Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

32 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Violenta Domestica
jan200on
postare Aug 6 2007, 01:07 PM
Postare #271


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 308
Inscris la: 25-February 07
Membru nr.: 2,302



Buna fetelor, sunt trista ca inca exista violenta domestica. Vreau sa spun ca parintii mei nu m-au lovit niciodata daca am faceam ceva rau. Stiau cum sa discute cu mine in asa fel incat sa inteleg ca nu a fost bine ce am facut si au incercat sa imi arate viata asa cum este ea, si cu bune si cu rele. Sotul meu nu m-a lovit niciodata sau sa imi vorbeasca urat iar pe ruxandra bebelusa noastra o iubeste din tot sufletul si are foarte multa grija de ea. Eu cred ca doar cei care au probleme psihice pot agresa fiintele dragi.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 4 2007, 01:22 PM
Postare #272


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(jan200on @ Aug 6 2007, 02:07 PM) *
Buna fetelor, sunt trista ca inca exista violenta domestica. Vreau sa spun ca parintii mei nu m-au lovit niciodata daca am faceam ceva rau. Stiau cum sa discute cu mine in asa fel incat sa inteleg ca nu a fost bine ce am facut si au incercat sa imi arate viata asa cum este ea, si cu bune si cu rele. Sotul meu nu m-a lovit niciodata sau sa imi vorbeasca urat iar pe ruxandra bebelusa noastra o iubeste din tot sufletul si are foarte multa grija de ea. Eu cred ca doar cei care au probleme psihice pot agresa fiintele dragi.

aici as cam avea si eu ceva de povestit daca va mai intereseaza aceast capitol! eu sunt Dana si am 26 de ani si mai am o sora de 25! am crescut doar cu mama din vina violentei in familie de la varsta de aproape 2 ani si pana la liceu in clasa a 9 a, cand mama a cunoscut un barbat painea lu DD! dar sa nu credetzi k de atunci totul a fost perfect!!! va spun k eu o admir pe mama pt curajul ei de a ramane singura cu un copil de cateva luni si unu putzin mai mare! va mai spun si k nu am dus lipsa de nimic material vorbind pt k mama a avut grija sa avem tot ce ne trebuie dar pt asta avea nevoie de mai mult timp de lucru decat sa stea cu noi si nu de putine ori imi era dor de ea! despre tata nu pot spune decat k il cunosteam si desi stateam f aproape nu se deranja sa vina la noi desi mama niciodata nu i-a interzis! sincer nici nu ii simteam lipsa!!! ......cum va spuneam intr-un tarziu a cunoscut pe altcineva cu care s-a si recasatorit! era un barbat f f f bun cum rar mai intalnesti! priceput in toate,se implica chiar si in treburile casnice cu placere, care ne-a iubit ca pe fetele lui inca de la inceput dar....din pacate a urmat o perioada cam proasta dupa actul de casatorie!
atunci au inceput iar scandaluri in casa noasta la cate o betzie care devene din ce in ce mai des!!!dupa mai multe sanse ce mama i le acorda din dragoste normal, a hotarat k nu mai e nimic de facut si ca mai bine divorteaza...DAR... DRAGOSTEA acestui om a fost atat de mare pt noi k dupa 2 zile departe de noi s-a hotarat!!! RENUNT LA BAUTURA!!! PA VOI VA VREAU! VOI SUNTETZI FAMILIA MEA SI NU VREAU SA VA PIERD~!!! Si asa a si fost ...de atunci a intrat din nou armonie in casa noasta si suntem fericitzi! si acum dupa multzi ani de casnicie inca se mai iubesc si se saruta k doi ingragostitzi la plecare si sosire!!! Deci TATA, omul iubitor de acre v-am povestit a avut ambitzie si a renuntzat la lucrul ce nu avea loc in fericirea lui si acum a devenit un bunic fericit!!! DAR...AU TOTI ACEASTA AMBITIE??? Oricum pe mine m-a cam dezorientat k sa nu zic altfel aceaste " discutzii" si "intamplari" incat am ineput sa gandesc viatza altfel!!! "IMI DORESC DE LA VIATZA UN COPIL NUMAI AL MEU K SA NU CUNOASCA PARTILE RELE DINTR-O RELATZIE MAMA-TATA! Acum am acest copil care e o minune de baiat dar relatzia mea cu taica-su lasa de dorit! ii cam place si lui bautura si el , desi au trecut aproape 9 ani de cand ne-am cunoscut , a ajuns acum sa stea departe de fiul lui de circa 3 luni! il iubeste mult DAR nu pot spune k ar face orice sa-i fie alaturi, pe mine zice k ma iubeste si k vrea sa fim impreuna DAR iar nu pot spune k k ar face orice sa ne fie bine atata timp cat LA BAUTURA NU RENUNTZA! Nu e violent dar vorbeste destul de urat cu mine cand e baut si faptul k se face de ras indiferent unde mergem...nu ma lasa sa-i mai acord o sansa! nu as vrea k Darius(fiul meu) sa ajunga sa creasca dezamagit de tatal lui asa cum am fost eu!!! acum il viziteaza destul de des (chiar si de 4-5 ori pe zi) pt k nici unul nu avem pe altcineva si sincer inca nu ne-am gandit la asta...dar nici asa nu putem continua niciunul pt k viatza e scurta si sincer merita traita mai ales cand ai ce ti-ai dorit: UN COPIL!sincer va spun k am incercat sa o mai luam de la capat dar intre noi a intervenit un zid imens care ne-a distantzat si care nu ne lasa inca sa ne apropiem chiar daca el intre timp a mai RARIT (nu a renuntzat) bautura! oare e prea tarziu sa mai fim o familie????daca stam impreuna 2 zile mai e cum e dar daca deja vine a 3 a e imposibil sa nu ne certam!!! eu nu prea mai pot lasa de la mine k am tot lasat in 9 ani si el ...cred k nu stie ce vrea1 sau ce vrea nu poate avea alaturi de mine! Oricum eu nu cred k ii cer prea mult!!! Acum am ajuns sa ma intreb daca il mai iubesc...inca nu stiu raspunsul la aceasta intrebare dar relatia noastra e una de "prietenie amicala"!!! viatza sexuala nu am mai avut de un an si un pic pana acum 2 seri cand, in urma discutiilor de pe acest forum am reincercat...dar ...nici aici nu stam prea bine!
ACUM VA PARASESC K S-A TREZIT PUIUL MEU SI SPERAND K NU V-AM PLICTISIT ASTEPT CATE O PARERE A VOASTRA!
VA PUP SI VA UREZ O ZI PLACUTA .SANATATE SI SUCCESC IN DRAGOSTE!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 4 2007, 08:45 PM
Postare #273


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(Dana81 @ Oct 4 2007, 02:22 PM) *
... oare e prea tarziu sa mai fim o familie????daca stam impreuna 2 zile mai e cum e dar daca deja vine a 3 a e imposibil sa nu ne certam!!! eu nu prea mai pot lasa de la mine k am tot lasat in 9 ani si el ...cred k nu stie ce vrea1 sau ce vrea nu poate avea alaturi de mine! Oricum eu nu cred k ii cer prea mult!!! ...

La subiectul alcoolism sunt foarte subiectiva!!! Am avut un astfel de exemplu... si inca din adolescenta am intrebat-o pe mama de ce nu a divortat??? Cu timpul va fi mai rau! Si poate si copilul tau te va blama pentru asta! Eu l-am vazut pe tatal meu decazand in cea mai urata stare posibila... un om de o inteligenta uimitoare (si fara cine stie ce studii inalte) care, dupa un singur pahar de bautura, nu mai era coerent... ca sa nu mai zic ca nici nu era constient de copiii din preajma lui! Nu-mi amintesc o clipa tandra cu el sau un moment de joaca! Mama spunea ca era bine la inceputuri... dar cand am ajuns eu mai mare, cat sa am amintiri, nu mai era om!
Sfatul meu - lasa-l!!! Am fugit de astfel de oameni, cu inclinatii spre alcoolism si DD mi-a dat un barbat care bea mai putin decat mine!!! Am avut noroc!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Oct 4 2007, 09:45 PM
Postare #274


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589




Dana81,sunt total de acord cu Mumu sad.gif Din pacate.Adica imi pare rau ptr tine,dar decat sa suferi o viata intreaga,mai bine renunti din start.Nici eu nu suport oamenii bauti si multumesc lui D-zeu ca m-a ferit.Nu are rost sa-ti pui singura latul in jurul gatului.Bucura-te de ingerasul tau si poate intr-o zi cu ajutorul lui D-zeu,vei gasi si dragostea adevarata care sa te faca sa te simti implinita din toate punctele de vedere. hug.gif tzuc.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 5 2007, 12:15 AM
Postare #275


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(AdeDia @ Oct 4 2007, 10:45 PM) *
Dana81,sunt total de acord cu Mumu sad.gif Din pacate.Adica imi pare rau ptr tine,dar decat sa suferi o viata intreaga,mai bine renunti din start.Nici eu nu suport oamenii bauti si multumesc lui D-zeu ca m-a ferit.Nu are rost sa-ti pui singura latul in jurul gatului.Bucura-te de ingerasul tau si poate intr-o zi cu ajutorul lui D-zeu,vei gasi si dragostea adevarata care sa te faca sa te simti implinita din toate punctele de vedere. hug.gif tzuc.gif

DECI NU SUNT DELOC EGOISTA CAND ZIC K VREAU SA "DISPARA" CAT POSIBIL DIN VIATZA NOASTA???El asa zice mereu de cand nu mai sta cu noi!!! ba mai mult candva isi dorea sa mor sa poata avea bebele pt el (cica asta e dragoste pt copil) sau ma blesteama sa ma desparta si pe mine D-zeu de copilul meu asa cum l-am despartit eu pe el de copilul lui k sa vad cum e!!! asa da dragoste adevarata nu?
si sincer am incercat sa-i mai dau si alte sanse dar nu ...nu ne mai intzelegem...si el cum scapa putzin cum e cu sticla in fatza! norocul lui este k de meserie e sofer ,sofer pe taxi, cu un program super incarcat si nu prea mai are timp de baut dar in cele 2 zile libere pe sapt e imposibil sa nu se imbete! nu are ambitzie deloc sau nu vrea??? asta e intrebarea care mi-a mai ramas... sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 5 2007, 12:16 AM
Postare #276


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(mumu74 @ Oct 4 2007, 09:45 PM) *
La subiectul alcoolism sunt foarte subiectiva!!! Am avut un astfel de exemplu... si inca din adolescenta am intrebat-o pe mama de ce nu a divortat??? Cu timpul va fi mai rau! Si poate si copilul tau te va blama pentru asta! Eu l-am vazut pe tatal meu decazand in cea mai urata stare posibila... un om de o inteligenta uimitoare (si fara cine stie ce studii inalte) care, dupa un singur pahar de bautura, nu mai era coerent... ca sa nu mai zic ca nici nu era constient de copiii din preajma lui! Nu-mi amintesc o clipa tandra cu el sau un moment de joaca! Mama spunea ca era bine la inceputuri... dar cand am ajuns eu mai mare, cat sa am amintiri, nu mai era om!
Sfatul meu - lasa-l!!! Am fugit de astfel de oameni, cu inclinatii spre alcoolism si DD mi-a dat un barbat care bea mai putin decat mine!!! Am avut noroc!

imi pare rau mumu! dupa ce k e viatza asta destul de grea nu intzeleg dc uni si-o fac si mai grea... sad.gif mad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JulianaP
postare Oct 5 2007, 05:10 PM
Postare #277


LALY POP
****

Grup: Members
Postari: 733
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,406



Doamne...Doamne...

Atat pot spune Dana81...ITI MULTUMESC CA MA AJUTI SA REALIZEZ CE AM ACASA.....iar tie Dumnezeu sa-ti lumineze mintea...sa poti vedea calea ta...sa-ti ajute sufletul sa poti trece peste ....si sa-ti dea putere sa o iei de la capat....pentru ca esti binecuvantata cu o mica minune care are nevoie de tine sa il cresti ca sa aduca multumire, bucurie, mandrie de mama cu un asa baiat si nu numai...


--------------------
Laly Popy...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anness
postare Oct 6 2007, 09:51 AM
Postare #278


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 68
Inscris la: 17-August 07
Membru nr.: 6,065



[quote name='Dana81' date='Oct 4 2007, 02:22 PM' post='70173']
Nu e violent dar vorbeste destul de urat cu mine cand e baut si faptul k se face de ras indiferent unde mergem...nu ma lasa sa-i mai acord o sansa! nu as vrea k Darius(fiul meu) sa ajunga sa creasca dezamagit de tatal lui asa cum am fost eu!!! acum il viziteaza destul de des (chiar si de 4-5 ori pe zi) pt k nici unul nu avem pe altcineva si sincer inca nu ne-am gandit la asta...dar nici asa nu putem continua niciunul pt k viatza e scurta si sincer merita traita mai ales cand ai ce ti-ai dorit: UN COPIL!sincer va spun k am incercat sa o mai luam de la capat dar intre noi a intervenit un zid imens care ne-a distantzat si care nu ne lasa inca sa ne apropiem chiar daca el intre timp a mai RARIT (nu a renuntzat) bautura! oare e prea tarziu sa mai fim o familie????daca stam impreuna 2 zile mai e cum e dar daca deja vine a 3 a e imposibil sa nu ne certam!!! eu nu prea mai pot lasa de la mine k am tot lasat in 9 ani si el ...cred k nu stie ce vrea1 sau ce vrea nu poate avea alaturi de mine! Oricum eu nu cred k ii cer prea mult!!! Acum am ajuns sa ma intreb daca il mai iubesc...inca nu stiu raspunsul la aceasta intrebare dar relatia noastra e una de "prietenie amicala"!!! viatza sexuala nu am mai avut de un an si un pic pana acum 2 seri cand, in urma discutiilor de pe acest forum am reincercat...dar ...nici aici nu stam prea bine!



De la violenta verbala la cea fizica se poate ajunge foarte usor, mai ales pe fondul consumului de alcool. Daca nu crezi ca se mai poate indrepta ceva in relatia voastra dupa mai multe incercari, nu mai are rost sa lungesti boala.... Oricum va ramane tatal copilului tau, dar atat. Meriti si tu sa fii multumita de viata ta. Certuri si discutii contradictorii exista intr-o familie, pentru ca nu putem avea toti acelasi mod de a gandi, dar de aici si pana la existenta unei stari conflictuale permanente este cale lunga.
Ai grija de tine si iti doresc sa iei decizia cea mai buna. hug.gif

Aceasta postare a fost editata de anness: Oct 6 2007, 09:51 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 6 2007, 08:50 PM
Postare #279


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



va multzumesc din suflet fetele! nici nu va putezi imagina cat de util este acest forum pt mine! cred k va ramane cu vizitele ...dar ce ma fac daca intr-un tarziu voi intalni pe cineva care ne merita????????????
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 6 2007, 08:52 PM
Postare #280


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(JulianaP @ Oct 5 2007, 06:10 PM) *
Doamne...Doamne...

Atat pot spune Dana81...ITI MULTUMESC CA MA AJUTI SA REALIZEZ CE AM ACASA.....iar tie Dumnezeu sa-ti lumineze mintea...sa poti vedea calea ta...sa-ti ajute sufletul sa poti trece peste ....si sa-ti dea putere sa o iei de la capat....pentru ca esti binecuvantata cu o mica minune care are nevoie de tine sa il cresti ca sa aduca multumire, bucurie, mandrie de mama cu un asa baiat si nu numai...

mc mult Juliana pt aceste vorbe minunate!!! m-au emotzionat de cred k o sa fac o pauza de scris! iti multzumesc din suflet!!!!!!multa sanatate si fericire!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

32 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 05:15 PM