Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Laptic Insuficient!
bioncica
postare Jun 19 2008, 08:33 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 20
Inscris la: 14-June 08
Membru nr.: 26,344



sunt mai noua pe site-ul asta si am si eu o problema notworthy.gif mi se pare ca baietelul meu e 1 luna jum, pe care il alaptez la san, nu se mai satura cu laptele meu.il pun la un san mananca, ce mananca si apoi incepe sa urle.il pun si la celalat si dupa vreo 5 min dupa ce a supt incepe sa se agite, sa dea din picioare si sa planga de parca nu a mancat de nu stiu cate ore.pediatra mi-a zis ca e posibil sa produc mai putin lapte decat are el nevoie sa-i dau completare lapte praf, cate 60 ml, dar doar cd e neaparat nevoie, cd chiar nu se satura.i-am dat de cateva ori dar doar o data pe zi, nu am vrut sa-l obisnuiesc ca dupa nu mai suge....
vroiam sa stiu daca vreuna din voi s-a confruntat cu problema asta!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cleo74
postare Jun 19 2008, 09:17 AM
Postare #2


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 711
Inscris la: 10-March 08
Din: brasov
Membru nr.: 17,391



QUOTE(bioncica @ Jun 19 2008, 09:33 AM) *
sunt mai noua pe site-ul asta si am si eu o problema notworthy.gif mi se pare ca baietelul meu e 1 luna jum, pe care il alaptez la san, nu se mai satura cu laptele meu.il pun la un san mananca, ce mananca si apoi incepe sa urle.il pun si la celalat si dupa vreo 5 min dupa ce a supt incepe sa se agite, sa dea din picioare si sa planga de parca nu a mancat de nu stiu cate ore.pediatra mi-a zis ca e posibil sa produc mai putin lapte decat are el nevoie sa-i dau completare lapte praf, cate 60 ml, dar doar cd e neaparat nevoie, cd chiar nu se satura.i-am dat de cateva ori dar doar o data pe zi, nu am vrut sa-l obisnuiesc ca dupa nu mai suge....
vroiam sa stiu daca vreuna din voi s-a confruntat cu problema asta!!!!!

buna si bine ai venit! oFloare.gif
da, si eu am avut aceasta problema, mai ales la primul copil, l-am alaptat doar o luna si un pic pt ca nu se satura cu laptele meu si nici nu a luat in greutate deloc in prima luna...dr. era f. ingrijorata de treaba asta si mi-a recomandat sa-i dau lapte praf in completare si dupa ce am facut asta a inceput sa ia in greutate cam 1kg pe luna...si da, nu a mai supt prea mult la san dupa aia...dar nici nu prea a avut ce... crybaby.gif ...eu m-am mai muls o perioada si-i dadeam cu biberonul...daca ai o pompita buna de san te poate ajuta...succes si sa-ti creasca bb-ul mare si voinic... floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Jun 19 2008, 09:17 AM
Postare #3


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



Da eu m-am confruntat si din pacate nu ai ce face. Si mie mi-a fost greu sa accept dar a trebuit sa dau completare la bebeu ca doar nu era sa-l infometez.
Am inceput prin a-i da completare la 2 mese pe zi si in final am ajuns la hranit artificial. Atat pot sa-ti zic: sa nu incetezi sa-i dai san. Da-i in continuare pana nu o sa mai fie. Si ai grija sa mananci si tu alimente pentru stimularea lactatiei: multe lichide, obligatoriu 2 l de apa pe zi, ceaiuri- este un cei pt stimularea lactatiei in farmacii, supe, ceapa este buna dar trebuie sa urmaresti si bebelusul sa vezi daca nu-l deranjeaza.
Si sa asculti de pediatru care stie cel mai bine!
Pup si sanatate!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cleo74
postare Jun 19 2008, 09:21 AM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 711
Inscris la: 10-March 08
Din: brasov
Membru nr.: 17,391




QUOTE(anamarianegrii @ Jun 19 2008, 10:17 AM) *
Atat pot sa-ti zic: sa nu incetezi sa-i dai san. Da-i in continuare pana nu o sa mai fie. Si ai grija sa mananci si tu alimente pentru stimularea lactatiei: multe lichide, obligatoriu 2 l de apa pe zi, ceaiuri- este un cei pt stimularea lactatiei in farmacii, supe, ceapa este buna dar trebuie sa urmaresti si bebelusul sa vezi daca nu-l deranjeaza.
Si sa asculti de pediatru care stie cel mai bine!
Pup si sanatate!

asa e, chimenul e bun pt stimularea lactatiei, supa sau ceai ...si fincenul, sau fenicul cum gasesti in farmacie, care e bun si pt tine si pt bebe, pt calmarea colicilor... bb.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria2008
postare Jun 19 2008, 11:38 AM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,802
Inscris la: 27-May 08
Membru nr.: 24,562



Daca ai cantar acasa incearca sa ii faci o proba a suptului ca sa iti dai seama cat mananca.Il cantaresti inainte sa il pui la san si dupa ce a papat.Daca nu papa suficient poti sa i dai completare cu lapte praf pana la cantitatea pe care ar trebui sa o pape la varsta lui.Sau poti sa te mulgi cu o pompita ca sa iti dai seama cat lapte ai.Si noi am patit la fel iar cand am cantarit-o am vazut k nu papa decat 40 cel mult 60 ml si am fost nevoita sa ii dau completare pentru ca plangea de foame.Apoi a trebuit sa ma mulg pentru k se invatase la bib(curge mult mai usor) si nu mai vroia san sub nici o forma.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delina_ale7
postare Jun 19 2008, 12:25 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 29-December 07
Din: Bistrita
Membru nr.: 11,802



Salutare, in primul rand ai o luna am inteles de la nastere, ai acumulat oboseala, poate stres chiar daca tu nu iti dai seama, foarte important e sa nu fi stresata nici chiar pe motivul asta pt ca asa risti sa pierzi lapticul. Eu dupa nastere am suferit de insomnie si pt ca nu reuseam sa dorm si sa ma odihnesc, copilul meu nu se satura si nu stiam de ce. Papacea din 2 in 2 ore cu zi cu noapte pana la 3 luni............. ma stors de puteri. Cu toate astea nu i+am dat nimic decat laptic si am papat f bine. Foarte multe lichide, supici, si nu prajeli sau alte chestii plus ca inainte de ai da sa pape cu vreo jumate de ora papam si eu o cana cu lapte. Aproape ca beam o jumate de litru pe zi. Sincer m+am chinuit sa+l pot alapta cat mai mult, a fost un chin si foarte obositor pt ca avea 3900 si o pofta de mancare de+i venea sa ma pape cu totul. Dar cu timpul am reusit sa ma relaxez si lapticul a fost suficient. Cu cat il pui mai mult la san cu atat stimulezi lactatia. REPET odihneste+te, nu lasa stresul sa te macine, papa bine, bea lichide (sucuri, laptic, supe...) si da+i sa pape la san NIMIC NU E MAI SANATOS. Poate ti se pare aiurea si imposibil ce zic dar la mine chiar a dat rezultate. Roaga familia sa te ajute, nu te da super whomen ca le poti face pe toate, lasa curatenia, spalatul, mancarea, STRESUL, macar o saptamana si RELAXEAZATE. Fati un mediu relaxant si placut in camera, bucarate de bebeu si o sa vezi rezultate tangibile.
Inca ceva bebeu care+l ti in brate primele luni, este chiar oglinda ta. Cu cat esti tu mai relaxata, mai vesela, mai optimista, si el se simte bine. Daca tu esti agitata, nesigura, el va arata aceea+si stare. Lasa lucrurile sa vina de la sine, ia+le asa cum sunt si fa asa cum simti . Primesti foarte multe sfaturi in perioada asta, esti nebunita de cap. (scuzati greselile dar ma trage de tastatura bebeu)


--------------------
zambeste


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delina_ale7
postare Jun 19 2008, 12:35 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 29-December 07
Din: Bistrita
Membru nr.: 11,802




Fixeaza un program de papa pe ceas (la 3 ore) intre mese ceai cat vrea. La inceput e greu dar un program bine stabilit e f bun si pt el si pt tine. Pana iti revi putin dai la san si cand e gata dai complectare vreo 3 zile laptic praf. Nu+l pune la san mai repede de 3 ore pt ca organismul are nevoie de timp sa produca. E ca o masina. respecta ce am scris mai sus si o sa fie totul bine. Trebuie sa crezi si tu ca va fi bine altfel ................ Te pup si Dumnezeu sa te binecuvanteze si pe tine si pe minunea care o ai in brate


--------------------
zambeste


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adry1122
postare Jun 19 2008, 07:46 PM
Postare #8


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 523
Inscris la: 22-April 08
Din: Bistrita
Membru nr.: 21,471



QUOTE(bioncica @ Jun 19 2008, 09:33 AM) *
sunt mai noua pe site-ul asta si am si eu o problema notworthy.gif mi se pare ca baietelul meu e 1 luna jum, pe care il alaptez la san, nu se mai satura cu laptele meu.il pun la un san mananca, ce mananca si apoi incepe sa urle.il pun si la celalat si dupa vreo 5 min dupa ce a supt incepe sa se agite, sa dea din picioare si sa planga de parca nu a mancat de nu stiu cate ore.pediatra mi-a zis ca e posibil sa produc mai putin lapte decat are el nevoie sa-i dau completare lapte praf, cate 60 ml, dar doar cd e neaparat nevoie, cd chiar nu se satura.i-am dat de cateva ori dar doar o data pe zi, nu am vrut sa-l obisnuiesc ca dupa nu mai suge....
vroiam sa stiu daca vreuna din voi s-a confruntat cu problema asta!!!!!



Si eu m-am confruntat cu aceasta problema,dar poate plange baietelul din cauza colicilor. Eu i-am dat cate 10 picaturi pt colici(sab simplex) inainte de fiecare masa,cu lingurita bineinteles rolleyes.gif ,si nu am mai avut probleme deloc. Manca fetita mea pana ce se satura,ragaia de cateva ori si apoi somnic. biggrin.gif
Bafta multa si tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bioncica
postare Jun 20 2008, 10:37 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 20
Inscris la: 14-June 08
Membru nr.: 26,344



va multumesc fetelor pentru raspunsuri.asa am facut sper sa fie totul ok
pupici
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adry1122
postare Jun 23 2008, 12:02 PM
Postare #10


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 523
Inscris la: 22-April 08
Din: Bistrita
Membru nr.: 21,471



QUOTE(bioncica @ Jun 20 2008, 11:37 PM) *
va multumesc fetelor pentru raspunsuri.asa am facut sper sa fie totul ok
pupici



Bianca intra te rog pe id-ul meu de mess sa putem vorbi mai mult adry_1122 floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 10:46 AM