Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Nuca De Cocos, ajuta cand suntem extenuati
nayara
postare Aug 25 2009, 09:27 PM
Postare #1


doreen
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,187
Inscris la: 30-December 07
Din: here
Membru nr.: 11,861



Șapte motive să mâncați acest fructScapă de oboseală cu nucă de cocos!

Nuca de cocos are un foarte ridicat conținut nutritiv și e bogată în fibre, vitamine și minerale. Este clasificată ca fiind un “aliment funcțional”, deoarece oferă multe beneficii pentru sănătate. Vă prezentăm câteva motive pentru a introduce nuca de cocos în alimentație.

1. Întărește sistemul imunitar și acționează ca o armă împotriva virușilor care pot cauza gripă, herpes, pojar, hepatita C.

2. Are efect antibacterian și vindecă ulcerul, infecțiile gâtului și ale tractului urinar, afecțiuni ale gingiei și cavității bucale, pneumonie și gonoree.

3. Acționează asupra ciupercilor și fungilor “vinovate” de candidoze, viermi intestinali, ciuperci ale piciorului sau iritații la copiii mici care apar din cauza scutecului.

4. Este un bun tonic și revitalizant, vă scapă de oboseală și se recomandă în stări de rău însoțite de lipsă de vitalitate sau în convalescență.

5. Are efect energizant, crește rezistența la efort și îmbunătățește performanțele psihice și fizice.

6. Îmbunătățește digestia și funcționarea intestinelor și favorizează absorbția substanțelor nutritive, printre care vitamine, minerale și aminoacizi, ușurează simptomele în colitele ulcerative și în ulcerele stomacale.

7. Îmbunătățește și echilibrează absorbția calciului și magneziului și este recomandat a fi folosită pentru dezvoltarea sănătoasă a oaselor și a dinților, dar și împotriva efectelor osteoporozei.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nayara
postare Aug 25 2009, 09:36 PM
Postare #2


doreen
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,187
Inscris la: 30-December 07
Din: here
Membru nr.: 11,861



Sa stiti ca am sa incerc o cura cu nuca de cocos,am inteles ca intr-adevar se fac simtite efectele revigorante pe care le are.Sambata mi-am cumpara o nuca de cocos(cand cumparati nuca de cocos aveti grija :sa ascultati clipocitul apei din interior,sa fie cumva,,limpede,,)si cand am spart-o era ..stricata si avea un gust oribil.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Aug 26 2009, 01:05 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Eu doua experiente de acest gen am avut cu nucile de cocos...stiam ca sunt benefice organismului...dar pur si simplu nu am putut sa inghit albeata respectiva...asa in stare pura...nu merge...
In schimb dulciurile de orice fel cu cocos sunt printre preferatele mele... eating.gif yami.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 24th April 2024 - 06:21 PM