Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Prepararea Cerealelor
magda06
postare Jan 19 2007, 09:01 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 3-December 06
Membru nr.: 998



buna ziua.am si eu nevoie de un sfat de la voi,mamicilor care sunteti mai experimentate.fetita mea are in jur de 4 luni ,bea lapte praf 120ml ,7 mese in 24 ore....am fost zilele astea la pediatru si mi-a spus sa-i dau cereale fara gluten cu orez porumb si papioca.am gasit de la milupa fara lapte si contine cele 3 cereale(presupun ca daca scrie fara lapte nu contine gluten)doctorul mi-a spus sa-i dau la 3 mese de lapte jumatate de masura de cereale bagate in biberon.intrebarea mea este oare la ce masura s-a referit doctorul(ma gandeam ca are cutia o masura..dar nimic)la masura de la cutia de lapte sau jumatate din cum scrie pe prospect sa-i prepar?pt ca pe prospect scrie ca la 200ml de lapte sa adaug circa 6-7 linguri(ulterior am inteles ca va iesi o mancarica solida)deci daca ar fi sa-i dau jumatate de masura dupa prospectul cutieiar insemna o lingura jumate-2(la 3 biberoane)oare daca fac asa nu este prea mult ....voi cum a-ti facut pt ca pe prospect se pare ca se da doar o singura data pe zi..va rog frumos sa ma lamuriti pt ca tocmai peste 2 saptamani ma duc la doctor...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxanici
postare Jan 19 2007, 10:14 AM
Postare #2


Member
***

Grup: Members
Postari: 120
Inscris la: 22-July 06
Membru nr.: 5



magda06 vezi aici, sper sa te ajute: cereale
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinamocica
postare Jan 19 2007, 10:51 AM
Postare #3


de trei ori mamica
****

Grup: Members Plus
Postari: 662
Inscris la: 14-December 06
Din: Rm Valcea
Membru nr.: 1,212



QUOTE(magda06 @ Jan 19 2007, 09:01 AM) *
buna ziua.am si eu nevoie de un sfat de la voi,mamicilor care sunteti mai experimentate.fetita mea are in jur de 4 luni ,bea lapte praf 120ml ,7 mese in 24 ore....am fost zilele astea la pediatru si mi-a spus sa-i dau cereale fara gluten cu orez porumb si papioca.am gasit de la milupa fara lapte si contine cele 3 cereale(presupun ca daca scrie fara lapte nu contine gluten)doctorul mi-a spus sa-i dau la 3 mese de lapte jumatate de masura de cereale bagate in biberon.intrebarea mea este oare la ce masura s-a referit doctorul(ma gandeam ca are cutia o masura..dar nimic)la masura de la cutia de lapte sau jumatate din cum scrie pe prospect sa-i prepar?pt ca pe prospect scrie ca la 200ml de lapte sa adaug circa 6-7 linguri(ulterior am inteles ca va iesi o mancarica solida)deci daca ar fi sa-i dau jumatate de masura dupa prospectul cutieiar insemna o lingura jumate-2(la 3 biberoane)oare daca fac asa nu este prea mult ....voi cum a-ti facut pt ca pe prospect se pare ca se da doar o singura data pe zi..va rog frumos sa ma lamuriti pt ca tocmai peste 2 saptamani ma duc la doctor...

Fara gluten trebuie sa scrie pe cutie. Sunt si cu lapte si fara. Iar o masura de cereale cred ca s-a referit sa inlocuiesti un ibricel de lapte cu unul de cereale la 3 mese din cele 7 pe care i le dai. Baieteii mei au 4 luni jumatate si asa le-am dat. 2 zile cate o masura, apoi 4 zile doua masuri. Acum suntem la 3 masuri de cereale pentru doua mese pe zi. Dar poti sa incepi si cu diversificare: supa de morcovi, fructe...
Sper sa te ajute sfatul meu si sa ne mai spui cum evoluati. bb.gif


--------------------
Cel mai de pret lucru pe care ni l-a dat D-zeu sunt copiii. Hai sa ii tratam asa cum se cuvine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cerasela72
postare Jan 19 2007, 02:51 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 145
Inscris la: 3-November 06
Membru nr.: 356




draga mea ,fata mea nu a tolerat deloc cerealele. Incearca cu o lingurita (de cafea) la un biberon de laptic dar nu incerca seara pentru ca se umfla in burtica si vei avea parte de un concert pe cinste in timpul noptii. Cel putin eu asa am patit si a durat ceva timp pana am depistat de la ce plange pitica mea, ajunsesem sa facem diferite teste pentru boli de stomac. Dar fiecare copil are alt regim de viata ....Succes .Ar fi cazul sa incepi cu diversificarile:sucuri de fructe, supica de zarzavat....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tama
postare Jan 19 2007, 09:40 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 28
Inscris la: 27-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32



Noi folosim cereale de la milupa "miluvit mit" cu orez si porumb. Contin lapte si ii adaugi doar apa. Eu le pun in marul ras pana gasesc biscuiti fara gluten. La 1 mar ii pun cam 3-4 lingurite de cereale.
Glutenul este continut de grau, secara si orz sau ovaz( nu stiu sigur daca orzul sau ovazul). Daca-i pui in biberon foloseste masura de la lapte praf.
Ai grija ca pe cereale sa scrie ca sunt fara gluten si sunt pt.4 luni.


--------------------


www.minou.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alina_Chris
postare Jan 24 2007, 11:15 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 17-January 07
Din: Galati
Membru nr.: 1,564



Noi am folosit pe cele de la Nestle -orez, porumb si tapioca - sunt fara gluten si se pot da de la 4 luni. Pentru ca pe atunci alaptam ii puneam in fructe sau in supita o lingura de cereale. Si acum folosim cereale, dar tot o lingura , doua cu fructul de dimineata. Se pare ca nu trebuie facut exces de cereale pentru a nu deveni obezi puiutii. smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amalia 35
postare Jan 25 2007, 09:20 AM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 30-November 06
Membru nr.: 904



QUOTE(cristinamocica @ Jan 19 2007, 10:51 AM) *
Fara gluten trebuie sa scrie pe cutie. Sunt si cu lapte si fara. Iar o masura de cereale cred ca s-a referit sa inlocuiesti un ibricel de lapte cu unul de cereale la 3 mese din cele 7 pe care i le dai. Baieteii mei au 4 luni jumatate si asa le-am dat. 2 zile cate o masura, apoi 4 zile doua masuri. Acum suntem la 3 masuri de cereale pentru doua mese pe zi. Dar poti sa incepi si cu diversificare: supa de morcovi, fructe...
Sper sa te ajute sfatul meu si sa ne mai spui cum evoluati. bb.gif


Ma bucur ca am ajuns sa-ti citesc mesajul,pt ca ma confrun cu o probleme de cateva luni si nu-i stiam cauza.Puiutul meu manaca seara lapte cu cereale instant si apoi toata noaptea se zbate si nu putem dormi.Da din picioruse si m-am gandit ca o doare stomacul sau burtica,dar nu intelegeam de ce,pt ca in timpul zilei nu manca nimic daunator.Deci,asta ar putea fi explicatia,cerealele consumate seara!Chiar nu mi-am dat seama ca i se umfla burtica de la asta. sad.gif Multumesc.


--------------------
Celelalte lucruri se iau din pamant;copiii,insa,purced din fiinta noastra si sunt identici cu noi.De aceea li se cuvine aceeasi dragoste si cinste pe care o avem fata de noi insine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amalia 35
postare Jan 25 2007, 09:23 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 30-November 06
Membru nr.: 904



Scuze,am gresit citatul,vroiam sa o citez pe cerasela.Graba!


--------------------
Celelalte lucruri se iau din pamant;copiii,insa,purced din fiinta noastra si sunt identici cu noi.De aceea li se cuvine aceeasi dragoste si cinste pe care o avem fata de noi insine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mami dulce
postare Jan 25 2007, 05:47 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 9
Inscris la: 20-January 07
Membru nr.: 1,623



AM CITIT MAI DIN URMA SI NOI NU NE-AM LOVIT DE PROBL CU UMFLATUL IN BURTICA ,DURERI ETC.
AM ALAPTAT PANA LA 7 LUNI .DUPA O SAPT DE LAPTE PRAF SIMPLU I-AM PUS SI CEREALE CU MASURA DE LA LAPTE TOT TIMPUL MAI PUTZIN CU 2 MASURI FATZA DE LAPTE ,SA NU SE FACA PREA GROS CA IL BEA CU BIBI.MILUPA 7 CEREALE FARA ZAHAR ADAUGAT .CHIAR DACA ACUM PUIA ARE 10 LUNI TOT DIN ASTE II DAU CA SUNT FARA ZAHAR.
A DORMIT F BINE NOAPTEA SI INAINTE DE ELE SI DUPA.
DECI DEPINDE DE STOMACELUL LOR SI CAT DE MULT II PROTEJAM DE PRODUSE DAUNATOARE jucaus.gif jucaus.gif jucaus.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ela
postare Jan 27 2007, 06:07 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 25-January 07
Membru nr.: 1,698



Fiecare copil reactioneaza in felul lui la cereale. Eu am doi baieti si amandoi au mancat foarte bine cerealele, chiar seara le mancau si nu au auvut nici un fel de problema.
E drept ca ei fac parte din grupul putinilor fericiti care nu au avut colici decat foarte rar smile.gif .
Asa ca orice lucru trebuie testat cu mare grija pentru fiecare bebelus, nu trebuie sa fie regula ce i s-a intamplat altui copil.
Succes cu cerealele!
P.S. Cel mare (6 ani) a ramas si acum cu obiceiul de a manca cereale (obisnuite nu de bebe) cu lapte in fiecare seara, ceea ce ma bucura pentru ca nu am probleme cu aportul de lapte in alimentatia lui.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 11th May 2024 - 06:30 PM