Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Remember Pentru Cei Nascuti In Anii '60, '70, '80
Lili
postare Jan 28 2010, 06:27 PM
Postare #11


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



remember? smile.gif




--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petronici
postare Jan 28 2010, 06:37 PM
Postare #12


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,141
Inscris la: 16-July 09
Din: fiuggi italia
Membru nr.: 99,868



intradevar frumoase copilarii am avut noi....iarna plecati la derdelus de dimineata pana seara,nu ne era nici sete nici foame si ne intorceam inghetati din cap pana-n picioare....vara la furat de cirese prin livezile statului si jucandune pana seara pe la 22-23 prin fata blocului....acum nici macar la tara daca ai o casa nu se mai joaca copii ca atunci...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petronici
postare Jan 28 2010, 06:42 PM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,141
Inscris la: 16-July 09
Din: fiuggi italia
Membru nr.: 99,868



QUOTE(Lili @ Jan 28 2010, 07:27 PM) *
remember? smile.gif



in imagini si mai placut traiam amintirile frumoase de odata...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Jan 28 2010, 06:46 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811




QUOTE(Lili @ Jan 28 2010, 08:27 PM) *
remember? smile.gif




daa.... foarte misto.. ce mai iubeam diafilmele si gumele turbo biggrin.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jan 28 2010, 06:59 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



super!ce melancolie m-a luat...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 28 2010, 07:39 PM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(Lili @ Jan 28 2010, 08:27 PM) *
remember? smile.gif



Super tare trandafir.gif Vizual e impactul mai mare smile.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 28 2010, 07:42 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Jan 28 2010, 08:13 PM) *
Da, draga mea, pentru ca noi cam asta le oferim....acum sa gandim si putin altfel....atunci nu era ca acum, aveam parinti sau bunici la tara, acum daca nu ai, unde sa trimiti copilul? pe vremea aia ieseai afara in fata sau in spatele blocului si te jucai toata ziua, doar copiii, fara supraveghere, dar acum? cand se fura copii, cand pleaca copii de acasa momiti cu te miri ce....cine ar risca? nu erau asa multe masini si nu mergeau ca nebunii...crezi ca atunci nu zburau copiii prin parbriz din lipsa centurii de siguranta? ba da, dar nu era mediatizat asa mult, pt ca nu dadea bine, au fost destui arsi, loviti sau mai stiu eu ce....dam, viata a mers inainte, chiar si pentru ei, iar referitor la vopseaua cu plumb...ne mai miram acum de cutarescu sau cutareasca ca au facut cancer la o varsta din ce in ce mai tanara...toate astea sunt si rodul acelor ani..
puteti sa dati dupa mine cu ce vreti, mie nu-mi place sa se faca apologia unor vremuri fara a se lua in considerare toate aspectele...da, a fost frumos...dar nu mai e acum ce a fost atunci, si comparatia pentru mine cel putin....nu tine...
Sper ca nu v-am spulberat amintirile frumoase, va pup floare2.gif

E adevarat ce spui, dar chiar si la tara copiii nu se mai joaca asa cum ne jucam noi. Tin minte ca ne strangeam multi copii pe ulita bunicilor si ne jucam acolo pana seara pe la 22 - 23, jocuri de copii (ratele si vanatorul, magarul intre oi, tara tara vrem oastasi si altele de genul asta), fara conotaii sexuale. Acum le zboara mintea inca de prin clasele primare. Stiu ca erau si atunci multe rele, eu ma gandeam la partea buna a paharului care astazi nu mai exista. trandafir.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 28 2010, 08:37 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(manu1981 @ Jan 28 2010, 10:42 AM) *
E adevarat ce spui, dar chiar si la tara copiii nu se mai joaca asa cum ne jucam noi. Tin minte ca ne strangeam multi copii pe ulita bunicilor si ne jucam acolo pana seara pe la 22 - 23, jocuri de copii (ratele si vanatorul, magarul intre oi, tara tara vrem oastasi si altele de genul asta), fara conotaii sexuale. Acum le zboara mintea inca de prin clasele primare. Stiu ca erau si atunci multe rele, eu ma gandeam la partea buna a paharului care astazi nu mai exista. trandafir.gif


ba eu consider ca exista, manu. Noi avem in casa de de toate, dar copiii stiu ca nu au acces decat ca privilegiu, deci, tv numai in anumite ore, calculator nu mai zic, in rest, joaca, carti si iesit afara(cand permite vremea) tot timpul. Andrei are 4 ani aproape si la gradi are acces 20 de minute pe calc, doamnele erau uimite cate stie si m-a intrebat cat il lasam. Cand a auzit ca foarte rar si numai cu tati, la un joc ceva pt varsta lui nu-i venea sa creada...dar cum noi si aici ma refer in ziua de azi, suntem tot timpul pe fuga si grabiti, e mai usor sa pui copilul in fata tv sau calc si gata. O scurta perioada de timp, din cauza altor probleme am facut si noi asa si sa stii ca s-a vazut diferenta in atitudinea lui Andrei. Noi abia asteptam vara sa iesim toti in curte, cu mic cu mare, sa ne jucam, si in parc, ca aici nu prea stau copii pe strada si sincer mi-e si teama sa nu fiu eu cu ochii pe ei, ca sunt mici...
Cu partea sexuala, da ai maaare dreptate, ma uit si la fetite de 6 sau 7 ani cum se uita la baieti, ca alea de 10 sau 11 ani deja au prieten...mor...
Am cateva familii de romani care au baieti de 12 si 13 ani si spre bucuria mea sunt inca copii, asa cum eram si noi, dar parintii stau de capul lor si ii preocupa...nu stiu ce sa zic, asta e pretul evolutiei la secolul vitezei...poate...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 28 2010, 09:56 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Jan 28 2010, 10:37 PM) *
ba eu consider ca exista, manu. Noi avem in casa de de toate, dar copiii stiu ca nu au acces decat ca privilegiu, deci, tv numai in anumite ore, calculator nu mai zic, in rest, joaca, carti si iesit afara(cand permite vremea) tot timpul. Andrei are 4 ani aproape si la gradi are acces 20 de minute pe calc, doamnele erau uimite cate stie si m-a intrebat cat il lasam. Cand a auzit ca foarte rar si numai cu tati, la un joc ceva pt varsta lui nu-i venea sa creada...dar cum noi si aici ma refer in ziua de azi, suntem tot timpul pe fuga si grabiti, e mai usor sa pui copilul in fata tv sau calc si gata. O scurta perioada de timp, din cauza altor probleme am facut si noi asa si sa stii ca s-a vazut diferenta in atitudinea lui Andrei. Noi abia asteptam vara sa iesim toti in curte, cu mic cu mare, sa ne jucam, si in parc, ca aici nu prea stau copii pe strada si sincer mi-e si teama sa nu fiu eu cu ochii pe ei, ca sunt mici...
Cu partea sexuala, da ai maaare dreptate, ma uit si la fetite de 6 sau 7 ani cum se uita la baieti, ca alea de 10 sau 11 ani deja au prieten...mor...
Am cateva familii de romani care au baieti de 12 si 13 ani si spre bucuria mea sunt inca copii, asa cum eram si noi, dar parintii stau de capul lor si ii preocupa...nu stiu ce sa zic, asta e pretul evolutiei la secolul vitezei...poate...

Sunteti un caz fericit trandafir.gif Insa multi parinti prefera sa lase copilul la tv sau la calculator ca sa-i lase sa-si faca treburile si apoi se mira de ce sunt copiii obezi sau se intampla tot felul de nenorociri. Noi nu am pus tv in camera Arinei si nici nu vom pune cel putin 10 ani de acum inainte. Foarte rar se uita la tv cand e la noi in dormitor si parca mi se pare hipnotizata sad.gif La calculator va avea program si va avea acces cand va mai creste doar la ceva jocuri educative, exclus cele cu razboi, batai si alte violente. Nepotelul meu are 10 ani si este fascinat de jocuri cu lupte. Eu una nu vreau asa ceva pentru copiii mei. Ma bucur ca parintii mei stau la tara si la casa si in vacante voi putea sa merg cu ea acolo sa stea sa alerge in curte fara sa fie cu ochii atintiti la tv sau la calculator.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 28 2010, 11:46 PM
Postare #20


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Copilaria noastra a fost altfel decat copilaria parintilor nostri...sau decat copilaria bunicilor nostri. La fel este si in cazul copiilor nostri, pentru ca asta este evolutie. Cu bune si rele.
Iar de cum si ce se joaca ai nostri copii suntem NOI responsabili.
De unde sa stie copilul de ratele si vanatorii? Ia luati o gasca de pitici si jucati cu ei...sa vezi apoi distractie!
Asa cum mie imi e draga copilaria mea asa si lui Radu ii va fi draga copilaria lui..Mie nu-mi ramane decat sa i-o fac cat mai frumoasa si sa ma bucur impreuna cu el! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 06:18 PM