Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Exista Joc De Calculator Care Sa Fie Educativ?
tricuana
postare May 25 2011, 12:25 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 23-May 11
Din: Bucuresti
Membru nr.: 227,556



Buna ziua,
Vreau sa-i fac un cadou nepoticii mele (implineste 6 ani), mai precis i-as cumpara un joc de calculator educativ. Sta cam mult la calculator pe jocuri cu papusi, bile si impuscaturi. Am vorbit cu fiica-mea sa n-o mai lase atat de mult, insa cred ca de vina e comoditatea, Daria (nepotica) sta cuminte cand e in fata computerului. Ma gandesc ca un joc educativ ar da un sens educativ placerii ei. Am cautat prin librarii, am cautat pe google, insa nu am gasit ceva bun, care sa fie si in limba romana. Incep sa suspectez ca nu exista jocuri educative romanesti pentru calculator. Sper sa-mi recomandati dumneavostra vreunul, desi la cat interes pentru educatie e in tara asta, nu m-as mira sa se adevereasca suspiciunea mea.
Va multumesc
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare May 25 2011, 11:22 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



La numai 6 ani jocuri cu impuscaturi?????????????????????????????????????????????? ohmy.gif
pai din comoditate l-as putea si eu lasa cate o ora intreaga in fata tv-ului la desene...dar nu o fac...
dupa parerea mea nu exista jocuri educative ptr varsta aceasta p calculator
cred ca cel mia educativ este afara in parc sau pur si simplu joc de roluri cu papusi...dar fara calculator

Aceasta postare a fost editata de anku: May 25 2011, 11:23 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare May 26 2011, 09:23 AM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



In primul rand :La multi ani", nepoatei tale si sa fie sanatoasa.
Iti pot recomanda niste jocuri de care pustiul meu cel mare a fost tare incantat. Sunt in limba romana, foarte facile si cu un design frumos si mai ales cu un pret foarte accesibil. Urmeaza linkul si poti alege de acolo. http://www.soft4kids.ro/piticlic.htm
Mai sunt cele din colectia Magic English de la DeAgostini, invata cu ajutorul desenelor animate lb engleza.Este foarte distractiv: muzica, desene nu are cum sa nu o captiveze. Apoi mai este de la DeAgostini Disney Enciclopedia, in care tot cu ajutorul unor personaje de desen animat descopera lumea.
In hipermarket, de exemplu in Carrefour , gasesti DVD sau CD educationale pentru copii.
O alternativa la DvD sunt cartile de la Teora, facute pe categorii de varsta cu fel de fel de jocuri facute sa dezvolte imaginatia unui copil. http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/...amp;category=06
Succes!

Aceasta postare a fost editata de oktavia: May 26 2011, 09:23 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mama-andra
postare May 31 2011, 03:10 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 31-May 11
Membru nr.: 227,869




Sunt de acord cu mirarea lui @anku: "La numai 6 ani jocuri cu impuscaturi??????????" . Totusi, nu-i impartasesc opinia despre jocurile educative pe calculator. Cu siguranta, calculatorul nu trebuie sa inlocuiasca plimbarile si jocul in aer liber sau jocul cu papusi, insa cateva minute la 1-2 zile in fata calculatorului nu cred ca fac rau unui copil. In plus, jocurile educative sunt facute in colaborare cu experti intr-ale dezvoltarii copilului.

Eu, spre exemplu, stau cu Alex al meu (5 ani) cam 15 - 30 minute /2 zile pe Dragoni.ro. A invatat sa recunoasca formele geometrice, recunoaste o parte dintre litere, asociaza notiuni, chestii pe care nu le putea face inainte de a petrece timpul alaturi de el pe jocul asta. De fapt, nu e chiar un joc, cat un program educativ in limba romana. Il poti incerca pe situl lor. Sunt transmise notiuni elementare intr-un mod simplu si distractiv. Copilul are senzatia ca se joaca, dar in acelasi timp invata.

Nu vad ce e periculos in asta, doar eu controlez cat si cum stam la computer. E adevarat, nu neg, e periculos sa lasi copilul nesupravegheat sa stea pe computer cat vrea el, e primul pas catre insuccesul scolar de mai tarziu. Dar daca esti atent, un joc educativ poate fi foarte benefic pentru mintea micutului.

@Tricuana, orice joc, fie el educativ sau nu, trebuie jucat alaturi de parinte pentru a-l indruma si incuraja pe micut. Daca vreti un copil serios, inteligent si silitor, trebuie sa depuneti putin mai mult efort.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cretu2roxana
postare Jan 18 2013, 11:40 AM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 18-January 13
Membru nr.: 235,202



Buna tuturor! Eu nu prea imi las copilul la jocuri pe calculator, ca tot asa, nu gasesc nimic potrivit pentru varsta lui (face 6 ani in aprilie). In schimb, m-am apucat eu sa fac joculete educative.

Unul dintre aceste jocuri este despre 15 culori precedate de o mica animatie cu sunet.

Daca dai clik pe o culoare, apare numele ei scris cu bleu (litere mari de tipar si litere mici de tipar), apoi se coloreaza pe rand, intai fiecare litera, apoi fiecare silaba si la final intreg cuvantul. Bineinteles totul este insotit de sunet.

Jocul este util copiilor de 4-5-6 ani care manifesta interes pentru invatarea literelor.


Incerc sa mai fac si alte joculete educative, mai am cateva idei.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jan 18 2013, 08:03 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



Buna seara, si eu cred ca e devreme pentru calculator la 5-6 ani. De invatat forme, litere culori si alte cele nu cred ca este esential calculatorul.
Fetita mea are aproape patru ani si stie unele litere, formele, culorile si multe alte lucruri si nu a stat nicio secunda in fata unui calculator.

Aceasta postare a fost editata de Lusha&Zbenguica: Jan 18 2013, 08:05 PM


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Jan 18 2013, 08:06 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(anku @ May 25 2011, 11:22 PM) *
La numai 6 ani jocuri cu impuscaturi?????????????????????????????????????????????? ohmy.gif
pai din comoditate l-as putea si eu lasa cate o ora intreaga in fata tv-ului la desene...dar nu o fac...
dupa parerea mea nu exista jocuri educative ptr varsta aceasta p calculator
cred ca cel mia educativ este afara in parc sau pur si simplu joc de roluri cu papusi...dar fara calculator

LIKE smile.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Natalia80
postare Jan 19 2013, 11:01 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 19-January 13
Membru nr.: 235,213



Computerul a fost introdus deja în programa educațională a grădinițelor și a școlilor primare. În zilele noastre vei găsi cel puțin un calculator personal în fiecare gospodărie iar dacă micuțul vede un părinte că citește o carte, se uită la televizor, vorbește la telefon, folosește un parfum, sau citește ceva la calculator cu siguranță va vrea să imite. De altfel această abilitate de a învăța prin imitare este una dintre metodele și căile prin care învățăm copilul să facă la oliță, să vorbească respectuos, să se îmbrace sau să mănânce. În ceea ce privește calculatorul binențeles că există riscuri însă există și avantaje. Educatia timpurie este noul concept de educatie pe care se pune accent in zilele noastre in Romania (acesta fiind si unul din motivele pentru care s-a creat clasa 0 sau pregatitoare) prin urmare de ce să nu beneficieze copiii noștrii și de această nouă abilitate (lucrul cu calculatorul) de timpuriu, mai ales că în viața de zi cu zi această abilitate a devenit o necesitate în aproape toate joburile existente? Sa privam copilul de calculator este una, sa il lasam sa isi piarda timpul (si sanatatea) in fata acestuia este altceva. Ca in majoritatea lucrurilor si solutiilor de parenting moderne trebuie sa existe un echilibru. Eu una, consider ca este de datoria noastra ca parinti sa le introducem in viata copiilor nostrii calculatorul dar totodata obligatia noastra de a ii prezenta si a il feri de riscurile inerente. Pana la urma, tehnologia isi va face loc in viata copilului, chit ca vrem, chit ca nu vrem, prin urmare il putem pregati de mic sa vada in calculator o unealta (nu un prieten) si sa ii intiparim responsabilitate in folosirea acestuia.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alian
postare Jan 24 2013, 05:22 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 24-January 13
Membru nr.: 235,246



Noi am cumparat de la gradinita cduri cu PitiClic, mai exact 2. Baietelului nostru ii plac atat de mult incat am inceput sa le comandam de pe site-ul producatorului.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Feb 10 2013, 10:54 AM
Postare #10


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Intrati pe jClic, mai educativ de atat nu cred ca gasiti,si gratis!Trebuie descarcata aplicatia,si urmati pasii.Sper sa fie valida si in Ro.Succes!:)

Aceasta postare a fost editata de Mih@ela: Feb 10 2013, 10:55 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 03:29 PM