Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Botezul
alexandra81
postare Jun 26 2008, 12:47 PM
Postare #21


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



Cam asa a facut nasa la botezul lui Stefi...Deci...




--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G.Raluca
postare Jun 26 2008, 01:16 PM
Postare #22


Mamica de printisorica
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,697
Inscris la: 8-March 08
Din: Verona IT
Membru nr.: 17,216



Vai Mallina chiar ca te baga in sperieti cu asa o "balaceala"...la noi a fost mai bland preotul.Deci tocmai la asta ma refer THEO draga cand spun ca este "frageda"asa micuta bebita la 1-2 saptamani.
  • Sa cam speriat nasica lui Stefi rolleyes.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Jun 26 2008, 01:21 PM
Postare #23


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Doamne Fereste Mallina da' cea chinuit bietul copilas... ohmy.gif si eu ma gandeam s-o botez repede ca in august vine sor'mea din Italia si vreau sa-mi boteze ea, sa vedem acu ce fel de bebe o sa am rolleyes.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Jun 26 2008, 02:30 PM
Postare #24


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186




QUOTE(G.Raluca @ Jun 26 2008, 03:16 AM) *
Vai Mallina chiar ca te baga in sperieti cu asa o "balaceala"...la noi a fost mai bland preotul.Deci tocmai la asta ma refer THEO draga cand spun ca este "frageda"asa micuta bebita la 1-2 saptamani.
  • Sa cam speriat nasica lui Stefi rolleyes.gif



QUOTE(Claudia Elena @ Jun 26 2008, 03:21 AM) *
Doamne Fereste Mallina da' cea chinuit bietul copilas... ohmy.gif si eu ma gandeam s-o botez repede ca in august vine sor'mea din Italia si vreau sa-mi boteze ea, sa vedem acu ce fel de bebe o sa am rolleyes.gif


Si pe Stefi tot asa l-a balacit preotul blush.gif ...Insa chiar si dupa baia asta nu a plans deloc....Depinde de fiecare copilas in parte. Al meu a fost cuminte si sunt mandra ca am trecut cuminti peste botez...


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 26 2008, 03:20 PM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(diana1318 @ Jun 26 2008, 01:46 PM) *
Parca la botezul fetitelor mele preotul a fost mai bland cumva, nu stiu ce sa zic. Chiar ca mi se face un pic frica cand vad cum a balacit-o pe Ilinca...
Daca nu a patit nimic, inseamna ca a stiut totusi cum sa o tina, chiar daca pt privitori pare un pic periculos. tzuc.gif



Amalgamul de sentimente de atunci te vor face oricum sa ti se ridice toate pe tine.......si da si la mine..partea cu scaldatul propriu zis ma speriat totdeauna....am zis ca mor si la mine......cand am vazut cum o scufunda....Doamne.....dar, inca nu am auzit accidente la Botez...nu am auzit sau nu sau patit asta nu mai stiu....

Parerea mea este ca daca este prea micut piticul....poate racii....scaldat..biserica ..rece...iesit afara imediat dupa..curent de aer...etc.....ceea ce babeste vorbind, iar, bunica mea imi spunea ca bebeiiii nu vor racii niciodata la botez......e ceva spiritual care nu permite nici un rau sa apara la scaldatul celui micut....

Despre hainutele afara si sa nu prinda apusul pe cel mic afara...eu una nu sunt prea in ele...dar le-am tinut mai ales ca mamele au fost aici pe atunci si le tineau ele mai mult...mai ales cu noi lucram ca la balamuc mai toata ziua...

Despre catolici........si ortodoxi......mama mea, ortodox, imi spunea ca treaba cu hainutele si prinsul apusului sa tin pana la botez.....in schimb, mama sotului, catolic, sa tin pana la an......mmm...asa ca.....noi am tinut in general pana la an doar treaba cu hainutele.....abia asteptam botezul sa putem sta si noi mai tarziu pe la magazine..... rolleyes.gif

Iar la botez...noi am vorbit innainte cu preotul ca apa sa fie calduta......in biserica a fost foarte placut......iar despre scufundat am incercat sa il fac pe preot sa inteleaga temerea noastra...mmm...a mers ...mai ales ca aici ...departe de tara..botezul nostru a fost ceva foarte deosebit...au fost prezentii colegii nostrii de munca...diferite religii......au fost super incantati de Biserica Romaneasca...si de ritualurile noastre.......

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 26 2008, 03:24 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Jun 26 2008, 03:37 PM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



Si eu am dus apa calda, dar stiu nenumarati copii care au fost botezati in apa rece si nici vorba de raceala.
Si da, nici eu nu am auzit sa se fi intamplat ceva rau la botezuri...
De partea cu uscatul hainitelor nu stiam , eu le-am uscat mereu pe balcon.Dar ,fiindca balconul este inchis si tineam doar un geam de la el deschis, pt ventilatie, cred ca pot spune ca le-am uscat si eu tot in casa....

Este un moment unic si cu o mare incarcatura emotionala atunci cand iti botezi puiul, dar si cu multe griji (daca...se intampla nu stiu ce...) ,mai ales la primul copil.La al doilea am fost mai relaxata, am botezat-o la aceeasi biserica, cu preot diferit e adevarat, dar un om deosebit si f bland . trandafir.gif



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jun 26 2008, 06:22 PM
Postare #27


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(diana1318 @ Jun 26 2008, 05:46 AM) *
Parca la botezul fetitelor mele preotul a fost mai bland cumva, nu stiu ce sa zic. Chiar ca mi se face un pic frica cand vad cum a balacit-o pe Ilinca...
Daca nu a patit nimic, inseamna ca a stiut totusi cum sa o tina, chiar daca pt privitori pare un pic periculos. tzuc.gif

Preotul este calugar, deci nu are experienta unui mirean, Ilinca nu a patit nimic, doar ca a deranjat-o scaldatul in sine, dormea si a trebuit s-o trezim... dar s-a comportat bine dupa, a dormit cat noi am petrecut.

QUOTE(G.Raluca @ Jun 26 2008, 06:16 AM) *
Vai Mallina chiar ca te baga in sperieti cu asa o "balaceala"...la noi a fost mai bland preotul.Deci tocmai la asta ma refer THEO draga cand spun ca este "frageda"asa micuta bebita la 1-2 saptamani.

daca sunt atentionati preotii, pot fi blanzi. unii doar apuca de umeri copilul si il inmoaie in apa, poate Theo are acest noroc.. iar de e catolica, nu trebuie sa isi faca griji pt ca la ei, doar se toarna putina apa pe frunte, deci nu e mare lucru.. poate ne anunta ce religie are rolleyes.gif

QUOTE(Claudia Elena @ Jun 26 2008, 06:21 AM) *
Doamne Fereste Mallina da' cea chinuit bietul copilas... ohmy.gif si eu ma gandeam s-o botez repede ca in august vine sor'mea din Italia si vreau sa-mi boteze ea, sa vedem acu ce fel de bebe o sa am rolleyes.gif

Claudia, iti recomand sa o botezi mai devreme, dar vorbesti cu preotul sa fie bland, cu cat e mai repede crestinata, cu atat ii va merge bine, crede-ma .. eu am botezat de 3 ori la biserici diferite, toti au procedat la fel: luau fetitele din cristelnita si aproape ca mi le aruncau in brate, spuneau ei ceva legat de ritualul asta, sa fuga necuratii sau cam asa ceva.. poate tu vei avea noroc de un preot mirean.. eu am botezat-o la manastire si stii cum sunt calugarii, nu au experienta cu bebicii si cele lumesti..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Jun 26 2008, 07:00 PM
Postare #28


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



Motivul pt.care vroiam sa o botez mai repede e faptul ca sunt departe de Romania si la sf.lui august imi vin rudele sa-mi vada rotofelul si ma gandeam ca este oportun sa facem si botezul mai ales ca vine atata lume sa-mi vada micuta.Depinde,bineinteles si de cat de dezvoltata va fi la nastere si cum va fi dupa nastere,daca se va dezvolta bine,daca va fi sanatoasa(Doamne ajuta!) si bineinteles ca voi vedea ce va fi dupa nastere,sper sa fie totul bine...
Cunosc pe cineva care a botezat copilul la 3 saptamani si totul a decurs de minune.
La urma urmei,sunt constienta ca depinde totul de fiecare copil in parte,nimeni nu-i la fel,cu totii suntem unici...dar vroiam sa aud si alte pareri in legatura cu botezul pentru a sti cum sa fac mai bine la momentul respectiv.
Nu am zis ca tin musai sa fac botezul atat de repede,dar daca va fi bine il voi face,daca nu,nu este nici un capat de tara sa mai asteptam cateva saptamani...dar,era doar pt.faptul ca eram inconjurati de rudele din tara si mi-ar fi placut sa fim cu totii impreuna la un asemenea eveniment.
Va multumesc de raspunsuri!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 26 2008, 07:18 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Theo @ Jun 26 2008, 08:00 PM) *
Motivul pt.care vroiam sa o botez mai repede e faptul ca sunt departe de Romania si la sf.lui august imi vin rudele sa-mi vada rotofelul si ma gandeam ca este oportun sa facem si botezul mai ales ca vine atata lume sa-mi vada micuta.Depinde,bineinteles si de cat de dezvoltata va fi la nastere si cum va fi dupa nastere,daca se va dezvolta bine,daca va fi sanatoasa(Doamne ajuta!) si bineinteles ca voi vedea ce va fi dupa nastere,sper sa fie totul bine...
Cunosc pe cineva care a botezat copilul la 3 saptamani si totul a decurs de minune.
La urma urmei,sunt constienta ca depinde totul de fiecare copil in parte,nimeni nu-i la fel,cu totii suntem unici...dar vroiam sa aud si alte pareri in legatura cu botezul pentru a sti cum sa fac mai bine la momentul respectiv.
Nu am zis ca tin musai sa fac botezul atat de repede,dar daca va fi bine il voi face,daca nu,nu este nici un capat de tara sa mai asteptam cateva saptamani...dar,era doar pt.faptul ca eram inconjurati de rudele din tara si mi-ar fi placut sa fim cu totii impreuna la un asemenea eveniment.
Va multumesc de raspunsuri!



Thanks' .....sunt total in acord cu tine......cred ca ai cel rezonabil motiv sa gandesti asa....si eu sunt departe si stiu cum e...la noi la botez au fost numai de aici....mai nimeni din tara....si e putin aiurea......asa ca te inteleg.....deci, asteptam atunci sa ne spui cum e cu botez urgent!!!!! partners.gif wink.gif smile.gif tzuc.gif

Si nu uita ca poate baby te va da peste cap cu data, poate....doar daca nu va fii C section..... blush.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Jun 26 2008, 07:22 PM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



QUOTE(USA @ Jun 26 2008, 07:18 PM) *
Thanks' .....sunt total in acord cu tine......cred ca ai cel rezonabil motiv sa gandesti asa....si eu sunt departe si stiu cum e...la noi la botez au fost numai de aici....mai nimeni din tara....si e putin aiurea......asa ca te inteleg.....deci, asteptam atunci sa ne spui cum e cu botez urgent!!!!! partners.gif wink.gif smile.gif tzuc.gif

Si nu uita ca poate baby te va da peste cap cu data, poate....doar daca nu va fii C section..... blush.gif

Iti multumesc ca ma intelegi,sa decurga totul bine cu bebelul si abia astept sa povestesc cum a fost cu botezul urgent si vorba ta,cine stie,poate vine mai repede decat data stabilita,eu am o presimtire ca asa va fi,acum sa vedem... rolleyes.gif
Te pup ! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 10:05 PM