Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Amintiri Din Prima Zi De Scoala
dyana
postare Sep 14 2009, 04:19 PM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Nu prea imi mai amintesc mare lucru din prima zi de scoala decat ca eram salbatica, timida, neinteresata de ce se intampla in jurul meu si ca aveam o invatatoare blonda. A, si ca a trebuit sa ma asez in prima banca, dupa indicatiile mamei wife.gif
Nu imi aduc aminte nici daca am plans dupa bunici, sau daca m-am descaltat de pantofiori si mi-am pus picioarele sub fund, cum imi placea sa stau de obicei. smile.gif
Recunosc ca m-am acomodat destul de greu cu Bucurestiul, cu scoala, iar 15 septembrie a ramas mereu o data neprietenoasa...

Cozile la care trebuia sa stau sa ii dau florile invatatoarei, iar nu imi prea placeau insa vocea ei cristalina imi suna destul de clar si acum in minte "acum puteti veni sa imi aduceti florile", urmata de fasaiala ambalajelor, zgomotele scaunelor de la banci care se ridicau fara voia noastra cand ne ridicam in picioare, inghesuiala dintre randuri, si iarasi vocea cristalina "nu, nu asa: pe rand! distantati-va! nu va mai imbranciti! Valentine, las-o intai pe Ioana! Vaaai ce flori frumoase, multumesc... rolleyes.gif "
Problema mea cea mare era ca eu nu aveam un buchet de flori, aveam intotdeauna... un ghiveci. 9704.gif Destul cat sa fiu altfel decat ceilalti colegi. doh.gif

Ma uitam azi la piticii care duceau voiniceste cate un buchet cat jumatate din ei, in prima zi de scoala si primul lucru care mi-a venit in minte a fost "slava Domnului ca s-a terminat cu ghivecele!" tongue.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Sep 14 2009, 10:21 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oanaaa
postare Sep 14 2009, 10:25 PM
Postare #3


Zambariciu
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,257
Inscris la: 22-September 08
Din: Timisoara, now Spain
Membru nr.: 38,729



shi invatatoarea mea era blonda dar era ft ft tanara 19 ani liwlol.gif
dar ne-am inteles ft bine cu ea biggrin.gif

ah faza cu ghivecele o cunosc foarte bine liwlol.gif


--------------------
POZE CU ARIANA
COPILUTZI DE OCTOMBRIE 2008 SI NU NUMAI

"Prietenia este ca si atunci cand faci pipi pe tine: toata lumea poata sa vada acest lucru,dar numai tu stii sentimentul caldut pe care il ofera"
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Sep 14 2009, 10:32 PM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783




mda, m-ai facut sa devin nostalgica sad.gif in prima zi de scoala am remarcat ca sunt mica de inaltime, ca sunt tunsa baieteste cu o coronita alba de plastic cu pampoane, ca ma uitam "pe sub ochi" la invatatoare (probabil din timiditate ) , ca m-a asezat in banca a 2a pe randul de la mijloc, pe partea dreapta. Ca invatatoarea era tanara si zambareata si am indragit-o din prima - bruneta, inaltuta, cu bucle, cu un ten alb, cu gropite in obraji pe care ni le arata ori de cate ori zambea sau mesteca biggrin.gif - ca abia am asteptat sa vad manualele. Ca imi era incomod sa ma asez in banca aia care se tot trantea si deranja nervi.gif , ca din toti copii de la bloc nu am picat cu niciunul in aceeasi clasa nervi.gif , ca aveam in carca un ghiozdan imens si greu, dar era cu ciocanitoarea Woody rolleyes.gif

azi.......totul e doar o amintire! si va veni si clipa in care voi retrai emotiile alaturi de draga mea copila ! of, of, of sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Sep 14 2009, 11:04 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Aoleooooo, prima zi de scoala, acum.....nshpeeee ani.
A fost cam asa: eram mica, bruneta, carliontata rebel, ghiozdanul mai mare ca mine, pampoanele le-am maritat repede ca nu le suportam, bentita trebuia, ca nah...cand am ajuns la scoala nr.113 de la Big Berceni, e intre blocuri, ca la 133 langa casa nu mai erau locuri, si cand am vazut ditamai careul....parintii erau in scandal si in divort, si eforturile erau considerabile sa nu se ia la bataie acolo, si cel mai enervant pentru mine la momentul ala, un mare buchet de gladiole, mult mai inalt ca mine. Am inghitit nodurile, am facut poze cu parintii si ....cand sa intru in scoala....au inceput copiii sa planga, ca nu vroiau ....m-am intors si eu cu lacrimi in ochii, dar cand am dat de fata lui taica-miu, mi-a trecut, am intrat in scoala si de atunci am zis ca inttotdeauna o sa ma descurc si n-o sa depind de nimeni.
Offffffffffff, si prima zi de scoala in Canada a fost destul de grea, desi a fost aproape 30 de ani mai tarziu.....dar m-am descurcat.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly80r
postare Sep 15 2009, 12:23 AM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,374
Inscris la: 29-May 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 92,473



Nici eu nu imi amintesc foarte multe lucruri din prima zi de scoala. Imi amintesc insa nebunia din curtea scolii, faptul ca niciunul dintre parintii cu copii de clasa I nu stia care este locul copilului in careu. Si uite asa toti alergau nauci cu copilul de mana (copil care cara eternul buchet de flori mai mare decat el) dintr-o parte in alta. Intr-un final mi-am gasit si eu locul, dar nu o pierdeam din ochi pe mama. Despartirea nu a fost prea grea, poate si datorita faptului ca am fost la gradinita saptamanala. De, astea erau vremurile! Si oricum, eu intelesesem ca ajung acasa in aceeasi zi in care plecam la scoala. Asa ca......eram fericita!

"Tovarasa invatatoare" era o doamna in toata puterea cuvantului. Dichisita, aranjata, mereu imbracata cu bun gust, cu pantofi cu tocul foaaaarte inalt, coafata si fardata. SI avea niste unghii........cu care, de altfel, mi-a si rupt urechea (la propriu vorbind; mi-a dat sangele dupa ureche). A doua zi mama s-a infiintat cu mine in curtea scolii, la careu, sa afle de ce mi-a rupt tovarasa urechea. De ce? Pt ca nu imi invatasem poezia si mai si vb cu colega de banca rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de aly80r: Sep 15 2009, 12:28 AM


--------------------
FLUTURAS IUBIT, SA NU UITI NICIODATA CA MAMI ESTE CU UN PAS IN URMA TA. TREBUIE DOAR SA INTORCI PRIVIREA SI SA INTINZI MANUTA SI MAMI TE VA AJUTA IN ORICE CLIPA.

VA ASTEPT CU DRAG AICI http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=193

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Sep 18 2009, 11:00 PM
Postare #7


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



careul de bun venit, trecerea pe sub flori, o crizantema pe abecedar....
Plus faptul ca eram atat de micuta ca abia mi-au gasit ai mei sortulete si camasute pe masura! rolleyes.gif
Si mai am doar 2 anisori si o iau de la cap cu gazuta mea .."daca fac grupa pregatitoare mai merg si la scoala?'' ma intreba azi...

Aceasta postare a fost editata de Anca74: Sep 18 2009, 11:01 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Sep 18 2009, 11:12 PM
Postare #8


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Eu am chiulit in prima zi de scoala unsure.gif blush.gif

S-a intamplat asa:
M-am dus cu tata si bunica la scoala cu un buchet mare de flori.
Invatatoarea ne-a spus sa ne asezam in rand cate doi...........am dat mana unei fetite cu obrajii bucalati si doua codite impletite (a ramas prietena mea pe viata).
Cei mari tineau cate o garoafa si formau o galerie de flori pe sub care am trecut noi cei mici.
Am intrat in clase, ne-am asezat in banci, ne-a dat manualele.............a mai palavragit un pic invatatoarea dupa care nush din ce motiv ne-a spus sa ne ducem acasa si sa ne intoarcem peste o ora unsure.gif

Cand am iesit pe poarta scolii ai mei nu mai erau.....normal or fi inteles ca am inceput cursurile.

Eu cu prietena mea am sters-o spre casa....pe drum i-am spus ca stiu o bara de batut covoarele unde sa ne ducem sa ne jucam (de-a Nadia Comaneci blink.gif )
Ne-am jucat de-am plesnit si la scoala nu ne-am mai dus, iar prietena mea a cazut de la bara wacko.gif si si-a rupt un dinte.

A doua zi ne-a pus la colt liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Sep 18 2009, 11:16 PM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



PS Invatatoarea l-a avut si pe frate-meu elev, deci avea pretentii de la mine anima1.gif

Aceasta postare a fost editata de marimaria: Sep 18 2009, 11:16 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 18 2009, 11:22 PM
Postare #10


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(marimaria @ Sep 18 2009, 11:12 PM) *
Ne-am jucat de-am plesnit si la scoala nu ne-am mai dus, iar prietena mea a cazut de la bara wacko.gif si si-a rupt un dinte.

A doua zi ne-a pus la colt liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif)))))))


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 07:51 PM