Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cele Mai Ciudate Traditii De Paste In Lume, la voi ce traditii se mai tin ?
hanuk26
postare Apr 14 2009, 09:48 PM
Postare #1


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



Pastele este sarbatorit deja de catolici. Pe ortodocsi ii mai despart cateva zile de sarbatoarea Invierii.
Dincolo de semnificatiile religioase ale Pastelui, acesta presupune si anumite traditii, mai mult sau mai putin sacre, pe care popoarele lumii le respecta insa cu constiinciozitate.
Dintre acestea, britanicii de la Daily Mirror le-au selectat pe cele mai ciudate.

1. Cehia, Ungaria si Slovacia – in a doua zi de Pasti, luni, femeile sunt “biciuite”, “palmuite” de barbati; acestia arunca cu apa peste ele si le lovesc usor cu biciuri din salcie, ornamentate cu fundite; scopul ar scuza mijloacele - se spune ca aceasta “palmuire simbolica” le-ar ajuta pe femei sa ramana frumoase si sanatoase peste an;

2. Finlanda – copiii se costumeaza, se dau cu funingine pe fata, se urca pe cozile maturilor si incep sa colinde strazile, din Vinerea Mare pana in Duminica Invierii; sarbatoarea seamana mult cu Halloween-ul;

3. Spania – in Joia Mare, spaniolii participa la “dansul mortii”, un spectacol care se desfasoara pe strazile orasului medieval; participantii sunt niste schelete ambulante (oameni mascati), care poarta cutii cu cenusa; dansul inspaimantator incepe la miezul noptii si tine trei ore;

4. Polonia – traditia spune ca, daca barbatul casei ia parte la coacerea painii de Paste, mustata acestuia va albi, iar coca nu va creste; astfel, “cocosul casei” este un privilegiat al pregatirilor de Paste;

5. Franta – pe strazile orasului Haux, se pregateste o omleta uriasa, din cel putin 4500 de oua; din aceasta se vor hrani la masa de pranz aproximativ 1000 de persoane;

6. Elvetia – la sate, oamenii isi decoreaza fantanile cu fasii de hartie, flori si oua vopsite; aceasta traditie este inchinata apei, un element sfant in zonele aride ale Alpilor;

7. Germania – aici traditia este sa se aprinda un foc mare de Paste, din brazii uscati folositi la Craciun; semnificatia acestuia este triumful zilelor insorite de primavara asupra celor friguroase de iarna;

8. Australia – daca in restul lumii, simbolul Pastelui este iepurasul, aici acesta este inlocuit cu bilby, autohtonul marsupial de talie mica; in Australia, iepurii nu sunt foarte indragiti, de vreme ce acestia s-au inmultit atat de mult, incat au dat peste cap fauna;

9. Marea Britanie – in orasul Hungerford, in cadrul Festivalului Hocktide, sunt alesi doi barbati care impart portocale femeilor, in schimbul unui sarut;



--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Apr 15 2009, 10:46 AM
Postare #2


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Anul trecut am facut Pastele in Ardeal, in jud. Alba, acolo e o traditie in a doua zi de Paste, sa vina baietii de insurat la fetele de maritat si sa le 'ude' cu parfum pt a fi frumoase tot anul... m-am distrat teribil, dar cel mai bine fata mea, care nu stia de ce baietelul prietenei mele tot venea s-o pupe si sa o parfumeze rolleyes.gif
si am inteles ca traditia e de veacuri impamantenita... o pot confirma mamicile din zona wink.gif

In zona de unde provin eu, Muntenia, cum dealtfel si in Moldova e la fel, in dimineata de Paste, capul familiei trebuie sa se trezeasca primul, sa puna apa neinceputa intr-o cana peste un ou inrosit si un banut de argint, iar cu acea apa sa isi stropeasca pe fata toti membrii familiei, sa fie sanatosi tot anul, rumeni in obraji, banutul e pus ca sa aduca spor asupra casei..
un alt obicei: copiii trebuie sa sarute mana parinteasca, ca sa primeasca binecuvantare pt a sarbatori Invierea Domnului.. si asta se intampla de mii de ani, in casele in care se mai respecta traditiile crestin-ortodoxe, atat de Inviere, cat si de Craciun.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Apr 15 2009, 10:48 AM
Postare #3


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



eu sunt din Cluj si la noi exista traditia de a merge la udat...dar nu doar cei neinsurati ci toti barbatii...te parfumeaza in schimbul unui ou rosu... rolleyes.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Apr 15 2009, 11:02 AM
Postare #4


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224




Si eu de origine sunt din Bistrita...si la fel a doua zi de Paste vin barbatii la udat.....mie una nu-mi prea place....pt ca de la atatea mirosuri mi se face rau..iar in dimineata zilei de Paste copii merg la biserica sa duca oua rosii si sa primeasca in schimb pasca cu vin pt familie....frumos mai era cand eram mica si ne adunam mai multi copii....

am auzit ca in nu stiu ce zona udatul se face la propriu cu galeata cu apa...bine ca nu-s din acea zona liwlol.gif


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Apr 15 2009, 11:04 AM
Postare #5


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(hanuk26 @ Apr 15 2009, 12:02 PM) *
Si eu de origine sunt din Bistrita...si la fel a doua zi de Paste vin barbatii la udat.....mie una nu-mi prea place....pt ca de la atatea mirosuri mi se face rau..iar in dimineata zilei de Paste copii merg la biserica sa duca oua rosii si sa primeasca in schimb pasca cu vin pt familie....frumos mai era cand eram mica si ne adunam mai multi copii....

am auzit ca in nu stiu ce zona udatul se face la propriu cu galeata cu apa...bine ca nu-s din acea zona liwlol.gif

cu galeata se facea mai demult...acum ne-am emancipat si am dat-o pe parfumuri rolleyes.gif
e drept ca mirosi a drogherie la sfarsitul zilei liwlol.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Apr 15 2009, 11:17 AM
Postare #6


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(mallina2u @ Apr 15 2009, 11:46 AM) *
Anul trecut am facut Pastele in Ardeal, in jud. Alba, acolo e o traditie in a doua zi de Paste, sa vina baietii de insurat la fetele de maritat si sa le 'ude' cu parfum pt a fi frumoase tot anul... m-am distrat teribil, dar cel mai bine fata mea, care nu stia de ce baietelul prietenei mele tot venea s-o pupe si sa o parfumeze rolleyes.gif
si am inteles ca traditia e de veacuri impamantenita... o pot confirma mamicile din zona wink.gif

In zona de unde provin eu, Muntenia, cum dealtfel si in Moldova e la fel, in dimineata de Paste, capul familiei trebuie sa se trezeasca primul, sa puna apa neinceputa intr-o cana peste un ou inrosit si un banut de argint, iar cu acea apa sa isi stropeasca pe fata toti membrii familiei, sa fie sanatosi tot anul, rumeni in obraji,banutul e pus ca sa aduca spor asupra casei..
un alt obicei: copiii trebuie sa sarute mana parinteasca, ca sa primeasca binecuvantare pt a sarbatori Invierea Domnului.. si asta se intampla de mii de ani, in casele in care se mai respecta traditiile crestin-ortodoxe, atat de Inviere, cat si de Craciun.


La noi se face tot asa, se pun chiar mai multi banuti si cine se trezeste ultimul si se spala cu apa inrosita are dreptul la banuti si se spune ca va avea un an imbelsugat; uite-asa saraca mama umbla de la unul la altul sa ne trezeasca fortat ca fiecare voia sa fie ultimul biggrin.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Apr 15 2009, 11:33 AM
Postare #7


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



QUOTE(giulia_0319 @ Apr 15 2009, 12:04 PM) *
cu galeata se facea mai demult...acum ne-am emancipat si am dat-o pe parfumuri rolleyes.gif
e [b]drept ca mirosi a drogherie la sfarsitul zilei[/b] liwlol.gif


CAM ASA CEVA....ideea in sine e simpatica doar produsul finit lasa de dorit liwlol.gif


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Apr 15 2009, 11:35 AM
Postare #8


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(hanuk26 @ Apr 15 2009, 12:33 PM) *
CAM ASA CEVA....ideea in sine e simpatica doar produsul finit lasa de dorit liwlol.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saya
postare Apr 17 2009, 10:11 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,389
Inscris la: 25-January 09
Din: .
Membru nr.: 66,998



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Apr 17 2009, 10:27 PM
Postare #10


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



Pe vremuri oamenii aveau inimi de aur si cruci de piatra, acum au inimi de piatra si cruci de aur, fie ca sfanta sarbatoare a invierii sa readuca aurul in inimile noastre, sa aveti parte de lumina in inimi si-n gand, credinta, sanatate si iubire. " Paste fericit "



--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:16 AM