Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  « < 8 9 10 11 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zile De Vis In Romania....intalniri De Neuitat!, Cum am gasit tarsioara noastra dupa 6 ani!
USA
postare Oct 21 2010, 03:55 PM
Postare #91


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Cat despre atitudinea romanilor despre romani....daa, o intalnesc si pe aici......dar nu asta ne defineste.....despre astea auzim, ptr ca raul iese mult mai usor la iveala.....dar aici.....romani in marea majoritate, sunt o mandrie....si ptr localnici si ptr tara.....cei care suntem oameni, si suntem marea majoritate....ne folosim de orice ocazie de a ne face cunoscuti, ca si natie....am cunoscut enorm de multi romani plecati , care sunt implicatii, mai mult ori mai putin, in a face auzita natia si traditiile noastre....

Inclusiv aici la biserica, organizam anual "Targul Romanilor" chiar langa biserica, se vine cu mancare romaneasca, muzica romaneasca populara ori usoara.....ne imbracam in straie traditionale romanesti....si tare fain, sa vezi cum vin americani, spanioli, ori orice alta natie....sa vada sa cunoasca, sa ii vezi zambind de placerea celor descoperite despre noi....

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 21 2010, 03:56 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulia_marina
postare Oct 21 2010, 04:04 PM
Postare #92


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,576
Inscris la: 12-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,494



QUOTE(USA @ Oct 21 2010, 03:55 PM) *
Cat despre atitudinea romanilor despre romani....daa, o intalnesc si pe aici......dar nu asta ne defineste.....despre astea auzim, ptr ca raul iese mult mai usor la iveala.....dar aici.....romani in marea majoritate, sunt o mandrie....si ptr localnici si ptr tara.....cei care suntem oameni, si suntem marea majoritate....ne folosim de orice ocazie de a ne face cunoscuti, ca si natie....am cunoscut enorm de multi romani plecati , care sunt implicatii, mai mult ori mai putin, in a face auzita natia si traditiile noastre....

Inclusiv aici la biserica, organizam anual "Targul Romanilor" chiar langa biserica, se vine cu mancare romaneasca, muzica romaneasca populara ori usoara.....ne imbracam in straie traditionale romanesti....si tare fain, sa vezi cum vin americani, spanioli, ori orice alta natie....sa vada sa cunoasca, sa ii vezi zambind de placerea celor descoperite despre noi....


Ce am spus despre atitudinea adoptata de unii sa stii ca nu generalizez. Sunt chiar mandra ca sunt romani care sunt mandrii ca sunt romanii, tocmai asta e ... sa nu ne fie rusine cu lucrul asta!
Insa sunt din pacate putini care fac gestul asta. Fratele meu este in Italia, la munca, sperand ca toti un trai mai bun, si imi spune la telefon cum se cearta cu italieni pentru ca majoritatea unde este el (adevarat ca in sud) ne considera borfasi, hoti si tigani. Daca aude ca esti roman fug de rup pamantul Si ai vazut bine ce s-a intamplat cu ramnaca aceea, asistenta in Italia iar tipul, criminalul radea cand a fost arestat, iar ce-i mai groaznica este ca are sustinatori care il incurajeaza pentru ce a facut. Cu siguranta daca ea era frantuzoaica s-au englezoaica nu mai era asa.....

Cat despre ce-ai postat cu America tara visurilor tale si loteria vizelor.......... nu iti pot spune ca sunt nascuta pe 04.07 smile.gif si am inteles ca ar fi obtinut viza mai usor decat altul nascut in alta zi sau luna......


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 21 2010, 04:05 PM
Postare #93


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Cat despre viata ori atitudinea lor fata de noi....sa iti spun ca aici nu am simtit acest lucru...sincer, poate am yo noroc..dar, am fost trata mereu ca si una de a lor....chiar jobul, unde lucrez de 6 ani, am ajuns sa fiu ca si parte din familia companiei.....e greu pana capeti increderea lor, dar si cand ai capatato ai drum deschis clar.....
Mult mai rau m-am simtit in tara muncid la o firma de turci, pana sa plec...ma simteam austera in propria tara...aici insa, este acest respect fata de cel de langa tine....este incredibil


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 21 2010, 04:14 PM
Postare #94


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




QUOTE(iulia_marina @ Oct 21 2010, 05:04 PM) *
Ce am spus despre atitudinea adoptata de unii sa stii ca nu generalizez. Sunt chiar mandra ca sunt romani care sunt mandrii ca sunt romanii, tocmai asta e ... sa nu ne fie rusine cu lucrul asta!
Insa sunt din pacate putini care fac gestul asta. Fratele meu este in Italia, la munca, sperand ca toti un trai mai bun, si imi spune la telefon cum se cearta cu italieni pentru ca majoritatea unde este el (adevarat ca in sud) ne considera borfasi, hoti si tigani. Daca aude ca esti roman fug de rup pamantul Si ai vazut bine ce s-a intamplat cu ramnaca aceea, asistenta in Italia iar tipul, criminalul radea cand a fost arestat, iar ce-i mai groaznica este ca are sustinatori care il incurajeaza pentru ce a facut. Cu siguranta daca ea era frantuzoaica s-au englezoaica nu mai era asa.....

Cat despre ce-ai postat cu America tara visurilor tale si loteria vizelor.......... nu iti pot spune ca sunt nascuta pe 04.07 smile.gif si am inteles ca ar fi obtinut viza mai usor decat altul nascut in alta zi sau luna......

Sa iti mai zic ceva, acum nu trebuie sa generalizam situatia vizavii de romani din italia...ptr ca globul e mare...si romani sunt peste tot...daa, acolo e aiurea..stiu si aflu mereu de situatia lor...dar noi de prin alte tarii le sustinem cauza romanilor si le dam peste bot italienilor CARE REACTIONEAZA ASA.....si iti spun, ca iar nu e generala situatia nici acolo.....daa, mai rau in sud...dar sunt destui romani, care nu simtit nici o schimbare vizavii de ei ca si oameni...ptr ca sunt oameni ce au dovedit ce fel sunt....so, asa cum sunt si in tara, feluri si feluri de oameni..ca de fapt oriunde pe glob...e normal sa apara si situatii tensionate, ptr ca nu sunt de caracter....asa cum sunt si italieni tot asa, fara caracter..dar sa nu generalizam...si pe ce se face publicitate mai mare, de ce situatia nu se limiteaza.....so, iar vin si zic ca sunt interese mult mai mari decat noi, cei de zii cu zii...

Nu am inteles ce ai vrut sa spui de "nu iti pot spune ca sunt nascuta pe 04.07 smile.gif si am inteles ca ar fi obtinut viza mai usor decat altul nascut in alta zi sau luna".....faptul ca esti nascuta de ziua independentei?
Viza, se obitine pe baza omului-prima impresie....m-am super convins, ei simt oamenii de foarte multe ori...in plus a unei dovezi de situatie materiala.....si a documentelor, 2 ani vechime la locul de munca pe calificare, calificativele in facultate-la mine a super contat...multe documente de la parinti, etc.....si cam asta!...toate cele auzite ca data de nastere ar conta sincer nu am auzit pe nimeni...si sunt la zii cu romanii din diaspora ajunsi aici prin loterie ori nu...(yo sunt nascute pe 01.05)..conteaza mult daca ai pe cineva in America, ca si suport..

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 21 2010, 04:20 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulia_marina
postare Oct 21 2010, 04:17 PM
Postare #95


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,576
Inscris la: 12-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,494



Sunt convinsa, nu exista padure fara uscaturi, si ei au lucrurile lor rele si buna, oamenii lor rai si oamenii lor buni, am priteni plecati de multa vreme care s-au integrat in societatea lor bine, prietena mea cea mai buna este in Spania de mai bine de 5 ani, Varul meu e in Italia dein 2000, insa nu despre ai era vorba sau de cei e ii indonjoara pe ei ci cei ai nostri care ne vorbesc de rau si de cei ai lor care ne privesc rau. Problema este ca se inmultesc pe zi ce trec. Pentru ca in loc sa fim reprezentati de oamen ca voi care si-au pastrat principiile sanatoase, valorile si traditiile, modul placut de a trai si a inveseli cu prezenta ta, suntem mai mult reprezentati de personaje asa cum am spus snoabe, inculte si parvenite! Primul este guvernul nostru! El e pionul numarul 1 care ne reprezinta, si ce avem niste alesi care ne-au mintit furat si ne vor minti si fura in cntinuare pentru ca e clar ca au pus monopol pe putere!


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulia_marina
postare Oct 21 2010, 04:19 PM
Postare #96


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,576
Inscris la: 12-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,494



QUOTE(USA @ Oct 21 2010, 04:14 PM) *
Nu am inteles ce ai vrut sa spui de "nu iti pot spune ca sunt nascuta pe 04.07 smile.gif si am inteles ca ar fi obtinut viza mai usor decat altul nascut in alta zi sau luna".....faptul ca esti nascuta de ziua independentei?
Viza, se obitine pe baza omului....m-am super convins, ei simt oamenii de foarte multe ori...in plus a unei dovezi de situatie materiala.....si a documentelor, 2 ani vechime la locul de munca pe calificare, calificativele in facultate-la mine a super contat.....si cam asta!...toate cele auzite ca data de nastere ar conta sincer nu am auzit pe nimeni...si sunt la zii cu romanii din diaspora ajunsi aici prin loterie ori nu...(yo sunt nascute pe 01.05)



Sigur este asa, omul conteaza, caci cu siguranta daca s-ar fi dus un delicvent nu ar mai fi contat data lui de nastere, insa au avut o perioada cand era un atu, nu imi aduc aminte perioada, insa e vb de vremuri vechi.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 21 2010, 04:39 PM
Postare #97


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(iulia_marina @ Oct 21 2010, 05:17 PM) *
Sunt convinsa, nu exista padure fara uscaturi, si ei au lucrurile lor rele si buna, oamenii lor rai si oamenii lor buni, am priteni plecati de multa vreme care s-au integrat in societatea lor bine, prietena mea cea mai buna este in Spania de mai bine de 5 ani, Varul meu e in Italia dein 2000, insa nu despre ai era vorba sau de cei e ii indonjoara pe ei ci cei ai nostri care ne vorbesc de rau si de cei ai lor care ne privesc rau. Problema este ca se inmultesc pe zi ce trec. Pentru ca in loc sa fim reprezentati de oamen ca voi care si-au pastrat principiile sanatoase, valorile si traditiile, modul placut de a trai si a inveseli cu prezenta ta, suntem mai mult reprezentati de personaje asa cum am spus snoabe, inculte si parvenite! Primul este guvernul nostru! El e pionul numarul 1 care ne reprezinta, si ce avem niste alesi care ne-au mintit furat si ne vor minti si fura in cntinuare pentru ca e clar ca au pus monopol pe putere!


Asa cum spuneam aici e buba in mare, dar si in oamenii de rand care pur simplu uita sa aprecieze ce au, ori isi doresc mai mult decat pot duce..nu de putine ori am fost surprinsa sa realizez, cand am fost in tara, ca cei ce ne ascultau asa la discutii la o tuica.....cand aflau ce viata simpla ducem aici....ca aici apreciem mult mai mult un "buna ziua" spus cu zambet de un necunsocut pe strada...linistea naturii....simpletea unei zile...ca daa ai acess la credit mai usor, ori aveai, si ca iti poti face un trai cat de cat mai bun....dar un credit ramane tot un credit....si multi dintre cei reintorsi in tara, chiar si in vacanta uita sa specifice ca defapt, toate cate are sunt pe datorie....ptr ca asa se traieste aici...

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 21 2010, 04:41 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 21 2010, 09:14 PM
Postare #98


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(iulia_marina @ Oct 21 2010, 05:19 PM) *
Sigur este asa, omul conteaza, caci cu siguranta daca s-ar fi dus un delicvent nu ar mai fi contat data lui de nastere, insa au avut o perioada cand era un atu, nu imi aduc aminte perioada, insa e vb de vremuri vechi.

Daaa, cam asa.....noua cand ni s-a spus ca sa revenim in 4/5 ore sa ne ridicam pasapoartele cu viza....am crezut ca nu auzim bine, am chiar intrebat tipul de acolo.....ca e sigur ori glumeste?....faza pe care au ras mai toti din jur! oFloare.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 21 2010, 09:16 PM
Postare #99


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(USA @ Oct 21 2010, 04:55 PM) *
Cat despre atitudinea romanilor despre romani....daa, o intalnesc si pe aici......dar nu asta ne defineste.....despre astea auzim, ptr ca raul iese mult mai usor la iveala.....dar aici.....romani in marea majoritate, sunt o mandrie....si ptr localnici si ptr tara.....cei care suntem oameni, si suntem marea majoritate....ne folosim de orice ocazie de a ne face cunoscuti, ca si natie....am cunoscut enorm de multi romani plecati , care sunt implicatii, mai mult ori mai putin, in a face auzita natia si traditiile noastre....

Inclusiv aici la biserica, organizam anual "Targul Romanilor" chiar langa biserica, se vine cu mancare romaneasca, muzica romaneasca populara ori usoara.....ne imbracam in straie traditionale romanesti....si tare fain, sa vezi cum vin americani, spanioli, ori orice alta natie....sa vada sa cunoasca, sa ii vezi zambind de placerea celor descoperite despre noi....


Ce minunat love1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 21 2010, 09:37 PM
Postare #100


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(ruxy @ Oct 21 2010, 10:16 PM) *
Ce minunat love1.gif

Ptr tine floare2.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V  « < 8 9 10 11 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 03:59 AM