pt febra...pana luni tusea lui a devenit f f puternica si zgomotoasa,parca avea un arc in piept..l.am dus iar la dr de fam gandindu.ma poate ii da ceva pt tuse,nu era o tuse plina si nu stiam ce sa.i dau...dr de fam l.a ascultat si m.a trimis la pediatrul nostru care era si de garda la spital...l.a ascultat si mi.a zis ca e o recidiva spre pneumonie...a facut tratament injectabil cam 6 zile,ar fi trebuit sa faca aerosol dar nu statea deloc,a luat niste picaturi pt tuse apoi la iesirea de sub tratamentul injecatabil a continuat cu un alt sirop pt tuse cam 8 zile (i.am dat cat a tusit imi scrisese pe retetata 7-10 zile) si in plus un tratament ca sa nu mai raceasca asa des(asa a fost exprimarea asistentei cand am intrebat ce e singulair)..dupa o luna si 10 zile a racit iar,stranut ,secretii nazale,a facut tratament iar(cu zinnat) si acum sper sa nu aiba alte urmari...acum ma rog chiar de raceste(ca nu cred ca.l pot feri intra in contact mereu cu copii cu veri mai mari cu rude care prin meseria lor intra si ele in contact cu diverse persoane) sa nu mai fie asa grav ,sa nu mai ajungem la injectii...i.am luat acum la ultima raceala imunorezistan ,aparat salin..si sper sa il duc la salina anul acesta
sa stii ca posibil oricat ai fi intarziat intrarea in colectivitate sa se fi intamplat cam aceleasi lucruri,cam la fel decurge la multi copii in primii ani
tare ne doare cand ii doare !!!!


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jun 16 2010, 08:40 AM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(andaro @ Jun 15 2010, 05:48 PM) *
La noi in jud nu este spital pt copii...e doar unul comun ca vai de el, cu sectie de Pediatrie...care arata ca dupa razboi...

Problema este ca au trecut abia cateva zile de la administrarea ultimelor injectiisi deja are tuse, secretii nazale si stranuta des....nu pot sa cred ca dupa atatea tratamente luate in ultimul timp ne trezim cu alte surprize....

De stiam ca asa se va intampla intarziam cat se poate de mult intrarea ei in colectivitate...sad.gif

zici ca tusea asta a aparut dupa tratament ?poate o fi vreo alergie?poate tusi si de la secretii,doar ca de la tuse se inroseste gatul si..eu folosesc la andrei stodal granule,sa nu.l mai chinui cu siropul ca nu e asa bun la gust,eu iau sirop si imi calmeaza tusea f repede
dupa tratament sunt oricum mai slabiti si intrand in contact se pot reinfecta...vitamine ti.a recomandat dr ,biotics ia.i dat?


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 16 2010, 01:39 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Offfff...imi pare rau pt Andrei...stiu cum e cu bolile astea....

siropel i-a dat...Vitam, e cu mai mult fier si zinc...plus ca ii dau propolis pt imunitate si Bronho Vaxon.....luni am fost la pediatra la consultatie si a zs ca n are nimic...azi mergem din nou deoarece tusea e mai deasca zi-noapte plus ca ii curge si nasucul....


chiar nu stiu c sa mai cred insa numai la injectii n as dori sa ajunga...

sanatate multa...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 16 2010, 05:42 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Am fost la dr cu tusea si secretia nazala....iar ea dupa consult mi a zis ca s-arputea sa faca bronsita...si ca ne recomanda sa cumparam catmai repede un aparat de aerosol si sa facem o cura de 7-10 zile....

ce parere aveti de asta? cum e cu aparatul acesta? de unde si la ce pret l ati achizitionat?


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floricica81
postare Jun 16 2010, 08:35 PM
Postare #19


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 460
Inscris la: 5-March 09
Membru nr.: 76,052



Eu am aparat de aerosoli Laica; m-a costat 2mil in 2007; l-am luat de la Sensiblu! Uite asa arata http://www.efarma.ro/products.php?id=2453 Sanatate multa!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Jun 16 2010, 09:08 PM
Postare #20


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(andaro @ Jun 16 2010, 05:42 PM) *
Am fost la dr cu tusea si secretia nazala....iar ea dupa consult mi a zis ca s-arputea sa faca bronsita...si ca ne recomanda sa cumparam catmai repede un aparat de aerosol si sa facem o cura de 7-10 zile....

ce parere aveti de asta? cum e cu aparatul acesta? de unde si la ce pret l ati achizitionat?

gasesti si prin farmaciile obisnuite nu doar la sensiblue de ex eu la sensiblue n.am gasit la noi in oras.. la noi e unul cu un mil jumate sau de pe net sunt mai silentioase sau mai zgomotoase...in afara de aerosol ce v.a mai recomandat?andrei a avut de facut aerosol la laringita si la bronsita,nu prea am reusit sa.i facem ca urla,dar ma tot gandeam sa.i iau un aparat pt acasa,mai silentios sa.i fac prin somn...


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 02:00 AM