Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7829 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Octombrie 2008
pissy18kat
postare Mar 8 2008, 01:43 AM
Postare #21


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



dragi burtici si mamici va doresc o sarcina cat mai usoara si o nastere si mai usoara si fara probleme

la multzi ani pentru 8 martie si tot ce va doriti


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maimai
postare Mar 8 2008, 02:42 PM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,404



QUOTE(pissy18kat @ Mar 8 2008, 01:43 AM) *
dragi burtici si mamici va doresc o sarcina cat mai usoara si o nastere si mai usoara si fara probleme

la multzi ani pentru 8 martie si tot ce va doriti

buna fetelor, si la multi ani! 1octombrie se pune?
avem deja 11 saptamani, si am fost la un echo deja, si peste 1 sptamana mergem din nou, toate aalizele au iesit bine, si asteptam sa vedem ce va fii.
taticul isi doreste tot fetita wink.gif , sa ne auzim de bine
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Flory81
postare Mar 11 2008, 01:41 AM
Postare #23


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 28-February 08
Membru nr.: 16,356



Buna viitoarelor mamici de octombrie,
Vreau sa ma alatur si eu voua. Tocmai am fost la medic si mi-a confirmat o sarcina de 6 saptamani. gravida.gif Doctorul a calculat 6 sapt de la ultima menstr. Asa se calculeaza sau de cand a avut loc ovulatia?
Lamuriti-ma va rog si pe mine.
Am facut deja analizele necesare si Luni in 17 avem programare la echo. Speram ca totul sa fie bine.
Voi cum va mai simtiti?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
postare Mar 11 2008, 03:38 PM
Postare #24


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 40
Inscris la: 11-December 07
Din: bacau
Membru nr.: 11,079




si eu cred ca sunt o mamica de octombrie ,daca nu chiar de noiembrie, nu stiu cum sa calculez 1_3ani.gif , ca deabia am 6-7 saptamani, va poooop tzuc.gif ; imi e rau stari de greata dar nu am vomat pana acum sper ca de acum incolo sa nu ma apuce ca tare e rau cica si mai pierzi si din vitamine, mananc paine prjita si seara mai apuc sa mananc mancare gatita, daca mai aveti si alte remedii de combatere a starilor de rau va rog sa mi le spuneti ca eu incerc, tot ce pot sa mai mananc sunt acriturile
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delala
postare Mar 11 2008, 05:44 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,626
Inscris la: 1-March 08
Din: Bihor
Membru nr.: 16,594



Draga Irinica si eu am stari de greturi, dar nu f mari. Eu am vomat de 2 ori pana acu dar e f rau. Eu manac multa mancare gatita si fructe, desi de la un toimp nu mai pot manca f bine fructele. Manac putin dar f des, la o ora jumate, 2 ore ma apuca foamea. O sa incerc si eu cu paine prajita desi se spune ca nu e bine sa se manace multa paine in perioada de sarcina ca ingrasa mult.
Iti doresc o sarcina usoara si multa sanatate. Sa ne dea Domnul un bb.gif sanatos.
floare2.gif


--------------------



Blogul meu ... [url="http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=230"]http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=230</a>
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Mar 13 2008, 04:16 AM
Postare #26


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



QUOTE(delala @ Mar 4 2008, 02:21 PM) *
Nu stiti in primul trimestru de sarcina ce fel de ecografie se recomanda? 2D sau 3D? Am inteles ca e necesara o ecografie mai amanunita intre saptamanile 10 si 12.
Sanatate si crestere mare la bebelusi.


Pot sa-ti spun despre mine ca, pana la 20 de saptamani m-am multumit cu ecografiile normale (nu stiu daca 2d sau 3d) pe care mi le facea dr. mea la cabinet, lunar. La 20 de saptamani (atat a trebuit obligatoriu sa am pentru ca eco sa fie relevanta) am facut prima 4D (cand am aflat cu certitudine si sexul bebelusului meu) si ar fi fost suficienta, dar eu am vrut sa mai fac una si la 27 de saptamani. De la 7 luni jumate am mers la control la 2 saptamani, iar in luna a noua in fiecare saptamana. Fiecare control se solda cu cate o eco.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
postare Mar 13 2008, 08:37 AM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 40
Inscris la: 11-December 07
Din: bacau
Membru nr.: 11,079





multumesc delala bouncy.gif de incurajari si sfaturi, dar ieri dimineata am dat startul la vomat, imi pare rau sa spun asta, dar dupa ce te eliberezi te simti mai bine decat sa ai starea de rau o zi intreaga, cum se manifesta la mine. Asta e trebuie sa trecem prin toate astea ca sa ne vedem bb.gif ; va poop si va doresc sa aveti o sarcina usoara dragi gravida.gif iar pt mamici carut.gif sa fiti sanatoase alaturi de copii si cei dragi, mai vbim

Aceasta postare a fost editata de irinica: Mar 13 2008, 08:52 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmyta
postare Mar 13 2008, 10:59 AM
Postare #28


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 400
Inscris la: 11-January 08
Din: iasi
Membru nr.: 12,407



Buna dragi viitoare mamici!
Sunt si eu o vii toare mamica de octombrie, mai exact de sfarsit de octombrie. Am facut o ecografie endovaginala saptamana trecuta si aveam aproape 6 saptamani. Acum cred ca am cam 7 sapt gravida.gif . Mai am o fetita de 2 ani si 4 luni. Desi am mai trecut o data printr-o sarcina tot am emotii. Nu ma prea impac cu starea de rau, mie greata de la mirosurile dulci. Dar asta e, ma consolez cu gandul ca acus or sa treaca.
Va urez o sarcina fara probleme si va pup tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kitty_cost
postare Mar 16 2008, 10:25 PM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 11
Inscris la: 16-March 08
Membru nr.: 17,882



Buna, mamici si viitoare mamici !!
Sunt o viitoare mamica de sfarsit de octombrie si noua pe forum . Ma bucur ca ne putem scrie si povesti.... am vazut ca multe dintre voi au mai avut si au ceva probleme cu sarcina.... la fel si eu .
Mai bine zis povestea mea suna asa : in urma cu 4 ani am avut un avort spontan , anul trecut in iunie am avut o sarcina extrauterina tubara, rupta cu hemoperitoneu.. operatie de urgenta ! Iar , anul acesta m-am trezit ca am ramas insarcinata; mai exact in februarie cand trebuia sa vina menstruatia .. nu a mai venit ! Sincer, cand am vazut testul pozitiv nu am putut sa ma bucur ,imi era frica sa nu fie iarasi exrauterina dar, dupa mai multe ecografii mi s-a spus ca e normala.. in uter. Bucuria nu a tinut chiar mult pt ca la cateva zile am inceput sa am contractii si o scurgere maro...
Am mers urgent la dr si mi-a dat sa iau scobutil, duphaston si sa fac 1 fiola de fitomenadion. In cateva zile durerile si scurgerile maro au cedat dar, de ieri a reaparut scurgerea.... de aceasta data neinsotita de dureri. Maine fiind luni o sa merg iar la dr sa vad care e problema.
Sper, sa fie bine pana la urma...
Va-ti confruntat careva dintre voi cu asa ceva ? Ati avut probleme de genul acesta?
Tare mult as vrea sa povestim...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
madox
postare Mar 17 2008, 08:45 AM
Postare #30


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 20-March 07
Membru nr.: 2,742



Salut!Si eu am trecut mai rar pe aici pt ca nu am mai avut timp pt postari...dar de urmarit am urmarit totul.
Am facut o ecografie la 7 saptamani si totul e ok acum avem deja 8 saptamani si 3 zile tongue.gif .
Am avut si astfel de scurgere dar fara dureri...pe moment am luat no spa si am stat linistita in pat...dupa 5 zile scurgerea s-a repetat dar era cu o zi innainte sa merg la medic asa ca am asteptat sfatul lui,intre timp am luat no spa.
Medicul mi-a recomandat un tratament pentru iminenta de avort,Duphaston 3 pe zi,Utrogestan 2 pe zi dimineata si seara intravaginal si Vit E una pe zi,multa odihna,repaus fizic si sexual.Mi-a dat si acid folic una pe zi.De atunci totul este ok,mai trec prin perioade de greata si uneori varsaturi dar se vor termina ele biggrin.gif
Saptamana asta cred ca voi ajunge din nou la medic,daca nu saptamana viitoare.Pupici si sarcina usoara va doresc!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7829 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 07:52 AM