Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Premergatorul-o Problema?
georgeturculet
postare Nov 18 2006, 12:50 PM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 1-November 06
Membru nr.: 328



QUOTE(segarceanuadriana @ Nov 9 2006, 04:58 PM) *
eu am pus fetita mea in premergator de la 6 luni, dar cate putin timp si mai multe reprize. voi de la ce varsta i-ati pus?



[size=6]buna ziua
sunt mama unui baietel de 8 luni chiar daca va scriu dupa id-ul sotului
eu lam pus pe alex in premergator de la 7.5 luni si merge foarte bine acum
de fapt el de mult nu mai are stare da sa plece singur
ai grija mult succes
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
damielenusa
postare Nov 18 2006, 11:57 PM
Postare #12


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 602
Inscris la: 15-September 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 100



si eu sunt de parere ca se poate pune in premergator in momentul in care sta bine in fundulet..cum fetita mea are 6 luni..dar nu sta bine in fundulet..mai amanam momentul..plus ca eu cand am fost micuta...(mama mea spune) ca am intrat cu premergatorul direct in dulap....si mi-am rupt primul dinte aparut..bine ca acum am vazut ca sunt mai diferite..dar totusi trebuie multa atentie din partea noastra in momentul in care punem bebelusii in premergator! parerea mea!


--------------------
Mami de Rodica Elena si de bebitza Damian

Elena fetita cu probleme de vorbire-11-05-2006
orice ajutor conteaza !
Damian-28-10-2009

Tatal meu a plecat in ceruri pe 26 mai 2008 la 54 ani... D-zeu sa te odihneasca TATA! NU TE VOM UITA! ai grije de noi de acolo de unde esti..avem mare nevoie de tine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 22 2006, 02:47 PM
Postare #13


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Buna! Piticul meu, in varsta acum de 2 ani si 2 luni, a fost pus in premergator de la 7 luni dar pentru perioade mici de timp - 5 minute - in mai multe reprize pe zi, dar in total statea totusi foarte putin in el peste zi. Pe la 11 luni l-am lasat ceva mai mult - cam cat pregateam o mancarica sau mai faceam cate ceva. Si asta pentru ca nu a mers deabusilea! Poate ca daca ar fi mers deabusilea nu l-as fi lasat dar alfel nu reuseam sa fac mai nimic. Cu toate astea a mers in picioare singurel la 1 an si cel putin pana acum nu vad alte probleme.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jaqo tims
postare Dec 15 2006, 04:10 PM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 14-December 06
Membru nr.: 1,217




desi Mara are doar 5 luni si jumatate are deja cateva zile de cand am pus-o in premergator! E adevarat primele zile 5 min, dupa aceea 10 min iar acum reusim sa stam si chiar sa mergem cam un sfert de ora!
eu cred ca depinde de particularitatile si necesiatatile fiecarui copil in parte nu numai in ceea ce priveste premergatorul, cat si celelalte activtati care duc la dezvoltarea bebelusului. Important este ca orice lucru de inceput sa se faca gradual, trepat dar mai ales sa se tina cont de ceea ce poate bebelusul dvstra si nu ce fac altii. smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CORALIA
postare Dec 20 2006, 03:51 AM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 20-December 06
Membru nr.: 1,268



si eu sunt de parere ca premergatorul este bun daca nu se abuzeaza de el.si noi o punem pe fetita noastra cate un pic. trebuie avut insa mare grija sa nu cada pe scari,este un f mare pericol.si la fel rotile din spate ar trebui sa fie doar pe sens de mers in fata si in spate fara ca bebe sa se poate misca cu tot premergatorul lateral.rotile din fata ar fi folosite pe post de volan.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinamocica
postare Dec 20 2006, 12:29 PM
Postare #16


de trei ori mamica
****

Grup: Members Plus
Postari: 662
Inscris la: 14-December 06
Din: Rm Valcea
Membru nr.: 1,212



Nu am citit nicaieri ca premergatorul este contraindicat. Fata mea l-a folosit de la 7 luni si sunt foarte multumita. Acum ca am doi baieti nu pot sa-l mai folosesc pt ca nu o sa aiba loc sa se plimbe cu el. Dar mi se pare mult maui sanatos decat sa tin copilul de sub brat ca sa mearga pt ca oboseste mult mai repede.


--------------------
Cel mai de pret lucru pe care ni l-a dat D-zeu sunt copiii. Hai sa ii tratam asa cum se cuvine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Dec 20 2006, 01:54 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(cristinamocica @ Dec 20 2006, 12:29 PM) *
Nu am citit nicaieri ca premergatorul este contraindicat. Fata mea l-a folosit de la 7 luni si sunt foarte multumita. Acum ca am doi baieti nu pot sa-l mai folosesc pt ca nu o sa aiba loc sa se plimbe cu el. Dar mi se pare mult maui sanatos decat sa tin copilul de sub brat ca sa mearga pt ca oboseste mult mai repede.


Scuze,dar nu trebuie fortat!
Cand se ridica sa mearga singur,atunci e cu adevarat pregatit pentru asta...In rest e ambitia parintilor...


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Dec 20 2006, 03:46 PM
Postare #18


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723



si eu l-am pus pe matei de la 7 luni, statea in el de dimineata pana seara, numai cand dormea nu. daca il luam din el plangea de ''mama focului''.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby face
postare Dec 26 2006, 03:39 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 11-August 06
Membru nr.: 52



Buna manicilor.Si eu am un baietel de 5 luni jumate si am inceput sa il pun in premergator.Am folosit premergatorul si la fetita,doar ca pe ea am pus-o doar la 7 luni in el deoarece pana atunci nu a stat singurica in fund .ANDREI sta in fundulet fara ajutor de la 4 luni jumate asa ca l-am putut pune in premergator mai repede.Nu il las mult in el deoarece este inca prea mic ,cel mult 10 minute.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CORALIA
postare Dec 27 2006, 01:40 AM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 20-December 06
Membru nr.: 1,268



QUOTE(daci77 @ Nov 14 2006, 05:59 AM) *
Care sunt totusi dezavantajele de a folosi premergatorul? Care este motivul pentru care a fost interzis in Canada?
Multumesc

Nu stiu sigur daca a fost interzis in canada dar faptul pt care se cam tem unii de el este faptul ca e periculos la accidente. Multi copii in america au suferit leziuni f grave datorita faptului ca au cazut cu el pe scari.Acum l-au facut mai sigur si copilul nu se poate zbengui in toate directiile cu el.Merge inainte si inapoi si poti vira la stanga si la dreapta dar nu se misca brusc lateral.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 03:27 PM