Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Castanele Comestibile, aliment si medicament
andaro
postare Sep 13 2009, 09:48 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Surse importante de vitamine si minerale, castanele comestibile sunt de un real ajutor persoanelor cu astenie fizica si intelectuala, convalescentilor, batranilor si copiilor.

Castanul
(Castanea sativa) este originar din SE Europei, dar creste spontan pana la 45-50˚ latitudine nordica.
In scop terapeutic, de la castanul comestibil se recolteaza coaja, florile, frunzele si semintele.

Fructele au o compozitie asemanatoare graului si sunt o sursa importanta de hidrati de carbon, fosfor, lecitina si vitamina C. Acestea contin de asemenea protide, lipide, calciu, fier, magneziu, mangan, zinc, potasiu, valoarea lor calorica fiind de 200 calorii la 100 g.

Culegerea castanelor comestibile se face de la sfarsitul lui septembrie si pana la inceputul lui noiembrie.
Piureul de castane este unul dintre putinele produse care, prelucrate termic, pastreaza in mare parte vitaminele fructului proaspat.

Proprietatile fructelor de castan

Pentru uzul intern, se folosesc fructele proaspete de castan, care se consuma coapte, fierte, sub forma de piure si in diverse combinatii. Acestea sunt excelente ca aliment, avand proprietati stomahice, bacteriostatice, antianemice si remineralizante. Castanele comestibile sunt recomandate persoanelor cu astenie fizica si intelectuala, convalescentilor, batranilor si copiilor datorita bogatiei lor de minerale si vitamine (putin degradabile in procesul prepararii).

Indicatii terapeutice

Amestecul de piure de castane si branza de vaci (in proportii egale), indulcit cu miere, este o hrana usor digerabila si foarte energizanta.
Frunzele castanului comestibil dezvolta o actiune sedativa asupra organelor respiratorii si de ceea sunt folosite pentru tratarea bronsitele (sub forma de infuzie).
Folosita tot ca infuzie, scoarta de castan are proprietatea de a scadea temperatura.
Castanele actioneaza ca tonic muscular, nervos si venos, si reduc permeabilitatea capilara. Pentru tratamentul hemoroizilor, varicelor si tromboflebitei, se consuma cate o farfurie de piure de castane indulcit cu miere inainte de micul dejun si de cina. Se face o cura de cateva saptamani.

Uz extern

Pentru utilizari externe, sunt foarte eficiente si castanele uscate (uscarea se face la fel ca la castanele salbatice).
In cazul degeraturilor sau durerilor reumatice care se agraveaza la frig, se fierb cinci maini de castane cu trei litri de apa pana cand scad la jumatate. Se filtreaza decoctul rezultat, cu care se fac spalaturi cat mai calde posibil pe locurile afectate. Aplicarea dureaza 10-15 minute si se repeta zilnic, pana la completa vindecare.

In cosmetica este folosita masca din castane si miere pentru toate tipurile de ten, datorita proprietatilor antiinflamatoare, de reducere a fragilitatii capilarelor, fotoprotectoare pentru radiatii UV. De asemenea, aceasta masca protejeaza acidul hialuronic din piele si normalizeaza secretia glandelor sebacee.

Rezultatele sunt vizibile mai ales in intarzierea procesului general de imbatranire a pielii si in revitalizarea pielii uscate, careia ii reda supletea si catifelarea. Masca se tine pe fata timp de 30 de minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta.

Contraindicatii: diabeticii si persoanele obeze nu se pot bucura de valoarea nutritionala a castanelor.


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Sep 13 2009, 09:54 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Noi le papam coapte pe plita si cu un pic de sare.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 13 2009, 09:55 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Voua va plac castanele? Daca da, cum le preferati?

Mie-mi plac ff mult si pot sa zic ca acest articol mi-a lasat un gust amar deoarece mi-a facut numai pofta... crybaby.gif eating.gif
De obicei pe la finalul lunii septembrie si inceputul lui octombrie se gasesc pe strazi, persoane ce vand castane prajite...sunt delicioase si nu se compara la gust cu cele prajite in casa...Si cele fierte merg, insa piureul...mai putin...
Abia le astept... yami.gif rolleyes.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 13 2009, 10:01 PM
Postare #4


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




QUOTE(andaro @ Sep 13 2009, 09:55 PM) *
Voua va plac castanele? Daca da, cum le preferati?

De obicei pe la finalul lunii septembrie si inceputul lui octombrie se gasesc pe strazi, persoane ce vand castane prajite...sunt delicioase si nu se compara la gust cu cele prajite in casa.
Abia le astept... yami.gif rolleyes.gif

Subscriiiu! Si in Sibiu se vinde in centru, e un loc, in fiecare an vine cineva sa vanda....n-am mai mancat demult, dar abia astept sa-mi iau sa eating.gif yami.gif Mi-ai facut pofta! tongue.gif
Nici mie nu-mi surade piureul ....wacko.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Sep 13 2009, 10:05 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



eu am mancat pana nu am mai putut doh.gif ...acum nu mai pot manca 68.gif dar tot nu ma satur de mirosul de castane


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 13 2009, 10:35 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Anul trecut, am cumparat de pe strada 100g in medie cu 2,5 lei...va dati seama ce bani fac acei care vand? Cumparand asa de la ei, ar veni ~ 25 lei/kg iar daca le cumperi de la tanti din piatza iti vine sub 10 lei/kg...( asta ca si o paranteza )...
Insa...cum am scris mai sus, prefer de cele mai multe ori sa le fac vanzare la cei ambulanti de pe strada... tongue.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinu_tza
postare Sep 13 2009, 10:37 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,694
Inscris la: 17-January 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 12,800



In zona mea sunt multe castane, asa ca de mic copil m-am delectat cu gustul lor. Iubesc castanele sub orice forma...fierte, coapte sau piure, sunt perfecte pt. mine.
Mie imi place mult, mult si piureul, cumpar la borcan de la Raureni, am testat mai multe de pe piata insa asta are continut mai mic de zahar si e pe gustul meu. Ma innebuneste aroma de rom din el (desi culmea pe eticheta ei scriu ca ar contine vanilie rolleyes.gif ) . Il mananc ca atare sau mai adaug rom si frisca. E sublim yami.gif
Am mai mancat la un moment dat la cineva castane in caramel, tot de cumparat...nu o sa uit niciodata gustul! Am incercat sa fac dar n-a fost la fel.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabrielle2003
postare Sep 13 2009, 10:39 PM
Postare #8


mami lui casian
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 23,491
Inscris la: 8-June 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 25,703



si eu pap castane si coapte dar si fierte eating.gif eating.gif
in bv nu gasesc decat in hypermarketuri si in plus mihai al meu nu papa anima1.gif



--------------------









Lista copii de octombrie 2008 si nu numai
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1467827



Destinul nu este legat de noroc; este mai degraba legat de alegere. Nu este un lucru pe care trebuie sa il astepti, este mai degraba un lucru care trebuie realizat
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 13 2009, 10:57 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Fetelor...pe la noi exista o prajiturica care se numeste " Limba de castane "...are aspectul unei limbi invelite in ciocolata...nu am gustat-o niciodata deoarece nu mi place piureul de castane...
Cam asa arata... . wacko.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabrielle2003
postare Sep 13 2009, 11:18 PM
Postare #10


mami lui casian
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 23,491
Inscris la: 8-June 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 25,703



QUOTE(andaro @ Sep 13 2009, 11:57 PM) *
Fetelor...pe la noi exista o prajiturica care se numeste " Limba de castane "...are aspectul unei limbi invelite in ciocolata...nu am gustat-o niciodata deoarece nu mi place piureul de castane...
Cam asa arata... . wacko.gif

mmmmmmmmmmmm
pt mine sigur ar fi un deliciu eating.gif


--------------------









Lista copii de octombrie 2008 si nu numai
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1467827



Destinul nu este legat de noroc; este mai degraba legat de alegere. Nu este un lucru pe care trebuie sa il astepti, este mai degraba un lucru care trebuie realizat
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 12:58 AM