Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Sa Introduc Un Nou Partener In Viata Copiilor Mei?
miha_mihaela
postare Apr 5 2008, 09:55 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 31-March 08
Din: maramures
Membru nr.: 19,268



bune! am inceput acest topic pentru ca sa cer ajutorul vostru. sunt o femeie divortata cu 2 copii mici. recent am intalnit un barbat cu 10ani mai are decat mine. nu ma pot gandi la o reletie serioasa intre noi pana nu stiu cum sa-l integrez in viata copiilor mei, fara ca sa-i fac sa sufere. va rog sa ma ajutati cu un sfat. va multumesc.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 5 2008, 10:33 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



mihaela, bine ai venit...te felicit pentru decizia de a-ti continua viata...banuiesc ca esti o femeie tanara...care este normal, sa aiba o relatie chiar si dupa un divort, care de obicei lasa urme adanci intiparite in suflet...eu nu-ti cunosc situatia exact, dar iti pot spune ca de obicei copiii mici, se obisnuiesc destul de usor, cu cineva care apare nou in viata lor, daca acel cineva stie sa-i invaluie cu caldura si dragoste, daca stie sa se poarte frumos cu ei, sa-i inveseleasca si sa-i atraga...atunci inima de copil este usor vrajita...
daca acea persoana te iubeste, atunci va manifesta aceleasi sentimente si pentru copiii tai, asa gasesc ca ar fi normal si in majoritatea cazurilor se intampla asa...totusi iti voi oferi un sfat...daca vei incepe o relatie, ar fi chiar indicat sa-l aduci in mediul tau familial, pe alesul tau, pentru a-l studia mai bine, in raporturile cu copiii...este foarte important, sa stii cum se poarta si cand este vesel si cand este obosit sau stresat, in acest fel il vei cunoaste mai bine, vei sti ce fel de om este, cum iti trateaza copiii in orice fel de situatie, deoarece s-au intamplat multe cazuri de agresiune asupra copiilor vitregi, din pacate cu urmari grave.
Copilul cu cat este mai mic, cu atat sufera mai putin (spun asta nestiind varsta copiilor tai)...eu as incepe prin a iesi impreuna in parcuri, la filme de copii(repet nu stiu varsta copiilor), la locuri de joaca pentru copii, si mai apoi acasa. Ar fi de preferat sa incepi sa-l intalnesti, sa-l cunosti, sa vezi ce fel de persoana este, blanda, calma,tandra, nervoasa, stresata...caci aceste trasaturi pe care le poti destul de usor deduce din comportamentul lui, iti vor face un tablou, al persoanei pe care vrei sa o aduci si-n viata copiilor tai, nu numai a ta.
Fie ca Dumnezeu, sa-ti daruiasca ce iti este dat prin drept divin...o soarta frumoasa, pentru o viata si mai frumoasa...te imbratisez cu drag tzuc.gif hug.gif

Aceasta postare a fost editata de rux25: Apr 5 2008, 10:40 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha_mihaela
postare Apr 6 2008, 08:40 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 31-March 08
Din: maramures
Membru nr.: 19,268



multumesc rux pentru raspuns. nu sunt chiar as de nou venita. saunt miha din baia mare. am mai vb. terbuia sa dechid acest subiect, pentru ca e destul de delicat pt mine. toata lumea imi zice sa nu aduc un nou partener in viata copiilor pentru ca le fac rau sau ar putea interpreta gresit.
acum toata lumea se asteapta ca dupa divort sa fiu singura si sa nu ma afisez cu un alt barbat. habar nu am ce sa fac. adevarul e ca nu prea mai am incredere in barbati, si poate de accea mi-e asa de greu. multumesc pt intelegere si sfaturi. copiii sunt de 3 respectiv 4 ani. mai tinem legatura.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 6 2008, 08:46 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(miha_mihaela @ Apr 6 2008, 09:40 PM) *
multumesc rux pentru raspuns. nu sunt chiar as de nou venita. saunt miha din baia mare. am mai vb. terbuia sa dechid acest subiect, pentru ca e destul de delicat pt mine. toata lumea imi zice sa nu aduc un nou partener in viata copiilor pentru ca le fac rau sau ar putea interpreta gresit.
acum toata lumea se asteapta ca dupa divort sa fiu singura si sa nu ma afisez cu un alt barbat. habar nu am ce sa fac. adevarul e ca nu prea mai am incredere in barbati, si poate de accea mi-e asa de greu. multumesc pt intelegere si sfaturi. copiii sunt de 3 respectiv 4 ani. mai tinem legatura.

Eu nu-ti pot spune decat atat...traieste-ti viata!!! rolleyes.gif si cauta sa nu tii cont de ce spune lumea din jurul tau...asta e cel mai important... fa ce simti tu sa faci...ai dreptul la viata...si inca la o viata buna...sper sa iei cea mai buna decizie pentru tine si copiii tai oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha_mihaela
postare Apr 6 2008, 09:05 PM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 31-March 08
Din: maramures
Membru nr.: 19,268



e asa de incurajator cand cineva isi face timp si pentru problemele tale! multumesc inca odata pt sfat. nu stiu inca ce decizie am sa iau, dar am sa va anunt. e asa de greu cand esti singura in viata asta! sper sa rasara soarele si pe strada mea!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Apr 6 2008, 09:48 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(miha_mihaela @ Apr 6 2008, 10:05 PM) *
e asa de incurajator cand cineva isi face timp si pentru problemele tale! multumesc inca odata pt sfat. nu stiu inca ce decizie am sa iau, dar am sa va anunt. e asa de greu cand esti singura in viata asta! sper sa rasara soarele si pe strada mea!

stii de ce e greu? pentru ca de cele mai multe ori uitam ca Dumnezeu e deasupra noastra...iar El...e cel care ne tine in brate si la bine si la rau...hai fruntea sus...viata isi continua cursul....si e asa de frumoasa rolleyes.gif trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Apr 7 2008, 11:38 AM
Postare #7


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(miha_mihaela @ Apr 6 2008, 02:05 PM) *
e asa de incurajator cand cineva isi face timp si pentru problemele tale! multumesc inca odata pt sfat. nu stiu inca ce decizie am sa iau, dar am sa va anunt. e asa de greu cand esti singura in viata asta! sper sa rasara soarele si pe strada mea!


nu esti singura! ai doi copii minunati si un Dumnezeu deasupra care nu te lasa la greu! lasa-ti viata in mainile Lui si vei vedea ca iti va aduce in suflet puterea de a iubi din nou, de a te lasa iubita.. si eu am fost 'lovita de soarta' (am pus ghilimelele pt ca asa obisnuieste lumea sa spuna), dar merg mai departe, .. insa eu ma consider binecuvantata: am un copil sanatos, frumos si incerc acum sa imi las si inima deschisa pt acea iubire care sa nu moara niciodata.. poate parea idealist, dar eu chiar o astept, simt ca e aproape si nu pot decat sa ma rog sa imi dea Dumnezeu intelepciunea de a nu ma insela in alegerea jumatatii... uneori, sub o masca a binelui, pot fi ascunsi demoni..
eu iti spun doar atat, daca simti ca acel om e cel pe care il astepti pt a-ti completa familia, pt a fi un tata perfect pt copiii tai, atunci poti incepe prin a-l aduce in preajma puilor tai.. cum te-a sfatuit si Rux25, sunt multe cai de a-l testa, dar si de a vedea cum il accepta copilasii, pt ca ei sunt cei mai importanti in alegere.. sa nu o faci doar asa, sa nu fii singura! un om dezamagit deja, trebuie sa aiba mare atentie, sa simta ca are nevoie de acel umar pe care sa-si puna capul, acel brat de nadejde.. si, cel mai important, sa simti iubire .. fara ea, nu e decat desertaciune!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha_mihaela
postare Apr 7 2008, 08:17 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 31-March 08
Din: maramures
Membru nr.: 19,268



vai, fetelor, intelepte vorbe mai spuneti! cred ca ajunge doar sa le citesc si sa simt ca nu mai sunt asa de singura! intradevar am doi copii minunati care o sa-mi aline viata intotdeauna. cel putin pentru ei, am o dragoste nesfarsita! am sa la inima sa iubeasca din nou si sper ca sa nu ma insel si de data asta. daca am stii dinainta ce ne rezerva viitorul, poate am fi mai precauti si nu ar fi atata dezamagire!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha_mihaela
postare Apr 7 2008, 08:18 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 31-March 08
Din: maramures
Membru nr.: 19,268



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha_mihaela
postare Apr 7 2008, 08:18 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 28
Inscris la: 31-March 08
Din: maramures
Membru nr.: 19,268



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 05:14 PM