Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul In Timpul Sarcinii
bruno
postare Apr 24 2007, 01:21 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 24-April 07
Membru nr.: 3,368



nu ma pot lasa de fumat .....am redus numarul lor .dar nu le pot lasa de tot. cat de grav este?
sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Apr 24 2007, 06:26 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



E foarte grav... In mica sau mare masura, dar BBul tau va fi afectat din cauza fumatului. Cauta pe net sa vezi acolo grozavii!!! crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Insa nu pot sa te condamn. Eu m-am lasat de fumat pt ca imi facea rau mirosul... dar din momentul in care mi-am revenit cu greturile si sensibilitatile, am inceput sa am iar pofta. Prin luna a 7-a deja salivam dupa o tigara, dar am decis ca merita "sacrificiul". Si am avut dreptate! Am o fetitza sanatoasa, sa dea Domnul sa fie in continuare. Am nascut la sfarsitul lui noiembrie si multumesc lui Dumnezeu, n-a avut nici macar nasul infundat si nu am cocolosit-o. Am scos-o la plimbare chiar si cand era mai friguletz.
Acum alta e problema - n-as vrea sa ma apuc din nou de fumat, dar tentatia exista.
Ceva trucuri, fetelor? Am facut un an si ceva de cand m-am lasat, dar ma tenteaza... Ma tin tare deocamdata. Probabil ma ajuta si faptul ca sotul meu a zis ca ma inchide in casa daca ma apuc iar liwlol.gif laugh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sabina
postare Apr 24 2007, 07:31 PM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 83
Inscris la: 9-March 07
Membru nr.: 2,544



QUOTE(bruno @ Apr 24 2007, 02:21 PM) *
nu ma pot lasa de fumat .....am redus numarul lor .dar nu le pot lasa de tot. cat de grav este?
sad.gif

E bine daca ai redus nr lor,poate cu timpul le lasi de tot.Si eu am fumat in timpul sarcinii,de lasat nu m-am lasat ca mie numai mirosul de tigara imi facea pofta...Am nascut o fetita sanatoasa de 3800,care nici nu e bolnavicioasa.Am mancat f multe fructe si produse lactate,caci imi dadeam seama ca sunt o mama....Sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos si frumos.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sabina
postare Apr 24 2007, 07:37 PM
Postare #4


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 83
Inscris la: 9-March 07
Membru nr.: 2,544




doh.gif
QUOTE(mumu74 @ Apr 24 2007, 07:26 PM) *
E foarte grav... In mica sau mare masura, dar BBul tau va fi afectat din cauza fumatului. Cauta pe net sa vezi acolo grozavii!!! crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Insa nu pot sa te condamn. Eu m-am lasat de fumat pt ca imi facea rau mirosul... dar din momentul in care mi-am revenit cu greturile si sensibilitatile, am inceput sa am iar pofta. Prin luna a 7-a deja salivam dupa o tigara, dar am decis ca merita "sacrificiul". Si am avut dreptate! Am o fetitza sanatoasa, sa dea Domnul sa fie in continuare. Am nascut la sfarsitul lui noiembrie si multumesc lui Dumnezeu, n-a avut nici macar nasul infundat si nu am cocolosit-o. Am scos-o la plimbare chiar si cand era mai friguletz.
Acum alta e problema - n-as vrea sa ma apuc din nou de fumat, dar tentatia exista.
Ceva trucuri, fetelor? Am facut un an si ceva de cand m-am lasat, dar ma tenteaza... Ma tin tare deocamdata. Probabil ma ajuta si faptul ca sotul meu a zis ca ma inchide in casa daca ma apuc iar liwlol.gif laugh.gif

QUOTE
Ceva trucuri, fetelor? Am facut un an si ceva de cand m-am lasat, dar ma tenteaza... Ma tin tare deocamdata. Probabil ma ajuta si faptul ca sotul meu a zis ca ma inchide in casa daca ma apuc iar

Daca ai rezistat atata timp ar fi pacat sa te reapuci.Eu zic ca daca as renunta o saptamana nu m-as mai apuca niciodata,dar e greu cu vointa asta...Ramai pe pozitii in continuare,nu are rost sa-ti zic de bombonele si gumite ca cel putin la mine nu au avut nici un efect. doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Apr 28 2007, 03:49 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(bruno @ Apr 24 2007, 02:21 PM) *
nu ma pot lasa de fumat .....am redus numarul lor .dar nu le pot lasa de tot. cat de grav este?
sad.gif

Uite ce frumos vorbeste despre fumat o viitoare mamica si totodata doctor aici http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=964
Poate iti baga mintile-n cap!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryalicia
postare Apr 28 2007, 09:52 PM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 21-February 07
Din: BRASOV
Membru nr.: 2,230



QUOTE(bruno @ Apr 24 2007, 02:21 PM) *
nu ma pot lasa de fumat .....am redus numarul lor .dar nu le pot lasa de tot. cat de grav este?
sad.gif

Eu fumez de copil,nu aveam nici buletin dar cind am fost gravida am incercat sa ma las dar am reusit fffputin,cum treceam pe linga cineva care fuma inhalam si eu o gura ca nu mai puteam imi vene sa-l iau la bataie sa-mi dea si mie o tigara,pina la urma am fumat dar nu mai mult de 5 tigari pe zi.Am intrebat doctorul si a zis asa daca am fost fumatoare pot sa fumez dar sa nu exagerez, deoarece bb sa invatat cu nicotina din corp iar daca le lasi ii faci rau ,daca eram nefumatoare inainte da NU era bine sa fumez.Daca intrebi 10 doctori o sa-ti spuna 10 pareri tu faci cum crezi,am nascut o fetita de 3.250si este sanatoasa nu am avut probleme.Sanatate multa si sa ai o sarcina usoara cum am avut eu ...eu nu am stiut ca sint insarcinata inafara faptului ca nu aveam cu ce sa ma inbrac.


--------------------
daca dragoste nu e .....nimic nu e
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Apr 29 2007, 03:37 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723



fetelor si eu sunt o fumatoare inraita,nici nu s-a pus problema sa ma las in timpul sarcini,fumam cam 10 tigari pe zi.am nascut un baietel de 3,500 sanatos tun,nici in prezent nu am avut probleme cu el,de racit nu prea raceste,are o imunitate de fier. are 4 ani jumate si niciodata nu a luat antibiotic,ne tratam doar naturist. sanatate la bbi smile.gif .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Apr 29 2007, 05:30 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Sunt socata! Se vorbeste cu dezinvoltura de fumat in timpul sarcinii ca nu-mi vine sa cred! Incurajati fumatul? Mie asa mi se pare... "am fumat si/sau fumez , iar copilul e sanatos"... SA DEA DUMNEZEU SA FIE TOTI SANATOSI!!! Dar nu va jucati cu asta.
Sper sa nu va simtiti jignite mamicilor, dar e cel putin curios astfel de atitudine. Voi spuneti unei gravide ca nu-i nimic daca fumeaza pt ca si voi ati fumat...

Aceasta postare a fost editata de mumu74: Apr 29 2007, 05:31 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Apr 30 2007, 08:41 AM
Postare #9


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723



nu incurajez fumatul,mumu, am spus ca eu una am fumat in timpul sarcinii si nu a patit nimic bb,cu ajutorul lui dumnezeu. nu pun nimanui tigarea in gura cum nici mie nu mi-a pus-o nimeni. aici ne dam cu parerea,fiecare e liber sa faca ce vrea. smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Apr 30 2007, 09:04 AM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(tio @ Apr 30 2007, 09:41 AM) *
nu incurajez fumatul,mumu, am spus ca eu una am fumat in timpul sarcinii si nu a patit nimic bb,cu ajutorul lui dumnezeu. nu pun nimanui tigarea in gura cum nici mie nu mi-a pus-o nimeni. aici ne dam cu parerea,fiecare e liber sa faca ce vrea. smile.gif

Ai dreptate! Aici ne spunem parerea...
E ca si cum eu as spune - am fost beata crita toata sarcina, cand ma trezeam ma apucam de baut... nu m-am trezit nici acum cand BB are 5 luni, dar noi suntem ok.
Care ar fi fost reactia ta? Probabil ca ai fi fost oripilata, scarbita de asa inconstienta.
Sigut, fiecare are dreptul la parerea sa. Asa ca pot sa-ti spun ca parerea mea, pe care am exprimat-o mai sus, se lega in special de expresia ta "sunt o fumatoare inraita,nici nu s-a pus problema sa ma las in timpul sarcini" - de ce nu s-a pus problema? Parca ar fi depins viata ta de asta... cam asa suna.
Am fost fumatoare, asa cum am mai zis, si stiu cat de greu este sa te lasi de fumat. In alt topic din aceeasi sectiune (Sarcina - Cafeaua, fumatul si femeia insarcinata) am citit scris de Getyx_vip

Dragi mame care ati fumat si ati reusit sa va agtineti in sarcina si alaptare,nu va reapucati de fumat,pt ca organismul si-a pierdut dependenta ,si daca acum nu reusiti sa ramaneti abstinente,nu veti mai reusi niciodata.
MESAJ PT MAMICILE INSARCINATE CARE SUNT TENTATE DE FUMAT! Pe mine m-a motivat gandul ca bebe are 1cm, 2cm si tot asa si ca in acest corp minuscul numai de tigara nu e loc.Si cu fiecare zi de abstinenta ma gandeam ca bebe e mai bine fara fumatul meu si ca i-am dat o mana de ajutor sa creasca.La mine a functionat.Sunt atatea femei care nu pot avea copii si ar face ORICE SACRIFICIU sa aiba bebe,incat nefumatul e o nimica toata.Iar acum ii multumesc lui bebe ca mi-a intors binele asta si datorita lui nu mai fumez


Probabil ca a zis mai bine decat as fi putut eu.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:22 PM