Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Aerosoli, Ventoline
andral
postare Nov 3 2010, 10:59 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



QUOTE(Alexandrina @ Nov 3 2010, 09:42 PM) *
Am probleme cu fetita mea cea mica, de 1,4 ani si va rog sa imi impartasiti din experienta voastra, daca ati trecut prin asa ceva.
Am deschis mai jos un topic, despre antibioticul Klacid, si despre faptul ca nu prea vroia sa il ia..
Pe scurt, asta este povestea: acum o luna am mers cu ea la medicul de familie, avea multe multe mucozitati si horcaia din tot corpul. Mi-a spus ca are mucozitati pana si in plamani si mi-a dat antibioticul Ospamox. I l-am dat si a fost ok aprox 2 saptamani, dupa care a inceput sa faca febra mare de 39.6. Am fost iar la medic si mi-a dat alt antibiotic Klacid (de care am povestit in topicul de mai jos..).
Azi am fost cu ea la control si mi-a spus ca nu a fost bun Klacid, nu si-a facut efectul, etc. etc.
Mentionez ca in toata aceasta perioada are si o eruptie dentara ff urata...ies caninii...
Si m-a trimis la spitalul de copii sa ii faca mai multe investigatii la plamani, pt ca ea nu putea sa o asculte la plamani pt ca plangea..
In fine, ajung la spitalul de copii, unde face o radiografie si la fel, mi-a spus de de acolo ca are horcait la plamani din cauza mucozitatilor care sunt in plamani (se vedea si pe radiografie). Si m-a bagat pe alt antibiotic. A spus ca nu e de internat, ci sa ii dau alt antibiotic, Augmentin. Am citit pe internet de copilasi care s-au vindecat cu aerosoli..
Aseara i-m facut si eu si a dormit f bine, cum nu a mai dormit de mult.
Acum de la spital mi-au dat aerosoli cu ventoline. I-am facut si in seara asta si chiar a stat cu masca destul de mult.
Nu stiu ce sa fac...mi-e groaza sa ii dau iar antibiotic, ma gandesc sa incerc macar o zi, doua, numai cu aerosoli.
In rest, nu mai are febra, are pofta de mancare, e activa...

I-am dat si Prospan pe care mi l-a dat tot de la spitalul de copii.
Nu mai stiu ce sa mai fac cu ea.
Daca as sti ca antibioticul rezolva problema cu mucozitatile i l-as da, dar sunt sigura ca e degeaba...asa cum au fost si celelalte dinainte...

fetita ta are o infectie respiratorie si cred ca antibioticul are rostul sau...ti.am scris si pe topicul cu klacid ca stiu ca nu e bine sa dai antibiotic cu iaurt ..eu zic sa asculti dr


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Spiri
postare Nov 3 2010, 11:19 PM
Postare #12


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 380
Inscris la: 31-August 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 107,122



buna alexandrina, eu am un pui care face 2 ani peste o saptamana.
iarna trecuta din noiembrie pana prin februarie al meu copil a horcait de am ramas cu sechele.
prima bronsiolita a facut-o pe la 10 luni si dupa ce l-am tratat cu diverse dr a zis sa incercam cu ospamox, care nu a avut nici un efect. din momentul ala am decis ca copilul meu nu va mai lua antibiotic, pana nu ajunge la pneumonie.
am umblat la doctori de diferite specializari, medici de renume, care pana la urma au cam cazut de acord ca nu e de antibiotic. tin sa-ti spun ca avea multe momente cand abia respira, atat de mult i se ingustau bronhiile de la mucozitati.
intr-un final, concluzia a fost ca este un copil cu predispozitie de complicatii pe caile respiratorii si ca aceste probleme se vor diminua de la o iarna la alta pe parcurs ce creste, iar sistemul lui respirator se va maturiza, adica undeva dupa 4 ani. ne-am tratat bineinteles cu aerosoli, siropuri care mai de care si pana la urma am iesit in primavara cu bine.
astept cu teama iarna asta, pt ca deja a luat prima viroza care a dus la mucozitati pe bronhii dar nici pe departe ca anul trecut.
asta e varianta scurta a povestii noastre pt ca experienta a fost prea lunga sa o pot povesti aici.

toate cele mentionate mai sus, ventolin, pulmicort, atrovent eu nu ti le-as recomanda pt un copil atat de mic, sunt prea puternice si ii slabesc inima, este medicamentatie pt asmatici, iar diagnosticul de asmatic sa nu lasi pe nimeni sa il puna acum fetitei tale, acesta se poate pune doar dupa 6-7 ani. intradevar aceste episoade daca raman netratate pot agrava in timp situatia si duce la un diagnostic de astm, insa vei vedea ca nu va fi cazul.
insa, cu siguranta antibioticele nu te vor ajuta deloc si dai si copilul peste cap, chiar o pot afecta mai rau. poate doar daca vi se pune diagnosticul de pneumonie, insa si pe asta eu l-as verifica macar cu 2 medici.
la noi au functionat aerosolii cu adrenalina, care de asemenea nu mi-a fost prea draga din teama de a nu deveni dependent de ea, dar nu a fost cazul. adrenalina are efect bronhodilatator, iar dupa vreo ora ii faceam cu flixotide, care pana la urma si facut efectul. deasemenea, toata perioada a luat singulair. siropuri de tuse tot schimbam daca nu isi faceau efectul pt ca oricum se obisnuieste organismul cu ele si le ia degeaba. nici asta nu e o medicamentatie tocmai atat de sanatoasa cum mi-as dori insa sunt constienta ca poate fi necesara uneori. eu am luat-o pe calea homeopatiei de atunci in speranta ca reusesc sa il ajute pe partea de intarire a sistemului imunitar, voi vedea efectele in timp. eu mi-as dori sa il tratez doar natural, dar daca se agraveaza situatia trebuie sa recurg si la medicina alopata, asta e. acum ii mai dau sinupret, sa vad daca isi face efectul.
incearca sa vorbesti cu dr tau de asta sau poate sa mai ceri sfatul unui alt medic.

multa sanatate!



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Nov 4 2010, 10:27 AM
Postare #13


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



nu stiu ce sa zic si cu diagnosticul.
mi s-a spus initial ca are mucozitati in plamani si am intrebat daca e pneumonie (mi s-a raspuns ca nu e pneumonie, nu e nici macar bronsita, doar mucozitati in plamani). am tratat cu ospamox si cateva zile de klacid, degeaba, degeaba.
ospamoxul l-a luat f bine, tot tratamentul. klacidul nu, iar dupa 3 zile de klacid am fost la dr si a spus ca nu e nici asta bun si ca ar trebui sa ii dau altul. deja dadusem rau de tot copilul peste cap cu antibioticele....
acum, in urma unei radiografii pulmonare, mi s-a spus tot ca are mucozitati in plamani, pe care dr de la policlinica de copii a numit-o pneumonie.
deci mucozitatile in plamani sunt sau nu pneumonie???

in fine, vad ca dupa 2-3 sedinte de aerosoli, mai mult cu ser fiziologic, pt ca ventoline nu i-am pus decat o data, a inceput sa respire mai bine noaptea si chiar doarme ff linistita, fara sa faca nici un fel de zgomot.

nu mai are nici febra, deloc, nici macar de la dintisori..



QUOTE(Spiri @ Nov 3 2010, 11:19 PM) *
buna alexandrina, eu am un pui care face 2 ani peste o saptamana.
iarna trecuta din noiembrie pana prin februarie al meu copil a horcait de am ramas cu sechele.
prima bronsiolita a facut-o pe la 10 luni si dupa ce l-am tratat cu diverse dr a zis sa incercam cu ospamox, care nu a avut nici un efect. din momentul ala am decis ca copilul meu nu va mai lua antibiotic, pana nu ajunge la pneumonie.
am umblat la doctori de diferite specializari, medici de renume, care pana la urma au cam cazut de acord ca nu e de antibiotic. tin sa-ti spun ca avea multe momente cand abia respira, atat de mult i se ingustau bronhiile de la mucozitati.
intr-un final, concluzia a fost ca este un copil cu predispozitie de complicatii pe caile respiratorii si ca aceste probleme se vor diminua de la o iarna la alta pe parcurs ce creste, iar sistemul lui respirator se va maturiza, adica undeva dupa 4 ani. ne-am tratat bineinteles cu aerosoli, siropuri care mai de care si pana la urma am iesit in primavara cu bine.
astept cu teama iarna asta, pt ca deja a luat prima viroza care a dus la mucozitati pe bronhii dar nici pe departe ca anul trecut.
asta e varianta scurta a povestii noastre pt ca experienta a fost prea lunga sa o pot povesti aici.

toate cele mentionate mai sus, ventolin, pulmicort, atrovent eu nu ti le-as recomanda pt un copil atat de mic, sunt prea puternice si ii slabesc inima, este medicamentatie pt asmatici, iar diagnosticul de asmatic sa nu lasi pe nimeni sa il puna acum fetitei tale, acesta se poate pune doar dupa 6-7 ani. intradevar aceste episoade daca raman netratate pot agrava in timp situatia si duce la un diagnostic de astm, insa vei vedea ca nu va fi cazul.
insa, cu siguranta antibioticele nu te vor ajuta deloc si dai si copilul peste cap, chiar o pot afecta mai rau. poate doar daca vi se pune diagnosticul de pneumonie, insa si pe asta eu l-as verifica macar cu 2 medici.
la noi au functionat aerosolii cu adrenalina, care de asemenea nu mi-a fost prea draga din teama de a nu deveni dependent de ea, dar nu a fost cazul. adrenalina are efect bronhodilatator, iar dupa vreo ora ii faceam cu flixotide, care pana la urma si facut efectul. deasemenea, toata perioada a luat singulair. siropuri de tuse tot schimbam daca nu isi faceau efectul pt ca oricum se obisnuieste organismul cu ele si le ia degeaba. nici asta nu e o medicamentatie tocmai atat de sanatoasa cum mi-as dori insa sunt constienta ca poate fi necesara uneori. eu am luat-o pe calea homeopatiei de atunci in speranta ca reusesc sa il ajute pe partea de intarire a sistemului imunitar, voi vedea efectele in timp. eu mi-as dori sa il tratez doar natural, dar daca se agraveaza situatia trebuie sa recurg si la medicina alopata, asta e. acum ii mai dau sinupret, sa vad daca isi face efectul.
incearca sa vorbesti cu dr tau de asta sau poate sa mai ceri sfatul unui alt medic.

multa sanatate!



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Nov 4 2010, 10:28 AM
Postare #14


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862





si ii mai dau si prospan si ceaiuri calde.
sincer mi se pare ca putin putin s-a mai redus tusea si nasucul care curgea ca la robinet..(cu mucozitati albe, translucide).









QUOTE(Spiri @ Nov 3 2010, 11:19 PM) *
buna alexandrina, eu am un pui care face 2 ani peste o saptamana.
iarna trecuta din noiembrie pana prin februarie al meu copil a horcait de am ramas cu sechele.
prima bronsiolita a facut-o pe la 10 luni si dupa ce l-am tratat cu diverse dr a zis sa incercam cu ospamox, care nu a avut nici un efect. din momentul ala am decis ca copilul meu nu va mai lua antibiotic, pana nu ajunge la pneumonie.
am umblat la doctori de diferite specializari, medici de renume, care pana la urma au cam cazut de acord ca nu e de antibiotic. tin sa-ti spun ca avea multe momente cand abia respira, atat de mult i se ingustau bronhiile de la mucozitati.
intr-un final, concluzia a fost ca este un copil cu predispozitie de complicatii pe caile respiratorii si ca aceste probleme se vor diminua de la o iarna la alta pe parcurs ce creste, iar sistemul lui respirator se va maturiza, adica undeva dupa 4 ani. ne-am tratat bineinteles cu aerosoli, siropuri care mai de care si pana la urma am iesit in primavara cu bine.
astept cu teama iarna asta, pt ca deja a luat prima viroza care a dus la mucozitati pe bronhii dar nici pe departe ca anul trecut.
asta e varianta scurta a povestii noastre pt ca experienta a fost prea lunga sa o pot povesti aici.

toate cele mentionate mai sus, ventolin, pulmicort, atrovent eu nu ti le-as recomanda pt un copil atat de mic, sunt prea puternice si ii slabesc inima, este medicamentatie pt asmatici, iar diagnosticul de asmatic sa nu lasi pe nimeni sa il puna acum fetitei tale, acesta se poate pune doar dupa 6-7 ani. intradevar aceste episoade daca raman netratate pot agrava in timp situatia si duce la un diagnostic de astm, insa vei vedea ca nu va fi cazul.
insa, cu siguranta antibioticele nu te vor ajuta deloc si dai si copilul peste cap, chiar o pot afecta mai rau. poate doar daca vi se pune diagnosticul de pneumonie, insa si pe asta eu l-as verifica macar cu 2 medici.
la noi au functionat aerosolii cu adrenalina, care de asemenea nu mi-a fost prea draga din teama de a nu deveni dependent de ea, dar nu a fost cazul. adrenalina are efect bronhodilatator, iar dupa vreo ora ii faceam cu flixotide, care pana la urma si facut efectul. deasemenea, toata perioada a luat singulair. siropuri de tuse tot schimbam daca nu isi faceau efectul pt ca oricum se obisnuieste organismul cu ele si le ia degeaba. nici asta nu e o medicamentatie tocmai atat de sanatoasa cum mi-as dori insa sunt constienta ca poate fi necesara uneori. eu am luat-o pe calea homeopatiei de atunci in speranta ca reusesc sa il ajute pe partea de intarire a sistemului imunitar, voi vedea efectele in timp. eu mi-as dori sa il tratez doar natural, dar daca se agraveaza situatia trebuie sa recurg si la medicina alopata, asta e. acum ii mai dau sinupret, sa vad daca isi face efectul.
incearca sa vorbesti cu dr tau de asta sau poate sa mai ceri sfatul unui alt medic.

multa sanatate!



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Nov 4 2010, 10:34 AM
Postare #15


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



era singurul mod in care puteam sa il dau..
si imi spusesera vreo 2 dr. sa il combin cu lapte sau iaurt, sau cu ceva ce ii place ei...
am tot cerut injectabil, insa mi s-a spus ca nu are rost sa o intepam, ca nu e nimic grav, etc. etc.









QUOTE(andral @ Nov 3 2010, 10:59 PM) *
fetita ta are o infectie respiratorie si cred ca antibioticul are rostul sau...ti.am scris si pe topicul cu klacid ca stiu ca nu e bine sa dai antibiotic cu iaurt ..eu zic sa asculti dr



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika8
postare Nov 4 2010, 11:27 AM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 30
Inscris la: 20-October 10
Membru nr.: 184,379



QUOTE(Alexandrina @ Nov 4 2010, 10:34 AM) *
era singurul mod in care puteam sa il dau..
si imi spusesera vreo 2 dr. sa il combin cu lapte sau iaurt, sau cu ceva ce ii place ei...
am tot cerut injectabil, insa mi s-a spus ca nu are rost sa o intepam, ca nu e nimic grav, etc. etc.

Foarte bun pentru tuse este Grintuss de la Aboca. Se gaseste la farmaciile Dona. Este tot din plante, ca si Prospanul. Ruxy mi l-a recomandat. Este nemaipomenit!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Nov 4 2010, 11:47 AM
Postare #17


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



sunt bucuroasa ca vad ca nu mai respira asa de des ca inainte.
vad ca au efect aerosolii, se odihneste si ea mai bine.

ii dau prospan de 3 ori pe zi, mi l-au recomandat mai multi medici, ca fiind foarte bun.
Acum o sa o tin cu asta, dar e bine de stiut pe viitor ca mai sunt si altele f eficiente..

tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andral
postare Nov 10 2010, 09:07 PM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,609
Inscris la: 9-December 08
Din: BARLAD
Membru nr.: 55,508



cum se mai simte fetita?
cred ca am ajuns intro situatie similara ..a dat frigul si de 3 sapt o tinem intro raceala,2 cure de antibiotic si tot acelasi stadiu...probabil solutia ar fi alta parte nu in cutiutele cu antibiotic


--------------------
l
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Nov 11 2010, 08:17 AM
Postare #19


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862




Fetita se simte foarte bine, multumesc.
Si am tratat-o numai cu aerosoli.
Am facut 23 sedinte, adica 4 ori pe zi in primele 4 zile, pe urma am scazut la 3, pentru ca nu mai avea rabdare.
In cazul nostru a fost miraculos, de la o sedinta la alta se simtea diferenta, respira mult mai bine, nu mai horcaia si tusea disparea din ce in ce mai mult.
Am fost apoi la control si dr a fost f multumit de rezultat, chiar m-a sfatuit sa opresc medicamentele multe pe care mi le daduse..
A, si in afara de aerosoli i-am mai dat prospan. A eliminat secretii in scaun.
La noi, aerosolul a fost singurul tratament in urma caruia s-a vazut ameliorare si chiar s-a vindecat, pentru ca de o luna ne lungeam cu diverse...
Noi am reusit sa cumparam un aparat, acum nu stiu daca aveti posibilitatea, insa e mare lucru sa il aveti in casa.
Sfatul meu este sa treceti repede pe aerosoli (eu am facut numai cu ser fiziologic, nu cu altceva pentru ca am inteles ca sunt destul de periculoase substantele si dau dependenta...sunt pentru astmatici)
Pe urma am fugit repede la homeopatie si ne-a bagat dr. pe un tratament de imunitate.

din cate mi s-a spus si am observat pe pielea noastra, antibioticul nu rezolva problema de fata..pentru ca secretiile raman acolo, si chiar dupa cura de antibiotic, daca nu le elimina, o puteti lua de la capata cu ele, sa se inflameze si altele....
si iar antibiotic si tot asa...
ele trebuiesc cumva eliminate, iar aerosolul asta face, aerul ala ajunge pana in capatul plamanilor si ii curata.


Sanatate multa!



QUOTE(andral @ Nov 10 2010, 09:07 PM) *
cum se mai simte fetita?
cred ca am ajuns intro situatie similara ..a dat frigul si de 3 sapt o tinem intro raceala,2 cure de antibiotic si tot acelasi stadiu...probabil solutia ar fi alta parte nu in cutiutele cu antibiotic



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Nov 11 2010, 08:21 AM
Postare #20


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



Nu stiu daca am mentionat, insa dupa a 3-a zi de klacid am mers la medic care mi-a spus ca e rau, secretiile sunt in plamani, nu merge klacidul, sa il opresc si sa merg de urgenta la spitalul de copii...
acolo am facut radiografie si a iesit ca avea secretii in plamani (pneumonie mi s-a spus), iar ca tratament am primit alte antibiotic (augmentin), prospan,. sinupret, humex, eurespal si aerosoli.

Am mers numai pe aerooli si prospan.
dupa 1 zi de tratament cu aerosoli ne-am dus iar la medic si ne-a spus ca e mai bine, dar sa continuam.
am fost apoi dupa 5 zile de tratament si a ascultat-o si a spus ca e f bine (chiar in ziua respectiva am mers la 2 medici, la homeopatie si la policlinica de copii..)
oricum, se vedea ca nu mai avea deloc muculeti, respira curat, nu mai tusea aproape deloc.... bananab.gif

cam asa a fost la noi.



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 07:17 AM