Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Nastere Cu Mihaela Popescu
alisor23
postare Oct 24 2007, 04:06 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 24-October 07
Membru nr.: 8,507



Buna tuturor gravidutelor,
am o intrebare daca a nascut cineva cu doamna Mihaela Popescu de la Giulesti si cum a fost nasterea?
Multumesc mult
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lelisor
postare Oct 29 2007, 04:29 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 31-October 06
Membru nr.: 316



QUOTE(alisor23 @ Oct 24 2007, 05:06 PM) *
Buna tuturor gravidutelor,
am o intrebare daca a nascut cineva cu doamna Mihaela Popescu de la Giulesti si cum a fost nasterea?
Multumesc mult


Da, am nascut eu anul trecut, in iulie, cu ea si-ti pot spune ca a fost naspa!!! Desi imi fusese recomandata de doua mamici care nascusera cu ea si au fost multumite (ambele au nascut natural), uite ca tocmai la mine s-a stricat "placa". Am nascut foarte greu (tot natural, nici sa nu te gandesti c-o sa nasti cu epidurala sau cu cezariana cu ea, eventual sa-ti moara bb in burta ca sa se gandeasca ea sa-ti faca cezariana), bb a fost mare (4800g), taietura pe masura, sechele dupa nastere (luna viitoare va trebui sa ma operez sa-mi se ridice planseul pelvin). Travaliul a fost cumplit, ultimele 3 ore le-am petrecut urland, aveam si uterul retrovers si m-a suit (in timpul travaliului) de cateva ori pe masa sa-mi intoarca uterul cu mana dar, durerile fiind cumplite, bineinteles ca ma retrageam involuntar cand ajungeam la maximul suportabilitatii ... si tot eu eram de vina ca nu stateam. Pana la urma banui ca s-a intors uterul singur, impins de bb ca altfel nu nasteam!!! M-am rugat sa-mi faca cezariana, din pacate era noaptea si era doar ea si medicul de garda pe acolo (pe asta nici nu l-am prea vazut in sala de travaliu) iar la Giulesti, ca sa nasti cu cezariana ai nevoie de aprobarea directorului spitalului, dr. Marinescu. Oricum, la Giulesti majoritatea sunt nasteri normale (rar epidurale si, si mai rar cezariene). Mai mult, am nascut la aproape 43 de saptamani de sarcina dupa ce incercase de vreo 4 ori sa-mi provoace nasterea cu injectii cu calciu. Desi pe parcursul sarcinii am discutat si despre epidurala/cezariana a fost intotdeauna evaziva (acum imi dau seama de ce: nu voia sa faca). In momentul expulziei, pt ca Vlad era foarte mare, moasa calare pe mine iar ea tragea de el, i-a rupt si clavicula dreapta. Din fericire, copiii isi revin foarte repede asa ca acum el e ok. Culmea e ca fusesem in dimineata zilei in care am nascut (seara s-a rupt apa) cu madam Popescu la eco, sa vada cum se prezinta bb si n-a putut sa vada ca e mare ... tot ce-a putut spune, DUPA ce-am nascut a fost ca "nu credeam ca e atat de mare". Nu stiu daca se voia o scuza, nici ca ma intereseaza, pt mine subiectul si banii aruncati (6 milioane) nu mai conteaza.

Inca ceva: dupa nastere mi s-a pus sonda (n-am reusit sa fac pipi din cauza nasterii grele) si m-am pricopsit cu o infectie pe care n-au fost in stare s-o depisteze iar madam Popescu, la care am fost la 6 luni de la nastere mi-a spus ca n-am nimic (eventual pitici pe creier) si ca trebuie sa merg la un urolog. Ce pateam din cauza infectiei? Ma scapam pe mine a.i. timp de 10 luni cat l-am alaptat pe Vlad am stat tot timpul cu absorbante de parca eram non-stop la ciclu.

Cand mi-a venit ciclul, dupa 9 luni de la nastere am observat ca sangele curgea pe unde faceam pipi si nu prin vagin, cum era normal. Asa ca m-am dus repede la Spitalul de Urologie din Panduri unde mi s-au facut mai multe investigatii, sa vada daca nu am o fistula (daca nu mi-a cusut vezica de vagin cand mi-a facut epiziotomia ca ti-am spus c-am avut o taietura mare), plus alte analize (inclusiv pt infectie) si, dupa un tratament de doua saptamani cu zinnat forte am scapat si de pierderile de urina si de alaptat!!! Asta e, e bine c-am rezistat cu alaptatul si pana la 10 luni.

Pe urma a venit vara asa ca nici vorba sa ma operez pt ca era mult prea cald, am profitat si l-am dus pe Vlad la tara. Acum ne-am intors, am fost din nou la spital (urologie). Doctorul a fost surprins ca in continuare menstra imi curge prin alta parte decat ar trebui si uite asa, odiseea continua: astept sa-mi vina ciclul ca sa merg iar la spital sa ma vada (probabil) si vreun profesor si, poate-poate isi vor da seama ce am.

Deci: daca tu crezi ca vei avea un bb incadrat in standard (de preferat pana in 3500g), un travaliu usor (practic sa nasti singura) si n-o sa vrei epidurala/cezariana ... go for it! De aburit stie sa te abureasca bine gagica, iti vorbeste pana te linisteste. Mai putin cand da de greu, atunci nu mai merge placa dar, din pacate (pt pacient, binienteles!), regretele sunt tardive.

Sper ca ti-am putut fi de folos, eu fac parte din categoria patitelor. Pupici, nastere usoara si bb sanatos!

Aceasta postare a fost editata de lelisor: Oct 29 2007, 04:31 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alisor23
postare Oct 30 2007, 10:29 AM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 24-October 07
Membru nr.: 8,507



Multumesc mult, tocmai din aceasta cauza am intrebat pentru ca eu de cate ori am intrebat si de cezariana si de epidurala, raspunsurile au fost evazive. Pupici


Aceasta postare a fost editata de alisor23: Oct 30 2007, 10:32 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laka
postare Apr 10 2008, 11:41 AM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 26-March 08
Membru nr.: 18,730




QUOTE(lelisor @ Oct 29 2007, 04:29 PM) *
Da, am nascut eu anul trecut, in iulie, cu ea si-ti pot spune ca a fost naspa!!! Desi imi fusese recomandata de doua mamici care nascusera cu ea si au fost multumite (ambele au nascut natural), uite ca tocmai la mine s-a stricat "placa". Am nascut foarte greu (tot natural, nici sa nu te gandesti c-o sa nasti cu epidurala sau cu cezariana cu ea, eventual sa-ti moara bb in burta ca sa se gandeasca ea sa-ti faca cezariana), bb a fost mare (4800g), taietura pe masura, sechele dupa nastere (luna viitoare va trebui sa ma operez sa-mi se ridice planseul pelvin). Travaliul a fost cumplit, ultimele 3 ore le-am petrecut urland, aveam si uterul retrovers si m-a suit (in timpul travaliului) de cateva ori pe masa sa-mi intoarca uterul cu mana dar, durerile fiind cumplite, bineinteles ca ma retrageam involuntar cand ajungeam la maximul suportabilitatii ... si tot eu eram de vina ca nu stateam. Pana la urma banui ca s-a intors uterul singur, impins de bb ca altfel nu nasteam!!! M-am rugat sa-mi faca cezariana, din pacate era noaptea si era doar ea si medicul de garda pe acolo (pe asta nici nu l-am prea vazut in sala de travaliu) iar la Giulesti, ca sa nasti cu cezariana ai nevoie de aprobarea directorului spitalului, dr. Marinescu. Oricum, la Giulesti majoritatea sunt nasteri normale (rar epidurale si, si mai rar cezariene). Mai mult, am nascut la aproape 43 de saptamani de sarcina dupa ce incercase de vreo 4 ori sa-mi provoace nasterea cu injectii cu calciu. Desi pe parcursul sarcinii am discutat si despre epidurala/cezariana a fost intotdeauna evaziva (acum imi dau seama de ce: nu voia sa faca). In momentul expulziei, pt ca Vlad era foarte mare, moasa calare pe mine iar ea tragea de el, i-a rupt si clavicula dreapta. Din fericire, copiii isi revin foarte repede asa ca acum el e ok. Culmea e ca fusesem in dimineata zilei in care am nascut (seara s-a rupt apa) cu madam Popescu la eco, sa vada cum se prezinta bb si n-a putut sa vada ca e mare ... tot ce-a putut spune, DUPA ce-am nascut a fost ca "nu credeam ca e atat de mare". Nu stiu daca se voia o scuza, nici ca ma intereseaza, pt mine subiectul si banii aruncati (6 milioane) nu mai conteaza.

Inca ceva: dupa nastere mi s-a pus sonda (n-am reusit sa fac pipi din cauza nasterii grele) si m-am pricopsit cu o infectie pe care n-au fost in stare s-o depisteze iar madam Popescu, la care am fost la 6 luni de la nastere mi-a spus ca n-am nimic (eventual pitici pe creier) si ca trebuie sa merg la un urolog. Ce pateam din cauza infectiei? Ma scapam pe mine a.i. timp de 10 luni cat l-am alaptat pe Vlad am stat tot timpul cu absorbante de parca eram non-stop la ciclu.

Cand mi-a venit ciclul, dupa 9 luni de la nastere am observat ca sangele curgea pe unde faceam pipi si nu prin vagin, cum era normal. Asa ca m-am dus repede la Spitalul de Urologie din Panduri unde mi s-au facut mai multe investigatii, sa vada daca nu am o fistula (daca nu mi-a cusut vezica de vagin cand mi-a facut epiziotomia ca ti-am spus c-am avut o taietura mare), plus alte analize (inclusiv pt infectie) si, dupa un tratament de doua saptamani cu zinnat forte am scapat si de pierderile de urina si de alaptat!!! Asta e, e bine c-am rezistat cu alaptatul si pana la 10 luni.

Pe urma a venit vara asa ca nici vorba sa ma operez pt ca era mult prea cald, am profitat si l-am dus pe Vlad la tara. Acum ne-am intors, am fost din nou la spital (urologie). Doctorul a fost surprins ca in continuare menstra imi curge prin alta parte decat ar trebui si uite asa, odiseea continua: astept sa-mi vina ciclul ca sa merg iar la spital sa ma vada (probabil) si vreun profesor si, poate-poate isi vor da seama ce am.

Deci: daca tu crezi ca vei avea un bb incadrat in standard (de preferat pana in 3500g), un travaliu usor (practic sa nasti singura) si n-o sa vrei epidurala/cezariana ... go for it! De aburit stie sa te abureasca bine gagica, iti vorbeste pana te linisteste. Mai putin cand da de greu, atunci nu mai merge placa dar, din pacate (pt pacient, binienteles!), regretele sunt tardive.

Sper ca ti-am putut fi de folos, eu fac parte din categoria patitelor. Pupici, nastere usoara si bb sanatos!



Nu stiu cand ai scris asta, dar ai dreptate de 1000 de ori. Astia de la Giulesti sunt cu totii (ma rog, stiu si exceptii, dar nu vreau sa-si piarda oameni serviciul din cauza mea, daca asta o fi politica acolo) nebuni in privinta nasterilor "cu ajutor". iti spun tot felul de povesti cum asa a facut Dumnezeu ca femeile sa nasca normal si alte bla-bla-uri de-astea. Si cand e sa nasti si ai si probleme (am mai povestit undeva ca si eu am avut probleme de era sa murim amandoua, si eu si fetita) dau din colt in colt. Pe mine m-a lasat doctorul sa ma chinui 3 zile fara lichid, fara dilatatie, pana a inceput sa-mi curga o chestie verde si nu s-au mai auzit bataile inimii copilului si abia cand si eu am inceput sa dau ochii peste cap l-au chemat pe Pana si pe anestezist, mi-au facut peridurala si au scos-o cu forcepsul. In timpul acetui travaliu infiorator doctorul fusese anuntat ca am probleme, ca copilul e orientat intr-o parte si deci nu are cum sa iasa cu una cu doua, dar nici nu s-a sinchisit. Sigur ca si ei au si "succesuri si esece", ca sa citez un personaj celebru, dar cand vine vorba de vietile oamenilor deja trebuie renuntat la prestigiu, la politica spitalului si la teorii care mai de care mai luminate. Nu vreau sa dau numele personajului negativ din aceasta poveste de groaza, pentru ca atata vreme cat copilul e acum ok si am auzit lucruri bune de pe la voi, cele care ati nascut intre timp cu el, cred ca a invatat din greseli, ceea ce e de admiat. Pot doar sa va spun ca in urma acestei traume teribile eu nu doresc sa mai nasc vreodata indiferent prin ce mijloace si indiferent cat de mult va mai evolua medicina si politica spitalului Giulesti sau a oricarei alte maternitati din tara noastra draga. Deci, ca sa intelegeti exact ce vreau sa spun: nu mai doresc sa mai am vreodata copii. Acest capitol al vietii mele s-a incheiat.

Aceasta postare a fost editata de laka: Apr 10 2008, 12:00 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana adriana
postare Apr 19 2008, 11:48 AM
Postare #5


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 62
Inscris la: 21-December 06
Din: bucuresti
Membru nr.: 1,279



laka i-mi pare rau pt ce ti s-a intamplat , si eu sunt una din patitele largii experiente a dr PANA DORU de la giulesti, si mie tot cu forcepsu mi l-a scos dar dupa 24 ore de travaliu in care nu m-am dilatat deloc , m-au dilatat rezidentele si asistentele, mi-a mintit familia ca am refuzat cezariana, era sa murim si noi iar el se tavalea cu ceva asistenta in camera de garda, iar eu sunt medic nici din prisma acestui fap[t nu si-a dat silinta , daca e sa nasti bine , usor si singura atunci e bun daca apare ceva sa te feresti ca a disparut priceperea lui. monstru naibii, i-mi pare rau ca inca mai patesc mamici ce am patit noi, eu mi-am pus atunci povestea ca sa previn mamicile sa nu mearga la ea...dar se pare ca oricum vor mai urma si altele...noi trebuie sa ne declaram multumite ca nu am murit siu ca au scapat si bebeii cu bine desi i-a sifonat la nastere cu forcepsu pe care ii place sa-l foloseasca f mult. crybaby.gif . acum e prea devreme sa te gandesti la bebe 2, dar o sa treaca tipmu si o sa uiti in parte ce s-a intamplat oFloare1.gif , eu mai vreau unu dupa cativa ani ca sa uit bine ce s-a intamplat hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
choix
postare Feb 7 2012, 02:14 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 7-February 12
Membru nr.: 231,990



Pentru informatia dumneavoastra, DR. Mihaela popescu e unul din putinii doctori din breasla care isi ia pacientele in serios!!!!! am nascut cu ea anul acesta la regina maria si totul a decurs perfect!!!(apropo de incidentul relatat mai sus). din pacate printre paciente exista si doamne (vezi mai sus) fara abilitatea de a aprecia evenimentele corect(si asta ca sa nu ma exprim mai dur),doamne isterice si incapabile de a percepe ca intr un spital de stat deciziile apartin sefului de sectie(in cazul de mai sus d-nului dr marinescu) si nu doctorului curant,care are nevoie de aprobarea acestuia pt orice interventie<fie ea si o epidurala.....Iar exprimarile:"madam popescu" nu cred ca isi au locul in vocabularul unor"doamne"( perioada interbelica a luat sfarsit si odata cu ea si aceste "furculition"-alisme).
va multumesc.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
azzura
postare Oct 12 2012, 12:37 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 12-October 12
Membru nr.: 234,247



Buna,

Am vazut ca ai nascut cu dna doctor de curand.Eu ar trebui sa nasc cu ea in vara anului viitor(iunie 2013) tot la regina Maria. Am vazut ca aia fost foarte multumita; cum a fost ,poti da mai multe detalii?Vine chiar daca o chemi noaptea?In timpul travaliului si expulziei cum este ? La tina a fost nastere normla sau cezariana ?
Multumesc mult pentru raspuns
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
killersmile11
postare Dec 18 2020, 06:27 AM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 1-December 20
Membru nr.: 240,711



very nice and helpful information! gonna share this to my friends! please visit this Page
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 08:18 AM