Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

23 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Gradinita, Cine va merge la gradi la toamna? Unde?
simina
postare Jul 16 2008, 06:58 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(diana1318 @ Jul 11 2008, 08:04 PM) *
Ce se poate intampla daca un copil musca un altul care are Sida si inghite sangele lui ?


doh.gif HIV se trasmite doar prin contact sexual sau prin folosirea de ace contaminate la injectii.Trist,daca nici la vremea asta inca nu s-a aflat acest lucru.Si oricat de tare ar fi muscat un copil,de unde sa inghita sange?Am mai vazut exagerari la mamele copiilor de gradinita,dar asta depaseste orice inchipuire.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Jul 16 2008, 07:15 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(simina @ Jul 16 2008, 07:58 PM) *
doh.gif HIV se trasmite doar prin contact sexual sau prin folosirea de ace contaminate la injectii.Trist,daca nici la vremea asta inca nu s-a aflat acest lucru.Si oricat de tare ar fi muscat un copil,de unde sa inghita sange?Am mai vazut exagerari la mamele copiilor de gradinita,dar asta depaseste orice inchipuire.


Eu stiu ca se transmite si prin sange iar copilul care a muscat-o pe fetita mea sigur a ramas cu sange in gura dupa cum arata muscatura, a fost rana in toata regula. Mai intereseaza-te si apoi mai vorbim. Am luat asta acum de pe un site :
'Doar ustensilele care pot taia pielea sau provoca sangerarea (acele pentru acupunctura, seringi, piercing-urile, tatuajele, lamele de ras, obiectele utilizate pentru tratamentul dentar sau pentru manichiura) trebuie sa fie de unica folosinta sau trebuie sa fie dezinfectate dupa fiecare utilizare.'

Ti se pare ca dintii nu intra aici ? Sau ca sangele contaminat ajuns asa in organism nu prezinta risc?



Aceasta postare a fost editata de diana1318: Jul 16 2008, 07:22 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 16 2008, 07:38 PM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(diana1318 @ Jul 16 2008, 08:15 PM) *
'Doar ustensilele care pot taia pielea sau provoca sangerarea (acele pentru acupunctura, seringi, piercing-urile, tatuajele, lamele de ras, obiectele utilizate pentru tratamentul dentar sau pentru manichiura) trebuie sa fie de unica folosinta sau trebuie sa fie dezinfectate dupa fiecare utilizare.'

Ti se pare ca dintii nu intra aici ? Sau ca sangele contaminat ajuns asa in organism nu prezinta risc?


Pai si pe unde intra sangele?Tratamentul dentar inseamna intepaturi,eventual taieturi,tatuajele la fel,la manichiura la fel...mana poate capata taieturi...In cazul muscaturii,eventualul sange(desi nu vad de unde sa apara si ala),nu are cum contamina ,pentru ca nu are cum intra in contact cu sangele propriu?...Pfff...!

Asta e clar discriminare.Ma ierti pentru ca sunt asa directa,dar nu are cum sa se transmita hiv in felul asta.Intreaba un medic.

Sincer,mie imi e mai frica de tratamentele efectuate in spitale sau policlinici,decat de statul in aceiasi incapere cu un copil contaminat cu hiv.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jul 16 2008, 07:38 PM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




Incep cu ...sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea!!!!

Informatii de pe net oFloare1.gif


O cantitate destul de mare de lichide infectoase


LICHIDE INFECTIOASE
INCARCATURA VIRALA


Singe

(chiar si cel menstrual)
foarte mare

sperma
mare

secretie vaginala
nu chiar atat de mare, suficienta insa pentru o cotaminare

lapte de mama
mai mica, suficienta insa pentru o contaminare







2. Porti de intrare in corp pentru HIV:

Rani deschise
Suprafete de piele inflamate (purulente)
Suprafete de piele zgiriate
Mucoase inflamate, ranite
Tesuturi extrem de sensibile- la suprafata mucoasei intestinului, vaginului precum si uretrelor

LICHIDE NEINFECTIOASE
INCARCATURA VIRALA

saliva
nici una sau minima

transpiratie
nici una sau minima

lacrimi
nici una sau minima

fecale
minima

urina
minima

HIV este deosebit de sensibil si nu poate trai in afara corpului. Masurile de igiena obisnuite in casa si in spital sunt suficiente pentru a-l face inofensiv.


Virusul imunodeficientei umane - HIV - se gaseste, in diferite concentratii, in fluidele biologice : sange, sperma, secretii vaginale si uretrale, lapte matern, saliva, secretii nazale, urina, lacrimi. Fluidul cu cea mai mare incarcatura virala si cel mai mare potential de infectare este sangele. Chiar daca se afla si in saliva, lacrimi, urina, virusul imunodeficientei umane (HIV) se afla intr-o cantitate insuficienta pentru a infecta.

Cum se poate transmite virusul imunodeficientei umane - HIV

Virusul imunodeficientei umane - HIV - se transmite prin contactul dintre fluidele infectate si mucoasele organismului sau prin contactul dintre fluidele infectate si asa-numitele solutii de continuitate care sunt mici rani sau leziuni ale organelor genitale, care uneori pot fi cauzate de alte infectii.

Principalul mod de transmitere a virusului imunodeficientei umane (HIV) este contactul sexual neprotejat cu o persoana infectata. Este vorba despre toate formele de sex - vaginal, oral si anal. Indiferent de faptul ca probabilitatea transmiterii este diferita, oricare tip de sex neprotejat reprezinta un risc de infectare.
Alte modalitati de infectare cu HIV (virusul imunodeficientei umane)

folosirea in comun de ace si seringi nesterilizate.
Cea mai raspandita infectare este in cazul consumatorilor de droguri injectabile - sangele unei persoane infectate cu HIV poate ramane pe ac sau pe seringa iar virusul patrunde direct in sangele celui care va folosi aceasta seringa. Foarte important - in cazul unui tratament injectabil, acesta trebuie administrat folosind o seringa de unica folosinta, al carui ambalaj trebuie desfacut in prezenta pacientului.
de la mama infectata la fat.
In cazul in care femeia insarcinata este seropozitiva ea poate transmite fatului virusul in perioada de sarcina. De asemenea este posibila transmiterea virusului in timpul nasterii, de aceea este recomandat ca nasterea sa se faca prin cezariana. Fiindca se afla si in laptele matern, virusul imunodeficientei umane poate fi transmis de la mama seropozitiva la copil in timpul alaptarii.
prin echipament nesterilizat.
In cazul tatuajelor sau piercing-ului exista riscul transmiterii virusului imunodeficientei umane daca echipamentul este folosit la o persoana seropozitiva si apoi la o alta persoana, fara sterilizare. De asemenea, nu trebuie folosit de la un client la altul nici tusul, deoarece exista riscul ca acest lichid sa contina sange infectat de la clientul precedent. Aceeasi precautie si in cazul cabinetelor cosmetice, de acupunctura, de stomatologie. Trebuie acordata o mare atentie respectarii, de catre personal, a regulilor de asepsie (sterilizare a instrumentarului) si antisepsie (dezinfectie a suprafetelor sau echipamentului cu care vin in contact clientul / pacientul).
prin transfuzii de sange, transplant de organe sau fertilizare in vitro cu materiale de la un donator seropozitiv.
Probabilitatea infectarii pe aceasta cale este, astazi, foarte mica, sangele, produsele din sange si sperma donate fiind testate inainte de a fi utilizate in interventii medicale. Este necesara o atentie deosebita pentru cazurile in care exista probabilitatea ca acestea sa nu fie testate.
prin accidente.
atunci cand se acorda primul ajutor unei persoane seropozitive care a suferit un accident cu sangerare, fara a respecta minime masuri de precautie (ex : manusi de examinare). Virusul poate fi transmis prin orice fel de interventii cu instrumente taioase sau care inteapa si care sunt murdarite de sange provenind de la o persaona infectata cu HIV.

Cum NU se transmite virusul imunodeficientei umane - HIV

folosind aceeasi vesela sau aceleasi tacamuri cu o persoana infectata
atingand, imbratisand sau sarutand o persoana infectata
folosind aceeasi toaleta, sala de sport sau piscina cu o persoana infectata
folosirea in comun a unui computer, unei carti sau unor rechizite, cu o persoana infectata
prin intepaturi de tantari si alte insecte
de la animale la om (animalele, cu exceptia unei singure specii de maimute, nu sunt purtatoare de HIV)
stand in aceeasi camera cu o persoana infectata
prin tuse, stranut, respiratie
prin alimente

Concluziile le trage fiecare oFloare1.gif
...si haideti sa nu ne necajim...si sa zicem...apara-ne Doamne!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G.Raluca
postare Jul 16 2008, 09:50 PM
Postare #25


Mamica de printisorica
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,697
Inscris la: 8-March 08
Din: Verona IT
Membru nr.: 17,216



[quote name='diana1318' date='Jul 16 2008, 01:45 PM' post='231574'


Oare in alte tari cum o fi ? Stie cineva ?


[/quote]


Fetita mea tocmai a incheiat un am de gradinita aici in Italia...la inscriere nu am prezentat absolut nici un fel de adeverinta medicala nici pentru ea si nici pentru noi ca parinti.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Jul 16 2008, 10:19 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



QUOTE(diana1318 @ Jul 11 2008, 04:01 PM) *
Anul trecut am inscris-o si noi pe Adela la gradinita si ni s-au cerut urmatoarele :
1. La inceput - cererea de inscriere
- certificat nastere

2. In toamna : -adevererinte salariat - ambii parinti (daca lucreaza amndoi); pt alta situatie, trebuie intrebat la gradinita. Noi am dus o adeverinta de salariat atunci.

- analize medicale ale ambilor parinti :
* test sange -pt RBW (Sifilis)
* radiologie plamani -pt tuberculoza
Si cam atat.
Succes !
Uitasem, mai e ceva : vaccinarile puiului , luate de la medicul de familie.

Anul trecut noi am incheiat 6 ani de gradinita,batuti pe muchie rolleyes.gif
Si ai mei au fost la gradinita cu program prelungit;pe langa aceste analize,mama a trebuit sa duca adeverinta de la ginecolog,ca nu sufera de vreo boala ginecologica transmisibila.Si analizele parintilor s-au cerut doar la inceperea primului an de gradinita si ptr noi au fost valabile si cand a inceput Adela.....deci, ca parinti am facut analize doar in primul an din cei 6.
Iar ptr copii,in fiecare an trebuia analiza coproparazitologica,....nu se primeau in gradinita copiii care aveau paraziti,trebuiau tratati inainte....vaccinarile deasemenea se duc doar la inceputul gradinitei,ptr ca se pastreaza la dosar,la fel si copia dupa certificatul de nastere....,iar avizul de la medicul de familie,cu specificatia"clinic sanatos"(dupa ce duceam si rezultatul de la copro)era valabila doar 24 de ore.

Succes tuturor puiutilor la integrarea in colectivitatea gradinitei tzuc.gif hug.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jul 17 2008, 10:30 AM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(simina @ Jul 16 2008, 07:58 PM) *
Am mai vazut exagerari la mamele copiilor de gradinita,dar asta depaseste orice inchipuire.




Simina, fa un efort si renunta la tonul asta plin de superioritate. Nu le poti sti pe toate, oricat de mult ti-ar place asta.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Jul 17 2008, 12:12 PM
Postare #28


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922



Daca ati afla ca in grupa/clasa cu fiul/fiica voastra este un copil cu HIV, cum ati reactiona? oare nu v-ar fi DELOC teama? SINCER!!???
chiar daca nu aveti curajul sa raspundeti sincer, macar stiu ca va veti gandi la aceasta posibila situatie....si veti fi mai putin vehemente in acuze..........


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jul 17 2008, 12:20 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Probabil ca acum, majoritatea vor afirma ca nu le este teama de astfel de copii, ca isi educa copiii astfel incat acestia sa socializeze cu toti ceilalti din colectivitate, dar sigur, macar o data, vazand sau auzind de un copil bolnav, ati avut tendinta de a spune "Doamne fereste" si v-ati tras copilul de mana, parca pentru a-l proteja.
In general, persoanele care au pretentia ca "le stiu pe toate", ii pun la "colt" pe acesti copiii, fara pic de remuscare. Hai sa invatam o lectie de la copiii nostri: sa fim oameni

Aceasta postare a fost editata de VALERIA OANA: Jul 17 2008, 12:22 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 17 2008, 01:28 PM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Ei,nu sariti la mine asa...poate am fost un pic prea caustica aseara...Scuze,daca deranjez cu opiniile mele.Nu am pretentia ca le stiu pe toate,ci doar ca interpretez corect un text citit pe net.

Cat despre teama...copilul interactioneaza cu alti oameni,indiferent cat l-as tine eu intr-un glob de sticla.Si mie personal nu mi-ar conveni sa-mi intep copiii pentru efectuarea de teste la fiecare inceput de an scolar.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

23 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 24th April 2024 - 02:52 AM